Elvész ​a nyom 315 csillagozás

Wass Albert: Elvész a nyom Wass Albert: Elvész a nyom Wass Albert: Elvész a nyom Wass Albert: Elvész a nyom Wass Albert: Elvész a nyom Wass Albert: Elvész a nyom Wass Albert: Elvész a nyom

Ahány ember – annyi sors. Ezerszeresen igaz e mondás a II. Világháborút átszenvedőkre. S mégis, miért éli túl az egyik a sorsdöntő vészhelyzetet, s később a háború kiszolgáltatott hányattatásait, a világválságot – s a másik miért nem? Isten szándékai mindig érthetők-e számunkra? Mit akar Isten az életünkkel? Ezt a nagy kérdést vizsgálja megdöbbentő igazságérzettel Wass Albert ebben a rendkívüli könyvben.

Eredeti megjelenés éve: 1952

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Wass Albert díszkiadás · Wass Albert életmű-sorozat Mentor · Wass Albert életműve Kráter

Erdélyi Szalon, Szentendre, 2022
Kráter, Pomáz, 2013
puhatáblás
Duna International / Mentor, Marosvásárhely, 2011

Hiribi Pál

jagoka1984 P>!
Wass Albert: Elvész a nyom

Nem először olvastam ezt a könyvet, és azt hiszem fogom is még. Rengetegszer emlegettem a történetet. Ez is egy jel, hogy újra elő kell vennem.

lilla_csanyi>!
Wass Albert: Elvész a nyom

Egy jó könyvről mennyivel nehezebb értékelést írni!

Ez volt életem első Wass Albert könyve, igen egyszerű okokból: ha valaki Wass Albertet olvas, akkor automatikusan meg fogja kapni minimum a „jobboldali” de akár a „náci” jelzőt is, én pedig ebből köszönöm szépen, nem kérek. (Ez a tapasztalat onnan jön, hogy még amikor a Greenpeace-nél dolgoztam, egyszer őszintén elmondtam a véleményemet az atomerőművekről, és rögtön én lettem a náci…) Ezentúl nem fogok ilyen ostobaságok miatt visszakozni, mert fantasztikus élményektől fosztanám meg magam!
Ez a könyv szerintem a szeretetről, önmagunk megtalálásáról, a hit erejéről, a kirekesztés és az emberi gonoszság pusztításáról szól. Tele van szebbnél szebb gondolatokkal, melyeket egyszerű, hétköznapi embereken keresztül ismerhetünk meg.
Az első 120 oldal megtévesztő lehet, mert ott ha felületesen figyelünk, csak annyi jöhet le, hogy minden náci katona úriember, és az egyetlen zsidó karakter egy pénzsóvár szemétláda. Tovább kell olvasni, mert akkor feltárulnak előttünk mind a lágerek borzalmai, mind Potrich Gottfried érzései, múltja, története, cselekedetei…melynek hatására minimum megsajnáljuk, de valószínűleg meg is fogjuk kedvelni.

Összetett, tartalmas, könnyed kézzel megírt mű, tele igazi mély tartalommal. Öt csillag!

Zsuzsanna_Makai>!

Mindenképp újraolvasós lesz!
Nagyon szépen megírt, nagyon szépen felépített borzasztó történet.
Rá is csodálkoztam, mennyire olyan, mint Thornton Wilder: Szent Lajos király hídja, de egyben mennyire más is.
Szerintem újra is fogom azt olvasni most, hogy még jobban összeállhasson a fejemben a kép.
A nagy kérdés; vajon van-e Isten, és miért mentette meg őket, és tudtak-e élni a lehetőséggel, vagy arra hajoltak, amerre a szél fújta őket, vagy pedig, ahogy a herceg, aki állta a sarat, bármit hozott elé az élet, nem tört meg a gerince. Mégis ugyanott kötöttek ki megint, mind együtt.

icu79>!
Wass Albert: Elvész a nyom

Eddig nem kifejezetten éreztem késztetést arra, hogy olvassak Wass Alberttől, de ezt a könyvet már többen ajánlották nekem, köztük olyanok, akiknek az eddigi ajánlásai mindig telibe találtak nálam. Most is így történt. Ez a regény csodálatos, lenyűgöző, magával ragadó és nagyon-nagyon elgondolkodtató. A szereplők élete egyenként is egy-egy kis regény, akiket összeköt a közös múlt és közös jövő. Mindegyikük tehetséges valamiben, de a háború gátat szab a fejlődésnek.
A vége számomra megdöbbentő volt!
Ez volt az első igazi olvasásom (pár éve próbálkoztam már, de akkor egy befejezetlen regénye akadt a kezembe) az írótól és mivel összességében nagyon tetszett a könyv, így valószínűleg máskor is fogok tőle olvasni.

