Sertések ​a Bakonyban 12 csillagozás

Kalandos nyelvtörténet
Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban

A Sertések a Bakonyban nemcsak címével lep meg, hanem a műfajával is.
Lebilincselő regény a nagy nyelvcsaládok felfedezésének történetéről, anyanyelvünk múltjáról és jelenéről. Tótfalusi István író és műfordító, számos nyelvészeti tárgyú kötet és szótár alkotója, ezúttal mesés formában osztja meg a laikus nagyközönséggel mindazt, amit nyelvünkről és a nyelvek eredetéről, a délibábos nyelvészkedés meg az igaz nyelvtudomány különbségéről manapság tudni lehet és illik.
Művelődéstörténet ez a javából, amit térképek, táblázatok illusztrálnak.
A kötetből nemcsak azt tudhatjuk meg, hogyan dolgoznak a nyelvtörténészek, hanem választ kapunk arra is, hogy mi köze van – ha van – az angoloknak a bakonyi sertésekhez, és beteljesedik-e a kötet lapjain bimbózó szerelem.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Libri, Budapest, 2012

Emmi_Lotta I>!

Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban Kalandos nyelvtörténet

Vegyesek a benyomásaim. Szakmai szempontból elég jó és érdekes, bár telis-teli van kisebb-nagyobb pontatlansággal, hibával. A nyelvi példák egy része abszolút téves, amin fel is bosszantottam magam.
A regényvonulat furcsa. Egy elit társaság tagjai több alkalommal összejönnek, és egymás előadásait hallgatják különböző nyelvészeti témákból. Ez eléggé irreális, maga a szituáció is, de főként a megvalósítás. Nincs ilyen a való életben, mármint ennyire érdeklődő és univerzálisan nagy tudású emberek, még ha értelmiségiek is. A realitást és életszerűséget ott próbálja belopni az író, hogy hőseit úgy ábrázolja, mint akik folyton cigarettáznak és isznak. A szerelmi szál is kevéssé hihető és gyermeteg.
Az elit társaság abban az értelemben irreális, hogy annak ellenére, hogy nincs a résztvevők között egyetlen nyelvész sem, a könyvben található nyelvészeti tényanyagot a szereplők szájába adja a szerző. Nem hihető, hogy a társaság tagjai ilyen szinten felkészültek lennének nyelvészeti témákból, ráadásul a társaság minden tagja ilyen.
Mindezek ellenére nem haszontalan, és a tendenciákat, elveket illetően nem is rossz a könyv. Hibák, pontatlanságok főképpen a részletekben fordulnak elő.
Ezen a linken található egy alapos elemzés arról, milyen jellegű hibák találhatók a könyvben:
Kicsit hosszú a cikk, de érdemes belenézni.

Libri, Budapest, 2012
Sheeana>!

Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban Kalandos nyelvtörténet

Ismeretterjesztésnek kiváló, de a legmegengedőbb hangulatban sem nevezhető regénynek. Érezhetően próbált valamilyen keretet adni a nyelvészeti kalandozásnak, de rémesen gyenge eredménnyel. A nyelvészeti részt élveztem, a többit nagyon nem.

Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban Kalandos nyelvtörténet

Ez volt aztán a nagyszerű kalandozás!
Utoljára egyetemista koraimban – először a finnugor és a szláv nyelvekkel ismerkedvén, majd a rendszervált(oztat)ás után a latinnal – kerültek ennyire testközelbe a nyelvek. Szórakoztató kultúrtörténeti előadássorozatra ülhettem be, ahol a gasztronómiától kezdve a történelem, életmód is szerepet kapott. Élveztem ezeket a „leckéket”, hiszen újra diáknak érezhettem magam.
Kíváncsi vagyok, hogy az emlegetett +1 fővel kibővülő társaság folytatja-e ezt a fajta önképzőköri összejövetelesdit.

ppeva P>!

Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban Kalandos nyelvtörténet

Nagyon jó kis nyelvtörténeti, művelődéstörténeti könyv. Lebilincselő regényként (a fülszövegtől eltérően) azért nem ajánlanám senkinek, és a szerelmi szál-at is nyugodtan kihagyhatta volna belőle a szerző. (Ha csak azt nem akarta vele példázni, hogy milyen kiváló teljesítményre tudja sarkallni az ember fiát/lányát, ha tetszeni akar valakinek…) A választott forma miatt néha kicsit „iskolás”, de ez egy ismeretterjesztő könyvnél nem hátrány (ellentétben a regénnyel). Sok érdekes ismerettel gazdagodtam, bár így elolvasva nagyon tömör és tömény volt. Az a fajta könyv, amit alkalomadtán szívesen fellapoz az ember újra, hogy tudását felfrissítse.
A könyv olvastán elfogott sokszor a sárga irigység vágy: milyen jó lenne egy hasonló, értelmes emberekből álló társaság „szabadegyetemén” részt venni! Ahol okos emberek gyűlnek össze, és mindenki próbál minél többet beletenni a közösbe a tudásából.

davidkrny>!

Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban Kalandos nyelvtörténet

Igazán klassz volt, ám a „regény”-vonalat egészen bátran kihagyhatta volna belőle, olyan mint egy 19. századi francia romantikus, ami meglepően mókásan hatott. De a nyelvészeti, tudományos része nagyon klasszul összeállt. Ajánlott :)

latinta P>!

András maga sem titkolta, hogy szenvedélyesen váltogatja a betegségeit.
     – Rengeteg nyavalyám van, csak egytől sikerült eddig megszabadulnom, a hipochondriától – mondta kedves öniróniával.

Kapcsolódó szócikkek: hipochondria
latinta P>!

– Úgy látom, hogy én szerencsésen választottam meg a tudományomat – mondta mosolyogva László. – Nekünk, matematikusoknak még sohase kellett kardot rántanunk a szinuszfüggvény vagy a Fibonacci-sor védelmében.
     – No persze, a matematika komolyabb tudomány, hogysem dilettánsok szélhámoskodjanak vele – mondta Imrus.
     – Arra is gondoljatok – jegyeztem meg én –, mennyire nehéz volna rajongó híveket szerezni egy olyan merész gondolatnak, mint… mint hogy, mondjuk, kétszer kettő az reggel három, este pedig öt. Azonos szintű szamársággal viszont a jelek szerint bárki próféta lehet a honi nyelvészkedésben, ha kellő adag nemzetiszínű szósszal önti nyakon.

Kapcsolódó szócikkek: Fibonacci-sor · matematika
latinta P>!

Mint mondtam, még sokáig elidőzött a társaság. Én közben félreültem a lemezjátszóhoz, betettem egy CD lemezt, Mahler dalai voltak rajta Fischer-Dieskau előadásában.

latinta P>!

A szászok a Temze vonalától délre telepedtek meg, itt a keletiek emlékét az Essex (East Saxon), a déliekét a Sussex (South Saxon), a nyugatiakét a Wessex (West Saxon) tájnevek őrizték meg;

Kapcsolódó szócikkek: Essex · Sussex · szászok · Temze · Wessex
latinta P>!

Amikor Nóra felvett az osztályára, csak álltam előtte a kórházi pizsamában, dideregve és szédülve, leforrázva és átszellemülten, amiből persze ő semmit sem vehetett észre. Hellyel kínált, adataimat lediktálta az asszisztensnőnek, majd kedves mosollyal a röntgenernyő felé intett. Beálltam az ernyő mögé, sötét lett, és ő átlátott rajtam, mint Behrens doktor Hans Castorp testén. A latin-magyar litánia, amellyel észleleteit diktálta a másik nőnek, nem fásult mormogásnak hatott, mint más doktoroknál, inkább finom lejtésű, érzékenyen tagolt dallamként lebegett célja felé.
    Oldalakat írhatnék most tele Nóra magasztalásával, De ahogy Szerb Antal a Száz vers antológiában egyszerűen csak annyit írt Johann Wolfgang von Goethe bemutatására, hogy „Ő volt Goethe”, én is csak annyit írok imádottamról, hogy „Ő Nóra”.

latinta P>!

