Anyapszichológia 61 csillagozás

Az anyai lélek szivárványa a fogantatástól nagymamakorig
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Ki ​vagyok én? Jó anya vagyok? Jól csinálom? – merül fel gyakran az anyákban. Néha ki is mondja a kérdést, máskor csak a szemében kanyarog a kérdőjel. Miért kérdezzük ezt? Miért fontos, hogy elég jók vagyunk-e? Miért leszünk bizonytalanok, ha más másként csinálja, másként tudja, másként érzi? Ha neki könnyebben megy? Miért neurotikusak, túlaggódók a mai anyák? Miért érzik úgy, hogy folyamatosan bizonyítaniuk kell a különféle szerepeikben: anyaként, társként, szeretőként, munkaerőként? Miért nem tudnak felhőtlenek lenni? Miért csupa kérdőjel számukra az anyaság? Miért nem tudjuk az élet természetes részeként kezelni? Miért nem érezzük az anyai ösztönt? – ezeket a kérdéseket teszi fel és válaszolja meg az Anyapszichológia c. könyv. Igyekszik megfogalmazni a kimondhatatlant: az anyák szerteáradó érzelmeit. A bűntudatot, az aggódást, a félemet, az egymásban való feloldódást, a testi és lelki szimbiózist, a szeretetet. Azt, ahogyan a kislányból nő, a nőből anya válik. Végigkísér az anya… (tovább)

Kismamablog, 2014
Kismamablog, 2014
ISBN: 9789630896337

Simon_Ziti>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Vida Ágnes: Anyapszichológia Az anyai lélek szivárványa a fogantatástól nagymamakorig

Picit elcsépeltnek, lerágott csontnak érzem, néhol mintha csak az oldalakat akarná kitölteni a szerző. Voltak benn hasznos dolgok, de úgy nem azt kaptam amire számítottam.

BertaPalikSzilvi P>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Vida Ági neve nem ismeretlen számomra, láttam több videóját különböző problèmákról, olvastam az oldalát,igaz leginkább mèg várandóskènt.
Tudtam, hogy van egy könyve ès ugyan az èn gyerekeim már nagyobbak,úgy gondoltam èrdekes lehet mit ír az anyaságról.
Sajnos csalódnom kellett.
Először is tele van elírással, helyesírási hibával.( Èn ekönyvben olvastam,a nyomtatott verzió nem tudom ilyen szempontból milyen.)
A másik problémám, hogy semmi új nincs ebben a könyvben,amit az oldalán már ne láttunk,olvastunk,hallottunk volna.
Inkább mondanám egy összegzèsnek arról,amit Vida Ágnes gondol,mint valami útmutatónak vagy segítsèget nyújtó könyvnek.
Èrdekes dolgokat taglal ès nagyon is valós problémákra világít rá,mint pl a szülés utáni depresszió,a túlfèltès,a megfelelèsi kènyszer.
De sajnos semmi újat ,semmi többet nem tesz ahhoz amit az oldalán már olvashattunk.

Lynn>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

4.5 év gyerekneveléssel a hátam mögött pontosan egy óra elég volt, hogy átfussak rajta úgy, hogy közben zenét is hallgattam. Nagyjából az egészet fel lehet szedni ilyen-olyan honlapok olvasgatásával. Holnap le is cserélem a könyvtárban egy Vekerdyre…

PTJulia P>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Lehet, hogy az a baj, hogy négy gyerekkel olvastam, de számomra ez a könyv nem tűnt többnek tűrhetősen összerakott szakdolgozatnál, ahol igazi konklúziók, igazi újdonságok még nincsenek a szerző iskolás és tapasztalatlan volta miatt. Jól összeszedi a témákat, de sokszor csak a felszínen kapargat. Sokszor vártam volna, hogy a felhozott problémákhoz milyen megoldási javaslatokat, ötleteket kínál, de ezek elmaradtak – ahogy ezt az általam olvasott könyvtári példányban màr egy korábbi olvasó is ceruzával beleírva nehezményezte. Pedig akkor segítene igazán az édesanyáknak, ha adna ilyeneket: hiszen mindenkire ráfér olykor egy kis bíztatás, kitekintés, egy-egy praktikus ötlet. Mert a közhelyhalmazból kapunk eleget, naponta nyakon öntenek vele bárhol.