KBCsilla P>!
Wass Albert: Elvész a nyom

Eddig is nagyon szerettem Wass Albertet, de már azt is tudom, hogy nem szabad szoros egymásutánban olvasni a könyveit.
Mert egyébként lehet csak azt érezni, amit én most érzek.
Újra és újra fel kell fedezni azt a sok-sok csodát, amit az írótól kaphatunk.
A gyönyörű természeti képeket, amikor érzem is a hideget, az állatok illatát, a természet ezernyi csodáját, nem csak tudom, hogy ott vannak valahol a messzi tájakon.
Nem beszélve az emberi lélek gyönyörűségeiről, mélységes gonoszságáról, a megbocsájtásról. A csontig hatoló fájdalomról, a gyomrot tezegtető szeretetről, és még hosszasan sorolhatnám.
Tanulhatnánk tőle, hogyan tehetnénk rendbe testünket, lelkünket, hogyan kellene viselkednünk egymás iránt, egymás mellett, és hogyan lehetne leküzdeni az egymás iránt érzett mélységes gyűlöletet.
Aki már szintén megtalálta magának Wass Albertet, az örülhet, hogy mindezeket megtapasztalhatja, mert általa csak gazdagabbak lehetünk.

medizonka>!
Wass Albert: Elvész a nyom

A regényben hat élettörténetet mutat be Wass Albert, amelyek az utolsó fejezetben kapcsolódnak össze. Egy kis székely faluban a Monarchia különböző területeiről érkező cserkészek közül hatan elkötnek egy csónakot. Az ár elragadja a csónakot, és mielőtt belezuhanna a zúgóba, megáll a víztömeg felett. Csak akkor zuhan bele, miután mind a hat gyereket kimentették. Az elkötött csónak tulajdonosa, aki elvesztette hitét, úgy dönt, hogy ő is vízre száll. Ha vele is megakad a csónak, akkor van valami földi erő, ami megállította gyerekekkel teli csónakot, ha nem, akkor Isten műve volt. A halász azonban belezuhan a zúgóba. Ezzel a történettel indul a könyv, és ennek a hat gyereknek a történetét meséli Wass Albert a későbbi fejezetekben. Baradlay, a székely lelkész egy ideig nyomon követi a gyerekeket, majd az ötvenes évek derekán visszatér emigráns amerikai lelkészként Európába, és felkutatja az egykori cserkészeket (a magyar herceget, a cseh kispolgárt, a lengyel művészt, az osztrák bankárt, a román politikust és a német tudóst) bizonyságot szerezve afelől, valóban volt-e valami célja az Úrnak megmenekítésükkel.
Hat különböző ember szemszögéből láthatjuk a második világháborút. A nagy kérdés végig, mi a célja az életüknek, milyen feladatot kell elvégezniük? Milyen szerepet szánt nekik az élet, az Isten , a sors, mindenki nevezze saját hite szerint.
Rendkívül érdekes olvasmány, nekem nagyon tetszett!

Traclon >!
Wass Albert: Elvész a nyom

Wass Albert az, akinek olyan leíró készsége van, hogy ha a télről ír, olvasás közben szinte rendesen fázom, ha a szomszédos hegyoldal hófödte csúcsán szikrázó napfényt emlegeti, érzem a szemkáprázatot, ha a története egy mocsárvidéken játszódik, érzem a szagokat, hallom a hangokat… és így tovább.
Elsősorban, mint klasszikus „nemzeti író” ismert, pedig sokkal több annál. Vannak olyan regényei (pl. A sólyom hangja, amely a floridai mocsárvidéken játszódik, Amerika több történelmi korszakán átívelően), amiknek igazán semmi közük sincs bármiféle nemzeti témához.
Az Elvész a nyom valahol ennek a határvonalán egyensúlyoz. Érinti a magyarság sorstragédiájának kérdését, ugyanakkor sokkal inkább szól a XX. század Európájáról, nemzeteinek sorsáról, emberek életéről, jelleméről. Aki a nemzeti írót szeretné olvasni, annak nem ezt a könyvét ajánlom, hanem a Funtineli boszorkányt, a Tizenhárom almafát, vagy annak folytatását, az Elvásik a veres csillagot, esetleg az Ember az országút szélén-t… Viszont aki szeretné megérteni, hogy miért tartom pl. jómagam Wass Albertet a világ egyik legjobb írójának, annak mindenképpen érdemes az Elvész a nyom-mal kezdenie!

