Szerelemféltők 119 csillagozás

Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

A ​Szerelemféltők hősnője, az erdélyi származású Anna különös levelezésbe keveredik az évek óta nem látott B.-vel. Egymásnak elküldött történeteikből életük széthullott darabjai újra összeállnak…
Saját levelezésünk adta az ötletet, hogy levélregényt írjunk. Két kitalált szereplő bőrébe bújva folytattuk, és a levelek, történetek végül összeálltak. Egy férfi és egy nő levelezéséből bármi lehet, hiszen az nem más, mint egy hosszúra nyúlt párbeszéd. Vagy néha csak párhuzamos monológok. Nem a klasszikus értelemben vett szerelmes regény. Sok szerelem és sok majdnem szerelem története.

UGRON ZSOLNA

A magyar társadalom kibeszéletlen közös múltjával küzd. Ez a múlt kibeszéletlen családi és egyéni történetekből áll össze. Régen a levelek és a naplók is segítették a mindennapok feldolgozását. A mi hőseink levelezése páros szembenézés a múlttal, önmagukkal.
A történet hősei bejárják annak az útnak minden állomását, amely egy nő és egy férfi kapcsolatában… (tovább)

Ulpius-ház, Budapest, 2011

Hoacin>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

A téma érdekes. Két ember, akik tíz éve sokat jelentettek egymásnak, levelezésbe fog, majd immár novellákat is postáznak, amelyekből elvileg kisejlik, mi is volt a közös múltjuk. Utóbbit én nem tudtam összerakni, talán ők maguk sem, mindenesetre egész olvasmányos szösszenetek voltak ezek, javarészt melankóliába hajlók, esetleg szolid humorral és vastag gyásszal körítve. És hát mit küld két érzelmileg sebzett ember egymásnak? Persze hogy sztorikat nőkről és férfiakról, és hogy a szerelem miért is nem működik épp. Ó, ezek az egymásba remélt illúziók. Egyrészt kicsit fárasztó volt a sok nyekergés ezen a témán, ugyanakkor tetszett, hogy Anna és B. érezhetően változik a levelek hatására, és hát jellemfejlődéssel engem még mindig le lehet venni a lábamról. Ami kifejezetten nem tetszett, az Anna rámenős és beképzelt stílusa, de már az Úrilányok Erdélyben könyvnél is megfigyeltem, hogy Ugron Zsolna női főhőseit én általában elviselhetetlenül nagyképűnek érzem valamiért. Ugyanakkor tetszett némely gondolata, és a vécéajtó fölé szerelt kresz tábla poén.
Nem is tudom, miért hajlok pozitív értékelésbe, mert hirtelen több helyen tudnék belekötni ebbe az egészbe, mint ami elismerés eszembe jut róla, de valahogy olyan volt ez a regény, mint egy giccses csomagolópapírba kötött sorsfordító levélköteg, hogy a lényeg a rikító felszín alatt van, vagy mint amikor furcsa butaságokat és világmegváltó gondolatokat váltasz hajnali háromkor egy idegennel, hogy aztán évekkel később elmondhassátok, hogy igen, ott változott meg minden, és csak egy pillanat volt, de lélekben mennyire átformált.
Ez a könyv is valami hasonló átformálódási folyamat, és minden modorosságával együtt is olyan… valódi. Mikor magad számára azáltal nyílsz meg, hogy elkezded valakinek kiírni a lelked mélyét, és rájössz, hogy nem szabad veszekedni senkivel amiatt, mert borsót pucol neked a szőnyeg közepén, a vadiúj szófa mellett. Légy inkább hálás, és ülj mellé. :D

gab001>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Annyi minden vonzott ebben a könyvben, de talán leginkább a címe. Mégis sokáig az a típusú könyv maradt számomra, amit mindenképp olvasni akarok, mégsem veszem kézbe. Talán kicsit féltem a csalódástól a százalék miatt. Szerencsére már az első sorok után tudtam, hogy nem volt mitől tartanom, s hamar kiolvasom. Teljesen lekötött a levelek és a novellák váltakozása. A stílusa rögtön megfogott, különösen B. novellái tetszettek. Annyira érdekes volt, ahogy rengeteg kapcsolatot és helyzetet, életkörülményt mutatott be a könyv úgy, hogy mindig Anna és B. volt a főszereplő és mégsem. Mintha száz életet éltek volna le néhány levélváltás alatt. A vége nem volt olyan kidolgozott mint szerettem volna, de összességében nincs bennem rossz érzés emiatt sem. Szerettem olvasni.

Ulpius-ház, Budapest, 2011
K_A_Hikari I>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Férfi és nő. Levelek és novellák. Félelmek és örömök. Emlékek és remények.
Mind benne van. Mind ad valamit. Neked és nekem.
A szerelemféltőknek.

