42. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

T. Aszódi Éva (szerk.) · Tótfalusi István (szerk.)

Cini-cini ​muzsika 159 csillagozás

Óvodások verseskönyve
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

A gyerekek különösen fogékonyak a költészet iránt. A bölcsődalok, ringatók jelentik az első találkozást a verssel, és ez az élmény sokáig kíséri őket. Tőlünk, felnőttektől függ, hogy mivel gyarapítjuk ismereteiket, milyen hatásokat gyakorolunk érzékeny, fogékony belső világukra. Antológiánkban azokat a verseket olvashatjuk, amelyek az óvodai nevelés alapját képezik, és korszerű versízlésre vezetik a legkisebbeket.

Ebben a közel négyszáz versben megtalálják a szülők és az óvónők a magyar klasszikus költészet legszebb ismert darabjait. A témaköröket úgy alakította a kötet válogatója, T. Aszódi Éva, hogy azok egyformán nyújtsanak lehetőséget óvodai beszélgetésekre, ünnepen szavalható versek kiválasztására és a meghitt családi olvasgatásokra is.

Eredeti megjelenés éve: 1969

A művek szerzői: Ady Endre, Áprily Lajos, Arany János, Babits Mihály, Bella István, Beney Zsuzsa, Buda Ferenc, Csanádi Imre, Csoóri Sándor, Csukás István, Devecseri Gábor, Faludi Ferenc, Fazekas László, Garai Gábor, Gazdag Erzsi, Görgey Gábor, Gulyás Pál, Gyulai Pál, Gyurkovics Tibor, Hajnal Anna, Hárs László, Horgas Béla, Illyés Gyula, Jankovich Ferenc, József Attila, Juhász Ferenc, Juhász Gyula, Kalász Márton, Károlyi Amy, Kassák Lajos, Kisfaludy Károly, Kiss Anna, Kiss Benedek, Kiss Dénes, Kormos István, Kosztolányi Dezső, Mándy Stefánia, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, Mosonyi Aliz, Nadányi Zoltán, Nagy Gáspár, Nagy László, Nemes Nagy Ágnes, Orbán Ottó, Osvát Erzsébet, Pákolitz István, Páskándi Géza, Petőfi Sándor, Pósa Lajos, Radnóti Miklós, Rákos Sándor, Rónay György, Sebők Éva, Simai Mihály, Simon Lajos, Somlyó György, Somlyó Zoltán, Szabó Lőrinc, Szász Károly, Szép Ernő, Szepesi Attila, Takács Zsuzsa, Takáts Gyula, Tamkó Sirató Károly, Tandori Dezső, Tarbay Ede, Tordon Ákos, Varga Katalin, Várnai Zseni, Vasvári István, Végh György, Veress Miklós, Vidor Miklós, Weöres Sándor, Zelk Zoltán

Móra, Debrecen, 2019
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634864516 · Illusztrálta: Bálint Endre
Móra, Budapest, 2015
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631199253 · Illusztrálta: Bálint Endre
Móra, Budapest, 2012
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631190953 · Illusztrálta: Bálint Endre

T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Végül is úgy döntöttem, nem lesz meg itthon, mert a java az Weöres, ő meg már megvan a Bóbitában, ami abban nincs, az meg meglesz a rigósban… De azért vannak benne mások is, akik jók, a rajzok pedig nagyon viccesek. Összességében viszont sajnos erre is igaz, amit a legtöbb versantológiánál tapasztalok, hogy túl sok benne, ami számomra fölösleges. Nem is beszélve arról, hogy egy csomó népköltést én teljesen máshogy ismerek.
Talán készítek magamnak egy saját válogatást.

Zseraldina>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Megint olyan mesekönyvet olvastam, melyre azt lehet mondani, hogy csodálatos. Meseversek olvashatók benne, például: Zelk Zoltán, József Attila, Nemes Nagy Ágnes, Petőfi Sándor, és még sorolhatnám tovább. A könyv szerkezete nagyon jó, mivel korosztályonként van sorba szedve. Mindenkinek tudom ajánlani, aki szereti a szép meseverseket.

eeszter>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Szuper válogatás, nagyon jó a csoportosítás, és a végén a különböző szempontok szerinti áttekintés. Gyakran hozott nosztalgikus hangulatba, sok emléket ébresztett óvodából, általános iskolából. Az illusztrációiért annyira nem rajongok, gyerekkoromban sem tetszettek.

Gedi>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

A legnagyobb részét mind ismertem, nyilván, így könyv formátumban most először lapoztam végig és olvastam fel @Tíci legnagyobb örömére :D Igaz, csak az ismerteket és kevésbé mozgalmi mondókákat, de így is muszáj egy nagy ötöst adnom… Zelk Zoltán, Weöres Sándor, Orbán Ottó, József Attila és a többi „nagyok” gyerekverseire, na meg a nagyon-nagyon Gazdag Erzsire, aki bár néhol tényleg nagyon-nagyon szocializmus, de ugyanannyira a 20 évvel ezelőtti gyermekkorom, amikor „Trombitája, víg ormánya földet túrja, döf-döf-döf.” És besírósan visszaröpültem tőle hároméves önmagamba.
Persze a népköltések is viszik a prímet, bokréta és rip hajnal foreve'.

