Harakiri 60 csillagozás

Tanfolyam kezdőknek
Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri

A Harakiri egy huszonéves srác szeretettel, iróniával, humorral teli fájdalmas vallomása. Élete filmjét látjuk leperegni előtte, mindennapjaink Budapestjének médiájával, művészetével, ismert figuráival és helyeivel. Elkísérhetjük tripes rohamai, szerelmi mámorai, véget nem érő kezelései és magányos órái, álmai és reményei váltakozó útján, hogy aztán elbúcsúzva tőle , mehessünk haza, saját féltve őrzött paráink közé. A könyv egy a droggal szemben alulmaradt ember fájdalmas kitárulkozása, aki a halál felé vezető úton vissza akarja kapni életét, sza-badságát. Szilágyi Cs. Tibor zenélt, írt, gondolkodott és álmodott. Sokoldalú tehetség volt, ennek minden örömével és nyomorával együtt. Élt 1973- tól 2003-ig.

Eredeti megjelenés éve: 2004

Ulpius-ház, Budapest, 2004

Howard Phillips Lovecraft

Kozmikus_Tahó>!

Minden, csak nem értékelés
beszélgessünk a víz alatt

nem tudom, olvasod – e majd ezeket a sorokat az univerzumból kikacsintva rám, vagy már repülsz, csapódsz, újra eltöröd a szárnyaid, a jégkrémnek is odacseszett már a meleg, tudod, de küzdeni kell, mert érezzük, látjuk a hullák között az élet szikráját pattogni, az emberek még vihetik valamire, mert nincs annyi rothadás a földön, ami ezt képes lenne semmissé tenni, mert van kegyelem, hallani a színek zenéjét. Azért bukunk el, hogy felemeljük a szart, fel, hogy lássuk, hogy értsük, mert csak így jön le, így jön ki belőlünk, a bőrünkből, folyik ki – le, belülről kifelé, máskülönben a seherekib*szottzedé watching (a kora délutáni) lenne a csúcsok csúcsa, a megvilágosodás kapuja.
Te megtetted, felemelted, magadon hordtad, felvállaltad, hogy te leszel a megvakított, több sebből vérző csodaszarvas. Neked elhittem, hogy az emberek gyönyörűek. Azt is, hogy én az vagyok. Ezt még senki. Fájva dobbant. Élet-átömlesztés.
Köszönöm.

NoirDésirer I>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

Egy körfolyosós bérház belső udvarán fekszem, kiégett fűfoltokon, lágyan hullik arcomra a napsugár, szaladgálnak körülöttem a hangok, néha nehéz csattanással csapódik be a kétszárnyú ajtó, magassarkúk kopognak ideges ritmusban, a gyerekek jókedvű visongása összekeveredik a galambok mély burukkolásával, a lift riasztóan nyikorog, mintha le akarna szakadni, életekkel, félelmekkel, reményekkel telve zuhanni a sötét liftaknába. Hirtelen éles fényű lángként lobban fel a hangod, tisztább mint bármely emberi hang, gyermekien, hófehéren, ártatlanul ütsz arcul legmélyebb, legőszintébb gondolataiddal, lila fájdalom szikrái futnak végig rajtam, meg akarok szabadulni az emlékeimtől, el akarlak felejteni, mégis, szükségem van Rád, görcsösen kapaszkodom Beléd, pedig tudom, hogy már mindegy, feladtad, megmondtad előre hogy így lesz, sírok, egyre jobban megszeretlek, kötődöm Hozzád, a harag könnyeivel marasztallak, gyűlöllek amiért kegyetlen vagy és őszinte, és tudom, hiába minden, mert itthagytad már ezt a szép világot…

Carmilla >!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

—Álmok, emlékek, hallucinációk, érzések és gondolatok laza szövedéke. Néhol automatikus írásnak tűnik, helyenként viszont nagyon is átgondoltnak. Érdekes olvasmány. Valahol groteszk, hogy az ilyen figurákra, akikkel nem tudnak mit kezdeni, rögtön ráhúzzák a skizofrénia skatulyáját, – akikben túl erős a szabadságvágy, és akikből szinte teljesen hiányzik a megfelelni akarás kényszere. Ha valaki egyszerűen csak nem érzi jól magát ebben a világban, az nyilván beteg, ugye?!… Na persze…
Szimpatikus halott srác ez, aki Tool-t hallgat meg New Model Army-t, aki nagyon is érzékeny a világ bajaira, s ezért nyeli el a nihilizmus, egy passzív lázadó, a kilátástalanság prófétája. Amilyen rosszul megírt könyv ez, annyira jó is, hiszen tökéletesen kifejezi azt az életérzést, amitől valószínűleg a most élő fiatalok értelmesebb része szenved, ami miatt menekül (széles a skála, hogy milyen módon) és devianciákba sodródik.
Kötelező!!!
/…Viszont a könyv borítója förtelmesen ízléstelen, pálcával kéne elverni annak a kezét, aki készítette, szégyellje magát!/

dodelka>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

„Az öngyilkosság után csak egy dolog nem világos: mielől menekültünk el igazából?”

