Hemingway ​háborúja 8 csillagozás

Ungvári Tamás: Hemingway háborúja Ungvári Tamás: Hemingway háborúja

A ​torinói szemfedőhöz hasonlóan Ungvári Tamás legújabb szellem- és irodalomtörténeti kalandregénye is tényeken alapszik. A II. világháború idején német tengeralattjárók pásztázták a Karib-tenger vizeit. Ekkor döntötte el az „öreg halász”, Ernest Hemingway, hogy saját naszádján, a saját szakállára, a hadügyminisztérium tilalma ellenére megtámad és elsüllyeszt egy német tengeralattjárót. Valóban sor került a kémregénybe illő merész akcióra, vagy ez a történet is csupán a későbbi Nobel-díjas amerikai író köré szövődő legendárium része? Ezt kutatja egy, Párizsban élő fiatal magyar tudós – dr. Bátky egyenes ági leszármazottja Szerb Antal Pendragon-legendájából –, aki Hemingway kubai korszakáról írja disszertációját, s azért kerül életveszélybe, mert olyan tényeket is megtud nyomozása során, amelyek a túlélők biztonságát fenyegethetik. A becsvágyó irodalmár és botcsinálta detektív eljut Mexikóba, ahol kábítószer-csempészettel gyanúsítják meg. Innen egy halászhajón Kubába szökik, ahonnan… (tovább)

A titkos háború címmel is megjelent.

Scolar, Budapest, 2014
Ulpius-ház, Budapest, 2005

Ernest Hemingway

btunde P>!
Ungvári Tamás: Hemingway háborúja

Korai albérletemben több száz könyv volt. Azt mondták, nem tudják hová tenni, ha zavarnak, dobjam csak ki nyugodtan. Én inkább olvasgattam őket. A sok Gárdonyi mellett, két könyvre emlékszem, hogy hazavittem inkább szüleimhez, az egyik az Ikárosz repül, a másik A titkos háború volt. A konkrét történet már nem volt a fejemben, de amikor legutóbb könyveket válogattam, megláttam az író nevét, gondoltam, miért ne.
Mikor a Hemingway háborúját kezdtem olvasni, nagyon ismerősnek tűnt, és annyira nem hagyott nyugodni, hogy próbáltam nyomára jutni, talán ugyanaz, más címmel. Sajnos a sajátomat most nem tudom megnézni, úgyhogy neten keresgéltem, és egy antikvár A titkos háború példány első és utolsó oldalát megtaláltam lefényképezve, ezek szóról szóra megegyeznek ezzel a könyvvel, bár az előző már 86-ban megjelent, ez elvileg 2005-ös. Szóval összenézem majd. Gyanús, hogy nem teljesen ugyanaz lesz, mert ebben van utalás pl. szeptember tizenegyre. A lényeg, hogy a humorát most is bírtam, de amúgy inkább untam.

Black_Venus>!
Ungvári Tamás: Hemingway háborúja

Rejtő nyomdokain halad, de nála komolyabb, bölcsészebb, de összességében nem egy klasszikus regény. Fordulatos, ez a javára válik.

Estocada>!
Ungvári Tamás: Hemingway háborúja

Nagyon jó kis könyv! Az tetszett benne, hogy egyáltalán nem akar több lenni annál, mint ami. Egy habkönnyű szórakozást adó, fordulatos, mégsem túlbonyolított történet egy eredeti ötletből kiindulva. Nyilván lehetne benne számos logikai buktatót találni, de a történet olyan olvasmányosan hömpölyög előre, hogy az ember nem is kíván mélyebben belegondolni. Történhetett akár így is? Miért ne történhetett volna? Az első oldalak után átadhatjuk magunkat a sodró hangulatnak, és már vár is ránk a kellemes kikapcsolódás. Egy valami kell ehhez a könyvhöz: Hemingway, vagy könyveinek (vagy mindkettőnek) a szeretete, ugyanis az adja meg a kellő érzelmi töltést hozzá.

Scolar, Budapest, 2014

dokijano >!

Sokat ivott Hemingway? Az a kérdés, ki mit tart soknak. Egy alkoholista szempontjából az a napi egy-másfél liter whisky, daiquiri, tequila, Tom Collins vagy gin mit sem számít. Az antialkoholista viszont nyilvánvalóan részeges disznónak tartja az Öreget. De mit számít ez, amikor a Búcsú a fegyverektőlt olvassuk?

29. oldal, Második fejezet, 2 (Ulpius, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Ernest Hemingway
dokijano >!

Maga Magyarországról jött, nem is értheti, mit jelentett nekünk, mondjuk 1937 februárja, 1937 júliusa. Maga azt hiszi Paul Robesonról, hogy egy énekes, én viszont tudom, hogy Paul Robeson az Abraham Lincoln-brigádban harcolt. Amikor fogságba esett, megkínozták a fasiszták; magát csak az öreg Ernesto érdekli.

124. oldal, Ötödik fejezet, 6 (Ulpius, 2005)

dokijano >!

A Latin negyedbe húzódtam vissza, egycsillagosba, ahogyan a népnyelv nevezi azokat a tökéletesen lerobbant, ósdi bútorokkal agyonzsúfolt szállodákat, ahol havi bérért kvártélyozta be magát a színes bőrű diákok legtöbbje s egy-két kelet-európai. Még a rendőrség is ellenünk volt; törvényerejű rendelet, hogy a havi bérletű szobát két héttel, a többhavi bérletűt pedig kerek egy hónappal előbb kell felmondani – ha tehát nem tudtunk fizetni, kidobtak a szállodából, de a teljes összeget előbb-utóbb kegyetlenül behajtották rajtunk.

5. oldal, Első fejezet, 1 (Ulpius, 2005)

dokijano >!

Fiatal diákként 1962-ben, Párizsban tanultam.