!

Csinszka

Elcserélné vagy eladná

Bélabá P
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Egyik kedvenc műsorom volt, amikor a tévében adták. Jólesett felidézni a sztorikat, melyekből a vidámság, bánat, bosszúság szóval az élet köszön vissza. Sokunk tudna mesélni az életéről, ebben a könyvben hírességek teszik. Ez benne az igazán érdekes. Lassan elmennek mind a szereplők, a történeteik emléknek maradnak meg.

Anó P
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Szeretem Vámos Miklóst, szerettem anno a Lehetetlent is, s sok művészt kedvelek azok közül, akikkel a riportok készültek.
Gurultam a nevetéstől Kern András sztoriján, háborogtam a Székely Évával történtek miatt, Kaló Flóriánnal együtt szántam szegény Domján Editet, tetszett Koltai Róbert és Pogány Judit története, „szörnyülködtem” az ördögfióka Hernádi Juditon, felrémlettek Molnár Piroska szarvasos karamboljának körülményei, újraolvastam Antal Imre anyukája bundájának a Pami c. önéletrajzi regényében megírt történetét, stb.
Jó volt lubickolni ezekben a történetekben!

Aurore
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Ó, boldogult ifjú hölgy koromban Vámos Miklós Lehetetlenje volt a legnagyobb kedvenc műsorom az egész tévében (akkor még néztem tévét). Olyan nem volt, hogy vasárnap este én ne üljek odacelluxozva a képernyő elé, ha ment. És ha néha ki kellett hagynom, tisztára lelkibeteg voltam. Valahogy mindig utána levelet fogalmaztam magamban (és apukámmal humorizálva) a „Kedves Vámos!”-nak. Mert ő tényleg végtelenül kedves – erre a bevezetőben elmondott kis saját sztorijai ébresztettek rá. Azt hiszem, ez tetszene neki, ha egyszer tudomására jutna, ugyanakkor sajnos képtelen vagyok egy ilyen levelet is felidézni magamban, leírni meg sohasem írtam le.

Mert egyébként már beszéltem életemben a „Kedves Vámos!”-sal, dedikáláson, fényképes karc is van róla, nézzétek meg, bi-bi-bí: http://moly.hu/karcok/150946. A könyvembe azt írta akkor bele zöld tintával, hogy „a 2 perc emlékére, amit csak egymásra szántunk”. Ez is ilyen régimódi ráérős történetmesélős dolog, kár, hogy akkor nem volt túl sok idő az ilyesmire. De ő az az író, aki tényleg iszonyat kedves, amikor dedikál, komolyan foglalkozik az olvasóival. Nem két lábon járó pénztárcáknak vagy kultúrsznoboknak látja őket, akikben a lényeg, hogy megveszik a könyvét, hanem valódi személyeknek, akiknek történetük van, akikkel törődni lehet. Ez az odafordulás olyan erősség, amit tanulni lehet, de ő úgy vélem, eredendően ilyen, és többek között attól volt olyan jó ez a műsor. Meg attól, hogy a történetek és a meghívottak előadásmódja annyira spontánnak tűntek, pedig – most így utólag látom – kőkeményen ki voltak ám találva.

A könyv sajnos nyomába sem ér a műsornak, bár még így is nagyon jó. Hiányoznak belőle az elbeszélő gesztusai, hangja, előadásmódja. Viszont érdekes, mert egy részük olyan sztori, amiket a műsorból kivágtak. Különös, hogy a jó részükre egyáltalán nem emlékeztem, valószínűleg azért, mert nekem nem pont ezek voltak a legélvezetesebb történetek. (Mondjuk a Kaló Flóriánéra pont igen, mert az akkor igencsak mellbe vágott.) A könyvön felbuzdulva a Youtube-on elkezdtem megnézegetni az egyes adásokat, hát, még mindig hatalmasak. (És rá kellett ébredjek, bizony a könyv történeteinek többsége a műsorban is bizony elhangzott.)

