Valaki ​tévedett 70 csillagozás

Wass Albert: Valaki tévedett Wass Albert: Valaki tévedett Wass Albert: Valaki tévedett Wass Albert: Valaki tévedett Wass Albert: Valaki tévedett Wass Albert: Valaki tévedett

A kötet főként Erdély II. Világháborús eseményeinek hiteles magánemberi krónikája és a legvégsőbb humánum megszólaltatója. A szerző igazság- és szabadságszeretete és önelemző magyarság-vallása példamutató a ma embere, a ma olvasója számára is.

Eredeti megjelenés éve: 1945

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Wass Albert díszkiadás · Wass Albert életmű-sorozat Mentor · Wass Albert életműve Kráter

Mentor, Marosvásárhely, 2011
Duna International, Budapest, 2011
Mentor, Marosvásárhely, 2005

dokijano>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Április utolsó napja és május eleje Wass Albert novellái jegyében telt. Korábban csak a regényeit olvastam, ezért (meg persze a W3 kihívás teljesítése érdekében) megkerestem a novellásköteteit. Nem gondoltam, hogy akkorát ütnek a rövid terjedelmű írásai is, mint a regényei. De tévedtem. Ütnek. Nem is kicsit.
    A Kráter kiadó puha fedelű kötetét olvastam, és ez azért fontos, mert az eddigi kiadások közül ez az egyetlen, amelynek a címoldalán igazi kép jelenik meg. Egy beszakadt tetejű épület belseje: a mennyezet egy nagy darabján már a zöld természet kandikál be, és a Nap sugarai is csak a leszakadt mennyezet törmelékeit világítják meg. A visszafordíthatatlan romlás képe. Vagy mégsem visszafordíthatatlan?
    A novellák 1945–1949 között születtek, és lehangoló képet festenek az erdélyi emberek háború utáni éveiből. Van, aki a romokat takarítja, és élhetővé szeretné tenni a lerombolt házát, próbál beilleszkedni az új világ „rendjébe”. Másoknak mindene oda lett, és muszáj volt elhagynia megszállt szülőföldjét, idegen országban kellett megkapaszkodnia. Mindkettő állapot keserves, nehéz az embernek beleélnie magát. Mégis muszáj erről is tudnunk, ne merüljön feledésbe a szüleink, nagyszüleink sorsa és kitartó küzdelme. Szembe kell néznünk a múltunkkal, még ha nem is látjuk minden részletét. Tudnunk kell, mi várhat ránk és az utódainkra, ha hagyjuk, hogy hasonló helyzet kialakuljon.
    Néhány novellában a szerző optimista szemlélete is megvillan. Ezek a kitalált történetek a mennyei birodalomban játszódnak, és görbe tükröt tartanak elénk a magyar szentek közreműködésével.

nope>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Nehezen találok szavakat erről a könyvről. Végtelenül lehangoló és nehéz volt olvasni, mert valahogy megüli az ember lelkét, de ennek ellenére – vagy pont ezért – ez egy remek kötet. Wass Albert nagyon jól írt, megelevenednek a lapokon a szereplők, életre kel a táj, kézzel foghatóvá válnak az érzések, a mondanivaló. Nyomasztó olvasni, de elgondolkoztató. Ez után kell valami könnyed, de határozottan megérte elolvasni.

flamepetals>!

A mentor kiadó 3. kötetéről:
Wasstól eddig csak A funtinelli boszorkányt olvastam, de mindig is akartam tőle mást is a kezembe venni, mert gyönyörűen ír. Ez a kötet főleg az erdélyi magyarok sorsáról és a saját életéről szólt, néhol egy-egy mesés történettel. Az írásain tényleg érződik az elképesztő hivatástudat, amiről ír is, hogy a magyar nemzet sorsát megismertesse a világgal. Az írásain keresztül visszatérhettem a Trianon utáni Erdélybe, és lehet, hogy csak nálam volt így, de mi azon túl, hogy Erdélyt elcsatolták, nem mentünk bele soha történelem órán, hogy mi is történt ott a magyarokkal, így ezek az írásom egy kissé keménybek hatottak. Nem volt olyan novella, amit ne lehetett volna élvezni, ami ritka egy novelláskötetnél.
Összefoglalva: imádom Wass Albert írásait, és biztos, hogy fogok még tôle olvasni.
Nehéz kedvencet választani, de a legjobban a Gyöngypatak, az Elmondja a fa, a Patkányok honfoglalása és a Kendôt lengetek egy kismadár után tetszett

