Érdekes ​idők (Korongvilág 17.) (Széltoló 5.) 147 csillagozás

Terry Pratchett: Érdekes idők

HATALMAS CSATÁK! FORRADALOM! HALÁL! HÁBORÚ!
(MEG A FIAI: PÁNIK ÉS RETTEGÉS, VALAMINT A LÁNYA, PIROS.)

A Korongvilág legrégibb, egyben legrejtélyesebb birodalma forrong, mert tetőtől talpig felforgatta a Mivel töltöttem a szabadságom? című lázító röpirat. A dolgozó nép tagjai egyesülnek, hisz csupán a vízibivalyaikat veszíthetik. Háború (és Piros) tombol szerte az ősi városokban.

És a szörnyű végzet útjában csak az alábbiak állnak:

Széltoló, a varázsló, aki még magát a „varázsló” szót sem képes helyesen leírni…

Cohen, az ortopédiás sarujában is legfeljebb négy könyök magas barbár hős, akinek egy életre szóló gyakorlata van abban, hogyan lehet elkerülni a meghalást…

…illetve egy igen különös pillangó.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Delta Vision, Budapest, 2010
440 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639890534 · Fordította: Járdán Csaba

Kapcsolódó zóna

!

Korongvilág

214 tag · 227 karc · Utolsó karc: 2024. március 12., 21:50 · Bővebben

Halál · Széltoló · Cohen, a barbár · Rettentheő Mustrum, Főrektor · Pénztárnok · Hex · Újkeletű Rúnák Adjunktusa · Dékán · Háború · Ponder Stibbons

Láthatatlan Egyetem

Nuwiel P>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Megkövetem magam, az Erik értékelésénél spoiler még azt írtam, nem nyerte el túlságosan a tetszésem Széltoló, most azonban megváltozott a véleményem. Az Érdekes idők az elejétől a végéig szórakoztató volt, különösen az Ezüst Horda alakított nagyot. Szegény, naiv Széltoló, majdnem elhitte, hogy jóra fordulhat a sorsa! Alig várom, hogy végigkövessem a kalandjait XXXXX-en is.

Rushka>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Engem Pratchett megvett magának az első találkozásunkkor, csak ismételni tudom azóta, hogy mennyire jó – vicces (de annyira, amikor olvasok tőle, minden más vicces írás hatalmas lemaradással következik mögötte), okos (tele van ragyogó utalásokkal, győzze csak az ember észrevenni, biztosan rengeteg mellett elmegyek, de még így boldog felismerések sorozata olvasni), és (bármekkora szó is) igazi humanista (minden humor ellenére sziklaszilárd elvek vannak a regényekben).
Nem sorrendben olvasok tőle, nem tudom, hogyan viszonyul az Érdekes idők a sorozat többi kötetéhez, de nem is hiányzik ez, megáll önmagában. (Mondjuk az Őrség-alsorozatból eddig Vinkó Szilárdról olvastam és ő jobb karakter, mint Széltoló, aki ennek a regénynek a főszereplője, de persze úgy értem ezt, hogy Széltoló nagyon jó, Vinkó pedig nagyon-nagyon jó.)
Az Érdekes időkben benne van Kína történelme, a forradalmak természete, a nagy elvek szerint élt élet hamissága, az egyszerűség és (túlzott) kifinomultság ellentéte – mindez egységben, prédikálás nélkül és nagyon viccesen.
Egyetlen fenntartásom maradt csak: Ankh-Morpork a (nyugati) demokrácia és értékrend jelképe (miközben persze nincs elhallgatva számos hibája sem), de valahogy visszás lett Kínával való szembeállítása. Az eddigi regényekben ugyanúgy megkapták a magukét a bemutatott más kultúrák, mint Ankh-Morpork, de a jó oldalaik is el voltak ismerve – Ankh-Morpork itt folyamatosan a példakép volt, Kínáról kiderültek a visszásságai, egyértelműen jogosan, és természetesen mindegyik kifigurázásával csak egyetérteni lehetett, de mintha túlfutottak volna ezek, olyan lett a bemutatása, mintha jó oldala nem is lenne.

