!

Bölcső és bagoly 46 csillagozás

Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly Tamási Áron: Bölcső és bagoly

A három részesre tervezett regényes önéletrajzi mű első kötete. Szíves kalauzként Székelyföldre, időben a század elejére viszi el az olvasót, szülőföldjére, a Nyikó völgy Farkaslakára. Megismerkedünk a falu keletkezésének legendájával, a környező községekkel, a székelyek eredetével, majd az író őseivel, akik a többi székely család életét példázzák. Gyűrkőznek a sovány földdel, őrzik egy zárt világ hagyományait, de minden nemzedékükben akad valaki, aki kiemelkedik; a nép követeként kiröppen a világba. A könyv az első emlékezetes betegségtől a kiröppenésig, az elemi iskola végéig mutatja be hősét. Gyermekkori csínyek, szorongások, ráeszmélések mögül kirajzolódik a felnőtteket kritikával szemlélő, a munkát korán megtanuló és jókedvvel végző kisfiú embersége. Megelevenedik az anya „szenvedő s mégis derűs tekintete”, az apa „komoly és értelemben díszes arca”, de nem hiányoznak a család és a falu életének komor, nehéz pillanatait felidéző oldalak sem. Néha úgy tűnik, hogy az emlékezés… (tovább)

Elcserélné vagy eladná

★★★★☆ Eladó Elcserélhető
Anitiger könyve Tamási Áron: Bölcső és bagoly

Szávitrí SP

Szeretem a székelyek világát, így, ismeretlenül is. Olyan tiszta, igazi, őszinte. Tamási Áron megerősített benne, hogy nekem oda egyszer el kell jutnom. Sőt, minden embernek el kellene oda jutnia egyszer.
Gyönyörű a nyelvezete is. Mintha egy egészen más magyar nyelvet használna, melyet még megértünk, de mi már nem beszéljük. Kicsit sajnáltam is, hogy hangoskönyvként hallgattam, mert így nem tudtam elidőzni egy-egy szép kifejezésen, vagy ismeretlen szón. Fogok még olvasni tőle.

hóvirág P

Tulajdonképpen nem tudok sok újat mondani az írónak erről a művéről sem; ugyanannyira tetszett, mint az eddigiek, hozta azokat az értékeket illetve érzéseket, amit a többi is. :) Lehet, hogy kicsit szünetet kéne tartanom a Tamási Áron könyvek terén, hogy egyedülállóbb élmény legyen az olvasásuk. :D
Visszatérve a Bölcső és bagolyra: az eleje kicsit unalmas volt, de hamar beindult a történet, ami nem más, mint az író gyerekkora. Az emlékeiről, kalandjairól ír, a falusi életről. Sok-sok érdekes néprajzi leírás volt benne, ezekből néhányat lehet, hogy majd felteszek a néprajzos zónába is.

A lényeg tehát, hogy tetszett, de a Szülőföldem és ez után valami regényt fogok majd olvasni tőle, az biztos. Kicsit megcsömörlöttem most az ilyen jellegű írásaitól.

Szépirodalmi, Budapest, 1966
248 oldal
Goofry

Mottó: Az emberrel az életnek minden fontos dolga megtörténik már gyermekkorában.

Tamási Áron regényes életrajzában gyerekkorát visszaidézve, világának legféltettebb bensőjébe, a földkerekségének középpontjába invitálja olvasóját. Naná, hogy a Székelyföld vadregényes, mesébe illő tájára, a Gordon-hegy lábához, a Nyikó folyó völgyében csendesen meghúzódó Farkaslakára.
Zegzugos utakon át, a virtuális gyalogvándort követve, fokozatosan érkezünk meg a faluba, és amint szemeiket a „betűk szántóföldjein” így sorról sorra járatjuk, hát úgy a családfa ágain is szépen, ágrúl-ágra ugorva kerül látóterünkbe a legifjabb sarj, a zöld ágacska, vagyis a kis írópalánta.
A legényke korát újraélő író, a gyermek csodalátó lelkével mutatkozik előttünk. Néhol tündökletes szépséggel, az egyszerű dolgokra is örömteli, rákerekedő szemekkel láttatja magát, míg máshol a munka, a mindennapi gondok méregpoharából csepegtet apránként, keserűség és mellékíz nélkül, a kikerülhetetlen bajokat megélő ember belenyugvásával.
„A szokott élet szirtes partjai között, a gondok és a ritka örömök váltakozó hullámain, lassan és valahogy előre eveztünk az időben.”
És hogy mivé lett a cserebogár? Bizony a bölcsőből kikerülvén megindul a megbaglyosodás útján, a „megsegítő tudomány tarka mezői” felé.