ÁrnyékVirág>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Három héttel ezelőtt fejeztem be a könyvet. Most, mikor az értékelést írom, egyetlen épkézláb gondolat sem jut eszembe, hogy mégis miről szólt. terhességi amnézia? De, mégis: az beugrott, hogy szó volt arról, hogy nehéz egyszerre anyának, feleségnek és dolgozó nőnek lenni, de nem érdemes beleszakadni. Meg hogy az anyává válás egy folyamat, ami az egész életünket végigkíséri. És érdemes jóban lenni a saját édesanyánkkal.
Nos, ezek mind hasznos gondolatok, de ha három héttel az olvasás után ennyivel maradtam, akkor nem egy világmegváltó mű ez.

Rézangyal>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Érdekes volt, sok mindenre rávilágított, amit magamtól nem gondoltam volna. Szerencsére a könyv nyelvezete nem annyira nyálas és cunci, mint az alcím.

Nyctea P>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Aki követi a kismamablogot, nem sok újdonsággal fog találkozni, viszont legalább egy helyen össze vannak szedve a főbb irányelvek, melyeket Vida Ágnes képvisel.
Első gyermeküket váró (vagy már nevelő) anyukák sok megnyugtató gondolatot fognak benne találni. Számomra is tudott hasznos ötletekkel szolgálni.

PerczeneNiki>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

A Babapszichologia valamelyest jobban tetszett. Ebből a könyvből sok újat nem tudtam meg, szoval eléggé csalódás volt.

konyvkritika>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Vida Ágnes üzenete bátorító, lelkesítő és motiváló. Arra ösztönzi az anyákat, hogy befele forduljanak, találják meg önmagukat és lelki egyensúlyukat, ahhoz hogy a legjobbat tudják nyújtani gyerekeiknek.

Anyaként nem az a cél, hogy másoknak megfeleljünk, vagy mindig a végkimerülésig teljesítsünk, hanem az hogy az anyaságot és a gyereknevelést, az élet természetes velejárójaként éljük meg.

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/vida-agnes-anyapszichologia/

olvasólányka>!
Vida Ágnes: Anyapszichológia

Érdekes, hasznos, és szerintem a legjobbak között van az elvei alapján (kötődő gyereknevelés, pozitív fegyelmezés, stb.). De mint könyv, nem sok maradt meg belőle egyszeri olvasás után, talán csak mert a bébivel éjszakázva nem tudtam annyira figyelni rá (?). Szóval inkább bele-beleolvasósnak és többször átlapozósnak gondolom, mint hogy egyszer átrágja és megtanulja az ember.

Lovely>!

Az anyaság nem állapot, hanem utazás.

18. oldal, Bevezetés

Kapcsolódó szócikkek: anyaság
ritusss>!

Anyák nem a fogantatással vagy a szüléssel leszünk, hanem azzá válunk.

Kapcsolódó szócikkek: anyaság
Lovely>!

Pedig könyvből szülni végképp nem lehet.

Bevezetés, 11. oldal

Ancsibe>!

A valóság az, hogy nem okozol csalódást neki azzal, ha nem tudsz mindig vele játszani, és nem kell bocsánatot kérned tőle, hogy nem vagy szupermami, mert nem lehetsz tökéletes, de erre a gyereknek nincs is szüksége. Sok anyuka választja szét magában az unalmas házimunkát és a szuper játékot, és szeretnék megkímélni, távol tartani a kicsit a házimunkától, túlesni a házimunkán gyorsan, hogy aztán egész nap játszhassanak. Csakhogy az élet nem csak játékból áll. A házimunka, a kerti munka ugyanúgy a része, ráadásul a gyermek számára ez is játék: Miért ne vonhatnád be őt is? A főzés például kimondottan jó móka az egészen kicsinek: látja, mit csinálsz a konyhában, felkeltheti a figyelmét a hozzátáplálás iránt, a nagyobbaknak meghozhatja az étvágyát, szívesebben eszik azt az ételt, aminek az elkészítésében is segédkeztek. Az apró-cseprő, önállóan végrehajtható feladatok növelik csak igazán az önbizalmát ("De jó, ki tudtam pakolni a mosógépből a ruhákat, és anya megdicsért!") és az együttműködő készségét.

borkicor>!

A gyerek sokszor a saját görbe tükrünket teszi elénk. Kicsúszik néha egy-két csúnya szó a szádon? A gyermeked megtízszerezve fogja leutánozni! Rászóltál a kutyára? A gyermeked másnap háromszor olyan csúnya szavakat kiáltozva fog „kutyanevelőset” játszani. Azok a dolgok, amik benne idegesítenek, valójában a saját tulajdonságaid – nagyító alá téve.

Ancsi901201>!

Izomból nem lehet ellazulni, harmóniát teremteni, kiegyensúlyozottnak lenni.

Ancsibe>!