PerczeneNiki>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Még gyerekkorombol maradt rám egy példány ebből a könyvből. Ezt lapozgatva sok verset felismerek, a rajzok nagyon aranyosak benne. Ez a könyv sokkal jobban tetszik mint a Tóthné Pánya Marianna: Tente baba, tente…, mivel ebben nem csak mindenfele (jobb szo híján) osszehajigalt versike van, hanem rengeteg költő altal írt igényes gyerekvers! Nagyon jó szerintem az életkor szerinti bontás a könyvben és szuper, hogy a végén még fel vannak sorolva a versek alkalom (ünnepek), tartalom (hetkoznapok, allatok, viragok, altatok, stb) szerinti bontasban is, illetve van beturendes név és cimmutato is, szóval eleg könnyű kikeresni egy egy verset. Szerintem ez egy olyan könyv, amit jó szem előtt tartani és használni!

verdung P>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Megunhatatlan óvodai kisiskolás élmények tárháza ez a könyv. Örök helye van a polcomon. emlékszem számtalanszor ebből tanultunk meg egy verset, valamelyik iskolai vagy óvodai a rendezvényre. Ezek azon rigmusok gyűjteménye, amit minden gyerek ismer.

dianna76 P>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Nekünk gyermekként nem volt meg ez a könyvünk, és nem is emlékszem, hogy bárkiét vagy könyvtári példányt olvastam volna.
Igazán színes válogatás, kezdve a népköltésektől a neves költők verséig. Némelyik alkotás talán nem feltétlenül az óvodás korosztálynak szól.
Maradéktalanul nem tetszett a kötet, ettől függetlenül öröm volt olvasni.
A megzenésített verseket nem lehetett pusztán szövegként olvasni, mert az ember fülében ott volt az ismerős dallam. Meglepett, hogy egyes – felnőtt irodalomból ismert – nagy költőknek is akad gyerekekhez szóló költeménye, pl. Nagy László, Radnóti Miklós. Persze Petőfit, Kosztolányit és József Attilát sem hagynám innen ki, de azt, hogy ők a gyerekeket is megszólították, tudtam eddig is.
Az ismerős sorok mellett akadt jó pár, amit most olvastam először, vagy legalábbis nem voltak ismerősek.
Ugyanezt elmondhatom a költőkről is. Szégyen, nem szégyen, némelyik neve ismeretlen volt. pl. Juhász Ferenc, Kalász Márton, Garai Gábor, Gulyás Pál, Hárs László, Károlyi Amy, Mándy Stefánia stb. Jó, hogy korosztályonként csoportosították a verseket, s még ezen belül is akad némi rendszer az azonos vagy hasonló témákat figyelembe véve.
Kellenek az ilyen kötetek minden gyermekszoba könyvespolcára!

Móra, Debrecen, 2019
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634864516 · Illusztrálta: Bálint Endre
kzsuzsu>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Egy kihívás miatt olvastam el a könyvet, mely remek kis emlékezős, múltidézős pillanatokat okozott. Az illusztrációk azonban annyira nem tetszettek.

Ancsúr>!
T. Aszódi Éva – Tótfalusi István (szerk.): Cini-cini muzsika

Hááát… nekem nem hagyott mély nyomot ez a könyv. Az illusztrációk nagyon nem tetszettek, és a megszerkesztettsége is inkább felolvasásra volt alkalmas, de közös gyerek-felnőtt olvasgatásra nem.

Izolda P>!

Tyúk a cipót
csipegeti,
hangya morzsát szedi,
hangya morzsát szedi.

Kapcsolódó szócikkek: bolha · hangya · macska · medve · róka · szamár · szúnyog · tehén · tyúk · varjú
csepergő>!

zabszalma –
        engem hívj ma
        álmodba.

DÉLI FELHŐK

Domb tövén, hol nyúl szalad,
s lyukat ás a róka:
nyári fényben, napsütésben
felhőt les Katóka.

Zöld fűszál az ajka közt,
tenyerén az álla…

csak egy hétig futkoshatna
lenn a nyári réten.

140. oldal · Weöres Sándor

Rosaliacska>!

„Ne ugrándozz, ne táncolj, ne bomolj,
az iskolás fiúcska mind komoly.”
Garázda kölykét inti így a moly.

61. oldal, Négy-öt éveseknek - Devecseri Gábor: Tréfás állatkerti útmutató (részlet)

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Miértek és hogyanok

Hogyha nyár van, hol a tél?
Egész télen hol a nyár?
Mikor nem fúj, hol a szél?
És hogyha fúj, hova száll?

Fényes délben hol a Hold?
Sötét éjjel hol a Nap?
Ha kimosták, hol a folt?
Ha nem habzik, hol a hab?

Ha beszélnek, hol a csend?
Ha felszárad, hol a sár?
A mente, az hova ment?
A várkastély, mire vár?

A félóra, mitől fél?
Az aludttej hánykor kél?
Két adagot miért nem kér,
aki nyaklevest ebédel?

A golyóban mi a jó?
Kiabálban mi a bál?
Miért folyik a folyó?
A tó vize miért áll?

Miért nem úszik a csibe?
A hal miért nem repül el?
Az eső miért esik le?
Miért nem esik soha fel?

Miért mindig ma van ma?
A holnap miért nem ma van?
Minden csupa hol, meg ha,
csupa miért és hogyan?

Mondják, néhány év alatt
nagyra növök biztosan,
s mind az összes titkokat,
megfejtem egymagam.

De marad majd egy titok,
amit akkor sem értek:
hogyan lesznek a hogyanok?
S miért vannak a miértek?

191. oldal Hárs László Miértek és hogyanok

De jó lenne boróka
gyöngyét nyakba fűzni,
láda megett tücskökkel
éjjel hegedülni.

73. oldal Tarbay Ede - De jó lenne...

Haragosi

Fut, robog a kicsi kocsi,
rajta ül a Haragosi,

fagyos téli este
jégcsap csillagát,
mint az alma ízét,
tejet, kenyeret –
pedig nem is láttalak még,
úgy ismertelek.

Mint a fény az árnyat,