A svédasztal a mai alkalomra két finn ínyencséget is kínált, az egyik sült lazac volt, és hiillostetua-loh névre hallgatott, a kaporszószos hideg sült báránycombot pedig dillilammasnak hívták. Remete egy mélyre hűtött Finlandia vodkát állított az italasztal közepére.
    Evés, ivás és élénk csevegés következett, majd egy idő után rendezkedésbe fogtunk; én közben a lemezjátszóra feltettem Sibelius szimfonikus költeményét, A tuonelai hattyút, amely a finnek népi eposzának, a Kalevalának egy komor epizódját dolgozza fel.

Kapcsolódó szócikkek: Finlandia vodka
latinta P>!

A Vénusz átvonulását, nagy szerencséjükre, a csillagászok pompás időjárási körülmények között figyelhették meg, és amikor az év októberében visszatértek Koppenhágába, mindkét tudós hozzáfogott a maga anyagának a feldolgozásához. Sajnovics itt, a tudományos körök megbecsülésétől és segítőkészségétől övezve, végre hozzájutott sok fontos szakkönyvhöz és tudományos munkához, amelyekre anyaga rendszerezéséhez nagy szüksége volt. Munkája eredményét, a latin nyelven írt Demonstratio című értekezését 1770 januárjában nagy sikerrel olvasta fel a Dán Királyi Akadémia ülésén, és rövidesen nyomtatásban is megjelentette Koppenhágában.
    A könyv megjelenése egyike volt ama ritka pillanatoknak, amikor a magyar tudomány az egész világ tudományának az élvonalába lépett. Méltán hasonlíthatjuk Bolyai János merőben új geometriai rendszeréhez, Jedlik Ányos dinamójához, Semmelweis fertőtlenítő eljárásához vagy Eötvös Loránd torziós ingájához.

latinta P>!

Sajnovics Demonstratiójának teljes came magyarul így hangzik: annak bizonyítása, hogy a magyarok és a lappok nyelve azonos. Ez így meghökkentően hangzik, és a szerző sietve ki is jelenti, hogy nem jelen állapotukban, hanem eredetükben azonosak. A két nyelv évezredek óta külön fejlődik, számtalan változás zajlott le mindkettőben, amelyek különböző irányba tartottak, természetes azért, hogy lapp és magyar ma már nem érti meg egymást. Lám még a Halotti beszéd is szinte érthetetlenné vált a fél évezreddel későbbi magyarok számára.
    Ez a felismerés volt a magyar nyelvész egyik úttörő érdeme, amely a történeti szempont néven a tudományos nyelvhasonlítás egyik alaptételévé vált.

latinta P>!

A másik és még fontosabb érdeme [Sajnovics Jánosnak], hogy túllépett a szóhasonlítgatás szűk körén, amely még abban a korban is fogva tartott mindenkit, aki a nyelvek összevetésével foglalkozott. Erről az eszközről sem mondott le persze, hiszen a csalme – szem, gietta – kéz, tolge – toll, manye – mony (tojás), jegna – jég, voj – vaj összevetések tetszetősek és helytállóak, ám tagadhatatlan, hogy e téren nem nyújtott sokkal megbízhatóbbat az elődeinél. De ő nem is ezt, hanem a nyevtani szerkezetek egyezését tartotta jóval fontosabbnak; ez lett utóbb a nyelvhasonlítás tudományának alaptétele.

Kapcsolódó szócikkek: Sajnovics János
latinta P>!

