Szélhámos ​szerzetesek 1 csillagozás

A karma kagyü háború krónikája
Tomek Lehnert: Szélhámos szerzetesek

Egyes tibeti buddhista vallási vezetők utalásokat hagynak hátra halálukkor arra vonatkozólag, hogy hol születnek majd újra. Így már következő életük hajnalán fellelhetők, és felkészíthetők feladataik ellátására. Amikor a 16. Karmapa – a karma kagyü vonal vezetője – 1981-ben meghalt, hamar megkezdődött a következő inkarnáció utáni kutatás. A könyv egy nyugati megfigyelő szemszögéből tárja elénk, hogyan keveredett politika és intrika a – mint az kiderült – korántsem egyszerű feladatba.

382 oldal · ISBN: 9632175964 · Fordította: Kiss Eleonóra

dorian07>!
Tomek Lehnert: Szélhámos szerzetesek

Tomek Lehnert: Szélhámos szerzetesek A karma kagyü háború krónikája

A téma eléggé távoli európai olvasó számára, ekképpen dokumentumi értékkel szolgál a könyv, hiába elfogult. Sokaknak ajánlanám olvasásra, mert a nagy káosz közepette ha valami egyértelművé válik, akkor az az, hogy a buddhista közösség sem békés. A karma kagyü háború előtt sem voltak teljesen tiszták a viszonyok, hiszen a gelugpa ág mongol hadak segítségével vette át a hatalmat Loszang Gyaco, az 5. dalai láma, ha jól emlékszem. Érdekesség, hogy Láma Ole Nydahl bizonyos kérdésekben liberális hozzáállásról tett tanúbizonyságot, amit gyakran fejéhez vágtak, a konkrét tanításokban, illetve a Karmapa keresésében viszont sokkal inkább hagyomány hűbbnek mutatkozott, a többi szerzeteshez viszonyítva. Mert hát bármi is legyen az igazság, akármilyen atrocitások is történtek, a történelmi hagyomány Samarpa jogkörét látszik erősíteni, nem pedig Szitupáét. Kína, Urgyen Trinli-t hitelesítő hozzájárulása pedig méginkább Táje Dordzse felé billenti a mérleget. Ahogy a könyvben is írva van, a Dalai Láma mondhat bármit, ő a gelugpa feje, valaha Tibet királya, de nem tartozik jogkörébe a Karmapa azonosítása. Az már mellékes dolog, hogy én eleve elutasítom az újjászületés tanát, ily értelemben egyik oldalnak sem adok explicite igazat.
Tomek Lehnert stílusa érzelemdúsnak nevezhető, ami alapvetően tetszett, de végig azt éreztem, hogy nem annyira az ő gondolatait olvasom, inkább csak Nydahl íródeákja.