Jesper_Olsen>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Nagyon sötéten, nagyon lehangolóan és reménytelenül indult, de a vége felé már felcsillan a távoli remény, egyszer csak útjára indul az Igazság nevű hajó…

A Kráter és a Mentor Kiadó könyvei egészen mást tartalmaznak ugyanazon cím alatt. :-(

Wass Albert: Valaki tévedett

Wass Albert e rövidke írásaiban nem annyira a szép, utánozhatatlan nyelvezet, mint inkább a mondanivaló üt. Hol, mint egy szelíd legyintés, hol egy jó időben elhelyezett pofon, hol pedig akár a korbács. Akik anno elhallgattatták, nyilván nem voltak kíváncsiak egy író ember precízen, szinte név szerint kiosztott ütlegeire. Pedig ami jár, az jár. Ahogy nekünk, mai olvasóknak is dukál, hogy legalább most gazdagodjunk értékes gondolataitól.

bond>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Nagyon régen olvastam Wass Alberttől, ráadásul a novelláit egyáltalan nem vettem kézbe eddig. Töredelmesen bevallom, kár volt. Nagyon jó és élvezetes a stílusa. Ezek az emberi gyötrődésekkel telített elbeszélések, amelyek a szovjet és nyomában a román megszállás alatti időkben keletkeztek. Nekünk már történelem ez a kor, a megszállás utáni kommunista elnyomással együtt, Wass Albert állít mementót az áldozatoknak, és Erdélynek, mint egyik novellájában a székely főhős, aki egyenesen Amerikába visz magával Csíkból egy fenyőt, hogy a Capitolium előtt elültesse. Szívszorító a háború és a megszállás elől menekültek sorsa az idegen világban, a nemrég még szövetséges németeknél.
Legjobban a következő novellák tetszettek: Kicsi Anna sírkeresztje, Tervbenemillő székely, Magyar karácsony Bajorföldön, Márika hitet tesz.
A hozzászólások között láttam, hogy a Mentor Kiadó által kiadott Valaki tévedett nem ugyanaz, mint a Kráter által kiadott. Jó lesz beszereznem a Mentor 3 kötetes kiadását is.

Kráter, Pomáz, 2003
spicefrog>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Nagyon sokszor közel álltam a síráshoz. Megrendítő… Van pár történet a könyvben, amit nem felejtek el, amíg élek

Ildikó_Nagy_2 P>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Már elég sok Wass Albert könyvet olvastam, és eddig mindet szerettem is, ez viszont most nem tetszett annyira, legalábbis a nagy része. Lehet, csak rosszkor kezdtem bele, annyira borongós volt, tudom és értem, hogy a háború után nem volt rózsás a helyzet. Volt benne néhány novella, ami viszont kifejezetten tetszett. Szóval nehéz összességében értékelnem. Ez nem fog elriasztani a további, még számomra olvasatlan művektől.

Bencuska>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Az első könyvem az írótól /egy mesés kifestőt leszámítva/.Vannak benne számomra nagyon tetsző novellák és kevésbé lebilincselő írások is.Viszont bejön a stílusa gyönyörű leírásokat,hasonlatokat használ. Szerintem még keresni fogom egypár könyvét.

terembura>!
Wass Albert: Valaki tévedett

Ez most erős volt. Van a történetek között jónéhány nagyon ütős, nem is csodálkozom, hogy Wass Albertet megpróbálták elhallgattatni -és sikerült is nekik-, ez egyszerűen törvényszerű volt – az igazságért beverik a fejedet. :)
Legközelebb valami boldogságosabbat választok tőle, mert ezek most nagyon szomorú, nagyon sötét kis történetek voltak.

Szelén>!

– Én ejszen bevégeztem, Ferkó – suttogták a szavak –, mert valahol baj történt az igazsággal, azért… de neked élned kell, érted-e? Mert reád testálom a jussomat… az igazsághoz… érted-e, Ferkó? Meg köll keresned, fiam, hogy hova lett… Mert az igazság, az nem vész el soha, az megvan valahol… csak meg köll keresni. Te eridj, és keresd meg. S addig haza ne jöjj, míg meg nem találtad… érted-e? Segítsen meg a Jóisten…

Vitézék igazsága

Szelén>!

