Zuhanás ​a magasba 2 csillagozás

Ujházy Kolos: Zuhanás a magasba

Kincső élete gyökeresen megváltozik 17 éves korában: amikor a családját tönkreteszi a román erdőmaffia, nekivág Európának, hogy egy jó munka vagy egy isteni csoda révén pénzt szerezzen nevelőszülei megmentésére. Tervei azonban sorra csődöt mondanak, így végül az amszterdami bordélynegyedben köt ki, ahol sírva, még a barátjának is hazudva gyűjtögeti a nemerei erdőbirtok újrafásításához szükséges milliókat. Képes lehet egy szétszakított szerelmespár úgy a sötét mélybe hullni, hogy közben vakító magasságokba jut? Szembemehet néhány idealista álmodozó korunk kifinomult romániai faluromboló gépezetével? Létezhet ’zuhanás a magasba’ nemcsak egy fiatal pár, de Erdély, sőt az egész világ számára is? A történet a 21. század régóta várt szókimondó, tabukat döntögető, elementáris erejű lázadásregénye – egyszerre megrendítő szerelmi dráma, kétségbeesett kiútkeresés és kíméletlen globalizációkritika.

Püski, Budapest, 2015

Ujházy Kolos: Zuhanás a magasba

Ujházy Kolos valami egészen egyedit alkotott! Lenyűgöző stílusával és gyönyörű nyelvezetével levett a lábamról, ugyanakkor kíméletlenül összetörte a szívem. Kétségtelenül fantasztikus író, aki a szavaival képes megváltoztatni az ember világnézetét.
Egy ideje csak ülök a laptopom felett, és azon gondolkodom, hogyan is öntsem szavakba, mit érzek ezzel a regénnyel kapcsolatban. Az, hogy tetszett-e, nem kérdés. Utoljára Benyák Zoltán – Csavargók dala című könyvével voltam hasonló helyzetben, egyszerre borzadtam attól, amiről olvastam és egyszerre imádtam. Talán a témaválasztás miatt, talán mert annyira realisztikus, és szembemegy a sztereotípiákkal, mindenesetre nagyon tetszett, rengeteget kaptam tőle.
A fülszöveg elég csalóka, egyrészt túl sokat árul el, mégis túl keveset mond, másrészt pedig nyoma sincs benne azoknak a gyönyörű szófordulatoknak, amikkel megajándékoz a regény, és amiket valódi élvezet volt olvasni. Komolyan mondom, miközben olvastam, mindvégig azt éreztem, hogy az író szavai a lelkemet simogatják.
Elsősorban az érettebb, szépirodalomhoz szokott olvasóknak ajánlom, akik túlvannak már jó néhány nehézségen, és nem a felszín alapján ítélnek.

Bővebben: http://konyvextrak.blogspot.hu/2016/03/ujhazy-kolos-zuh…

beatrix_0823>!
Ujházy Kolos: Zuhanás a magasba

A Zuhanás a magasba még hibáival együtt is teljesen levett a lábamról, aminek legfőbb oka a stílusa, nyelvezete volt. Már rég nem olvastam ilyen gyönyörűen megfogalmazott, igaz emberi érzésekkel átitatott leírásokat, és igen, elképesztő hasonlatokat az életről, a világról, és annak romlásáról.
A fülszöveg egyébként nagyon csalóka, engem legalább is sikerült megtévesztenie, mert teljesen más történetet vártam. A könyv elején kapunk egy szívhez szóló leírást a székelyek, azon belül is Kincső családjának életéről. Majd pedig Kincső amszterdami életébe csöppenünk bele, ahol a lány saját maga életét feláldozva próbál segíteni családjának. Azok a gondolatok, amik legjobban megérintettek azonban mégsem Kincsőtől származnak, ugyanis nemsokára feltűnik Julio, akinek belső vívódásain keresztül megismerhetjük az író mélyenszántó elképzeléseit a világról.
A könyv nagyon sokrétű, egyrészt egy gyönyörű szerelmi történetet mesél el, másrészt pedig elég erős társadalomkritika is, és igyekszik felhívni a figyelmünket a túl gyors változásra.
Részletesebben: http://tejszinhabzsolo.blogspot.hu/2016/05/ujhazy-kolos…

Bea_Könyvutca P>!

Felfedezte a napkeltéket és a napnyugtákat, a bólogató csorda hajnali kicsörömpölését és esti visszatértét, a fejés, az etetés, a szénahordás finoman hangolt napi ritmusát. Lassan újra felfedezte az idegenek előtt rejtve maradó apró csodákat: a kerekes kútból felhúzott víz nyers ízét, a kenyérsütő kemence tüzének titkokat mesélő pattogását, a csirkékre vadászó ülüvel való harc szívdobogtató izgalmát.

Bea_Könyvutca P>!