Nem akarom bántani a Vámost, de szerintem jobb tévés volt, mint író. :)

Ab Ovo, Budapest, 1997
anne_shirley
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

nagyon jó lenne, ha DVD-n is kiadnák ezeket a történeteket, mert nem csak letehetetlen a könyv, de a müsor is elkapcsolhatatlan volt.

TabulaRasa
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Sajnos nem emlékszem erre a műsorára… ez pont abban az időben volt, mikor én egyáltalán nem néztem tévét, kollégista voltam, négy év teljes televíziómentesség.
Viszont a Rögtön jövök-re emlékszem, azt néztem, szerettem, ahogy Kepes műsorait is, vagy most a Négy szellem c. műsort, csak kár, hogy ezeket legtöbbször nézhetetlen időpontokban adják.

A könyv fantasztikus, olyan emberi mélységeket mutatnak meg magukból kis hazánk híres emberei, olyan közel engednek magukhoz, ami néhol meghatott, néhol megmosolyogtatott, néhol könnyeket csalt a szemembe, és nagyon jó volt olvasni a magánéletükről, őszinte érzéseikről, gondolataikról, a múlt század politikai, társadalmi életéről (mert erről is szól ez a könyv), az igazi emlékekről… tényleg mindannyian egyszerű emberekké váltak, szerethetőekké, és közel voltak hozzám, ugyanakkor sokukra felnéztem pont emiatt.

Az olvasás mellett sorban olvastam az életrajzokat, képeket nézegettem, családi összefüggéseket „nyomoztam”, kellemes időtöltés volt az olvasáson túl. Több lettem a könyv által.

Aquarius
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Szeretem ezt a műfajt. Egy kicsit olyan, mintha a színfalak mögé nézhetnénk. Volt, amelyik visszaköszönt (lelkes nézője voltam a műsornak), de az újdonság ereje sem hiányzott. Szeretem az őszinte megnyilatkozásokat, amelyekből kiderül, hogy az idő nagy részében ők is ugyanolyan emberek, érzelmekkel, félelmekkel, gondokkal, és hogy ők is rá tudnak csodálkozni a világra.

Doro
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Esténként lefekvés előtt és reggelente kényeztettem magam egy-két(-sok) lehetetlen történettel.
Nagyon szerettem őket, mind. Sok beszélgetőtárs azóta már sajnos nincs közöttünk, pedig zseniális emberek voltak. Ezért külön jó, hogy ebben a kötetben életük anekdotái megörökítésre kerültek. Köszönöm, Vámos úr.

Norci
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

Gyerekkoromban nagyon szerettem ezt a műsort, mai fejjel nem tudom megmondani miért, hisz' valószínűleg nem sokat értettem belőle, de apunál néztük és az akkor jó volt, pont.
Mostani fejjel szívesen újranézném a részeket , de így könyvben is nagyon szórakoztató volt. Alapvetően tényleg benne van az emberben a kíváncsiság, hogy mi van a „kulisszák”, a zárt ajtók mögött. Ahogy most Nyáry Krisztiánnak nagy sikere van, úgy lett befutó nálam is ez a könyv. Olyan dolgokat tudtam meg egy-egy számomra kedves közéleti személyiségről/TŐL, amiktől emberibbé váltak a szememben, és közelebb érzem magam hozzájuk. Ahogy olvastam, tisztán hallottam Törőcsik rekedt hangját, Eszenyi nyávogását, Presser dörmögését, Rudolf Pétert, Mácsait, Koltait , Hernádit, stb-stb.
Nevettem is, meg a szívem is összeszorult, nekem ezt most l e h e t e t l e n volt nem szeretni.

didzsee
Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet

…a felét elhagyva megijedtem, hogy túl gyorsan a végére érek.. ezért pár hónapig pihentettem. Aztán pár hónap kihagyás után újra felütöttem. S lám, már vége is lett. :)

Panelmacska

Mi csak azt hisszük, azt szeretnénk hinni, hogy amikor mi nem leszünk, akkor megáll az élet. Nem áll meg. És a képeink a szemétre kerülnek.

