Bernie ​Ecclestone titkos élete 9 csillagozás

Tom Bower: Bernie Ecclestone titkos élete

A könyv felfedi az igazságot a ma 82 éves, munkamániás „Supremo” sokat vitatott üzleteiről és házasságairól, hóbortjairól és kedvteléseiről, az általa megélt katasztrófákról és dicsőségekről, miközben megmutatja, hogyan vált a hírhedt londoni Warren Street egyik használtautó-kereskedőjéből olyan befolyásos személyiséggé, akinek kegyeire politikusok, uralkodók, sztárok és egyéb világnagyságok is áhítoznak.

Eredeti cím: No Angel – The secret of Bernie Ecclestone

Eredeti megjelenés éve: 2012

HVG Könyvek, Budapest, 2012
456 oldal · ISBN: 9789633041000 · Fordította: M. Babulák Sándor

Szencsike P>!
Tom Bower: Bernie Ecclestone titkos élete

Mr E. fogalom a Forma-1 ismerőienk körében. Pontosan az az ember, aki mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A könyv olvasása során sokszor gondolkodtam, hogy vajon mi lenne az F1-el, ha Mr. E. nem jött volna be a képbe. Igen, a „mi lett volna, ha…” kérdésekre sosem fogjuk megkapni a válaszokat, de jó velük játszani. Az biztos, hogy ez a Forma-1 neki (is) köszönheti, hogy az a brand lett, ami. Sok piszkoskodást csinált az fix, de a F1-ben ki nem csalt? Igaz ő a pénzzel játszott, de azt is jól csinálta, hisz ő maga milliárdos lett és jó pár embert tett gazdaggá. Ők viszon még gazdagabbak akartak lenni, de Mr. E-t nem tudták kiszorítani. Próbálkoztak, de így is ő nevetett a végén. Jogosan, hisz úgy tűnik, nála jobban senki sem keverte a kártyákat.
A könyv egész korrekt, nem lett belőle bulvár sem, inkább az F1 körüli pénzügyi dolgokra koncentrált, és ezt egész részletesen be is mutatta. Néha elvesztem a részletekben, de velem ellentétben Mr. E. képben volt végig :) Biztos, hogy lesz még róla sok könyv, mind-mind más aspektusát bemutatva a személyének, de azt hiszem egy korszakalkotó egyéniségről beszélünk és akár tetszik a Liberty Mediának, akár nem sokáig fogják őt emlegetni. Bár, hogy miféle kontextusban, azt majd az idő eldönti.

Tom Bower: Bernie Ecclestone titkos élete

Igazán érdekes bepillantást enged a Forma-1 fejlődésének színfalai mögé és Bernie Ecclestone életútjának viszontakságaiba. Remélem lehet hinni annak, hogy a könyv egy hiteles történetet mesél el, és az olvasottak fedik a valóságot, mert bizony a könyv sűrűn megkérdőjelezi az emberek szavahihetőségét. Márpedig azoktól van az információ, akikről azok szólnak.
A könyv számomra sajnos viszonylag nehezen olvasható volt, rengeteg össze-vissza utalás, rövidítés, és emlegetett név szerepel benne, ami megnehezíti a nyomonkövethetőséget. Bizonyos pontokon, ahol már rég volt évszám, onnan tudtam igazán, hol járunk az időben és a történésekben, hogy le volt írva, aktuálisan mely versenyzők harcoltak egymás ellen a bajnoki címért, de mivel vannak hosszú oldalak, ahol az üzleti vonatkozása van leírva a Forma-1-nek, könnyen el lehetett tévedni, hogy mikor, ki, kivel, miért, mennyiért, ki ellen, kivel szövetkezve akar nyélbeütni egy kétes megállapodást. Ha ezen „problémákon” felülemelkedünk, és érdekel a téma, kifejezetten magávalragadó történetet olvashatunk el egy ember és egy világsport történetéről.

Tom Bower: Bernie Ecclestone titkos élete

Zseniális gengszter az öreg, és ez egy zseniálisan jó könyv volt. Lehet őt szeretni vagy gyűlöli az megkérdőjelezhetetlen, amit elért. A módszerei?! Hát azok már inkább megkérdőjelezhetőek, sok esetben. Mindenesetre elképesztő, hogy egy fél szemére vak, alacsony növésű ember, aki nagy szegénységben született végül ilyen sokra vitte.
Fél csillagot csak azért vontam le mert könnyen el lehetett veszni a bonyolult jogi és pénzügyi útvesztőkben.

DaTi>!

Sajnos ezen emberek gondolkodásmódja szerint az ötven 90%-a jobb, mint a száz 70%-a. Az egész azért van, mert számtanban nem túl jók.

331. oldal, 10. fejezet - Csalás

DaTi>!

Briatore és Ecclestone a Dorchester Hotelban találkoztak. „Semmit nem tudok a Forma-1-ről” – siránkozott Briatore, aki azt is hozzátette: abban sem biztos, hogy érdeklődik a sportág iránt.

183. oldal, 6. fejezet - Puccs

DaTi>!

A CVC első, Jerseyn tartandó vezetőségi ülésére készülvén Ecclestone-t megkérték, hogy készítsen egy „vezérigazgatói jelentést”.
– Küldhetem neked? – kérdezte Ecclestone Gribkowskyt, aki a vezetőségben maradt. Egyetlen oldal bukkant elő a faxgépből Münchecnben, az alábbi szöveggel: „Semmi különös nem történt, amiről érdemes beszámolni.”
Gribkowsky azonnal telefonált Londonba:
– Bernie, ez lehet, hogy egy kicsit túl rövid lesz.

334. oldal, 10. fejezet - Csalás

DaTi>!

A kórházban megvizsgálták az agyamat is, és az derült ki, hogy van ilyenem

208. oldal, 7. fejezet - Milliárdos

DaTi>!

Ecclestone 100 millió dolláros büntetést javasolt, messze a legnagyobbat az FIA történetében. Némi vita után Mosley hajlott a kompromisszumra. „5 millió a szabályok megsértéséért, és 95 millió azért, mert Ron idióta” – viccelődött.

349. oldal, 10. fejezet - Csalás

anditajthi P>!

Ha háború lesz, én Bernie mellett akarok lenni a lövészárokban, mert csak egyetlen győztes lesz.

DaTi>!

„Ha lezuhannánk, Ruggiero, ne küldd el a számlát!”

408. oldal, 13. fejezet - Keresztapa

DaTi>!

Ecclestone előbb üdvözölte és hellyel kínálta a spanyol uralkodót, majd a helyi viseletben levő arabhoz lépett. „Ez hálánk jele mindazért, amit a királyságunkért tett” – mondta a sejk. Kicsomagolva a kb. 120 cm-es íves kardot, a sejk halkan így szólt Ecclestonehoz:
– Ezen ajándékkal talán meg tudja majd oldani az FIA-val fennálló problémákat.
Ecclestone a feje fölött megsuhintotta a csillogó szablyát, és így szólt:
-Ez jobb, mint a csokoládé.

411. oldal, 14. fejezet - Abu-Dzabi, 2010. november 14., vasárnap

Harkov>!

Soha ne pazarolj! – mondta neki Sidney. – Viszont mindig vedd meg a legjobbat, amit megengedhetsz magadnak.

Harkov>!

Hozd ki a legjobbat, abból amid van – mondogatta Bertha a fiának.