És ez így ment végestelen-végig, szinte szóról szóra úgy, mint az elmúlt és azt azt megelőző években; így aztán az, hogy a nép, melynek lelki épülésére a beszéd szolgált nem unta el a várakozást, csak a pásztor Nagy Mózesnek volt köszönhető – jobban mondva az ő hosszú szőrű, szomorú tekintetű Muszka kutyájának, mely megöregedvén és a sok farkas- s medveüldözésbe belefáradván, idén először gazdája egyik lován trónolva járta végig a húsvéti zarándoklatot. A velenczeiek büszkeségtől hízva legeltették rajta a szemüket. „Ej, micsoda falu a miénk” düllesztették ki a mellüket, ha rátekintettek. „Itt még a kutyák is lovon járnak! Ezt csinálja utánunk Almás vagy Csomortán, ha tudja!”

Bea_Könyvutca P>!

– Ó, a szarvasok Jánikám… – legyintett a nagy, kövér Székely Demeter. – Mit félsz te a szarvasoktól?? Törődök is én velük, amikor a medve úgy jár be a kertembe, mintha hazajönne! Hisz láttátok, mit művelt a kaptáraimmal a múlt nyáron… Tizenkét családom veszett oda! És a télen is visszajött, egyenesen az ólból cipelte el a disznyónkat! Esküszöm nektek, úgy vitte, mint a pelyhet, na! – hergelte magát a nagydarab, jól kipárnázott ember, s vigasztalásul egyetlen hörpintéssel kiitta a poharát. Akárha ő maga lett volna a medve, a kezében pedig egy csupor jóféle akácméz illatozott volna.

ladybird>!

Julio visszakényszerítette magát a révületből, és a részletek helyett most már az egész arcra koncentrált, hogy eleget tehessen a kérésnek. „Istenem, milyen arc ez?” – gondolta magában és hirtelen nagyon egyszerű, kiszámítható és sablonos léleknek érezte magát. Mert ez a lányarc a többitől eltérően nem egy vagy kettő, de tíz, száz, sőt ezer érzelmet fejezett ki egyszerre. Ez az arc egyszerre volt nyílt, és megfejthetetlen érzésekkel teli, egyszerre volt szeszélyes és meghatóan gyermeki, egyszerre volt ezer éve ismerős, és szívfacsaróan távoli. Ezt az arcot kislányosan kipirulttá tette a nap és az izgalom, ez az arc fiúsan vad volt a rajta játszó dactól és szenvedélytől, ez az arc órányi fürkészés után is ezer titkot rejtegetett az előtte verdeső hajtincsek függönye mögött. Ezt az arcot folytonos változásai miatt Julio őrjítőnek, megbolondítónak, állandó hiányérzetet keltőnek érezte, mert amint beleszeretett az egyik pillanatképbe, és függővé lett tőle, az tünékeny szellőként máris továbbállt, és jött helyette egy másik, még bolondabbul megfestett portré, mely szomját csak még magasabbra korbácsolta – hisz hamarosan az is köddé foszlott, hogy átadja helyét egy harmadik, most először látható és soha többé vissza nem térő leányarcnak.

ladybird>!

Fülében akkor ott visszhangoztak a nagyszakállú szerzetes vasárnap reggeli misztikus szavai: „Emlékezz ember, porból vagy, porrá leszel…” És ott zsongtak fejében azok a számára akkor még érthetetlen mondatok is, amelyeket az apja fűzött hozzá a pap intelméhez a templomból kijőve: „Fiam, te ebből a porból, az Andok porából vagy teremtve, téged az andesi kukorica táplált erőssé, arcodat az andesi szél cserzette barnára. Ezért te magad s ez a föld vagy… Ha felmészol a hegyoldalba, úgy beleolvadsz a tájba, hogy talán meg se látszol messziről. Mert magad is ebből a földből való vagy. És ez így helyes… Minden embernek kell, hogy legyen egy olyan vadonja, ahova ha kigyalogol, meg se látják messziről. Ezt hívják úgy, hogy az ember hazája.”

ladybird>!

Julio… te vonzódsz az irodalomhoz… magad is írogatsz… El tudsz képzelni egy olyan regényt, melyben megjelenik egy szereplő, csak azért, hogy aztán feleslegessé váljon? Egy jó regényben ilyen nem fordul elő, Julio. Egy jó író ilyet nem csinál, Julio. Isten a legjobb, legkövetkezetesebb, legtervszerűbben dolgozó író a világon… Nála, aki megjelenik a történetben, annak feladata van… De a történet közepén a nagy összefüggéseket még csak az Író ismeri. Bízz Isten bölcsességében és ne türelmetlenkedj, küldetésed lényege a történet előrehaladtával fokozatosan előtted is megvilágosodik majd

beatrix_0823>!

Az írástudóknak hatalmas a feladata manapság! Az ő feladatuk meggyógyítani az emberek fantáziáját, feltámasztani tetszhalálba süllyedt képzelőtehetségét… ismét megtölteni az erdőket köddel, titok-várakkal, jótevő koboldokkal, tündérekkel: az emberek szívét reménységgel.