kedaiyun>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Egy munkatársamtól adta kölcsön ezt a könyvet, és ez volt az első Terry Pratchett-könyv, amit olvastam. Nem is értem, eddig miért hanyagoltam a műveit! Talán mert fantasy, és sok próbálkozás után sem tudtam valahogy ráhangolódni a klasszikus fantasyra könyvben. Talán azért is, mert sorozat, és nagyon hosszúnak tűnt. De ez egyben paródia is, ráadásul a sorozat nem folytatásos, minden kötet egy komplett sztori. És eszembe jutott a borítóról, hogy van egy ilyen PC-s játék is, olvastam róla régebben, onnan ismerősek voltak a szereplők.
Így hát belevágtam, és tetszett! Ráadásul a könyv is jó választás volt, mert az egész egy középkori Kína-paródia, benne egy kis Japánnal is. Forradalmárok, nehéz, hangsúlyokra és szótagokra épülő nyelv, és még egy konfuciánus hivatalnokvizsga-paródia is van benne. A szálak néha összefutnak, néha szét, de a történet során egyrészt Széltoló szerencsétlenkedéseit követhetjük nyomon, akit csak úgy berángattak, hogy oldja meg a problémát, másrészt a Cohen, a barbár vezette Ezüst Hordát, a harcos nyugdíjasklubot. Az egyik kedvenc részem az volt velük kapcsolatban, ahogy próbálnak megismerkedni a civilizált viselkedéssel.
Egyszóval szórakoztató kötet, jók a poénok, de időnként elgondolkodtató is. Valószínűleg még fogok olvasni Pratchettől máskor is!

alaurent P>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Remek volt ez a könyv, a nagy kínai birodalom megjelenítése és paródiája. Majdnem-hősökkel, majdnem-varázslókkal a színen, intrikákkal és cselvetéssel. Széltoló és Conan Cohen a barbár egy kötetben? Cohen és csapata még megöregedve, zsémbelve is zseniális. Eddig a Halál sorozat volt a kedvencem, ez a kötet felsorakozott melléjük.

Luyze P>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Érdekes.. nekem ez a szó negatív egy ideje..és mostanában eléggé negatív is vagyok.. próbálnám lekötni magam könyvekkel, sokszor nem megy.. na erre a könyvre is lehet elsőre azt mondanám.. Milyen volt? Ér…rdekes.. az elején döcögős.. betudtam a hangulatomnak.. de nem csak az volt, egy része jóval pörgősebb és jobb..Ezt amúgy miért csinálják sok könyvnél?? Le is tennéd néha olyan unalmas az eleje, aztán A már ismert szereplőkhöz köthető viselkedésükben és a szokásos poénokban nem csalódhatunk most se.
    – Mija?
Széltoló ismét varáSzlás helyett a menekülés, túlélés nagymestere. Most se ő irányítja helyzetét – inkább a Sors játszik megint, és holmi pillangók szárnyalnak ..- és ugyan sok minden rajta múlik, a történetben más főszereplők is előkerülnek:
Feltűnik Dzsingisz a troll fogaival..
    – Mija?     hát COHEN a barbár! És verbuvált ám egy csapatot, az Ezüst Hordát! És Szafalá Tan'tó Úr közreműködésével viccesen elegyedik a Barbárság és a Civilizáció :)
    – Mija?
Na meg ott a Vörös Hadseregspoiler, életkorban kissé eltérspoiler a Hordától, de komoly szerepük lesz.. ééés Kétvirág is előkerül, nem is akárhogy..
Megtudjuk milyen az, mikor a Korongvilág unalmas felén, történik vmi „Érdekes időkben”

Erzsébet_Szászi>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Ezúttal a keleti végeket parodizálja ki Pratchett Széltoló segítségével. Szeretem ezt a dilinyós (vagy nem is annyira dilinyós?) Varászlót, így nagyon örültem, hogy ezúttal vele találkozhatok. spoiler
A Horda pedig egyszerűen fenomenális! spoiler

The_General>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Eddig talán ez volt a legjobb Korongvilág regény, amit olvastam, de mindenképpen a legjobbak közül való. Az idáig is kedvenc Széltoló most sem okozott csalódást, de a könyv csúcsa az Ezüst Horda, és persze Cohen, a barbár…szenzációs volt. Számos alkalommal könnyesre nevettem magam rajtuk.

A könyvet pedig külön köszönöm @legrin -nek. Örök hálám érte.

latinta P>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Tanulság: Figyelni kell az olyan apró részletekre is, mint amilyen egy lepke pillangó szárnyának a mintázata.

