A ​jó és a rossz közgazdaságtana 9 csillagozás

A Gilgames-eposztól a Wall Streetig
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Tomáš ​Sedláček gyökeresen új megközelítést alkalmaz, és számos területen megkérdőjelezi világlátásunkat. Napjaink mainstream közgazdaságtana magát értékmentes szaktudománynak, matematikai apparátusával a valóságot modellező kutatási területnek tartja. Sedláček számára azonban a közgazdaságtan kulturális jelenség, civilizációnk terméke. Hogy bemutassa a közgazdaságtan alapjául szolgáló hitet és hiedelmeket, túlmegy a szűken értelmezett szakterület határain, és felkutatja a gazdasági gondolatokat a mítoszokban, a vallásokban, a teológiában, a filozófiában, a pszichológiában, az irodalomban és a filmek világában. Áttörést jelentő munkájával nem kevesebbet ígér:

„Ezentúl másként gondolkodunk majd a közgazdaságtanról, gazdaságról, és értékekről.”

Provokatív könyve szülőhazájában igazi bestseller lett, hatására a közgazdaságtan soha nem tapasztalt, széles körű népszerűségre tett szert a Cseh Köztársaságban. Hogyan érte ezt el? Úgy, hogy átlépte a közgazdaságtan uralkodó… (tovább)

Eredeti cím: Economics of God and Evil: The Quest for Economic Meaning from Gilgamesh To Wall Street

Eredeti megjelenés éve: 2012

HVG Könyvek, Budapest, 2012
464 oldal · ISBN: 9789633040997 · Fordította: Garamvölgyi Andrea

Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana A Gilgames-eposztól a Wall Streetig

Tetszett a könyv, átfogó képet adott a közgazdaságtan fejlődéséről és mai helyzetéről. Arról a megkérdőjelezhető fejlődésről spoiler, ami a mai állapothoz vezetett, hiszen az évszázadok során történő átalakulás azt eredményezte, hogy a kezdetben emberközpontú közgazdaságtanból eltűnt az etika és az erkölcs, tisztán a számok, az elemzések váltották fel, és a gazdasági teljesítmény maximalizálása került előtérbe. Pedig a gazdasági döntések mögött mindig ott van az ember, az újdonságok, a fejlődés utáni vágyával, valamint a maga telhetetlenségével, az örökös elégedetlenségével, a nagyravágyásával, ami egyrészt olyan motiváció, ami előre viszi a világot, másrészt, megfelelő önmérséklet híján romba döntheti. Ezért van az is, hogy a gazdasági válságok időtartama és lefolyása megjósolhatatlan, matematikai, statisztikai képletekkel leírhatatlan, mármint, csak utólag lehetséges, hiszen az emberek kiszámíthatatlan döntéseivel nem számolnak a képletek, hogyan is tehetnék. Jóslásokba bocsátkozni lehet csak, de a jóslás nem egy egzakt terület…
A téma iránt érdeklődőknek hasznos lehet a könyv, sok információval szolgál, nagyon érdekes a kronológiai áttekintés is, valamint a klasszikus közgazdaságtan elméleteinek szembeállítása a korai elméletekkel, a kezdetekkel, és a mai, modern felfogással. Átfogó képet ad a közgazdaságtanra ható irányzatokról, irodalmi művekből idéz, sok mindent érint – túlságosan sok mindent, ami tagadhatatlanul az előnye, de paradox módon ugyanez a hátrányává is válik, mivel olyan sokrétű és olyan összetett, hogy minden kapcsolódó terület és szakirodalom mélyebb megismerésére egy élet is kevés – legalábbis a végén már ezt éreztem. :) Az – írd és mondd – több mint ezer lábjegyzet pedig nagyon nehézkessé, töredezetté tette az olvasást, ezért a fél csillag levonás.

Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Laikusként nem közgazdász szempontból, hanem sokkal inkább filozófiai szempontból volt rettenetesen tömény ez a könyv. Helyenként volt egy-egy megmosolyogtató mondat, néhány bekezdésnyi koncentráció nélkül is felfogható dolog, de összességébe véve ezt azért tényleg azok élvezik a leginkább, akik értenek a közgazdaságtanhoz (is) és a filozófiához (is).
Be kell, hogy valljam, hogy bár IQ pontjaim száma tuti emelkedett, az agyam elfáradt, és nem is teljesen azt kaptam, amit a fülszöveg ígért…

Baracz_Kornél>!
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

A cseh író kritikáj a modern közgazdaságtan felfogásról legjobb könyv amit 2020-ban a témában (nevezhető szakterületnek is) olvastam. Sedlacek a történelem kezdetétől fogva vizsgálja a kérdést: hol és miért került zsákutcába a gazdaságtudomány?