Bővebben: http://irasaimtarhaza.blogspot.hu/2016/02/szombati-erte…

Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Sokkal jobb volt, mint vártam. Tetszett ez a novella- levél páros. Maga a történet elgondolkodtató, néhol reményteli, néhol szomorú…

Georgina77>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Huhhh. Nem is tudom, hol kezdjem. Felüdítőek a sorai. Annyira szépen, szép stílusban, kirívóan választékosan, selymesen vannak prezentálva, hogy az valami hihetetlen.
Igen, ez egy érdekes helyzet. Azt szokták mondani: egy ismeretlennek könnyen megnyílhat az ember, mert úgy érezheti, nincsen tétje annak, ha őneki mesél az életéről, válsághelyzetéről. Egy férfi és egy nő, egy időben történő gondolat-összevetése, akár ugyanarról, minden időben érdekes, tanító. Eleve a férfi-nő ellentét; másfelől ember-ember személyiség-különbsége összefűzése is mindenkor érdekes, tanító.
Nagyon-nagyon tanulságos. Mi lehetett volna ha, az is önmagában, és az időutazás is, roppant izgalmassá tették eme olvasmányt.
Feltöltő különlegessége ez a mai világnak. Köszönet érte.

Bur3sz>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Nem is tudom. A levelek és a novellák két külön világ, mégis egymás kiegészítői. Amire csak utalnak a levélben, kibontódik a novellában. Szinte magyrázatul szolgál. Nekem mégis befejezetlen maradt a történet. Mind Anna, mind B. csak egy álomképet dédelgetett a másik személyében, aztán ez a kép valósággá válik, de mégsem az igazi.
A kivitelezés nekem tetszik, csak az egész nem kerek. Minden esetre elgondolkoztató.

Viktória_Erdei P>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Egy kihíváshoz kerestem U betűs szerzőt, így Ugron Zsolnát választottam. Sajnos nem annyira tetszett. Kicsit kusza volt a történet. De legalább újabb szerzőt ismertem meg.

hablaty P>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Nagyon tetszett ez az érdekes hullámzó kettősség…férfi/nő, levél/novella.
Egyértelműen a novellák álltak közel a szívemhez. Egyik másik megkönnyeztetett. A levelekkel nem nagyon tudtam mit kezdeni….kiderült sokminden a levélírókról, de ez csak egyfajta állókép, egy év villanásai – kis visszatekintéssel- az életükből. Nincs kezdete és nincs vége. Kicsit minden függőben maradt. Lehet hogy tervezik a folytatást?

Farkas_Szonja>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Olyan szép szó ez: szerelemféltő. A Szerelemféltők pedig szemet gyönyörködtető, lelket melengető írások gyűjteménye.
Az itteni értékelések egy része párhuzamot von közte és a Gyógyír északi szélre között, szerintem nem kéne, nem azonos fajsúlyú a kettő. Az alapkoncepció egyezik, persze, de a mögötte levő tartalom nem.

Cormia>!
Ugron Zsolna – Meskó Zsolt: Szerelemféltők

Nem vártam sokat ettől a könyvtől, mert 300 Ft-ért vettem még valamikor, és nem nagyon volt kedvem hozzá eddig. Pedig jó.
    Nem egy könnyű olvasmány, sokszor meg kellett állnom a történetek után kicsit gondolkodni, feldolgozni. És ez jó volt. Tetszett. Egyedül a végével nem vagyok kibékülve. Tudom, hogy csak a leveleiket olvashattam, de olyan kíváncsi lettem volna, mi lett Annával és B.-vel..

Lana_>!

Akkor leszünk királyok, ha királynővé tesszük az asszonyt, aki szeret.

Chillingó>!

ha egy barátság tíz évig a polcon hever, akkor ott is a helye.

B. második levele

Kapcsolódó szócikkek: barátság
Kecsüszo_geiko>!

Két nő van: az egyiknek a szemében a kikötő, a másikéban a tenger. Az egyik a megnyugvás, a másik az örök vágy. S egyik nélkül sem élhet az ember. Keresem, akinek mindkettő ott van a tekintetében.

73. oldal- B. ötödik levele - 1. bekezdés

K_A_Hikari I>!

Ne várj semmit egy találkozástól és akkor még minden lehet belőle.

Lana_>!

… van olyan író, aki feladja? A tehetségtelen elbukik, a középszerűt eladják, a tehetségest csodálják, de nem veszik, a zseninek meg kell halnia, hogy feltámadhasson, de egyik sem adja fel. Valami hajtja őket. Ki kell beszélni a világot önmagukból, önmagukat a világból.

Kecsüszo_geiko>!

Nincsenek vesztesek és nyertesek, B., csak őszintén élők és megalkuvók. Meg vergődők.

51. oldal - Anna negyedik levele 2. bekezdés

Szimirza>!

Nem akarok magamban olyan terheket hordozni, amelyek nem az enyémek.

Szimirza>!

Amit szeretek, és valóban hozzám tartozik, az marad, a többinek mennie kell.
Könyvek, étterem marad.

Szimirza>!

Ahol a legenda véget ér, ott kezdődik az élet. Azon a napon a várfal tövében a
friss cipókat faló éhes arcokra a felhőkben játszó rózsaszirmok csaltak mosolyt.
Add, Uram, hogy cselekvő karjai legyünk éltető szeretetednek. Add, Uram, hogy így legyen!

csillagka>!

Megbékélni halottainkkal, elfogadva őket, olyannak amilyenek voltak, és így is szeretni őket – az út, hogy ők is békét adjanak nekünk.