Delta Vision, Budapest, 2010
440 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639890534 · Fordította: Járdán Csaba
Kallós P>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

Úgy került hozzám a kötet, hogy majd elolvasom, ha majd egyszer megöregszem (ettől jobban), de az elmúlt hét közepén belelapoztam kicsit éés ott világított Dzsingisz Cohen meg az ezüsthorda, én meg nem tudtam letenni. Majd az elmúlt hétvégén felkerült a telefonra és felolvastattam aminek az lett a vége, hogy konkrétan maradandó agykárosodást szenvedtem vélhetően az elhangzott töméntelen sületlenségtől. Nagyon fárasztó tud lenni ahogy folyamtosan csapong egy egy poén okán. Még, hogy a vörös hadsereg meg Szafalá úr! Ez a kötet annyira durva, hogy 18-as karikát érdemel, meg zsugorfóliába árusítást, már ha egyszer újranyomnák persze … :D

Amrita I>!
Terry Pratchett: Érdekes idők

na nem bírtam ki… egy nap alatt elolvastam és most éjjel kettő van. Mállotviksz Néne mellett Széltoló a másik kedvenc Pratchett figurám, és igazán jó kedvre derített a regény. (bár azért szurkoltam hogy szegény srácnak jusson valami pozitív, legalább egy kis sültkrumpli, ifjú hölgyek társaságában, és némileg szomorkodtam hogy nem így történt).
néha bosszantott, hogy olyanra utalnak a poénok amit nem értek, vagy rossz a fordítás, időnként befigyelt egy-egy elírás is, de ezért nem vonok le csillagot. csak sikerüljön fölkelni holnap reggel…

krlany I>!

– Nem kellene segítségért kiáltanunk?
– Még meghallják.

166. oldal (Delta Vision, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: segítség
krlany I>!

– De vannak célok, amelyekért igenis érdemes meghalni! – tiltakozott Pillangó.
– Nem, nincsenek! Mert csak ez az egy életetek van, de bármelyik utcasarkon találhattok öt másik hasonló célt!
– Atyaég, hogy tudsz ilyen világnézettel élni?
Széltoló mély lélegzetet vett.
– Folyamatosan.

245. oldal (Delta Vision, 2010)

Evione>!

Valószínűleg a legutolsó mondat, ami a világegyetem önmagába omlását megelőzően elhangzik, valami olyasmi lesz, mint: „És ha ezt csináljuk, akkor mi történik?”

takiko>!

– Szerencse a keresztnevem – motyogta Széltoló. – Igaz, a vezetéknevem meg Bal.

125. oldal (Delta Vision, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: Széltoló
imma P>!

A négy lovas, kinek vágtája megelőzi a világ pusztulását, Halál, Háború, Éhínség és Dögvész néven ismeretes. De a kisebb jelentőségű eseményeknek is megvannak a saját alakjai: példának okáért a közönséges megfázás négy lovasa Tüsszentés, Torokkaparás, Orrlyukégés és Zsebkendőhiány, a munkaszüneti napokat megelőző napoké pedig Vihar, Szél, Jégverés és Tömegnyomor.

322. oldal (Delta Vision, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: Az Apokalipszis négy lovasa · Dögvész · Éhínség · Háború · Halál
krlany I>!

– Ez nem kelti fel az érdeklődésüket?
– Nem – felelte Cohen üresen csengő hangon. – Az absztrakt gondolkodás nem igazán a barbárokra jellemző mentális processzusok domináns eleme.

402. oldal (Delta Vision, 2010)

pensive_hare>!

Sü Ke Tel, a filozófus szavai szerint a legsűrűbb káoszra mindig akkor lehet rábukkanni, ha valaki a rend után kutat. A káosz mindig győzedelmeskedik a rend felett, mert sokkal jobban szervezett.

11. oldal (Delta Vision, 2010)

Evione>!

Széltoló figyelmesen hallgatta a párbeszédet. Közben arra gondolt, mégis lehet valami abban az elméletben, miszerint alig pár ember létezik a világon. Testek persze számlálatlanul vannak, de emberek alig néhányan. Ez az oka annak, hogy folyton ugyanolyan alakokba botlunk. Talán még valami öntőforma is akad valahol.

krlany I>!

– A preinkarnációban hisznek. Az olyasmi, mint a reinkarnáció, csak visszafelé. Úgy hiszik, az ember azelőtt születik meg, hogy meghalna.
– Tényleg? – ámult el Széltoló, aki ismét a sziklát kaparta. – Bámulatos! Még hogy a halált megelőzően megszületni? Élet a halál előtt? Nem kis felzúdulást fog okozni, ha a népek értesülnek erről.

237. oldal (Delta Vision, 2010)

imma P>!

– Mér' nem hívjuk meg mindet lakomára, és mészároljuk le őket akkor, amikor berúgtak?
– Hallottad, mit mondott a kalapos! Hétszázezren vannak.
– Na és? Akkor valami egyszerűt kell készíteni, tésztával.

317. oldal (Delta Vision, 2010)

Korongvilág sorozat · Összehasonlítás
Széltoló sorozat · Összehasonlítás