!

Pixel 188 csillagozás

Könyvtár

Egymással ütköző emberek és sorsok kavarognak térben és időben, véletlenszerűen találkoznak, ám mégis olyan érzésünk van, mintha egy közös testhez tartoztak volna egykor, csak ezt a testet szétszakította volna valami, ahogyan a könyvben fel-feltűnő párokat is. Fej, szív és kéz: minden testrészhez egy történet tartozik. Humor és keserűség regiszterei váltogatják egymást, hol a közelítés fájdalmas pontossága, hol a távolítás iróniája jellemzi az egymásra épülő történeteket.
Tóth Krisztina új könyvében a fejezetek önálló pixelkockákként működnek: önmagukban is egyedi színűek és izgalmasak, de ha észrevesszük közöttük a kapcsolatok összetett rendszerét, vagyis, ha hátrább lépünk egy lépéssel, valami új és lenyűgöző, nagy történetté állnak össze. Állandó közelítés és távolítás, kicsinyítés és nagyítás váltakozása rajzolja meg szemünk előtt ezt a sajátos és időközben nagyon is élővé váló szövegtestet.

„Este kiültek a kis ház tornácára, és a doktornő elégedetten nyugtázta,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Párizs

Elcserélné vagy eladná

900 Ft ★★★★★ Eladó Elcserélhető
exceptwhen könyve Tóth Krisztina: Pixel

stippistop SMP
Tóth Krisztina: Pixel

„Csak még egy fejezetet… csak még a következőt… na még egyet!” -győzködtem magam az utóbbi két napban. És olvastam metrón (mert négy megálló épp egy történet), buszmegállóban, konyhában és evés közben, majd elalvás előtt és ébredéskor. Nem mindig esett jól, de mindig hatott. Olyan volt, mint amikor félálomban összefolyik a valóság, mindenből lehet minden, rejtélyes módon összekapcsolódnak addig összekapcsolhatatlannak hitt dolgok, majd ébredéskor kikristályosodik az egész. Olykor fájt, hogy olyan éleslátó, hogy tényleg ilyenek vagyunk, megcsalunk/megcsalatunk, elmaszatoljuk az életünket és végül az egészben nincs semmi pátosz. Mégis szívesen nekiállnék most újra, hogy olvassak csak még egyet és még egyet, na meg a következőt.

