A ​kisujjamból szoptam 2 csillagozás

Történelmi krónika e mostani regényes időkből
Török Sándor: A kisujjamból szoptam

Két ​botrány indul el kétfelől.
Az egyik ez: Nagy Márta, fiatal lány – agronómus lesz majd belőle, most ideiglenesen virágot árul a Farkasréti temető főkapujától balra – , ez a szépséges-tiszta Nagy Márta, miután baráti társaságban, sorvetés útján ráesett a választás – levetkőzik. Körülállják Bardoss Péter szobrásznövendék, sírkőfaragó legény, a szelíd, okos Alásthy Emőke – ő orvosnak készül – és a garázda fotóművész, majdani nagy filmek bátor alkotója, ez a mocskos szájú Misi – és még néhányan. A lemezjátszóról Bach szól hozzájuk. Nagy Márta tündérkedvességű kis mellei bukkannak elő éppen, mikor nyílik az ajtó és belép az egyik apa.
Nagyjából ugyanebben az időben elindul egy másik botrány is. A vállalatnál – a KEDOFIK-nál, teljes nevén Különleges Egyedi Darabokat Oly Finoman Kiszerelő Vállalat – Edit grófnő, a gőzelődei tarifőr személye körül úgynevezett lovagaias ügy támad. Mit úgynevezett – lovagias ügy. Két úr között – két kitűnő szaktárs, kartárs, elvtárs a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1968

Magvető, Budapest, 1968
384 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Réber László

Török Sándor: A kisujjamból szoptam

Török Sándor: A kisujjamból szoptam Történelmi krónika e mostani regényes időkből

Három csillag, mert egyrészt értékelem a stilisztikai játékot, meg a paródia szándékot (hej, ha tudnám, hogy mit is, miket is parodizál…) mellesmeg nagyon jól csinálja… másrészt – hogy modern legyek, úgy mondanám, hogy – túltolta. A könyv közepén baromira untam, hogy gyakorlatilag nem történik semmi… Fárasztott és a stiláris nagyszerűsége önmagában nem tudott lekötni. Márpedig egy regény elsődleges feladata, hogy sodorja az olvasót és ne szenvedtesse… én szenvedtem.
Az átlag, a közepes osztályzat.

Meg az, hogy a jövőben, ha Török Sándor, akkor Csili-Csala bácsi, Kököjszi és Bobojsza, meg Balogh Öcsi…

Magvető, Budapest, 1968
384 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Réber László

regulat>!

– Kicsi ország vagyunk – így mondja a személyi értelmező az 19…-as évektől idefelé –, meg kell érteni. Itt mindig, minden családban volt néhány már keresztény és még pogány, volt kuruc és labanc, volt 48-as és 67-es – így magyarázta ezt H. G. elvtársnak egyszer, azonban H. G. elvtárs ezt még nála is jobban értette, ő értette még csak igazán.

regulat>!

…Könfi J., aki nem tagadja, hogy egész kezdő korában milyen tréninggel szoktatta rá magát, hogy a hivatalos időből kelljen kimennie reggel és – milyen rejtelmesek a lélek útjai! – vasárnap, de főként nem periodikusan körforgó ünnepeken néha zavarba kerül emiatt.

regulat>!

Az apa a faluban nem boldogult. Majd Budapesten. De Budapesten sem boldogult. Főként az ital végett.

regulat>!

Alásthy elvtárs, Bardoss elvtárs. Nézik őket a falról a készletellenőrzési grafikonok meg Lenin elvtárs.

regulat>!

Jaj, bocsánat, persze minden ember folyton a gyereke egy másiknak, bocsánat.

regulat>!

Márta jóformán minden felháborodás nélkül hárította el a kezét a melléről, s épp ettől a fotós sértett lett és trágár. Olyasmiket mondott sziszegve, te ilyen, te amolyan, te így, te amúgy, amikkel egyes krónikások szántszándékkal díszítik jegyzőkönyveiket, szívós keresettséggel, s abban a jótékony hiszemben, hogyha kiírják: „büdös kurva”, ettől helyzetjelentésük feltűnően modernné válik, mai, sőt jövőbe mutató.