Füzetek 5 csillagozás

Az érzés
Vaclav Nizsinszkij: Füzetek

A Füzetek, a négy füzet ennek a világcsodaként ünnepelt művésznek a naplója-vallomása. Huszonkilenc évesen, svájci pihenőhelyén írta tele őket, közvetlenül azelőtt, hogy mániás skizofréniája miatt – végérvényesen – zárt intézetbe szállították volna. A Füzetekből egy hányatott élet, egy káprázatos karrier és egy szörnyű betegség története tárul fel: az orosz környezetben reménytelen nyomorban eltöltött gyermekkor, a hirtelen felívelő karrier, amelyet rendkívüli tehetsége mellett két homoszexuális kapcsolatnak – a mecénás Lvov herceggel és az Orosz Balett atyjával, Gyagilevvel – köszönhetett – majd e karrier éppoly hirtelen derékba törése, a magyar Pulszky Romolával, a nagy színésznő Márkus Emília lányával kötött, számára is váratlan és érthetetlen házasság, a háborús Budapesten orosz internáltként töltött siralmas évek története – ez elméjén egyre jobban elhatalmasodó téboly szűrőjén át.

Európa, Budapest, 1997
262 oldal · ISBN: 9630761912 · Fordította: N. Kiss Zsuzsa, Szántó Judit

Vaclav Nizsinszkij: Füzetek

Évtizedek óta szerepelt a várólistámon a könyv, s most végre rátaláltam, szinte magától repült a kezembe egy polcról. Nizsinszkij sorsa sokban hasonlít Hölderlinéhez, részben ez az oka fokozott érdeklődésemnek irányába, hiszen ő írásos dokumentumot is hagyott ránk abból az időből, mielőtt végleg sötétbe borult az elméje, sőt rajzolt is – bár sajnos ezek kimaradtak a könyvből. 29 éves, mikor mutatkozni kezdenek nála a skizofrénia egyértelmű jelei, s hamarosan végképp el is nyeli értelmét a káosz, ám még további 30 évet él – testben. Kis ízelítőt kaphatunk róla, hogy milyen is az, amikor valaki teljes mértékben alárendeli magát az „isteni sugallatoknak”, és mintegy lemond a szabad akaratról… Más korban, más helyen tán még szentté is avatták volna érte. Az első füzet lóugrásossága után a másik kettő egész jól dekódolható. Ha nem is túl eredeti, meglepően jó gondolatokkal áll elő – és át is akarja adni azt az olvasóknak, hiszen többször hangsúlyozza, hogy mennyire vágyik rá, hogy kinyomtassák üzenetét: ő valóban át akarja adni az Érzést az embereknek, utolsó, kétségbeesett kiáltását az emberiségért. Ír, mint egy megszállott – hiszen az is volt.
Ma sem értjük teljesen a skizofrénia kialakulásának okait. A genetikai tényezők jelentőségére utal az, amit Nizsinszkij említ, hogy egyik fivére is bolondokházába zárva hunyt el. Nehéz gyerekkor, idegenségérzés (lengyelnek született, Oroszországban nőtt fel), a nemi identitás illetve a szexuális élet zavarai stb. mind hozzájárulhattak még ehhez.
Szomorú olvasmány ez, aminél azonban csak az szomorúbb, hogy milyen kevesen olvassák. Egy elfeledett ember könyve ez, aki csak megértésre (megÉrzésre) vágyott. Olvashatjuk posztmodern regényként, szürrealista kalandozásként, de egy szellemi leépülés dokumentációjaként is. Olyan, mint belebámulni egy szakadékba, amelynek mélyén hegyi patak örvénylik, gyökereket, hordalékot sodorva magával. Ennek a szövegnek is különleges, magával ragadó árama van. Olyan őrület, ami részben valószínűleg mindenkit megérint élete során – kívülről vagy belülről. A Szabad-ötletek jegyzékénél sokan megütköztek rajta, hogy szabad-e volt azt megjelentetni, szabad-e elolvasni (s mindezt persze úgy, hogy közben nyakig megmártóztak benne, haha). A Füzeteknél sajnos nem fognak kialakulni efféle viták. Pedig ez sokkal jobb annál. Ebben az írásban már semmilyen tudatos kontroll nincs: olyan automatikus írás, amit már nem befolyásol többé semmiféle gátlás.