Gelso
Tóth Krisztina: Pixel

Kell nekem mások értékeléseit félreérteni, és abból egy félreértelmezett képet kialakítani…
Olyan volt, amilyennek képzeltem, és mégsem…
Tetszett az új írói ötlet ill. technika, az egyik történet szereplőjének egy másik és egy x-edik történetben való felbukkanása…
Működött is a puzzle-játék – az utolsó novell történetben jól éreztem magam, mert tényleg helyére került az utolsó puzzledarab; de mégis hiányérzetem alakult ki az én saját téves képzetem miatt…ui. én a végére annyira odaillőnek képzeltem volna egy „nagytotált”… egy olyan képet, amelyben az összes szereplő így vagy úgy (élesen, homályosan, színesen, feketén-fehéren, csak egy-egy testrész erejéig, határozottan, és bizonytalanul, felénk magasodva ill. morzsányi parányian) de jelen van – nekem ez nagyon hiányzott frissen befejezve a könyvet.
Krisztina játékossága amúgy magával ragadott, mert cerkát ragadtam, és jegyzetelgettem, rajzolgattam, hogy melyik testrész-melyikkel lesz kapcsolatban: Biztosan sokan végigkísértétek már, hogy hogyan juthat el pl. a kéz a hüvelyig a szemen és a vállon keresztül? Vagy az az érdekesség, amit hétköznapi ismereteinkből tudunk, és itt nem simán, csak nehézségek árán, és csak egy pillanatra jön össze: hogy a fej, végre jó nyakra talál, de a fül (és a szív is) eltávolodik tőle? Nagyon kétségbeejtő, mennyire magányos tud maradni egy tenyér, de árulkodó, sőt inkább áruló is egyben… És elgondolkoztatok már azon, hogy vajon ugyanazt a feladatot (szerepet) tölti-e be a tenyér, ha arcra csattan, ha nyomot hagy valahol/valamiben, ha megsimogat, vagy ha éppen tart, avagy tartana benne valamit? És hogy magányos-e ezekben a szerepekben, hiányolja-e egyik tenyér a másikat? Ha azt mondjuk, hogy a fül és a haj a fej gyerekei, melyik az, amelyik inkább elszakadhat (=megválhat) tőle? A haj? Vagy a fül? Melyikkel szorosabb a fej kapcsolata? Újabb dilemma, hogy a boka, hogy jut el a comb árnyékában addig, hogy elérje (és szétroncsolja) az orrot???! És itt folytathatnánk a végtelenségig a játékot a testrészekhez kapcsolódó történetekben, átjárhatnánk mi is egyik történetből a másikba, kutatván a kedvenc szereplőnk sorspuzzledarabja után… Tudtátok, hogy a gyönyörű haj is tud ellenszenvet kelteni? És tudtátok, hogy egy férfi képes összecsuklani egy kozmetikában egyszerűen csak belepillantván a szemetesbe? És gondoltatok már a vállak tragédiájára? Egy helyen élnek, de nem egymásnak, csak egymás mellett; és sosem találkoznak, sohasem érintik meg egymást, két külön irányba néznek, két irányba húznak, és maximum csak annyi az összhang köztük, ha véletlenül párhuzamosan mozdulnak meg tanácstalanságunkban?
Én most továbbjátszadozom a saját puzzlemmal – mert én most kreáltam magamnak harminc puzzledarabot azokból a szavakból, amelyeket előhívott belőlem egy-egy történet elolvasása.
1/ zavar (Kéz), 2/ arcpír/szégyen (Nyak), 3/ találgatások (Szem), 4/ vándorlás (Láb), 5/ alkonyat (Fej), 6/ arculcsapás/becsapás (Tenyér), 7/ lemondás (Váll), 8/ hiábavalóság (Fül), 9/ gyökértelenség (Ujjak), 10/ jövőtlenség (Hüvely), 11/ kölcsönös segítségnyújtás (Boka), 12/ halogatás/döntésképtelenség (Haj), 13/ pártalanság (Szív), 14/ felelőtlenség/hév (Comb), 15/ elzárkózás/bezártság (Köldök), 16/ Sors (Mell), 17/ félreértés (Nyelv), 18/ üres (Has), 19/ kétségbeesés (Pénisz), 20/ közöny/közömbösség (Fog), 21/ elszigeteltség (Áll), 22/ mellőzöttség (Talp), 23/ reménytelenség (Száj), 24/ tanácstalanság (Íny), 25/ Carpe diem (Tarkó), 26/ halálra ver (Hát), 27/ bosszú (Orr), 28/ vezeklés/alkotás öröme (Térd), 29/ 7 (=hét) (Anyajegyek), 30/ révbe érés (Fenék)
Jó kis játék volt ezt a könyvet játszva olvasni és olvasva játszadozni; de talán a Vonalkód marad tőle a kedvencem.
Akinek van kedve és affinitása, puzzlezzon ebből a 30 (harminc) szóból egy történetet – ha komolyan veszitek, megjutalmazom a számomra leginkább tetszőt egy Pixellel. Augusztus elsejéig küldhetitek el történeteiteket.

Kedvenc történeteim: Fej, Tenyér, Fül, Szív, Köldök, Mell, Pénisz, Fog, Térd – ez nagyon szép.

Ez az írás a Könyvmolypárbaj 2012-re szükséges olvasónaplónak is készült.
                            __
Az alábbi kihívásokra olvastam el:
1/ Csökkentsd a várólistádat 2012
2/ K~i~R~a~K~ó~S ~ Tóth Krisztinával

Maya
Tóth Krisztina: Pixel

Teafilterekből összerakott életek. Kinek sötétebb, kinek világosabb pixelek-napok jutnak. A „mai”, rohanó világot mutatja be, ahol csak egy-egy kép marad az emberek után. A közepe felé arra gondoltam, hogy az nem lehet, hogy ennyi depis ember van, sehol semmi vidámság, minden sors félrecsúszik. Ha akad is egy-egy vidámabb „testrész”, az mintha csak zárójelben lenne emlegetve. Aztán arra kezdtem figyelni, hogy majdnem minden ismerősömhöz tartozik egy-egy ilyen, vagy hasonló történet. A valóságban is kivisszük a nagymama „füles foteljét” a nyaralóba (persze felújítva, áthúzva), de arra nem mindig akad időnk, hogy telefonon beszéljünk vele. Rossznak, tolvajnak könyveljük el a „laposon” élő cigánygyerekeket, ha éhségükben leszedik a cseresznyénket. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy máshol jobb az élet és elhagyjuk otthonunkat. Ezek a rövid írások pillanatképek a saját életünkből, még akkor is ha elég fanyarul az orrunk alá vannak dörgölve.

robinson P
Tóth Krisztina: Pixel

Szívem szerint, ha lenne rá mód, örömmel beszélgetnék Tóth Krisztinával.
Illetve hallgatnám, meséljen. Életről, pillanatokról és a véletlenekről. Bármiről.
Tetszett a megvalósítás, ahogy az egyes fejezetcímek egy – egy testrészéből a végére összeállt az ember. Stílusa is remek. Ez volt a második olvasásom tőle, az Akvárium után. Lenyűgöző, ütős.

