A ​Sarkcsillag alatt III. (A Sarkcsillag alatt III.) 4 csillagozás

Väinö Linna: A Sarkcsillag alatt III.

A kiváló finn író monumentális trilógiájának befejező része aránylag hosszú időszakot ölel fel, a húszas évektől a második világháborút követő évekig vezeti el az olvasót.
A Koskela család harmadik nemzedékének életével ismerkedünk meg itt, s tanúi vagyunk annak, ahogyan az egykori zsellércsalád a több évtizedes verítékes munka árán lassan a jómódú gazdák közé emelkedik. Akselinak és Elinának négy fia és egy lánya van, a történelmi események hátterén az ő fiatal életüket, örömeiket és fájdalmaikat követjük nyomon a háború és béke éveiben. S az élet fejlődését a csapások nem tartóztatják fel – ott, ahol a nagyapa ásóval csapolta le a mocsarakat, Juhani, a legfiatalabb fiú, traktorral szántja a földet, amely most már az övé.

Európa, Budapest, 1967
530 oldal · Fordította: Erdődi József

Nightingale>!
Väinö Linna: A Sarkcsillag alatt III.

Ez a rész a legnyomasztóbb mind közül. Sötét volt, komor, félelmetes. A Lapua-mozgalomról most hallottam először, nagyon meglepett – egyáltalán a létezése, és elborzasztott az őszinteség, (amit sosem fogok megszokni, csak helyeselni) amivel Linna bemutatta.
Rettenetes volt olvasni a terrorról, amit a mozgalom ideje alatt annyi család, annyi ember átélt, és belegondolni, hogy sajnos ilyen ma is van.
De nagy örömömre, a regény nem csak ezzel foglalkozik, szépen boncolgatja a ’18-as események egyik jelentős hatását: a földosztást, amely annyi egykori zsellérnek adott földet, szabadságot és reményt. Most is megjelentek azok az elemek amelyek miatt szeretem ezt a sorozatot: a finn táj, a földművelés, a munka szeretete.
Ugyanakkor tele van gyásszal is, hiszen búcsúztunk olyan szereplőktől, akik az első kötetben voltak fiatalok, vagy akkor születtek. Mivel végigkísértem az életüket, nagyon fájt tőlük elválni. Rossz volt búcsúzni a fiatalok egy részétől, hiszen a háború megint áldozatokat követelt, megint volt min pityeregnem.
Az érzelmek, gondolatok bemutatása továbbra is zseniális, és Linna is képes arra, hogy egy félmondatos megjegyzéssel is feltárni visszásságokat egy-egy eszmerendszer mögött, éreztetve, hogy ő melyik oldallal ért egyet.
Igazán mesteri regény, és nagyon fog hiányozni nekem ez a trilógia. Azt hiszem, újra el fogom olvasni.

Európa, Budapest, 1967
530 oldal · Fordította: Erdődi József

Nightingale>!

Azon a télen gyakran borította el a hó a Koskela-tanyára vivő utat.

Nightingale>!

Az ételosztás egy részét alkotta a felkészülésnek, amelyet az esperesné vállalt feladatául. Az útépítésnél röplapokat terjesztettek. Kötegben tűntek fel a munkahelyen, senki sem látta, mikor hozták és az emberek felhasználták az erdőben. Miközben egy fa mögött guggoltak, bele is olvastak időtöltésül.
„Finn munkás! Évtizedeken át elsötétítették a marxista vezetők a finn munkás agyát. Becsapták. Évtizedekig szónokoltak helyzetének a megjavításáról, de nem is gondoltak arra, hogy helyzetén javítsanak. Egyetlen céljuk az volt, hogy hatalmas vagyont kaparintsanak markukba a tagsági díjakból, amelyeket a kevéspénzű munkásság befizet a szakszervezeti pénztárakba. Hol vannak azok az összegek, amelyeket elloptak a sínylődő munkások befizetéseiből?! A pénz a marxista nábobok zsebébe vándorolt. Finn munkás! Meddig tűröd még? Mikor csap az asztalra becsületes munkásöklöd, mikor szabadítod ki magad a zsidó-marxista zsarnokság markából? Mikor végzel az árulókkal, akik kiuzsoráztak és rabszolgasorba döntöttek?! Térj a népi felszabadító mozgalom útjára, harcolj a marxista önkényuralom ellen!”
A röplap összegyűrten és megbarnulva hevert egy fenyő tövében, az illető a lábával kapart rá egy kevés havat, de csak hebehurgyán borította be.