Azon spekulálok hogy, hangoskönyvként ezt az írást Berecz András előadásában hallgatnám legszívesebben.

Végül el kell, hogy mondjam hogyan is jártam: Míg Tamási Áron életrajzát olvastam, nem ügyeltem magamra eléggé, és aközben székellyé váltam magam is.
Így volt!

pwz SP

Szeretem az ilyen történeteket és szerencsére van hová kötnöm az itt elhangzott dolgokat :)! Egy kicsit „arrébb”, a Sepsiszentgyörgyhöz közeli Kálnokon, még a múlt században, én is belekóstolhattam egy nyáron az ehhez hasonló életbe – no meg gyerkőcként Mezőkövesden is :D. Örök emlék marad és így könnyedén bele tudom élni magam az ilyen helyzetekbe. Lényegében Tamási Áronnak ez „Az én falum” könyve! :)

dianna76

Mikor belekezdtem Tamási Áron könyvébe, megijedtem, hogy mire vállalkoztam. Tömény leírás lapról-lapra, ami messze nem kötött le. Aztán a 24. oldalon végre megjelent egy személy is, az író egyik őse. Onnantól kezdett érdekelni az egész. A falusi ház és környezetének, valamint a háztájinak a leírása nagyon tetszett. Szinte magam elé képzeltem az egészet. Majd sorban megszülettek a felmenők, míg a 33. oldalon maga Áron is meglátta a napvilágot, akit egyébként élete első három napján még Jánosnak hívtak. Innentől szívesen, érdeklődve olvastam a gyermekkort, mely már a korai életkorban munkával telt. A kis Áron nagyon ügyesen és lelkesen segített a mezei munkában, a betakarítás során, vagy éppen az állatok körül. A munka mellett a szülők törekedtek rá, hogy gyermekük iskolába járhasson, habár nem sok esélyt láttak arra, hogy valaha kitörhet a falusi taposómalomból és szegénységből. Az esetleges lehetőséget viszont nem szerették volna elvenni tőle. És milyen jól tették!!
Az író soraiból a szülők és testvérek egy-egy jellemvonása is megmutatkozik, bár bővebb képet igazán egyikükről sem kapunk. Talán az apa az, akit a legjobban megismerhetünk. Az Ő komolyságától, szigorától kicsit tart is Áron, míg az anyánál megtalálja a megértést és védelmet. Ízelítőt kapunk a székely hagyományokból is.
Tamási Áron nagyon szépen fogalmaz. A szöveg könnyen olvasható volt a tájszólás és régi kifejezések ellenére. Habár nem egy vidám írás, mégis humoros elemek tarkítják.
S ahogy kint szakadt az eső, miközben elmerültem a regényben, jó magam is vágytam a nárciszmezőn lenni.

Tortoma, 2012
164 oldal
DTimi

Csodálatos írás! Annyira egyszerű, finom ismertetése a szegénységnek, a nehézségnek, a családi összezörrenéseknek, hogy szinte fel sem merül, itt bizony komoly gondok is akadtak sokszor. Ahogyan a serdülő, kis Áron kezd rácsodálkozni a világra és a benne uralkodó, nem mindig igazságos törvényekre, próbálja kivívni édesapja elismerését, nem vádol, nem keres elégtételt, nem akar senkit megbántani, csak mesél. Elolvastam volna még sok-sok oldalon keresztül. Határozottan ez az írása lett a kedvencem.

malenca

no, ez a miénk, atyám fiai! A helyzet az, hogy IGAZÁN élvezni nem tudtam… Mit tehetnék? De ezt illik elolvasni, és azért olyan rossz nem volt…

Heni_Tatrai

Nem lett a kedvenc könyvem és nem tartozik a szeretteim közé!A leiró részek eléggé untattak,akik viszont azt szeretik ajánlom nekik!:)

Kultúrtárs

Tamási Áron önéletrajzi regényének első részét mindenkinek ajánlom, aki már volt Székelyföldön, aki vágyik oda vagy bármilyen kötődése van a vidékhez. Ízes szóhasználattal megfogalmazott mondatai visszarepítenek az időben és újra Farkaslakán, Szentléleken, Szejkén vagy a Szent Anna-tónál találjuk magunkat.

hóvirág P

De ha már, a kiütköző vagy bujkáló keleti vonásokon kívül, se nem ilyenek, se nem olyanok ezek az emberek, hanem csak székelyek, akkor valójában kicsodák és mik a székelyek? Hogyan kerültek Erdély keleti szegeletébe ezek a titokzatos múltú emberek, akik úgy elütnek a környező népektől, hogy néha önmagukra is csak hasonlítanak? Honnét származnak, s mi a múltjuk; mik voltak azelőtt, mielőtt lettek volna, és hogyan lettek azok, akik mindig voltak?!
Hát ezt senki sem tudja.