A csavargó pedig áll a parton, nézi a halakat, és arra gondol: ma jóllakik a család. És arra gondol: lám, jó az Isten. Áll a parton, mezítláb, pedig már eltelt a nyár. Nézi a vizet és mosolyog. A nagy folyam pedig sodorja tovább a törött deszkát, hervadt virágot, döglött patkányt, lyukas kalapot, holttestet, s viszi, hordja megállás nélkül az emberiség szennyét. Olyan, mint az idő.

Sárhelyi_Erika I>!

– Gondolkodott már azon, hogy mit jelent ez a szó: Európa? Jó, geográfiailag Ázsia túlnépesedett félszigete, rendben van. A kultúra melegágya. A civilizáció megteremtője. Jó, mindez rendben van. De ezen felül? Ezen túl? Mi szellemi emberek ezt szoktuk mondani: Európa a görög és római kultúra, Európa a kereszténység, Európa Leonardo da Vinci, Dürer, Picasso és így tovább. Kolumbus és a francia forradalom és mit tudom én. Ezt szoktuk mondani. De ez mind csak egy-egy részlete a valóságnak. Olyan, mintha azt mondanám: a hársfa nem egyéb, mint májusi hársfaillat. Vagy a hársfa hűsítő árnyék nyáron. Vagy azt mondanám: a hársfa egy gyógytea hűlés ellen. Ezek mind csak időszaki megnyilvánulásai annak a valaminek, ami a hársfa. Hát így van ez Európával is. Ma a forradalomnak kora van, azt szokták mondani. Ma ez Európa. Új eszmék, börtönök, hullahegyek. De ez is csak egy levélszíneződése a hársnak.

108. oldal (Kráter Kiadó)

Szelén>!

– Mégis csak jó emberek, lássa – mondta Márika és mosolygott.
Most is csak azért merem mindezt megírni, mert tudom, hogy ez az írás már nem juthat el soha a Márika kezébe. S a mosoly, ami ott ragyogott barnára sült tiszta fiatal arcán, ahogy fölfele mentünk a fenyveserdőn át, örökre megmarad valahol, tisztán, csalódásmentesen. Egy tiszta kis lélek meglepett fölismerése: hogy az emberek jók. Hogy mindazon sok rossz mellett, ami a világban történik, az emberek mégis jók. Valahol mélyen bent. Csak éppenhogy ritkán mutatják meg azt, ami ott bent van.

Márika hitet tesz

Cristine>!

A kő egyik oldalán durva vésés állt:
Homo sapiens
élt néhány ezer évet
fölfalta önmagát.

112. oldal (Duna International Kiadó)

Sárhelyi_Erika I>!

Olcsó fényképnagyítás volt, de alatta bronz érdemkereszt csüngött a falon, és lent az asztalon karcsú vázában néhány szál fehér virág.
„Meghalt a hazáért”, ismételte el magában a leány szavait, és arra gondolt, hogy majd otthon az ő képe is megjelenik valahol egy újságban, és alatta is ez áll majd: meghalt a hazáért. Istenem, gondolta, micsoda titokzatos nagy haza az, amelyikért itt is, ott is annyian meghalnak?

16. oldal (Kráter Kiadó)

Sárhelyi_Erika I>!

Ismerték ezt. Meg is szokhatták volna. Minden két hétben megtörtént, hogy valaki az éjszaka sötétjében fölült, és azt mondta. „Megyek haza. Nem csinálom tovább.” És elment, és többet nem látta senki. Mégis izzani kezdtek megroncsolt idegeik, és véresre gyűrt szívük felvonaglott, mint egy elgennyesedett sebhely, valahányszor valaki így éjszaka hirtelen felült, és közéjük dobta tompán a kérdést: „Ki üzen haza?”

64. oldal (Kráter Kiadó)

Sárhelyi_Erika I>!

[…] a mosoly, ami ott ragyogott barnára sült tiszta fiatal arcán, ahogy fölfele mentünk a fenyveserdőn át, örökre megmarad valahol, tisztán, csalódásmentesen. Egy tiszta kis lélek meglepett felismerése: hogy az emberek jók. Hogy mindazon sok rossz mellett, ami a világban történik, az emberek mégis jók. Valahol mélyen bent. Csak éppenhogy ritkán mutatják meg azt, ami ott bent van.

56. oldal (Kráter Kiadó)

Jesper_Olsen>!

Csak az a nép nem szabad, mely nem érett még meg lelkében a szabadságra.

142. oldal (Kráter)

flamepetals>!

Hiszen végeredményben minden ember király, aki láthatatlan koronával a fején járja ezt a földet. De erről senki sem tud, csak Isten és az édesanyák.

Gyöngypatak