Várakozás 3 csillagozás

Mai szovjet elbeszélők
Várakozás

Háborús ​film pereg egy birkahodály két oszlopa közé kifeszített vásznon. A nézőtéren egy ötéves kisfiú ujjong az anyja ölében: az egyik katonáról azt hiszi, hogy az apja. Sohasem látta… Két kamasz fiú – romantikus kalanvágyból – partizán akar lenni. Anyjuk – csupa féltésből – feladja őket a német zsoldban álló policájnak… A szovjet irodalom java termését válogatva, nehéz kikerülni a háború emlékeit. A Molodaja Gvargyija és a Móra Kiadó közös gyűjteményének legtöbb története azonban vitathatatlanul a szerelemről szól. Szerelem első látásra a holdfényes folyóparton, a kölcsönzőben, az utcán, a villamoson, egy geológus expedíció tábortüze mellett vagy a BAM valamelyik építkezésének munkásszállásán. Szép szerelmek, tiszta fényűek, és van bennük valami különös hasonlóság. Többnyire a fiúk érzelmei bizonyulnak erősebbnek és tartósabbnak. A lányok érdekesebbek, színesebbek, bátrabbak és határozottabbak a szerelemben, és végül ők szakítanak.
Pedig a fiúk között gyakori a hetvenes… (tovább)

A művek szerzői: Csingiz Ajtmatov, Vaszil Bikov, Albert Lihanov, Szergej Lvov, Jurij Kazakov, Valentyin Raszputyin, Jurij Nagibin, Oleg Kuvajev, Alekszandr Rekemcsuk, Aszkold Jakubovszkij, Vaszilij Suksin

Móra, Budapest, 1978
302 oldal · keménytáblás · ISBN: 963111452X · Fordította: Antalfy István, Feleki Ingrid, Földeák Iván, E. Gábor Éva, Galvács Adél, Rapai Ágnes, Soproni András, Takács Anna

Bla IP>!

Várakozás Mai szovjet elbeszélők

Nagyon furcsa egy 1978-ban megjelent szovjet novelláskötetet olvasni 40 évvel később. Neves írók (Ajtmatov, Bikov) és kevésbé ismertek munkái, melyek még a korlátlan bizalom és a vak-hit korában keletkeztek, s persze támaszkodnak a háborús élményre, meg leginkább az időszakosan boldogító varázslatra, a szerelemre.
Mint tudjuk a szerelem ígérete mindenkit vonz, hisz ez egy varázslatos, mindent elsöprő érzés. A háborút pedig, még a gondolatát is – amely körvonala ma egyre sötétebbnek és kontúrosabbnak tűnik szerintem – mindenáron el kell kerülnünk. Külön színfolt a távoli vidéken kutatók, építők világa, s az előttük még lebegő cél. Érdekes, hogy sem az írók gondolatai közt, sem a szovjet szerkesztőség válogatásában nem szerepelt még a nagy összeomlás árnyéka sem. Egy letűnt kor, egy eltűnt világ korrajza ez – irodalmilag csodaszép és értékes, de idejét múlt. Azóta meg vörösből illiberális színbe fordult erre és arrafelé is a világ, s a tiszta érzések továbbra is szinte csak a szerelemben virágoznak… Az tán még nem manipuláció…

Várakozás Mai szovjet elbeszélők

Másodjára olvastam a könyvet, igazán megindító némelyik novella. Alapjáraton nem vagyok elájulva a szovjet novellagyűjteményektől, de ezt nagyon jól sikerült összeválogatni!

Szerintem teliholdkor az ember vagy szerelmes legyen, vagy írjon mesét.

42. oldal, Albert Lihanov: Holdfényes folyópart (Móra, 1978) · Albert Lihanov

PusKatus P>!

Iskola után rögtön hazarohantam, és míg anya meg nem jött, összecsaptam a matekot. Igaz, a megoldások a példatárban nem mindig egyeztek az enyémmel. Persze, azt tudtam, hogy valahol elrontottam. No de kit érdekel! Fő, hogy megcsináltam, hogy hogyan, az holnap kiderül. És ha az akadékoskodó Ippolitovna megint erkölcsi prédikációba kezd, nyíltan a szemébe nézhetek, és azt mondhatom:
– Az csak nem baj, hogy más megoldást választottam? Hiszen a hibáiból tanul az ember…
Ebből pedig egyenesen következik: ha már egyszer tanulunk, hibáznunk is kell, különben nincs értelme a tanulásnak…

33. oldal, Albert Lihanov: Holdfényes folyópart · Albert Lihanov

Emmi_Lotta I>!

„Szerdán és pénteken délután sétát indítunk a Moszkva környéki erdőkbe. Szerdán séta, pénteken kocogás. Túravezetők Belic és Szamorodova elvtárs! Találkozás a Pavelecki pályaudvar pénztáránál!”
Ezt érdemes fölírni! Miért ne mehetne el pénteken munka után a Pavelecki pályaudvarra? Megkeresné ott ezt a csoportot és kocogna egyet Belic és Szamorodova elvtársak vezetésével a Moszkva környéki erdőkben.
Egyszóval, nagyszerű dolog a hirdetés!

58. oldal, Szergej Lvov: Komoly zene (Móra, 1978) · Szergej Lvov

Várakozás Mai szovjet elbeszélők

Meggyújtom az asztali lámpát, kezembe veszek egy könyvet. A Browdey-kastélyt olvasom, tőle kaptam. Pompás könyv, és olvasás közben örökösen Lilja arca lebeg a szemem előtt. Olykor behunyom a szemem, és hallom gyöngéd, mély hangját. A lapok között hosszú, sötét hajszál akad a kezembe. Az övé – hiszen ő is olvasta a könyvet. Vajon miért állítottam azt, hogy a haja kemény? Selymes, puha, ez a hajszál. Óvatosan összetekerem, és az Enciklopédiába teszem. Később majd találok számára jobb helyet.

117. oldal, Jurij Kazakov: Égszínkék történet (Móra, 1978) · Jurij Kazakov

PusKatus P>!

Mert én nem akarok álmodni. Igaz, szeretem, ha álmomban muzsikálnak. Azt mondják, ha a jobb oldalán alszik az ember, nem álmodik. Eztán a jobb oldalamon fogok aludni. Majd mélyen alszom, és derűsen ébredek. Hiszen az élet szép!
Úristen, mennyire nem kívánom már az álmokat!

144. oldal, Jurij Kazakov: Égszínkék történet · Jurij Kazakov

PusKatus P>!

Egyébként is a háborúban olyan érdekesen estek el az emberek. Pontosan úgy, mint ők, amikor háborúsdit játszanak. Ő is tud így elesni, futás közben, mintha elgáncsolták volna. Igaz, kicsit fáj, megütöd magad, de sebaj, fölugrasz, újra támadás, és elfelejted a kék foltokat. De ezek nem kelnek fel, ottmaradnak fekve a földön, mint sötét, mozdulatlan kupacok. Ő még másképp is tudod elesni, úgy, mint azok, akiket a hasukon talált el a golyó. Azok nem azonnal esnek el, először megmarkolják a hasukat, aztán görnyednek le, és lassan kiejtve kezükből a fegyvert, hemperednek a fűbe. Aztán be szokta jelenteni, hogy már nem halott, és harcol tovább. De ezek nem kelnek fel.

9. oldal, Csingiz Ajtmatov: A katona fia · Csingiz Ajtmatov