Kapcsolódó szócikkek: székely
hóvirág P

Így aztán legjobban a krónikások járnak, akik egykorú vagy majdnem egykorú följegyzéseket tettek a székelyekről. Eme krónikás feljegyzések szerint a székelyek nagy része a keleti határokat őrizte már a honfoglalás alatt; kisebbik része pedig a seregek élén járt már azokban a hadjáratokban, melyeket az első magyar királyok vezettek. De jutott belőlük arra is, hogy Erdély állapotát a honfoglalás idején felderítsék, és a való helyzetről hírekkel szolgáljanak a magyaroknak, mint ahogy a bihari kazárokhoz is a székely előőrsök vezették Árpád magyarjait. Ez az ismeretség aztán kicsi háborúval is fűszerezve, elég jól sikerült, mert a kazárok kánjának, vagyis Marótnak a leányát nemsokára el is vitték a magyarok, hogy Árpádnak a menye legyen, vagyis Zsoltnak a felesége.

Kapcsolódó szócikkek: székely
hóvirág P

De a szántóföldeken csak a zab terem meg; s főleg a burgonya, ami oly szívesen és bőségben el tud szaporodni, hogy kénytelenek voltunk elnevezni pityókának, melyet a táncoló hegyi utakon mégis könnyebb hazavinni onnét, mint ha burgonyát vinne az ember.

Ancsulino

Olyan ember szeretnék lenni, aki az élethez holtig gyűjti a kedvet. :)

… ahol van egy kicsi kapu, ott egy kicsi élet is van mögötte. :)

Goofry

Anna azonban nem sokat törődött azzal, hogy mihez és mennyi kedvem van, hanem reggeltől estig úgy dolgoztatott engem, mintha este napszámot adott volna nekem. Mondtam is magamban, amikor jöttünk hazafelé, hogy necsak a betegségtől és a hirtelen szerencsétlenségtől mentse meg az Isten az embert, hanem mentse meg a női zsarnokságtól is.

dianna76

Az egyik fán körte terem, melyet „buta körtövének” hívnak a házbeliek. Nem buta azonban az a körte, mert akkora nagyra nő, mint egy legénykének az ökle; s nem buta azért sem, mert leszedés idején nem kívántatja magát, hanem ászokra vagy sarjúba kívánkozik, ahol ősz végére aranyosra sárgul, és karácsonyra igazi jó ízzel és illattal örvendezteti meg a türelmes várakozót. A másik fán alma terem, s azt „fejér almának” nevezik, de az alma selymes sárga színnel titkolja, hogy ő fehér; nem is bírja sokáig a nyilvánvaló füllentést, mert idő előtt lehull a fáról, s lisztes-puhán várja a földön, hogy elpusztítsa bárki.

27-28. oldal (Tortoma könyvkiadó)

Kultúrtárs

…ne csak a betegségtől és a hirtelen szerencsétlenségtől mentse meg Isten az embert, hanem mentse meg a női zsarnokságtól is.

154. oldala.

Goofry

Sok időbe telt, amíg megtudtam, hogy a szerelem húsvéti dolog, szenvedéssel és hozsannával; s hogy a két szerelmes olyan, mint két piros tojás. Csakhogy nem mint a valódiak, hanem csalóka és bolond piros tojások, mert ha folyton koccannak és ütődnek is egymáshoz, nem törnek el. Mihelyt azonban valaki más megfogja az egyiket, akkor a másik összetörik.

dianna76

Leggyakrabban azt kérdezték tőlem, hogy ki fia vagyok, mire én őszintén megmondtam nekik, hogy az apámé és az anyámé, az ő szolgálatukra.

37. oldal (Tortoma könyvkiadó)

dianna76

Anyám körülnézett, de inkább a fák teteje és az ég felé.
– Már készülődik a nyár – mondta.
– Hova készül? – kérdeztem.
– Megy a vándormadarak után. A nap még buzogva ígér neki mindent, hogy marassza, de az ősz a fülébe suttog már.

79. oldal (Tortoma könyvkiadó)