Holló ​Csete, a besenyő 32 csillagozás

Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Annyi kalandos regény után ezúttal kalandozzunk vissza a magyar történelemben néhány száz esztendőt. Az oligarchák korában vagyunk, kihalt az Árpád-ház, és még nincs új királya az országnak. Hatalmas – és hatalmaskodó – főurak élnek a nép nyakán, s vívják a maguk önző, véres háborúit. E főurak között a leghíresebb Csák Máté lett, aki a saját birtokain példás rendet tartott, jó királyként kormányzott – az ottani mesékben ma is Mátyusnak becézi a nép –, hanem az ellenséges főurak földjét ott dúlta fel, ahol csak tehette, ezért aztán mégiscsak fekély volt az ország testén, amire előbb-utóbb Holló Csetének, a derék besenyő fiúnak, könyvünk kalandos életű hősének is rá kell ébrednie.

Eredeti megjelenés éve: 1971

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Móra, Budapest, 1971
268 oldal · puhatáblás · Illusztrálta: Benkő Sándor

Biró_Krisztina>!
Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Nagyon olvasmányos történet amely visszaröpített a magyar történelemben Csák Máté Trencséni udvarába.Remélem,hogy újra ki fogják adni a nem csak általam oly nagyon szeretett delfin sorozatot.A magyar történelemnek a kis királyokról szóló pláne olvasmányos könyve ritka kincs.Én még szívesen olvastam volna tovább…!

aszor>!
Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Erről a korszakról kevés könyvet olvastam, ezért nagyon örültem Szombathy Viktor, Csák Máté koráról irt történelmi regényének. Végig kisérjük a fiatal, 10 éves Csete, a besenyő gyerek felnőtté válását. A Holló nevet a fekete hajának köszönhette a fiatal fiú. Bepillantást nyertem a lovagi kiképzésbe, az apródok szigorú életébe. Fiatal koromban sok Delfin könyvet olvastam, de ezt abban az időben nem. Örülök, hogy sort keritettem erre az értékes történelmi betekintésre a könyv által. Még biztos fogok az irótól több regényt is olvasni.

nienor82>!
Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Egyvalami lejött a könyvből: ha türelmetlen vagy, ha nagyképű vagy, ha irígy vagy és telhetetlen, akkor az Élet addig fog „verni”, amíg meg nem tanulod, hogy ezekkel a tulajdonságokkal nem jutsz előbbre…

Alexanderr>!
Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Nem tartozik az elsöprő lendületű művek közé. De ebből a korszakból nincs sok regény. Alkalmas arra, hogy felkeltse a korszak iránti érdeklődést, érdemes elolvasni.

Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Érdekes nem volt – alig volt benne cselekmény – de az a kevés nagyon szépen lett megírva. Bele tudtam feledkezni a tájak leírásába.

alterna>!
Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Olvasván a könyvet gyakran támadt az az érzésem, mintha egy Fekete István művet tartanék a kezemben. Szépek és részletesek a tájleirások, az erdők, mezők, mocsarak és azok állatvilágának leírása. A történet a könyv felénél indul be igazán a kalandokkal, de elég hamar kifullad és véget is ér, ami némi csalódást okozott. Az író nagyon röviden enged betekintést a vitéz Holló Csete életébe. Inkább szól ez a könyv Csák Mátéról, a kiskirályról, mint magáról a besenyőről.

Gáborr_Nagy>!
Szombathy Viktor: Holló Csete, a besenyő

Nekem nem volt igazán izgalmas, mindössze 2 nagy kaland volt, Féltorony ostroma és Csankfia Csank hajkurászása, ez talán kevés, a többi leírás, történelmi háttér bemutatása, ilyesmi. A főszereplőt alig ismertük meg, és nagyon hiányzott a szerelmi szál a műből. Tetszett viszont az író stílusa, amikor belefeledkezik valaminek a leírásába( táj, vásár, küzdelem), elkezd jó hosszú mondatokat írni, tele felsorolással.

Habók P>!

