Csöndsarok 23 csillagozás

Otthoni meditációs gyakorlatok
Thich Nhat Hanh: Csöndsarok

Csak csönd. Csöndesség. Tiszta tudatosság. Semmi felesleges szó. Egy könyv a csöndről, a lélegzetről, elfogadásról, alvásról, az étel tiszteletéről, a belemerülésről… Legegyszerűbb mindennapos rutinjaink mélyebb megéléséről és soha fel nem kutatott belső igényeink megtalálásáról. Thich Nhat Hanh vezet. Mester – példa és tanító. A meggyőzni akarás erőszakossága nélkül, életének hitelessége által. Folyton egyensúlyozva a nehezen megfejthető, spirituális üzenet közvetítése és a hétköznapokban gyakorolható cselekvések megtanítása között. Kevesen képesek úgy hatni, hogy közben szabadságot adnak; megérintenek, elindítanak, majd továbblibbennek. Ő igen.

Legyek képes arra, hogy frissen, állhatatosan és szabadon éljek.
Legyél képes arra, hogy frissen, állhatatosan és szabadon élj.
Legyünk képesek arra, hogy frissen, állhatatosan és szabadon éljünk.

Mantrák, meditáció, könnyed illusztrációk, kicsinyke forma. Zsebben hordható békesség.

Eredeti cím: Making Space

Eredeti megjelenés éve: 2012

Jaffa, Budapest, 2012
126 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155235078 · Fordította: Holbok Zoltán

Thich Nhat Hanh: Csöndsarok Otthoni meditációs gyakorlatok

„Ha leállítjuk elménk és testünk szüntelen aktivitását – azzal, hogy csak ülünk szó nélkül, figyelünk a be- és kilégzésünkre, megteremtve a belső csendet, és kiengedve magunkból a feszültséget és a gyötrő gondokat –, sokkal erősebbek, összeszedettebbek, bölcsebbek leszünk.”

Egy aprócska csoda és egy igazán praktikus segítség ez a könyv a zsúfolt, rohanós hétköznapokon történő megálláshoz. Segít, hogy akár teljesen kezdők, akár középhaladók vagyunk, megteremthessük otthonunkban a meditációhoz szükséges feltételeket: a lélegzősarok kialakításán át egészen az apró emlékeztetőkig. Nem ösztönöz napirendünkbe be nem illeszthető, órákig tartó mozdulatlan meditációra, sőt kiemeli, hogy már az is nagyon hasznos lehet, ha a nap folyamán csak néhány pillanatra meg tudunk állni, és odafigyelni a légzésünkre. A rövid gáthák, amelyek a kevésbé spirituális beállítottságúak által is könnyen befogadhatók, is nagyon tetszettek. Külön kiemelném még, hogy a legtöbb hasonló kiadvánnyal ellentétben, nemcsak az egyénre, hanem a családra is fókuszál, a „sütemény a hűtőszekrényben” például kifejezetten aranyos módszer, az otthoni kényes helyzetek elsimítására. Biztos vagyok benne, hogy többször fogom lapozgatni ezt a jól strukturált kiadványt, amely becses darabjává vált a kis mindfulness-gyűjteményemnek.

2021.
Összecsúsztak egy kicsit a dolgaim, több mint hét könyv vár itt, hogy írjak róla valamit. Az anyukám hirtelen és tragikus halála leállított bennem minden közlési vágyat, most próbálom újraindítani magam. Az irodalom gyógyító hatását mindig is éreztem magamon. Ha kell eltereli a gondolataim, ha kell megvigasztal, megnevettet, viszonyítást ad, tanít, beszél hozzám, társam vagy épp csak ringatózom benne. Az apukám halálakor pontosan tudtam, mire van szükségem, akkor a Narnia Krónikáit olvastam addig, amíg meg nem nyugodtam. Most a legkülönfélébb könyvek olvasásával próbálkoztam, más volt a szerepük, de mindnek helye volt…

Thich Nhat Hanh könyvét már olvastam korábban, mégis ez volt a negyedik könyv, amit választottam a tragikus hír után, s bár címe nyugtatóan hat, mégis ezen a ponton fogytak el a szavaim.

A pici, zsebbe kúszó könyv szerzője egy olyan költő és zen buddhista mester, aki egyben béke és emberi jogi aktivista is. Őszentsége, a dalai láma mellett őt tartják az egyik legnagyobb hatású buddhista tanítónak. Ebben a könyvben nagyon csendes és apró lépésekben hívja olvasóit a meditáció útjára. Tíz fejezetben lassít le és segít abban, hogy megtaláljuk a magunk csöndsarkát. Ez a helyszín kétdimenziós, egyrészt a fizikai adottságokra és lehetőségekre fókuszál, másrészt a belső sarkot kívánja fénybe vonni számunkra. Ha felleljük ezt a lélekudvart magunkban, akkor a belső békénk életterünkre is jó hatással lesz. Ugyanígy egy adott helység lefoglalása a meditációra, elmélkedésre, olyan békeszigetet alakíthat ki, ahová a későbbiekben bármikor megtérhetünk. Hogyan lehet a munkahelyünkön, a lakásunkban, kertünkben vagy környezetünkben egy ilyen területet létrehozni? Ha megvan a helyszín, akkor hogyan tovább?