Maga az alapötlet nem is tűnik rendkívülinek, ám a regény végére összeáll, hogy mi az író közlési szándéka a csónakkal, amelyben hat gyermek élete egy rövid villanás erejéig összefonódik, hogy aztán annyifelé ágazzon el, amennyi irányból érkeztek. Hat ember, hat nemzet, hat sors – mi volt Isten szándéka a csodával, amellyel megakasztotta a csónakot a szakadék fölött, megkímélve a hat fiú életét? Mi a terve az egyes személyekkel, mi a nekik szánt sors, amit mindannyiuknak be kell teljesíteniük?
Erről a kérdésfeltevésről szól a bevezető fejezet.
Majd ezt követően hat külön fejezetben követhetjük nyomon a hat ember teljesen eltérő életútját, immár felnőttként. Életük egyfajta prizma, amelyen keresztül az író letaglózó éleslátással mutatja be egyes nemzetek és egyúttal emberek egyéni sorsát a második világháború vérzivtarában. A magyar gazdálkodó, a cseh boltos, a lengyel festőművész, a zsidó bankár, a német tudós és a román politikus – ők a hat fiú, akik a cserkésztáborban egy csónakba kerültek, és akik a második világháborút már felnőtt emberekként élik át. Nem állítom, hogy Európa, az európai nemzetek és a nemzeteket alkotó emberek sorsa pontosan ilyen volt, ahogyan az ebben a könyvben be van mutatva, de azt állítom, hogy semmi sem hasonlít rá jobban!
Hat teljesen eltérő életutat, hat különböző történetet követhetünk mindaddig, míg el nem vész az a bizonyos nyom…
Bár ez nem teljesen fedi a valót, mivel a lengyel és a zsidó szereplő sorsa többször is összefonódik, már gyermekkorukban is a cserkésztábort megelőzően, majd később is, egészen időskorukig. Nekem tulajdonképpen a könyvnek ez a része volt a legmaradandóbb élmény, amikor ugyanazt a történetet ismerhetjük meg egymás után két ellentétes szemszögből – a lengyel történetét olvasva a zsidó karakter rendkívül ellenszenvesnek tűnik, majd amikor annak a nézőpontjába helyezkedünk, az ő érzéseit, motivációit, félelmeit ismerjük meg, természetesen megváltozik a kép. Az az igazság, hogy én a hat szereplő közül egyértelműen a zsidóhoz (illetve talán még a cseh boltos kisemberhez) tudtam magamat a legközelebb érezni.

Mindent összegezve, számomra az Elvész a nyom egy olyan olvasmány-élmény volt, ami után hetekig nem tudtam másik könyvet a kezembe venni, olyan bitang erős hatással volt rám – sokáig emésztgettem még magamban, rendeztem a gondolataimat, érzéseimet. Véleményem szerint még Wass Albert életművéből is toronymagasan kiemelkedő darab!

emotive>!
Wass Albert: Elvész a nyom

Annyira jó, de annyira! Nagyon régen olvastam ennyire lebilincselő, szép, tanulságos, érdekes regényt. Szomorúságot is okozott, mert mai napig annyira igaz. (sajnos)

Update (2013)
Még mindig elszomorított, ugyanakkor sokkal jobban elgondolkodtatott. Vajon igaz lehet, amit Wass az öreg papon keresztül sugall? Tényleg van valamiféle küldetése az embernek, amit be kell teljesítenie, ami elől nem tud kitérni? Hogy azok az emberek, akiknek találkozni kell,azok valóban összekerülnek valamikor az életben? És hogyan? Tényleg meg lehet ez előre írva. Tele van nyitott kérdésekkel ez a regény, fájdalommal, szenvedéssel, mindazzal amit a jón felülkerekedő gonosz, a hazugságok, az önzés, okoz. A szemét, ami felkavarodik, ahogyan az író is fogalmaz. De tényleg el lehet takarítani a szemetet? És ki tudja eldönteni, mi a rossz, és mi a jó? Nagyon fontos könyv ez, azt hiszem. Érdemes többször olvasni, mert mindig egy kicsit mást mond, egy kicsit többet.

