A ​fehér tér 8 csillagozás

Valeria Parrella: A fehér tér

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

Valeria ​Parrella (1974-) a fiatal olasz írónemzedék egyik legtehetségesebb tagja: hét éve debütált, ez az első regénye.
Főszereplője, Maria negyvenkét éves, esti iskolában tanít irodalmat tagbaszakadt teherautó-sofőröknek. Gondosan kimunkált, magányos élete pontos keretek között zajlik, mígnem egy futó kapcsolatból beköszöntő terhesség fel nem borítja. A gyermek apja a hírre eltűnik, Marianak minden felelősséget egyedül kell viselnie. Egy este váratlan rosszullét tör rá, kislánya hat hónapra meg­születik. Attól a perctől fogva Mariának egész életét át kell értékelnie, az inkubátor mellett töltött végtelen órákban meg kell tanulnia élet és halál mezsgyéjén létezni, elfogadni az intenzív osztály rideg valóságát, együtt kell léteznie sorstársnőivel és reménykedni, bízni, felismerni a várakozás, a szenvedés és a fájdalom értelmét. Ötven keserves, drámákkal, reményekkel és csalódásokkal teli nap, amíg a baba képes lesz egyedül lélegezni és táp­lálkozni, és Mariából anya lesz. A… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

>!
Helikon, Budapest, 2010
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632272436 · Fordította: Balkó Ágnes

Várólistára tette 11

Kívánságlistára tette 5

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

n P>!
Valeria Parrella: A fehér tér

Tudjuk-e, hogyan kell megosztani a csöndet azokkal, akiknek nincs szükségük szavakra…?
Vannak napok, amiknek nagy tétje van.
Ha azt mondom – fehér tér – eszünkbe juthat egy hóval borított park, amin átballagunk és lábunk nyomot hagy a hóban.
Ha azt mondom – fehér tér – eszünkbe juthat egy üres papír, amit teleírhatunk vagy rajzolhatunk rá, vagy legalábbis átgondolhatjuk, hogy mit kezdünk vele.
Itt mást jelent.
A megszületés idejét. A sípoló-pittyegő gépek hangját, s a hangok közti pillanatnyi csöndet.
A látogatás – várakozás idejét.
Azt az időt, minek nem vagyunk urai csak reménykedői.
A fehér falakat is jelenti, amin apró rózsaszín felhőcskék ígérik a világra jövetelt, de még nem az Életet…arra még várni kell, ahhoz nőni kell, ahhoz lélegezni kell.
Az élet él és élni akar.

„létem soha nem volt rejtve előtted.
Amikor a homályban keletkeztem,
és a föld mélyén elindult életem,
szemed már látta tetteimet,
s könyvedben mind felírtad őket.
Meghatároztad napjaimat,
Mielőtt még egy is megjelent belőlük.” ( Zsoltárok 138:15-16)

9 hozzászólás
Esmeralda P>!
Valeria Parrella: A fehér tér

Úgy, de úgy haragudtam Mariára, amiért olyan keserű és olyan arrogáns. Hiszen Iréne él! Megtanul lélegezni, sírni, kortyolni! De aztán megértettem, hogy annál a fájdalomnál, amiben benne élünk, nincs felfoghatóan nagyobb, nincs viszonyítás, nincs mérlegelés. Semmit nem számítanak azok az anyák, akiknek nem tud megerősödni a gyermeke. Nem számítanak a halva születettek. Nem számítanak az elvetéltek. Nem számítanak a soha meg nem fogantak. Olyan iszonyúan fáj, hogy az ember nem meri magában sem szabadon engedni. Hanem inkább rágyújt, és alszik, és dolgozik, és éhezik a szerelemre… Mintha normális lenne, vagy teljesen bolond. Mintha nem vele történne.