Mit kell megértenie ahhoz, hogy türelmes legyen?
1.Azt, hogy anya és apa sem képes mindent azonnal elővarázsolni, amit csak ő megkíván.
2. Azt, hogy néha kicsit várnia kell, mire kielégülnek az igényei.
3. Azt, hogy ő maga sem képes mindenre, vannak saját korlátai, de ezek fejlődnek, tágulnak, ha sokat gyakorol.
4. Azt, hogy bizonyos dolgokat tilos, nem szabad, vagy veszélyes.
5. Azt, hogy bizonyos dolgokat anya nem akar teljesíteni, mert az adott helyzetben az nem lehetséges.
Az első 4 pontnak idővel eljön az ideje magától is. Azt, hogy kicsit néha várnia kell, a korának megfelelő módon már 3-6 hónapos kortól be lehet vezetni. Például, ha ő éhes és sírni kezd, de te még éppen a másik gyerekkel foglalkozol, vagy a mellékhelyiségben vagy, akkor nem tudsz azonnal ugrani, ilyenkor 1-2 percig lehet szóval nyugtatni, csendesen, türelmesen mondani neki, hogy „már készíti is anya a hamit”. Nyilván nem érti még a szavaidat, de ha türelmesen mondod, akkor 1-2 percet megtanul majd várni minden alkalommal.

Ancsibe>!

Az, hogy anya és apa nem varázslók, a második életév során „esik le” neki. Egyévesen még úgy gondolja, „ha valami nem megy, majd anya megoldja”, „ha valami kell, majd anya hozza”, de ebben az évben ő maga is függetlenedni kezd és találkozik az első visszautasításokkal is anya részéről ("ezt nem szabad, azt nem szabad"). Ekkor jön rá arra, hogy „ja, hát anya nem is tud mindent megcsinálni”, és – mintha kis pelenkás kamasz lenne – lázadni kezd, azaz: hisztizik.

Ancsibe>!

A legegyszerűbb, ha nem magyarázol hosszan, mert túl sok szabályt nem tud észben tartani a kicsi, és csak frusztrálja, még hisztisebbé teszi, ha mindent tilos. Ehelyett inkább 1-1,5 éves kor között vezesd be a „veszélyes” fogalmát, és csak ezeket tiltsd meg neki (minden mástól meg inkább tartsd távol), 1,5-2 éves kor között pedig az „ezt így nem szabad, de megmutatom, hogyan szabad” legyen a mottód, mert ebben a korban utánzással rengeteg szabályt, szokást el tudnak sajátítani.

2-3 éves kor között már be lehet vezetni a „nem szabad, mert..” – szabályokat is, de ezekből mindig csak 2-3 legyen egyszerre, amit mondogatsz neki, mert ennyit tud fejben tartani, amíg rutinná nem válik.

Ancsibe>!

És mi történik akkor, amikor a baba – az intésed ellenére – újra meg újra ugyanazt a tilos tárgyat piszkálja? Ennek általában az az oka, hogy nem kapott elegendő, egyértelmű jelzést. Amikor elsőre rászóltál, hogy ne piszkálja az adott tárgyat, még egyértelmű voltál, és ez az ő számára is világos volt. De a kíváncsisága erősebb, mint a tiltás, ezért újra meg újra oda fog menni, és megint kérdőn néz rád, várva azt, hogy mit reagálsz. Számodra ez már a második alkalom, ezért kicsit másként reagálsz, mint az előzőekben. Esetleg még el is mosolyodsz, hogy „milyen aranyos, hogy már megint ott van”. A következőnél megint másként reagálsz, próbálod komolyan elmagyarázni neki, miért nem szabad ezt csinálnia. És így tovább…
Te mindig másként magyarázol, más arcot vágsz, ezért a kicsi elbizonytalanodik, mit is kéne tennie. Most akkor tilos vagy szabad? Lehet, hogy mégsem olyan veszélyes nyomogatni a DVD-lejátszón a gombokat? A nem egyértelmű helyzet bizonytalanságot szül, sőt, kíváncsivá teszi a kicsit: „vajon, legközelebb milyen vicces arcot vág majd anya?”
Így aztán ő kitartóan kísérletezik, te pedig egyre dühösebb vagy, amiért nem érti már meg, hogy mi az, amit kérsz tőle. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha valamit tilos, akkor ott egyértelmű jelzéseket adj a gyermekednek,hogy az tényleg tilos és veszélyes. Ne akard elmagyarázni neki, ne mosolyodj el, amikor már megint kezdi, ne törj ki látványos hisztiben (ezt csak érdekesnek fogja találni): találd ki, mi legyen a te „ezt most tilos” hangod, amit ilyen helyzetekben veszel elő, és alkalmazd következetesen.