Otranto>!
Vaclav Nizsinszkij: Füzetek

Lehetetlen egy könyv. Tényleg tébolyító egy olyan naplót olvasni, amiben az író megőrülését követheti nyomon az ember. Emlékszem egyszer mesélte valaki, hogy az anyja – aki szintén olyan betegségben szenvedett, mint Nizsinszkij – hálóingben szaladgált az utcán és azt mondta ő Isten. Valahogy ez a valós történet jutott eszembe erről a könyvről, amikor olvastam. Nizsinszkij naplójának utolsó mondatai is ezt sugallják, s hirtelen vége is szakad a naplónak, mintha ezzel a kijelentéssel már nem lenne értelme folytatni, hiszen megszűnt ember lenni szegény..Valami olyan világba tévedt, ahova senki sem tudta követni. Életem egyik legmegrázóbb olvasmánya volt ez a könyv, de ugyanakkor a legnagyszerűbb is. Nizsinszkij egy csoda volt, minden értelemben.

Tünde_Fekete>!
Vaclav Nizsinszkij: Füzetek

ua. mint az Isten harca c könyv, csak a Füzetek a csonkítatlan szöveget tartalmazza.

Carmilla >!

Tudom, sokan azt mondják majd, hogy lelketlen vagyok, mert nem szeretem az öregeket. Azt mondom erre, hogy az öregeket szeretem, de a szellem öregségét nem. Én fiatal szellem vagyok. Tolsztoj fiatal szellem volt.

230. oldal, HALÁL (Harmadik füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: Lev Tolsztoj
Carmilla >!

Az emberek azt hiszik, sok mindenre van szükségük, mert minél többjük van, annál boldogabbak. Én tudom, hogy minél kevesebbje van az embernek, annál nyugodtabb a lelkében.

192. oldal, HALÁL (Harmadik füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Carmilla >!

Nem szeretem az olyan embereket, akik nem javítják ki a hibáikat.

238. oldal, HALÁL (Harmadik füzet) - (Európa, 1997)

Carmilla >!

Szeretem a mosolygós embereket, de nem azokat, akik erőltetik a mosolyt.

124. oldal, ÉLET (Második füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: mosoly
Carmilla >!

Nem akarok meghalni, ezért sétálni megyek. Szeretek versben beszélni, mert magam is költemény vagyok.

105. oldal, ÉLET (Második füzet) - (Európa, 1997)

Carmilla >!

Szeretem Shakespeare bolondjait. Sok humor van bennük, de néha megharagszanak, ezért nem Istenek. Én Istenben való bolond vagyok, ezért szeretek tréfálni.

150. oldal, ÉLET (Második füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: William Shakespeare
Carmilla >!

Azt hiszem, sok ember azért dohányzik, hogy érdekessé tegye magát. Észrevettem, hogy a dohányosok fenn hordják az orrukat.

211. oldal, HALÁL (Harmadik füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: dohányzás
Carmilla >!

Nem szeretem az egyenes kulisszájú színházat. A körszínházat szeretem. Építek majd egy körszínházat. Tudom, mi a szem. A szem a színház. Az agy a közönség. Én vagyok a szem az agyban. Szeretek tükörbe nézni és egyetlen szemet látni a homlok közepén. Gyakran rajzolok egyetlen szemet.

76. oldal, ÉLET (Első füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: színház
Carmilla >!

[…] Nem érthettem meg A félkegyelmű-t, mert még fiatal voltam. Nem ismertem az életet. Most már értem Dosztojevszkij Félkegyelmű-jét, mert engem is félkegyelműnek tartanak.

144. oldal, ÉLET (Második füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
Carmilla >!

Én az ész vagyok, nem pedig az értelem. Isten vagyok, mert az ész vagyok. Tolsztoj sokat beszélt az észről. Schopenhauer is írt az észről. Én is az észről írok. Én vagyok az ésszerű filozófia. Én vagyok az igazi és nem a kitalált filozófia. Nietzsche megbolondult, mert élete vége felé megértette, hogy mindaz, amit írt, csupa ostobaság. Megijedt az emberektől, és megbolondult. Én nem fogok megijedni az emberektől, ha fogukat csikorgatva rám vetik magukat.

244. oldal, HALÁL (Harmadik füzet) - (Európa, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: Arthur Schopenhauer · Friedrich Nietzsche