17 hozzászólás
Miestas>!
Valeria Parrella: A fehér tér

Vajon mindenkinek akad egy fehér tér az élete lapján, amit ha nem tölt ki mondanivalóval, ezt kihagyva folytathatja az életét? Maria kapott egy lehetőséget, a csoda amit 42 évesen kapott nem egészen úgy érkezett meg hozzá Iréne a kislánya képében, mint ahogy azt várta. Koraszülés, egyedüllét, 42 év, magány, remény, bizonytalanság, félelem, hit, feladás, újra remény, ismeretlen, bizonytalanság, új élet.
Összességében tetszett ez a regény, a borús hangulata ellenére is, olyan élethelyzetet mutat be, amiben szerencsére nekem nem volt részem, ugyanakkor át tudom érezni Maria félelmeit. A bizonytalannal, az ismeretlennel folytatott küzdelmeit. Ami miatt levontam fél csillagot az a politikai, társadalmi élet kicsit talán túlzott szerepeltetése a regényben, az apjának a szakszervezetben betöltött szerepe. Persze, ha ott élnék Olaszországban, a történet helyszinén napjainkban, akkor lehet másként látnám és fontos lenne ez a momentum, de itt és most nem .
http://miestas.freeblog.hu/archives/2011/03/30/A_fehr_tr/

9 hozzászólás

Népszerű idézetek

egy_ember>!

Nem teremtettünk közösen mást, csak egy tükröt, amely a magányaink visszaverésére szolgált, melybe negyvenévesen jut az ember, amikorra elcsitul benne a sürgető tettvágy, és kezd lélegzethez jutni.

25. oldal

1 hozzászólás
egy_ember>!

Irenét először karba venni sem volt nehéz, alighanem működtek a genetikai instrukciók.
Megkértek, hogy üljek le, aztán odahúzták az elektródák drótjait, Irenét lepedőbe csavarták, és a karomba tették.
Nem kellett elgondolnom, gondolkodás nélkül azt éreztem, hogy többé nem lennék sem éhes, sem szomjas, hogy többet nem lenne szükségem a szeretkezésre. És hogy képes lennék ott, abban a pillanatban eltölteni akár tizenöt évet is, és nem félnék, hogy elvesztegetem az időmet, egyetlen napot is. Majd elálmosodtam.

148. oldal

egy_ember>!

Én megpróbáltam. A kórház felé tartó metróra várva, nap mint nap megpróbáltam értekezéseket olvasni. Eleinte még ment is, hiszen másra ár nem számíthattam, csak a fejemre. És a fejemet kitartóan edzettem a könyveken.
A középiskolás évek beláthatatlanul hosszú délutánjain, a tanulás és a beköszöntő este közé ékelt időben a szoba kitágult: a fojtogató bűzű konzervgyár csarnokaiból kiszűrődő zajokat, a szüleim odakintről indulatosan pattogó szóváltását a mozdulatlanul álló idő csöndje beszippantotta. Én olvastam.
Belém idegződött, a fejem begyakorolta, hogy csak magára számítson. És valahányszor, amikor úgy érezte, a valóság elárulta, visszahátrált a tévútra: beérte önmagával.

9. oldal

3 hozzászólás
egy_ember>!

Az iskolatársak és a nálunk olykor megforduló felnőttek, a velünk egy házban lakók, az apám kollégáinak beszélgetésében mindig ott lappangtak az elharapott szavak, a befejezhetetlen mondatok: az én családom, mint ezrével más családok is, szívesen táplálkozott az elharapott mondatokból, az emberekről és eseményekről gyorsan meghozott ítéletekből, a gondosan hárított témákból, amelyek megvitathatatlanok, nehogy örvényeket keltsenek.

63. oldal

Miestas>!

Lehettem volna feminista is, olyan álságos rafinériával, melyet nem szoktak fennhangon hirdetni. Csak átmasíroztam a magam sajátos módján a férfiakon, hogy ne veszítsek semmit. De éreztem, a hibát így is, úgy is elkövetem: ha férjhez megyek, ha egyedül maradok, ha barátom van és kedvelem, ha szerelmes vagyok és ragaszkodom hozzá, ha csatázok, ha győzök, ha vesztek, ha védelmeznek, és ha védelemre szorulok. És én sohasem lettem volna alkalmas egyik változatra sem.

162. oldal

4 hozzászólás
egy_ember>!

Mielőtt elment volna, megcsókolta a karomon az elhegesedett himlőoltást, amely egzotikus sebhelynek tűnhetett a korosztálya szemében.

190. oldal

1 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Palotás Petra: A kastélykert álma
Margaret Mazzantini: Újjászületés
Ali Hazelwood: A szerelem elmélete
Ali Hazelwood: A szerelem képlete
Elena Ferrante: Az elvesztett gyerek története
Emma Chase: Játssz a szívemen!
Jodi Picoult: Tizenkilenc perc
Colleen Hoover: Slammed – Szívcsapás
Daniela Sacerdoti: Ments meg
Donatella Di Pietrantonio: Halásznegyed