A ​pszichiátria tankönyve 16 csillagozás

Tringer László: A pszichiátria tankönyve Tringer László: A pszichiátria tankönyve Tringer László: A pszichiátria tankönyve Tringer László: A pszichiátria tankönyve Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Tringer ​László a Budapesti Orvostudományi Egyetemen végzett, majd számos szakból, többek között pszichiátriából, neurológiából, csoportpszichoterápiából, klinikai farmakológiából, orvosi pszichológiából, klinikai szakpszichológiából, pszichoterápiából, magatartásterápiából, addiktológiából, geriátriából szerezte meg szakvizsgáit. 1994-től 2004-ig a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója. Ebben a minőségében jelentős változtatásokat kezdeményez. Fokozott figyelmet fordít az oktatás korszerűsítésére. Új tárgyak oktatását kezdi meg (gyógyszerészi és fogorvosi pszichológia, pszichoterápia, orvosi rehabilitáció). Belső szervezeti átalakítások mellett krízis intervenciós osztályt létesít, pszichiátriai konzultációs szolgálatot, közösségi pszichiátriai programot indít, klinikai farmakológiai csoport kialakítását kezdeményezi. Tudományos munkásságának tengelyében a lelki jelenségek, magatartási zavarok és terápiájuk, valamint ezek biológiai, szociális… (tovább)

Semmelweis, Budapest, 2019
Semmelweis, Budapest, 2010
Semmelweis, Budapest, 2005

Orsi_olvas>!
Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Nagyon jól megírt könyv a pszichiátriai témaköréből. Érthető mégis tudományos nyelven íródott, sok-sok példa, esetleírás segíti a megértést. Bár vaskos kötet, elég jól lehet vele haladni köszönhetően a logikus fejezetfelépítéseknek. Habár néha az egyes fejezetek egymásutániságát kissé csapongónak éreztem, ez nem volt vészes, találkoztam már rosszabbal is.
Összességben azt kell mondjam remekül megírt tankönyv, de tényleg tankönyv, ezt csak azoknak ajánlom, akiknek valamilyen egyetemi tanulmányukhoz szükségük van rá, laikusoknak túl tömény lenne. A szerző egyértelműen nagy tudású és abban a szerencsés helyzetben van, hogy érthetően, átláthatóan, sőt érdekesen képes átadni a tudását. Több ilyen könyvre lenne szükség.

Edina_Palotas_Dascal>!
Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Egy tankönyvről nehéz véleményt formálni. Célnak tökéletesen megfelel, sőt. Egyes fejezetek nekem nagyon alapszintűek voltak, de sajnos én nem vagyok azzal tisztában, hogy kinek íródtak ( orvostanhallgató, rezidens vagy szakorvosnak). Jó volt felélénkíteni az alap ismereteimet. Főleg ezt magyar nyelven.

Merpeople>!
Tringer László: A pszichiátria tankönyve

A pszichiátria fogalma számomra ebben a könyvben nyert értelmet. Szeretem, mert az emberiség ezer arcát és lelki betegségét itt nyilvánvalóvá válik-főleg aki elolvassa és értelmezi, érti, mi van benne.

Minden orvos, fogorvos, pedagógus, pszichológus, szociális munkás kezébe ajánlom!

_Vic_ P>!
Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Olvasmányos könyv, a kiegészítő esettanulmányok különösen érdekesek.

Schuler_Zsófia>!
Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Nagyon szerettem olvasni. Érdekes, néhol ez is kissé összevissza, de jó áttekintést ad a kórképekről és a terápiákról is.

pikkupilvi P>!
Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Tankönyvnek egész jó, a kórképek jobb megértését segítendő sztorikat nagyon szerettem.

lillae>!

Közismert, hogy elmebetegek ritkábban követnek el bûncselekményeket, mint a „normális” egyének.

Kapcsolódó szócikkek: bűncselekmény
lillae>!

A szorongás önmagában nem kóros, sőt, a szorongásra való képtelenséget kell valamely személyiségzavar vagy pszichiátriai betegség tünetének tekintenünk.

lillae>!

A téveszme a szubjektum rákos daganata: valamely énelem kóros burjánzása, mely súlyos esetben a szubjektumot teljesen behálózva a magatartás egészének vezérlését a maga irányítása alá vonja.

lillae>!

A tárgytalan szorongás tartósan elviselhetetlen. A „nem tudom, mitõl félek” állapota több szenvedéssel jár, mint a tudott, akár súlyos „rossz”. A szorongó összesûríti szenvedéseit, tárgyakra, helyzetekre, eseményekre, személyekre, imaginárius képekre vetíti azokat. Ilyen módon – hatalmas áldozatok árán – szorongása jobban „kézben tartható”.

lillae>!

A szorongás lényege szerint mozgásgátlás (Gray). Következésképpen a mozgás bármely formája enyhíti a szorongást. Ezért a szorongó beteg gyakrabban mozog. Ha teheti, fel-alá járkál, hogy kínlódását csökkentse. Egyik betegünk így fejezte ki magát: „amikor ez a különös érzés elfog, járkálnom kell, és akkor kissé megnyugszom”. Ha járkálásra nincs mód, ülve végez különbözõ mozgásokat. Kezével, ujjaival dobol, lábát sztereotip módon rázza, túlzottan, modorosan igyekszik „lezser” lenni, a széken állandóan változtatja helyzetét, egymáson átvetett lábait gyakran cseréli stb. Ebbe a szorongáselhárító mozgáscsoportba tartozik a dohányzás is, amely a maga rituáléjával nyugodt,kellemes környezethez kondicionálódik így nagyon intenzív szorongáscsökkentõ hatása van. Számos egyéni jellegzetességet is felsorolhatnánk, amelyek szinte mindenkinél mások.

lillae>!

A szorongás idült formáiban a létezéshez való sajátos viszony nyilvánul meg. A szorongók inkább a valóság hiánymozzanataira nyitottak, arra reagálnak, ami nincs itt (de itt kellene lennie). A neurotikus léte a „még nincs” és a „már nincs” közé szorult (szorongó) „nem nincsként” jellemezhetõ. Ez a sajátosság a szorongók verbális magatartásában is tükrözõdik: a „van” típusú állítások helyett gyakrabban használnak „kell” típusú állításokat. Ezt a jelenséget imperatívizmusnak nevezzük.

zördög P>!

Az elfogadó magatartás nem függvénye a másik személy ilyen vagy olyan tulajdonságának, cselekedeteinek.