303 ​magyar regény, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz 7 csillagozás

Tarján Tamás (szerk.): 303 magyar regény, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Melyik ​volt az első magyar regény? Olvashatjuk-e regényként Mikes Kelemen leveleit? Van-e teljes, az írói szándékot tükröző kiadása Kazinczy Ferenctől a Pályám emlékezetének? Jókai Mór megírta a Rab Rábyt, de mit írt, mikor és milyen nyelven maga Ráby Mátyás? Mi volt a Nyugat folyóirat első nagy költőnemzedékének alkotói titka, hogy (Ady Endre kivételével) valamennyien súlyos regényekkel vannak jelen e kötet lapjain? Miként lett Rejtő Jenőből P. Howard? Hány esztendőn át hány „szent” regényt vetett papírra a Szent Orpheus breviáriumát megálmodó Szentkuthy Miklós? Pontosan mikor és miért, kinek a tollából aratott sikert a Boldogult úrfikoromban, az Iszony, a Rozsdatemető? Mi is az a sikerregény? Miért és mely műveivel léphetett ki a jelen világprózájának porondjára a Nobel-díjas Kertész Imre, valamint Esterházy Péter, Krasznahorkai László, Dragomán György és számos társuk? Csak az számít magyar regénynek, amelyet magyar nyelven írtak?

Megannyi érdekes kérdés. Főként a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 303 magyar... GABO

>!
GABO, Budapest, 2009
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636892975

Most olvassa 1

Várólistára tette 31

Kívánságlistára tette 41


Kiemelt értékelések

Emmi_Lotta I>!
Tarján Tamás (szerk.): 303 magyar regény, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

A válogatás terén tapasztalható aránytalanságok ellenére fontos kézikönyv.
Láthatólag próbálja követni az 1001 könyv, amit… összeállítási és szerkesztési elveit (http://moly.hu/konyvek/peter-boxall-szerk-1001-konyv-amit-el-kell-olvasnod-mielott-meghalsz). Hogy miért lett a tárgyalt – vagy legalábbis a címbe foglalt – művek száma pont 303, azt nem sikerült megfejtenem. (A 333 tetszetősebbnek tűnne.)

>!
GABO, Budapest, 2009
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636892975
6 hozzászólás
maneki_neko>!
Tarján Tamás (szerk.): 303 magyar regény, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Lehet vitázni azon, hogy valóban azok a regények kerültek-e bele, amelyeket megéri elolvasni, illetve hogy jó-e a megjelenés éve szerinti sorrend, de úgy döntöttem, ezzel nem törődöm. Jócskán írtam ki magamnak belőle elolvasandó könyveket, és ez a lényeg! A regényeket bemutató szövegeket én egy kicsit könnyebben érthetővé, valahogy populárisabbá formáltam volna (ami nem egyenlő az igénytelenséggel!).

Tímea_Mihályi>!
Tarján Tamás (szerk.): 303 magyar regény, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Úgy kezdtem el olvasni, mint egy rendes könyvet, de túl töménynek bizonyult, úgyhogy két végéről is olvastam felváltva. Kronológiát követ, és a korai regényekről már olvasni is nehéz volt. Imádom a listákat, a könyves listákat is, ezért jó iránymutatónak tartom, de az ismertetők önmagukban nem igazán kedvcsinálóak. Igazából leginkább összefoglalja a cselekményt, olyan iskolás. Olvasmányos-szórakoztató stílusú könyvajánlónak jobban örültem volna. Elölről a 18. oldalnál, hátulról a 276. oldalnál tartottam, vissza kell vinnem a könyvtárba.


Népszerű idézetek

Nienna001 P>!

Nem irodalomtudományi közelítésű, hanem népszerű – de nem csupán tartalom-összefoglaláson alapuló – „regénykrónikát” helyezünk az Olvasó asztalára. Éppen ezért itt nem is rugaszkodunk neki a regény műfaji meghatározásának (a kérdés tisztázása 303 lapon sem érne véget). Adja magát a választ maga a könyv, mely egy 1762-ben publikált művel kezdődik és 2008-as magyar regények ismertetésével végződik. Folytassanak párbeszédet egymással az itt egy fedél alá került (nemegyszer a regény mibenlétére is feleletet kereső) műalkotások.

5. oldal

3 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Lábass Endre: Árnyékkereskedő 1–3.
Csehi Gyula: Modern Kalliopé
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz
A. S. Byatt: Mindenem
Török Endre – Lutter Tibor – Mihályi Gábor – Walkó György (szerk.): 100 híres regény
Dümmerth Dezső: Az Árpádok nyomában
Székely Éva (szerk.): 66 híres magyar regény I-II.
Maczák Edit: A szövegalkotás műfajai
Bódy Gábor: Egybegyűjtött filmművészeti írások 1.
H. Szász Anna Mária: A 20. századi családtörténeti regény