Paul ​Cézanne – A modernizmus előfutára 3 csillagozás

Ulrike Becks-Malorny: Paul Cézanne – A modernizmus előfutára

Cézanne munkái a klasszikus görög nagyság örökösei. Vásznai az ókor festményeinek és terrakotta figuráinak nyugalmát, hősi derűjét árasztják magukból. Csodálatos csendéletei, melyeken oly hajszálpontos a tónusok egymáshoz fűződő viszonya, valamiféle ünnepélyes igazságot hordoznak. Ez a festő azért fejez ki érzelmeket megannyi vásznán, mivel ő maga is heves érzéseket él át a természet közelségében, s minden művészi tudását felsorakoztatja, hogy ezeket visszaadhassa.

Róla szól: Paul Cézanne

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Taschen Basic Art

Vince, Budapest, 2005
92 oldal · ISBN: 9783822840634 · Fordította: Béresi Csilla

Camille Pissarro · Émile Zola · Gustave Courbet

Ulrike Becks-Malorny: Paul Cézanne – A modernizmus előfutára

Nagyon jól strukturált, könnyen áttekinthető, megfelelő képi anyaggal rendelkező könyv. Pár óra alatt ki lehet olvasni, és kiváló támasz akkor, ha az ember éppen egy kiállítás előtt áll, vagy éppen annak az élményeivel gazdagodva veszi kézbe. Én az utóbbiak közé tartozom, magát a könyvet a múzeum shopban szereztem be, miután végigmentem a Cézanne-nak szánt kiállításon. Jó volt ismét találkozni a festővel és képeivel ezúttal sokkal nyugodtabb körülmények között, mint a kiállításon, aminek az élményét jelentősen csökkentette a – bár civilizáltan – de mégis tolongó embertömeg. Nem lettem egy Cézanne rajongó, de van egy-két festménye, amibe beleszerettem, amihez ott is inkább kétszer háromszor átvertem magam a tömegen csak, hogy még egyszer láthassam, hogy még egy kicsit a közvetlen közelében lehessek. A könyvnek köszönhetem, hogy most már sokkal többet tudok Cézanne-ról, mint azelőtt, könnyebben tudom betájolni a munkásságát és annak jelentőségét, és talán egy kicsit jobban értem magát a festészetet is. Ez a könyv tömény információ, értelmes és ugyanakkor élvezetes formában tálalva.
Fél csillag levonás amiatt, hogy legalább egy festmény reprodukciója nem az eredeti színeket adja vissza, és ez eléggé szembetűnő volt, miután épp láttam a kiállításon az eredetit.

Dorqa>!

A fény nem adható vissza közvetlenül, csak valami más: a szín segítségével. [Paul Cézanne]

Belső borító

Dorqa>!

A jobbára az arisztokráciában és a felső középosztályban gyökerező áramlatok mellett új irányzat is született, mely a nyers, szépítés nélküli életet választotta témájául. a mozgalom hívei „realistáknak” nevezték magukat, s Gustave Courbet (1819-1877) állt az élükre. „Legyünk igazak, akkor is, ha ennek a csúnyaság az ára!” – volt a jelmondatuk.

Kapcsolódó szócikkek: Gustave Courbet
Dorqa>!

A három fiatalember közül, akik a College Bourbon, e nagy múltú aix-en-provence-i bentlakásos gimnázium diákjaiként barátságot kötöttek egymással, ő számított a leghatározatlanabbnak és a leghamarabb felfortyanónak. A másik kettő, Emile Zola, a későbbi regényíró és Jean Baptiste Baille, a majdani mérnök volt.

Kapcsolódó szócikkek: Émile Zola
Dorqa>!

„Pissarro úgy viselkedett velem, mintha az apám lenne… csaknem olyan jóságos volt, mint maga a Gondviselő” – jelentette ki később Cézanne. Barátja és mestere kilenc évvel volt idősebb nála és szilárdan hitt Cézanne kivételes tehetségében.

Kapcsolódó szócikkek: Camille Pissarro