Mint mikor ősznek évadján a fonóban felfut a rokka kerekére a fonál, úgy tekeredett szép karikába az ő útjuk fonala is Patonyék nyomán. Helyenként ugyan meg-megszakadt, mint a figyelmetlen, cserfes lány keze munkája, máskor kettő-három is egymásba gubancolódott, mintha vénasszonyok fonták volna; hol összekötözték, hol szétválasztották, ám nem lehetett kétséges, hogy Patony meg Csank az a két lovas ember, aki sietve szakadt el Brunóc fölött a Vágtól, s tört át az Inóc legsőrőbbjén.

Habók P>!

…búcsúba menni pénz nélkül olyan, mint keresztelőbe indulni csecsemő nélkül.

Habók P>!

Tudományát pedig ártásra soha nem használta. Használni vele inkább tudott. A legdühödtebb égiháború is rögtön elcsendesedett, amikor a jégeső alá élével rakta ki a fejszét, hogy elvágják rajta lábukat a szélördögök, de állított már el egyetlen szavával is vihart a szulyói sziklák között – három szélördög a varázsszóra megtorpant, azóta is kővé meredten vigyáz a manini út mentén –, és indított a táltos jótékony esőt a ledniciek könyörgésére,amikor tízhetes szárazság aszóvá szikkasztotta a völgyet,és a pap imádsága nem használt.

Habók P>!

Bodon mély gödröt kerestetett, iszapos fenekőt, megsemmisítőt, abba hurcoltatta bele az elesetteket, földet magasra hányatott rájuk. Külön temettette az ellenséget, külön a jó barátot. A maga holtjainak fegyverét is meghagyta, a másvilágon szükségük lesz még rájuk, az ellenségének semmit, holtuk után ők lesznek a szolgák. Az apák, ükapák szokása szerint egy-egy marék búzát is szóratott a sírba a zsákmányból, és mert igen sajnálta kedves emberei vesztét, három sült récét s egy nagy kenyérlepényt is mellükre helyeztetett, legyen mit enniük a túlvilági kalandozásokban; ne mondják, hogy a jó Bodon hadnagyuk még ezt is sajnálta tőlük.

alterna>!

A veszprémi püspök sóhaja keresztülszállt hegyen és völgyön:
– Zavaros szegény Magyarországunk vize.

Meren>!

Íj pattant az erdő félhomályában, idege néhány pillanatig muzsikálva rezgett még, nyila végigsüvített a bükkök zöld levelei között, s egy gyanútlan csókát ért.

tschk >!

Most ott állott tehát Csák úr elıtt, kezében a kalitkával. Minden szem rátekintett, feltámaszkodott Petykó is,
a törpe. Közelebb döcögött a fiúhoz, két ujjával benyúlt a
rács közé.
– Kot-kot, egy sovány tyúk! – vigyorgott.
– Megkap – szólt halkan a fiú –, megkap, vigyázz!
Vág a csıre veszettként.
Az úr pillantása egy ideig a fiún pihent. Már jóllakott,
bort is ivott – nem volt borissza, mértékkel cselekedte –,

béke szállta meg szívét, az asztali fények melegében kissé elernyedt.
– A te nevelésed az a sólyom? – kérdezte, és a mögötte várakozó étekfogónak nyújtotta át süvegét, mert
eddig a fején tartotta, de a megannyi gyertya már kályhaként melegített az ebédelıteremben.
– Az enyém.
– Mióta röpteted?
– Pünkösdi tüzes nyelvek ünnepe óta, ahogy a
szkalkai barátok mondják.
– Hol fogtad?
– Az Inóc alatt a Nagysziklán.
– Hol gyakoroltattad?
– Az Inóc alatt, a Vág partján, erdıben, mezın.
Máté úr kényelmesen dılt hátra, egy lába alatt hentergı kopót rúgott félre. A besenyı gyerek értelmesen,
nyílt arccal, bátran felelt.

Habók P>!

– Jó garatjárást – mondta, mert így köszöntötték a molnárokat – és jó vizet!