havas
Tóth Krisztina: Pixel

„A világ csendéletszerű; kicsi, és minden részletével, zsúfoltan összetartozik.”
És mindezt Márai fogalmazta meg. Egyik kedvenc idézetem, és ez volt az egyik első gondolat, ami eszembe jutott, miközben a Pixelt olvastam.
„Egy-két méter közelségből az ember csak pixeleket, kiszáradt teafiltereket lát, távolabbról azonban mindez egyetlen testté mosódik össze.”
Ühüm. A szövegek testet raknak össze, a testrészek (történetei) szöveget. Odavissza hatás. És ráhatás. A lelkemre. Mondjuk. Talán így összehangolható már a Márai-idézettel ez a posztmodern irodalmi szövegtest. Számomra még inkább felértékelődik a jelentősége, a mondanivalója a hivatkozott idézetnek, mert a Köldök története akarva akaratlanul előhívott bennem egy Kar történetet. Ami szorosan tart (mondjuk egy lakodalmi táncban). És ami összeköt a múlttal. És egy másvalakivel.

A könyv, igen. Ő is ezt teszi. Összeköt embereket, miközben felépít egy testet. Borzasztó jól kigondolt az egész. Amit nem tudok, de nagyon érdekelne, hogy van-e jelentősége a harmincas számnak? Harminc történet. „Az van odaírva a fekvő férfitestre, hogy Thirty years”. Két női szereplő is (akik hirtelen eszembe jutnak) harmincéves (pl)… Hmmm…

Újraolvasós könyv ez (is). De csak finoman. Mert ütős. Amilyen rövidek a történetek, olyan ütősek.
(Teszem a lakásban vándorló könyveim közé: József Attila, Márai társaságában kitudja mikről mesélnének éjszaka egymásnak – ha mondjuk életre kelnének -.A szövegek. És hát a szerzők, persze.)

borga
Tóth Krisztina: Pixel

Ijesztően életazonos, néha meleg, sokszor hideg, kicsit furcsa, de közeli, nagyon is, itt van a következő lépésben, a másik pixelben. Az egymást át- és átfonó életek, pillanatok azt az érzést adják, hogy ez a világ kikerülhetetlenül itt van körülötted, sorsszerűen. Ez sokszor ki is mondatik, azzal, hogy a lehetőségeiből a valóság mindig a legrosszabbat választja.
Nem vidám, de szépen van megírva.
Plusz a zárókép, ahogy a filterpixelekből összeáll az ember, igazán hatásos. A mozaik-emberek mind távolságot tartanak egymással, de ezer szállal össze vannak bogozva, eggyé.

Rits P
Tóth Krisztina: Pixel

Szemernyi kétségem sincs afelől, hogy Tóth Kriszta nagyon jó iró és hogy szépen ír.
De egyébként meg a válaszom sok-sok nem.

“Akkor a sors – még utoljára – többféle lehetséges történetet felkínált. A valóság pedig a legrosszabbra bökött rá, hogy jó, haladjunk, akkor legyen ez. Mindig a legrosszabb történet íródik jelenné, és ezt mindig csak utólag lehet látni.”
Ez a rész sokszor visszatér a könyvben, és mélyen nem tudok azonosulni vele.
Már a Vonalkódnál is írtam, hogy nem tud megbocsátani, így nincs feloldozás, sem megkönnyebülés, és ez még ebben a könyvben is így van. Persze ebben van azért humor és irónia amolyan magyarosan.
A szereplők amennyire csak lehet nem beszélnek egymással semmilyen fontos érzésükről, az életükről, a fájdalmukról, a kétségeikről. Mindenki egyedül van, még a kapcsolataiban is.
És egy olyan világban, ahol mindig a legrosszabb történet íródik jelenné, ahol nem nyitunk senki felé, ahol nincs megbocsátás, ott marad az agyvérzés, a szívinfarktus, az alkoholizmus, és az öngyilkosság.
Szóval a válaszom NEM, ez nem az én világképem…
Persze írjátok többen, van a valóság, nem lehet csukott szemmel elmenni mellette, nem is kell. De lehajtott fejjel, cipő orrot bámulva, vagy egy keserű mosollyal a szánk szélén tovább csoszogni sem lehet, vagyis lehet, abból születnek ezek a történetek …
Szóval a sok nem miatt, -1 csillag az ítéletem.

