Az ​itáliai reneszánsz művészete 6 csillagozás

Vayer Lajos: Az itáliai reneszánsz művészete Vayer Lajos: Az itáliai reneszánsz művészete

Az európai művészet történetének talán nincs még egy olyan korszaka, amely annyira közkedvelt lenne, mint a reneszánsz. De vajon ugyanannyira ismert is?
Leonardo, Michelangelo vagy Raffaello egy-egy festményét, szobrát szinte mindenki fel tudja idézni, de arra a kérdésre, mennyiben jelentett újítást Mantegna vagy Piero della Francesca munkássága, már kevesebben tudják a választ. Vayer Lajosnak, a művészettörténeti tanszék nyugalmazott professzorának, a téma avatott kutatójának ez az összefoglaló munkája a 13-14. századi kezdetek gondos feltérképezése után egyenlő súllyal foglalkozik a quattrocento és cinquecento olasz építészet, szobrászat és festészet alakulásával, de nem hagyja figyelmen kívül a grafika és az iparművészet alkotásait sem. A szöveghez kapcsolódó több mint 300 illusztráció rávilágít a stílus számtalan összetevőjére, változatos alakulására is.
Megjelent 1998-ban.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Corvina művészettörténet Corvina

>!
Corvina, Budapest, 1998
266 oldal · ISBN: 9631345211
>!
Corvina, Budapest, 1982
394 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631312860

Most olvassa 1

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 6


Kiemelt értékelések

Nieve>!
Vayer Lajos: Az itáliai reneszánsz művészete

Ugyan még csak a könyv felénél tartok, de muszáj feljegyeznem ezt, hátha a végére lankadna a lelkesedésem: A mű hiánypótló, ritkán találkozom ennyire sokszínű, sokrétű és valójában eszményien összefoglaló írással. Nagyon szép, jól követhető gondolatmenetek futnak végig a könyvön, külön tetszett a quattrocento szobrászatának bemutatása a templom egyes funkcionális tereiben elhelyezett példák által. Viszont a precízség miatt nem a legolvasmányosabb mű: néhol elég tömény, sok az adat, nehéz megemészteni. Külön kiemelendő a nagy mennyiségű kép, amelyek a ’82-es kiadáshoz képest egész jó reprodukciók, csak néhol kivehetetlen a mű, például a bronzöntvényeknél vagy sötét kőből faragott domborműveknél. Ami kissé zavaró, az a rendszertelen magyarosítás – például a Madonna Bambinoval idegesített, Paleiologosz János vicces volt. Akik tanulni szeretnének a reneszánszról, bővebben és átfogóan szeretnék megismerni ennek a bő három századnak a művészetét és nem elégszenek meg a nagy nevek, mint Leonardo vagy Michelangelo ismeretével, azoknak mindenképpen ajánlott olvasmány. Remek kiindulópont, éppen annyi szó esik a kisművészekről és a reneszánsz nagyjairól (a "triászokról"), hogy felkeltse az olvasó érdeklődését és motiválja, hogy egy-egy témának, részletnek jobban, alaposabban utána járjon. Rávilágít, hogy nem csak az a szép, ami népszerű és dicsőített, hanem kisebb olasz városkákba betérve is találkozhatunk elfeledett vagy csak számunkra ismeretlen műremekekkel. az más tészta, hogy ebből hogy fogok vizsgázni Vizsga után, kivégezve: A tömörség kárára válik néha a könyvnek, nagyon nehéz ebből vizsgára tanulni, hogy meg is maradjon valami rendezetten az ember fejében. A témák súlypontozása nagyon érdekes: Leonardo, Botticelli és a nagyok nem kapnak különösebb szerepet, legnagyobb műveik kimaradnak khm, Primavera és Venus Lehet érezni, kiket szeret a szerző, kikről tud sokat vagy írt esetleg könyveket (itt négy oldalban összefoglalva megtalálható Vayer Stanzákról szóló könyvének esszenciája körítő-kitöltő szöveg nélkül). Ugyanakkor vizsgán szóltak rám, hogy hiába ez a szakirodalom, bizony már elavult sok helyen. Ha valaki önszorgalomból szeretne tüzetesebben megismerkedni az itáliai reneszánsz mélységeivel, és hajlandó leülni tollal-papírral a könyv mellé, neki még mindig nagyon ajánlom a művet.

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

Nieve>!

Castagno ifjúkorában Velencébe vitte fel a masacciói evangéliumot…

109. oldal

2 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Szabó Attila: Művészettörténet vázlatokban
Aradi Nóra (szerk.): A művészet története Magyarországon
Kontha Sándor (szerk.): Magyar művészet 1919–1945 I-II.
Rolf Toman (szerk.): Az itáliai reneszánsz
Tüskés Tibor: Testvérmúzsák
Z. Gács György – Kocsis Imre – Vilt Tibor – Kákay Szabó György – Illés János – Gulyás Dénes – Barcsay Jenő: A képzőművészet iskolája 2.
Vadas József: Kis magyar művészet 62 színes képpel
Őhquist János: A finnek művészete ősidőktől máig
Passuth Krisztina: Le Corbusier, Maillol, Braque
Szabadi Judit: A magyar szecesszió művészete