A tíz lépcső a praktikus életbe ékelődik, áthatja az étkezéstől kezdve az alváson át minden mozzanatunkat. A szerző a megállásra, a tudatos légzésre, az ülés szerepére, a lélegzősarokra, a harang hangjára, a hűtőszekrényben megbújó sütemény kibékülő módszerére, a házi oltárra, a főzésre és étkezésre, a metta meditációra és az alvásra tereli a figyelmünket. De minden szokványos szituációban képes megmutatni valami olyat, amire nem biztos, hogy így gondoltunk korábban.

Ha hagyunk magunknak időt a rövid fejezetek átélésére, átgondolására, akkor képessé válunk a szürke hétköznapok prózai valóságának elemeit kiemelni és egy magasabb szintre juttatni. Lassulni csak lassan lehet, ahogy mélyülni is. Thich Nhat Hanh ezt tárja fel számunkra könyvében, ami leginkább azoknak nyújt segítséget, akik most kezdenék a spirituális létük megélését vagy akik kicsit elveszetté váltak a mindennapok taposó malmában. Kevés szóval szól hozzánk a szerző, a magunk megélései adják majd a végső formáját az elhangzottaknak.

2015.
Inspiráló, okos, megnyugtató. Mindenkinek hasznos olvasmány lenne. A mindennapokba becsempészhető apró kis nyugalomszigetek kialakításáról szól, amit hívhatunk meditációnak, imának, megnyugvásnak.

Paulinusz_Tünde P>!

Thich Nhat Hanh: Csöndsarok Otthoni meditációs gyakorlatok

Nem volt rossz. Megnyugtató tippeket ad, buzdít minket, hogy legyen egy hely, akár egy sarok, ami csakis a miénk. A lelkünké, a szívünké, a csendünké. Megéri lapozgatni, bele-bele olvasni.

Manocska0123>!

Thich Nhat Hanh: Csöndsarok Otthoni meditációs gyakorlatok

Amilyen rövid és egyszerű annyira jó.

kriszmanesz P>!

Thich Nhat Hanh: Csöndsarok Otthoni meditációs gyakorlatok

inspiráló. 2020-ra mindenképpen beszerzem, mert hasznos és megnyugtató olvasmány, és érdemes lesz becsempészni a mindennapjaimba.

Piedra>!

Thich Nhat Hanh: Csöndsarok Otthoni meditációs gyakorlatok

Kb. 125 oldalon, kis méretben ne várjon senki világmegváltást. De jó kis könyv, egyszerű, érthető szöveggel, a hétköznapokon alkalmazható tippekkel. Nekem tetszett! :)

Lorien_Crow P>!

Inspiratív volt :)

Nickykee>!

Thich Nhat Hanh: Csöndsarok Otthoni meditációs gyakorlatok

Hát nem tudom, nem mondom, hogy rossz, de olyan űrt hagyott bennem. Valahogy többet vártam volna, kicsit olyan semmitmondó volt nekem, túlságosan „buddhás”, nem az én világom. (De félve írom le, mert mindenki csupa pozitív véleménnyel van róla.) Egy két jó tippet ellestem azért, és a süteményes praktikán jót mosolyogtam. Elképzeltem azt is, hogy leülünk enni a három és fél évesünkkel, csöndben egymásra mosolygunk, de nem beszélünk, csak némán eszünk. Nagyon életszerű nálunk, mikor sokszor még álmában sem áll be a szája:-D

Málnika P>!

A boldogság alapja az éber figyelem, a teljes jelenlét és odafigyelés. A boldogság elérésének alapfeltétele pedig a tudatos megélés.

20. oldal, Álljunk meg egy pillanatra!

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Annamarie P>!

A jövő békéjén dolgozni annyit jelent, mint megtalálni a békét a jelenben.

Kapcsolódó szócikkek: jelen · jövő
Málnika P>!

Az emberiség túlélése attól függ, képesek vagyunk-e megálljt parancsolni a rohanásnak.

22. oldal, Álljunk meg egy pillanatra!

Málnika P>!

Szeretni mindenekelőtt azt jelenti, hogy elfogadjuk magunkat úgy, ahogy vagyunk.

85. oldal, Metta meditáció

Málnika P>!

He lélekben nem vagyunk jelen, ha a mobiltelefonunkat nyomogatjuk, ha a figyelmünk máshol jár, akkor a világ leggyönyörűbb helye sem lényegül át megszentelt térré.

12. oldal, Bevezetés

Kapcsolódó szócikkek: mobiltelefon
Málnika P>!

Az otthoni meditációs gyakorlat sikerének záloga, hogy olyan teret alakítsunk ki magunk körül, ahol az elfoglaltság érzete megszűnik létezni.

18. oldal, Álljunk meg egy pillanatra!

Annamarie P>!

A szeretet szándéka még nem maga a szeretet.

Málnika P>!

Csak akkor élhetjük meg a pillanatot, ha megállunk.

19. oldal, Álljunk meg egy pillanatra!

Málnika P>!

19. oldal, Álljunk meg egy pillanatra!

Annamarie P>!

A konyha is lehet a meditáció szintere.