i. m.: p. 56. (Gálvölgyi János)

Panelmacska

Alsórácegresen egyébként is csupa csodadolgok történtek. Például nagyon jól tudtuk azt, hogy ha forgószél szaladt át a pusztán, az nem forgószél, hanem boszorkány. Ilyenkor föl köllött kapni egy éles tárgyat, és belevágni a forgószélbe. Másnap figyeltük, hogy melyik öregasszony sántít. Olyan nem volt, hogy legalább egy öregasszony ne sántított volna…

i. m.: p. 153. (Lázár Ervin)

robinson P

Aki Pesten akkor élt, nyilvánvalóan ismerte Karinthyt,Kosztolányit,Babitsot,Tersánszkyt…őket valahogy majdnem mindenki ismerte.Kedvesek,barátságosak voltak,az asztalukhoz oda lehetett ülni a kávéházban,beszélgettek az emberrel,és az életük,hogy úgy mondjam előttünk folyt.

158. oldal Faludy György

Aquarius

Azzal hívott fel az ügyvéd nagybácsi, hogy beszélnünk kéne. Tudtam, hogy nekem ez nagyon rossz lesz. Beültünk a Russian Tea Room-ba. (…) Rendeltünk, és minden kertelés nélkül így kezdte a nagybácsi:
– Te, vedd el Alinát feleségül.
– Én… inkább nem.
Próbált rábeszélni, hogy gondolkozzam rajta, a végén kitette az adu ászt:
– Ha elveszed, megkapod az Arthur párizsi lakását a zongorákkal.
Nem tudtam, milyen Artúrra gondol. Lassan kiderült. (…) Arthur Rubinstein volt ő, a világhírű zongoraművész. Szóval, ha elvettem volna Alinát, akkor most Párizsban lakhatnék Arthur Rubinstein otthonában, Alinával, meg az összes zongorával.

(Presser Gábor)

Mai idézetünk:
Ha nem írhatnék, folyton olvasnék. De ha nem olvashatnék, írni se tudnék.
(Déry Tibor)

3. oldal (Bp. : Ab Ovo, 1997)

Panelmacska

Édesanyám felemás érzésekkel figyelte, hogy író lettem. Ő azt szerette volna, ha orvos leszek vagy ügyvéd. Az emberek mindig halnak, mindig pereskednek, így ez a két legbiztosabb szakma, vélte ő. Az írás bizonytalan kenyér, nem mindig lehet tudni, hogy a jövő hónapban miből tartom fenn magam, ez őneki csöppet sem tetszett.

i. m.: p. 49. (Vámos Miklós)

Panelmacska

Anyám később mindig azt mondta:
– Jaj, édes fiam, hát minden gyerekem vitte valamire. Mindnek van diplomája, van Árpinak, van Sárinak, van Áginak – ez a három testvérem –, csak egyedül neked nincs. Te nem vitted semmire.
– Hát igaz, de a hétszentségit neki, és a Kossuth-díj?
– Jó, persze, de azért a diploma, a diploma…

i. m.: p. 130. (Moldova György)

Aurore

A program csúcsa az volt, hogy ittak egy keveset, vodkát, és utána bőgtek.

117. oldal, Darvas Iván (Ab Ovo, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: vodka
Panelmacska

– Nem kell megfordítani, tudom mi van ráírva.
– Na mi?
– Az, hogy tixtaxtux.
– És az mit jelent?
– Az azt jelenti, hogy szeretlek.
– Tessék?
– Mondom: azt jelenti, szeretlek.
– Milyen nyelven?
– A mi külön nyelvünkön.

144. oldal (Székely Éva)

robinson P

Nagyon sok áldozatot hoz az ember a szerelmeiért. Egyszer átmentem egy dupla üvegajtón, pontosabban kitörtem egy dupla üvegajtón keresztül a szabadba, szerelmi okból kifolyólag. Bezárták az ajtót, és én el akartam jutni a szerelmemhez, akivel megbeszéltük, hogy nem sokára találkozunk.

75. oldal Básti Juli