Körhinta 18 csillagozás

Timo Parvela: Körhinta

A gyerekek ideje a felnőttek zsebében van. A Mérleghinta-kötetért Finlandia Junior-díjat kapott szerzőpáros, Timo Parvela és Virpi Talvitie ezúttal is fontos témát választott: a gyereknek szüksége van időre – időre, amit a szüleivel és a barátaival tölthet. A mindenkit megszólító, kifejező képekkel illusztrált Körhinta a gyerekek mértékével méri az időt. „Nem forog a körhinta. Nem telik az idő. A kis csirkák ülnek hátasaikon, és várják, hogy elinduljon a zene, megkezdődjön a forgás és a mulatság. A legkisebb csirka, akinek nem jutott hely, felsóhajt: Bárcsak gyorsabban telne az idő, bárcsak nagy volnék már. Fazék, a kiscsirka, megtanulta, hogy a kicsik nem pazarolhatják a nagyok idejét. Amikor barátja lesz Felicián, a hosszúlábú harmona, felfedezi, hogy egy barát társaságában másmilyen az idő. Születésnapi ajándékul Fazék megkapja Feliciántól az égbolton ragyogó csillagokat és a világmindenség minden idejét.”

Kiadói ajánlás: 5 éves kortól · Tagok ajánlása: 7 éves kortól

Cerkabella, Szentendre, 2010
68 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639820197 · Fordította: Bába Laura · Illusztrálta: Virpi Talvitie

RandomSky>!
Timo Parvela: Körhinta

Elképesztően-elbűvölően szép meg bölcs (meg finn) gyerekkönyv, bár valóban, a Mérleghinta után már számít is erre az ember, nem éri akkora meglepetés. Miközben az időről szól, kicsit ki is ragad belőle.
Bővebben: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2014-07-23+…

Chöpp >!
Timo Parvela: Körhinta

Nagyon szép és szépen megírt történet. Örömmel olvassuk a „hintákat” Timo Pavelától.

Emmi_Lotta I>!
Timo Parvela: Körhinta

A Mérleghinta című könyvvel összevetve egy árnyalattal elmarad mögötte.
Költői és filozofikus gondolatok a barátságról és a magányról, ezúttal az idő múlásának fényében. Virpi Talvitie színpompás rajzait most is megcsodáltam.

Timo Parvela: Körhinta

Gyönyörű gondolatok az időről, amelyre érdemes időt szakítani!

Uzsonna>!

Egy másodperc alatt fel lehet villantani egy barátságos mosolyt.
Egy perc alatt a mosoly másokra is átragad. Egy óra alatt belefárad a képed. Ha egy napig mosolyogsz, a többiek irigyek lesznek. Egy hét alatt a mosoly hétköznapivá válik. Egy hónapnyi mosolyt nem hisz el senki sem. Egy egész évig csak az amerikaiak mosolyognak.

Kapcsolódó szócikkek: mosoly
Uzsonna>!

– Bolond vagy – jajdult Felicián.
– Van időm – mosolygott Fazék.
– Az ugyanaz. Csak a bolondoknak van idejük.

Uzsonna>!

A barátok ideje másmilyen. Egy barát társaságában a másodperc észrevétlenül suhan tova, egy perc arra sem elég, hogy le tudjatok szánkózni a dombon. Egy óra alatt már össze lehet görgetni egy nagyon nagy hógolyót, és aztán közösen szétrontani. Egy nap során az este mindig túl hamar érkezik el. Egy hét alatt már bőven alkalom arra, hogy elcsodálkozz, barátra leltél. Egy hónap alatt összeveszel és kibékülsz a barátoddal. Egy év alatt a a barátoknak két születésnapot is meg kell ünnepelniük.

Uzsonna>!

Annak, aki várakozik, van ideje, amit nagyon sok mindenre lehet használni:
Egy másodperc alatt van idő elmosolyodni.
Egy perc alatt lehet nevetni és nevettetni.
Egy óra alatt lehetséges akár kacskaringós beszélgetést is folytatni.
Egy nap alatt sok csendes pillanatra kerül sor, amikor egyáltalán nem történik semmi.
Egy hét alatt icipici növekedés figyelhető meg.
Egy hónap alatt az icipici is egy kicsit többet nő.
Egy év már olyan hosszú idő, hogy abba nem is szabad belegondolni.

Bubuckaja>!

Télen az idő is jégbe fagy.
A másodpercek percekké dermednek.
Az órák megkötnek a hidegtől, és csak tavasszal olvadnak ki. A hetekben nem kering a vér, bárhogy is lehelgeted őket. A hónapok betemetkeznek hóval, az év pedig náthásan fekszik a hótakaró alatt, nem is látszik ki belőle más, csak a jégágy csúcsa.

Bogas>!

– Mi a neved? – kérdezte a harmona közelebb lépve. A csirka most már látta barátságos és kíváncsi szemeit, amik ragyogtak a sötétben.
– Fazék – válaszolt a kis csirka.
– De hisz az nem név. Az egy edény.
– Nekem ez a nevem – jelentette ki határozottan Fazék, a csirka.

17. oldal (Cerkabella, 2010)

Citrompor>!

– A nagy csirkák mindig jól szórakoznak. Sok fontos dolguk van, és nem szabad zavarni őket, amikor olyan jól szórakoznak és fontosak.
– És a kicsik? – kérdezte Felicián.
– Mi igyekszünk, hogy ne legyünk láb alatt.
– Miért?
– Mert nekünk nem szabad pazarolnunk az időt. Az idő rettenetesen fontos dolog. Minél nagyobb vagy, annál fontosabb, hogy a kicsik ne pazarolják. Az időt. A sajátjukat, vagy a másokét.

Citrompor>!

A másodpercnyi erőlködés rövid. A percnyi erőlködés hosszú. Egy egész órán át senki nem bír erőlködni. Egy nap alatt sokszor lehet erőlködni és bele is fáradni. Egy hét alatt az erőlködésből munka lesz. Egy hónap alatt megtanulod beosztani az erődet. Egy év alatt az erőlködés a hétköznapok részévé válik.