Wass Albert: Elvész a nyom

Nehéz már Wass Albertről újat mondani. Merthogy mindig lenyűgöz. Viszont ő nekem most újat mondott és másként. Nagyon tetszett a történetvezetése, ahogy hat ember életén keresztül mutatja meg a háborút, az emberséget, az igazságot és kegyetlenséget, azt, ahogy az emberek így-úgy-amúgy alkalmazkodnak a történelem által rájuk szabott szerephez. Vagy éppenhogy nem alkalmazkodnak, és ebben áll a nagyságuk. Wass Albert tiszta, világos gondolatait most is jó érzéssel fogadtam be. És vitatkozom azokkal, hogy Wass Albert egysíkúan írna. Tény, hogy mindig ugyanazt az embert „ismerem meg” belőle, mert nem tud másként írni, mint amilyen ő maga lehetett. De szerintem ettől hiteles.

arnold86>!
Wass Albert: Elvész a nyom

Többen megjegyezték, hogy ez egy antiszemita írás. Nekik minden bizonnyal gondot okoz a szövegértelmezés. De hány magyar szépirodalmi írónkat lehetne így (ok nélkül) megbélyegezni!

Aki ezt kifogásolja, az talán maga is zsidó származású, ezért érzékeny a témára, vagy egyszerűen annyira naiv és önálló véleményalkotásra képtelen, hogy hitelt ad a liberális sajtó vadhajtásaiban olvasott véleményeknek és még ha el is olvassa, nem tud objektív véleményt alkotni. Sajnálom, ennél diplomatikusabban nem tudok fogalmazni, mert ez a sárdobálás már dühítő!

Wasst folyamatosan támadja a liberális és zsidó „értelmiség”. Mikszáth Kálmánt miért hagyják ki ugyan ezen az alapon? Számos alkalommal feltűnik műveiben a zsidó kereskedő, aki a főhőst kifosztja, megcsalja.

Egy kortárs írót idézve: „Egyes szövegekből semmiképp nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, életművek vizsgálatával lehet kiszűrni az ismétlődő gondolatokat, eszméket.” Márpedig Wass Albert a leghumánusabb írók egyike!

Ez talán úgy működik, mint a pszichológiában a Szondi-teszt. Ha valaki képes belelátni bármilyen negatív (jelen esetben antiszemita) nézetet, az csupán saját lelkivilágának rávetítése. Viszont egy jóérzésű ember ezeket a lapokat forgatva nem így gondolkodik.

– 2021. májusi update: 10 év eltelt és sokat változott a világ. Wass Albertet sem divat már nácinak minősíteni. Talán többen olvassák és értik meg. (Szomorú, mikor a politika is beleszól az irodalomba és saját célokra próbálja felhasználni azt.)

elle>!

Nem szabad idegenként visszatérnünk oda, ahol valamikor otthon voltunk.

Sárhelyi_Erika I>!

Némely ember mérföldeket halad téves irányba, anélkül, hogy elfáradna. Aztán mikor csak néhány lépést kell tenie, hogy jó ösvényre jusson, akkor sokallja. Hiába, ilyenek vagyunk mi, emberek…

robinson P>!

Szomorú, ha az ember jót akar, de elkésik vele.

elle>!

akit nem hitt
de megtalált”.

Kapcsolódó szócikkek: Hiribi Pál
robinson P>!

Európa nagyot változott azóta, s akinek honvágya van a régi Európa után, az ne térjen vissza az újba.

robinson P>!

De Drágffy Gergely csak megrázta a fejét.
– Nem lesz jó vége – mondta csendesen és elgondolkozva – , gyűlölettel nem lehet békességet csinálni, s békesség nélkül nincs fejlődés, nincs élet, nincs semmi.

Sárhelyi_Erika I>!

A politika csupa ravaszkodás, színlelés, csupa tekervény. Az ember mondja ezt és teszi azt, hogy a végén amaz legyen belőle.

Tigrincs P>!

Minden embernek kell, legyen egy feladata ebben az életben – kötelességen belül, vagy azon felül is talán –, mert különben nem lenne értelme annak, hogy él. Az emberi világ több kell, legyen, mint egy bonyolult szerkezetű gép, melyben minden ember egy fogaskerék szerepét tölti be… Minden embernek kell, legyen egy feladata, egy titkos küldetése, mely Istentől való.

Sárhelyi_Erika I>!

Az ember hű kell maradjon önmagához és a múltjához akkor, amikor a hűség már csak a múzeumokban található.

robinson P>!

A barátság egyetlen árnyoldala az volt, hogy Kazimirnak gyakran kellett pénz.