– Már említettem, hogy én még a hazai egyetemen tanultam – mondta Ernő a szünetben Remetének –, és akkor nemcsak az indogermán terminus járta, de indoárját is lehetett hallani. Nem tudom, hogy ez a kettő ugyanazt jelentette-e, magyarán, hogy a germán és az árja szinonimák-e, vagy csak én nem tudtam különbséget tenni közöttük. Gyerekkoromtól fogva, főleg az üldözések idején csak azt lehetett hallani, hogy vagyunk mi, a zsidók, és vannak a többiek, az árják. Mit mond mindezekről a tudomány?
    Eddigre kis kör képződött kettőjük körül, és többen is vártuk kíváncsian remete válaszát.
     – Kezdjük az indoárjával – mondta Remete némi töprengés után. – Ez az indoeurópai népek keleti csoportjának, az indeknek és a perzsáknak a megjelölésére elfogadott terminus, bár az indo-iráni pontosabb nála. Maga az árja szó a legősibb ind írásokban, a Védákban bukkan fel először arya formában, és valószínűleg nemeset, kiválót jelentett. A világosabb bőrű, harcias nyugati hódítók, akik India sötét bőrű őslakosságát délre szorították, bizonyára felsőbbrendűségük tudatát is belevitték ebbe a megnevezésbe. Az árja szót viszont nemcsak ők, hanem a rokon perzsák is használták magukra értve, sőt országuk mai neve, Irán is az aryana szóalakból ered.
     – Tehát a germán nép nem árja? – kérdezte Nóra.
     – Nem, csak a németek hirdették ezt – felelte András.
     – Úgy van, ahogy mondod, ezzel viszont nem feleltünk még Ernő kérdésére – mondta Remete. – Amikor a tizenkilencedik századi Európában, Bopp és mások működése nyomán köztudottá vált az indoeurópai nyelvrokonság, ezt egy ideig úgy értelmezték, hogy a latinoknak, germánoknak és szlávoknak, ennek az egész népcsoportnak az indek az ősei. Mivel az is kiderült, hogy Indiának még a görögöknél is ősibb kultúrája van, általánossá vált, hogy az európai rokon népeket árjáknak hívják. Ez még egyes tudományos körökben is elfogadottnak számított. A század végére a történelem és a nyelvészet tisztázta, hogy au indek nem őseik, csak távolra szakadt rokonaik az európaiaknak, az árját felváltotta az indoeurópai megjelölés, a szót hamarosan el is felejtették. Csak a németek nem. Közülük sokan továbbra is ragaszkodtak az ősi eredet mítoszához. Ezért választottak a nácik jelvényüknek egy ősi indiai napábrázolást, a svasztikát, azaz a horogkeresztet. Felsőbbrendű fajnak hirdették a germánokat, s azokon belül is főként magukat. Az árja tehát az ő szóhasználatukban fajtiszta germánt jelentett, szembeállítva a „más fajú”, sémi eredetű zsidósággal, amelynek teljes kiirtását tűzték célul maguk elé.
     – A nem zsidó magyarokat is árjáknak mondták nálunk akkoriban, pedig nem is vagyunk indoeurópai eredetűek – jegyeztem meg.
     – A tébolyban nem érdemes logikát keresni – felelte Remete. – A cigányok közül tömegeket hurcoltak haláltáborokban, pedig ők egyenest indiai eredetűek. A szlávok indoeurópaiak, de a náci németek őket is alsóbbrendű népeknek minősítették, és derekasan irtották a háború idején.
     – No és a felsőbbrendű germánok? – kérdezte Ági. – az angoloknak talán jobb sorsot szántak? Nem vadásztak a norvég ellenállókra?
     – Köszönöm, Remete, most már átlátom az egészet – mondta Ernő, és elnyomta a cigarettáját. – Nem gondoltam akkoriban, hogy még hatvan-egynéhány év után is foglalkoztatni fog a dolog, de sajnos vannak, akik eszembe juttatják. Igaz, hogy mostanság éppen nem árjának mondják magukat.