Kuroshio
Tóth Krisztina: Pixel

Tóth Krisztina profi. Nincs kétség effelől. Számomra felfoghatatlan, hogyan tudja ilyen természetességgel megírni azokat az érzéseket, titkokat, bánatot és vágyakat, amiket az olvasók csak gondolnak, illetve nem is tudják, hogy gondolnak. Rengeteg pozitívumot tudnék most írni a könyvről, ami tetszett benne. Mégis inkább ezúttal nem bántam annyira, hogy befejeztem. Megmondom őszintén, nekem a végére már túl sok volt az „epe” benne, túl sanyarú végkicsengésű az összes novella. Mintha szigorúan csak az élet borús, deprimáló oldalát kellene meglátnunk minden tettben és történésben. Amikor olykor végre valami humort csempészett a sztoriba, a következő mondatnál már szuicid hajlamaim lettek. Ami miatt azt éreztem, hogy a novellák egymást követve nem tartogatnak meglepetést, az a szerkezetük volt. Mindnél ugyanazt éreztem: viszonylag hosszadalmas felvezetés, aztán hirtelen ereszkedés, a végén kis felkunkorodás, és gigászi csattanó, amit filmes berkekben vörös faroknak hívnak. Nekem kicsit hatásvadásznak tűntek ezek a végződések. De ahogy a szereplők és a történetek összefonódnak egymással, professzionális. Az élethelyzetek is nagyon reálisak és zavarba ejtőek voltak mind. Mindent egybevéve, ha nem is az eddigi kedvencem, nagyon jó kis novelláskötet, pöttyet hatásvadász befejezésekkel.

Véda MP
Tóth Krisztina: Pixel

Egymásra játszások, s egymásból való gyűrűzések, mint egy kivágott fán a jól láthatóvá vált évgyűrűk. A végén minden körbeér.
„Milyen érdekes szó az, hogy emberöltő! Az emberi test felbukkan és alámerül az időben, aztán ismét felszínre tér az emlékezetben, föl-le, föl-le, mint a tű, és közben szorosan összeölti a múlt és jelen szétfeslő rétegeit. És minden egymáshoz varródik, miközben láthatatlan a cérna.”

fülcimpa P
Tóth Krisztina: Pixel

Nagyon fasza! Hát én ezt még nagyon sokszor! Köszi Krisztina!!!!

Dora

83. oldal - Tizenhatodik fejezet, avagy a mell története

Miamona

83. oldal (Tizenhatodik fejezet, avagy a mell története)

Miamona

– Az ember nem valaki miatt tanul meg egy nyelvet – mondja a tanárnő, és már a kimondás pillanatában is érzi, hogy ez hazugság, hiszen dehogynem. Csak amiatt. Az anyánk miatt tanulunk meg beszélni, hogy aztán soha többé ne hallgasson ránk és ne értsen minket, aztán idegen nyelveket tanulunk, hogy továbbra is idegenek maradjunk. Egyre több nyelvet, egyre idegenebbül a világban.

45-46. oldal (Kilencedik fejezet, avagy az ujjak története)

mdmselle IP

Láthatóan megdöbbent, amikor a lány mosolyogva közölte, hogy a fülbevaló gyönyörű, de neki sajnos nincs kilyukasztva a füle. A szikh zavartan bámult rá, mintha ez idáig abban a hitben élt volna, hogy a nők eleve lyukkal a fülükön születnek.

Nyolcadik fejezet, avagy a fül története

Miamona

Tulajdonképpen a férfi semmi másra nem vágyott, mint minden kötelezettség nélkül a nő mellett lenni, lehetőleg állandóan. Azt is írhatnánk, sokkal rövidebb és elegánsabb volna, hogy szerette ezt a nőt. Ám rögtön hozzá kellene tennünk, hogy a maga módján, bár ez se jelent semmit, hiszen mindenki csak a maga módján képes kapcsolódni egy másik, a maga módján ezt váró és megengedő lényhez.

30. oldal (Hatodik fejezet, avagy a tenyér története)

Tiger205 P

A férjek mindig azt hiszik, hogy a feleségek nem tudnak a szeretőikről. az ölében a kislányával szánkózó apa is halálos biztos volt benne, hogy a felesége semmit sem sejt, pedig a nő (aki maga is volt már szerető az imént hallottuk) hónapok óta mindent tud.

olvasóbarát MP

Az emberi test felbukkan és alámerül az időben, aztán ismét felszínre tér az emlékezetben, föl-le, föl-le, mint a tű, és közben szorosan összeölti a múlt és a jelen szétfeslő rétegeit. És miden egymáshoz varródik, miközben láthatatlan a cérna.

Tiger205 P

A képernyőn pont bejelentkezett az indiai férfi. Három hónapja leveleztek, Lutonban lakott, és abban az évben született, mint Curt Cobain. Ági hirtelen eldöntötte, hogy ad neki egy esélyt, elvégre az eddigi jelentkezők közül még mindig ő tűnt a legnormálisabbnak. A harmincegy már majdnem negyven, Luton viszont már majdnem London.

csillagka P

A nőnek zöld szeme van, és csak átmenetileg vak, mint a szerelem.

robinson P

A barátnőnek szintén csúnya keze van, de már nem foglalkozik vele, mert öreg.
Ezt a kezet hajdanán valaki elengedte.