Középiskolások 19 csillagozás

Szilvási Lajos: Középiskolások Szilvási Lajos: Középiskolások

Szilvási Lajos bőséges életművének egy eddig csak nehezen hozzáférhető darabját tartja a kezében az olvasó. Gyűjtők féltve őrzött kötete a Középiskolások, a szerző első regénye. Mindössze 18 éves, amikor a SZOT József Attila regénypályázatára beadja művét, amit meg is nyer.
Míg a szerző könyvei később százezres tételben jelentek meg több kiadásban és utánnyomásban is, ez a könyve még csak kis példányszámban került boltokba. Így sok, könyvespolcokon őrzött Szilvási-sorozatból hiányzik ez a kötet. Most a gyűjtők és a rajongók kérésére újra kiadjuk a Középiskolásokat. Reméljük, hogy a könyv kiadásával örömet okozunk Szilvási Lajos regényeit kedvelők népes táborának.

Eredeti megjelenés éve: 1953

Alinea, Budapest, 2017
Alinea, Budapest, 2017
Ifjúsági, Budapest, 1953
224 oldal · Illusztrálta: Würtz Ádám

Balaton

Gabriella_Balkó>!
Szilvási Lajos: Középiskolások

A történet jó lenne, ha nem lenne ennyire átitatva kommunista ideológiával. Persze teljesen érthető, hogy az 50-es években más mű nem jelenhetett meg, és nyilván ez állami pénzből volt finanszírozva, hogy elhintsék a magot az ifjúság berkeiben. Fiúk és lányok egyaránt találhatnak a könyvben hőst, akit csodálhatnak, és példát mutathat nekik a tanulásban, jóneveltségben, párthűségben, stb.

nagyi77>!
Szilvási Lajos: Középiskolások

A könyv elején, a kiadó előszavában olvashatjuk a következőket:
„Szilvási Lajos bőséges életművének egy eddig csak nagyon nehezen hozzáférhető darabját tartja a kezében az olvasó. Gyűjtők féltve őrzött kötete a Középiskolások, a szerző első regénye. Mindössze 18 éves, amikor a SZOT József Attila regénypályázatára beadja művét, amit meg is nyer. Ő maga is középiskolásként, keszthelyi gimnazistaként kezdte el írni. így a Középiskolásoktól még ne várjuk egy tapasztalt író kiérlelt alkotását, de azért már megmutatkozik benne a később kiteljesedő írói, újságírói tehetsége.
A könyv olvasása közben mindenképpen emlékezzünk a korra, amelyben született: 1950-ben adta be pályázatra, a következő évben kapott díjat, és 1953-ban jelent meg. Ez a magyar történelem sötét időszakai közé tartozik. Mint minden másra, a könyvkiadásra is kíméletlenül rátelepszik a politika, csak az elfogadott irányelvekhez szigorúan illeszkedő művek jelenhettek meg híresebb íróktól is, és különösen igaz ez egy elsőkönyves fiatalra. A korszak sajátosságaival nyilván tisztában volt Szilvási is, így a körülményeket figyelembe vevő regénnyel jelentkezett a pályázaton. A könyv pozitív hősei a rendszerben feltétlenül hívő naiv, a világot fekete-fehéren látó szereplők, a hatalom logikájával nem azonosulók pedig negatív hősök.”

A regény elolvasása után teljes mértékben visszaigazolhatom az előszóban leírtakat. A író megcsillantja későbbi írói nagyságát, melyet a következő idézet is igazol és a napfelkeltét tárja elénk:
„És eléjük tárult a jégpáncélba öltözött Balaton. A végtelennek tűnő jégmező ezer fénytől csillogott. A jégbefagyott hullámok taraján milliárd jánosbogárként csillámlottak a hókristályok. Pompás, lenyűgöző, szívet elszorító látvány a jégköntösbe burkolózott Balaton.
Senki sem tudta, meddig álltak így, némán, mozdulatlanul.
Csak arra lettek figyelmesek, amikor keleten egyszerre vékony, vörös sáv derengett fel, s elömlött a fény a jégmezőn. Gyönyörű, szivárványos ragyogás, millió színben villogó szalag szegte be a keleti látóhatárt.”

És mindezek a gyönyörű mondatok egy 18 éves kezdő író tollából!!!

peonia>!
Szilvási Lajos: Középiskolások

Szilvási első regénye. Ebből tényleg árad az elfogult kommunizmus, tele tévhitekkel, szélsőségekkel. Furcsa volt, ettől függetlenül tanulságos, hisz mindennek megvan a maga alapja… Nekem zavaró volt, hogy sok szereplőt vonultatott fel névvel, így néha elveszítettem a fonalat, illetve sok szálon futtatta a cselekményt, amik bár összefolytak, mégis feleslegesnek éreztem. Minden kezdet nehéz ugyebár.

Röfipingvin P>!

A szeptemberi nap szikrázva csillogott a Balaton vizén és elöntötte fényével a kisvárost. Alig múlt még dél. Az aranyló nap magasról ragyogott. Az utcán nem sokan jártak, hiszen vidéki kisvárosban ilyenkor ebédel mindenki. Az ember hazasiet a munkából a családhoz, asztalhoz ül, elkölti ebédjét és még arra is van ideje, hogy beleolvasson az újságba. Az utcán csak azok járnak, akiknek halaszthatatlan dolguk akadt, vagy szeretik a hőséget, amely nem veszi tudomásul, hogy már szeptember vége van és megreked a házak között. Egyszóval nincs ilyenkor élet a városban. Nagyobb mozgás csupán a város keleti végén, a Balaton partján látható, ahol a víz néha felkapaszkodik a sárga fövényre, megsimogatja a homokot, majd – mintha ingerkedne vele – ismét visszacsúszik, újabb simogatást ígérve. Itt, közel a parthoz, zajlik az élet. Hosszú, elnyúló alapgödrök tátognak a liget szegélyénél. Odébb, már méteres téglafalak húzódnak. Gyár épül itt, textilgyár. Köröskörül, a téglahalmok között naptól lebarnult férfiak sürögnek-forognak, dobálják egymásnak az égetett-vörös téglákat s egy-egy hujjantással siettetik a habarcshordókat.

Piedra >!

Az utcából kifordulva átvágtak a park bokrai között egy szűk ösvényen, és egyszerre eléjük tárult a Balaton.
A víztükör ezer színben játszott. A napsugarak nekivetődtek a szélfútta apró hullámoknak, megtörtek rajtuk és ismét a levegőbe emelkedtek. Halk csobbanással ütődtek a kikövezett parthoz a hullámok, majd csalódottan szétporlódtak, ezer buborékban hullva vissza a susogó vízre.

Kapcsolódó szócikkek: Balaton
Piedra >!

Nagy igazság, hogy a fiatal lelket nem lehet összetörni. Olyan a mi lelkünk, mint a fa, amelyen bűnös kés sebet vágott. A seb beheged, de a forradás megmarad. A fa kiheveri a vágást és a sebre kemény kérget von. A sebhely nem tűnik el, de a lombok kizöldülnek, és kinyílnak a virágok is.

Piedra >!

Egymás után hallgatott el a csilingelés. Kiszálltak a szánokból. Hosszú sorban álltak a dombtetőn. És eléjük tárult a jégpáncélba öltözött Balaton. A végtelennek tűnő jégmező ezer fénytől csillogott. A jégbefagyott hullámok taraján milliárd jánosbogárként csillámlottak a hókristályok. Pompás, lenyűgöző, szívet elszorító látvány a jégköntösbe burkolózott Balaton.
Senki sem tudta, meddig álltak így, némán, mozdulatlanul.