Könyvbagoly>!
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Iszonyatosan jó könyv. Alapjaiban változtatja meg a gondolkodásomat a tudományokról általában, a filozófiáról, a közgazdaságtanról, és egyáltalán, a világról való gondolkodás értelméről. Tudományos igényű, olvasmányos, és nagyon-nagyon élveztem benne a kultúránk gyökereiről szóló elemzéseket. Minden gondolkodó embernek ajánlom.

Rót_Vendel>!
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Egy könyv, amiből nagyon sok mindent megértettem, ezért őszintén ajánlom mindenkinek.

AsesinaReina>!
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Sulihoz kötelező olvasmányként olvastam. Meglepően emberbarát a stílus, és érdekes a mondanivaló, hogy néhány például hozott könyvet/filmet ne is említsünk (harcosok klubja, mátrix, galaxis útikalauz stopposoknak stb.). nekem személy szerint egy kicsit sok volt a vallásból, de kibírtam :)

Davidinak>!
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Nagyon jó köny! A közgazdaságtan mint tudományág kialakulásának történetét nagyon olvasámányosan és tanulságosan írja le!

B_Tünde P>!

Megtehetjük-e (etikailag) mindazt, amit meg tudunk tenni (technikailag)?

B_Tünde P>!

A matematika eleganciája iránti elragadtatás biztos menedéket talált a közgazdaságtanban.

AsesinaReina>!

A nagy vezetők elsősorban történetek kitalálói.

Citrompor>!

Prokop történetében csakis a szentnek állt hatalmában átformálni és munkára fogni a gonoszt, és arra kényszeríteni, hogy a közjót szolgálja. Korunkban ezt a hatalmat a láthatatlan kéznek tulajdonítják. Gilgames történetében az örömlány képes volt a társadalom hasznos tagjává tenni a vad gonoszt. Úgy tűnik, a láthatatlan kéz történelmi öröksége ez az ingázás a két szélsőség – a szent és a kurva – között.

Röfipingvin P>!

E tekintetben a valóban „gazdag” ember az, aki semmit (semmi többet) sem akar, míg a szegény embernek oly sok mindenre van szüksége. Így, szigorúan véve, egy elégedetlen milliomos szegényebb lehet, mint egy alacsony keresetű munkás.

Cata15>!

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a pénz valami olyasmire képes, mint az alkohol, amelynek egy hasonlóan sajátos képessége van. Nem tud javítani a hangulatunkon vagy az energiaszintünkön, inkább olyan, mintha elhozná az energiát a következő napról. Más szóval, a hétvége „energiaértéke” állandó. Csak az energia egy részét elhozzuk a jövőből (a szombat reggelből) a jelenbe (a péntek estébe). Akárcsak az adósság, az alkohol is fogja a szombat reggeli energiát, és befekteti a péntek estébe. És ilyenkor hirtelen annyira túlárad bennünk, hogy a normálistól eltérően kezdünk viselkedni. Merészebbek leszünk, többet fogyasztunk. Egyszerűen jól érezzük magunkat. Csak a „pénzenergia” hatása tovább tart egy hétvégénél.

Röfipingvin P>!

Csak mert mi, közgazdászok sokat használjuk a matematikát, az még nem jelenti azt, hogy a közgazdaságtan egzakt tudomány. (A számmisztika is sokat használja a matematikát.)

Röfipingvin P>!

Tanuljunk meg hálásak lenni mindazért, amink van, mert igen sok mindenünk van.

Röfipingvin P>!

Túlságosan is könnyedén hagytuk hátra azokat az erkölcsi elveket, amelyek a közgazdaságtan alapját kellene, hogy adják. A gazdaságpolitika szabadjára lett engedve, és ennek meg is lett az eredménye: deficitpszichózis alakult ki, méghozzá egy szép, nagy adósságállomány formájában.

Röfipingvin P>!

David G. Myers arra jutott, hogy „ami a boldogságot illeti, aligha számít, hogy az ember BMW-vel jár, vagy – mint a skótok többsége – gyalog, esetleg busszal.” A világ leggazdagabb embereinek körében végzett felmérés (amelyet az Illinois Egyetem pszichológusa, Ed Diener végzett el a Forbes magazinnak „a 100 leggazdagabb amerikai” listája alapján) kimutatta, hogy ezek az emberek „csak egy kicsit boldogabbak, mint az átlag”. Myers foglalkozott még a gazdagság mulandó örömével is: „Úgy tűnik, hogy a lottónyertesek öröme csupán átmenetei. Az eufória nem tart sokáig. Sőt a korábban élvezetet nyújtó tevékenységek, például az olvasás, veszítenek élvezeti értékükből. A hétköznapi örömök elhalványulnak ahhoz a mámorhoz képest, ami egymillió dollár megnyerésével jár.”