„Építsünk tornyot, magasat, másokban!”

Timosz>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

Vannak könyvek, amiket nem tudod megmondani, miért is olyan jó olvasni. A Harakiri is valami ilyesmi számomra. Nem egy összefüggő történetnek hat, inkább csak a hallucinációk versenyfutásának, melyik ér előbb célba, melyik talál előbb utat az olvasóhoz. Bárhol nyitom is ki a könyvet, majdnem minden sora szíven talál, ez biztos.
Drog befolyása alatt élt, írt… én a könyv 95%-án drogok nélkül is elgondolkodom életem során. Na ez megijeszt egy kicsit.
Tény, hogy nem mindenkinek íródott, de a saját közönségéhez megtalálja az útját a könyv.
(Fillérekért vettem, de milliókért sem adnám)

lizke>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

csajok, trip, pia, szex, kávé…. huh….
a gondolatok kuszasága, figyelni kell, mert képes magával ragadni és azt veszed észre te is pörögsz…
ennek ellenére hogy tud valaki így írni? mármint ilyen állapotban? bármennyire sem kívántam ezt a depresszív hangulatot faltam a sorokat..érdekes így látni a világot, hogy tudod, hogy saját magadnak köszönheted ahol tartasz, tudod mi lesz a vége és már nem tudsz rajta változtatni..

Christine_>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

Hatalmas összegért valami 50-100 forintért vettem egy antikváriumban, egyedül a borítója fogott meg, egy mesebábu, akinél kés van és véres. Unalmamban vettem, azóta rongyosra gyűrött ezerszer elolvasós, mindenkinek azt ajándékozó (persze más példányt) lett belőle. Bevallom szomorú lettem, mikor megtudtam, hogy az író már nem él, találkozni akartam volna vele. Kimondja a könyvben azt, amit mások nem mernek, azokat a dolgokat, amiket az ember magában ezerszer elmondott már, de leírni nem merte, se kimondani. Örökérvényű igazságokkal van tele, sose lehet megunni, mindig ámulattal olvasom újra és újra. Mindig találok benne valami újat.

Cino>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

"Huszonhét éves vagyok. Halott.” A könyv első két mondata, hát figyelemfelkeltő, az biztos.. És a java még csak ezután jön…Jönnek a megpróbáltatások. Lényegében ez egy élő-lélegző napló a két világ közti folytonos küzdésről, amit a kábítószerek és az élet hozott létre az elveszett fiú számára. Mindenről szó esik család, gyermekkor, kamaszkor, ex-barátnők, ami fűszerezve van a őrülettel és a mindennapoktól való félelemmel… Nyomasztó, sötét, zavaros gondolatok sokasága, ami félelmet kelt az olvasóban. „Cinikus, romlott, vérszomjas ember vagyok, megfertőzött a semmi.” Látlak, s hamarosan te is látni fogod magadat. Iszonyú lesz.” Húsba vágó őszinteséggel ír a saját nyomoráról. Még félelmetesebb az alábbi mondat " Olyan lettem, mint azok, akiket gyűlöltem, ha lenne eutanáziaközpont a sarkon, ma nem üveget mentem volna visszaváltani.” Semmi kétség sokkol a könyv. Azt kívánom, soha de soha nem jussak el ilyen állapotba és a szeretteim sem. Innen szinte lehetetlen visszatérni. És sajnos Tibor nemsokkal később ahogy a monológját megírta fel is adta a világgal szembeni harcát..

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

Tibor egyszer csak fölugrik.
– $@!%! – kiabálja, aztán visszaül.
– Mi van?
– Rájöttem, hogy milyen fontos vagyok.

Ahogy olvastam, én is egy kicsit Tibor voltam.
Kár, hogy feladtad, pajti. Még egy val kevesebb.

Mandragoria>!

Szilágyi Cs. Tibor: Harakiri Tanfolyam kezdőknek

Az elmegyógyintézetes kihívás miatt olvastam el – fent volt a polcon (tévesen), egyébként nem biztos, hogy kézbe vettem volna. Bár érdekes a fülszöveg, főleg, hogy már nem él a szerző, az ember valami őrült és érthetetlen utazásra számít. Ez a trip egészen meg is valósult, de elmegyógyintézetet csak nyomokban tartalmaz, azt is csak utalás szintjén. Erre nagyjából az 50. oldal környékén jöttem rá, ahol majdnem le is tettem, de aztán úgy döntöttem, adok neki egy esélyt. Túl bonyolult volt ez már a legelején, valamit ki akartam bogozni belőle.
Nos, tulajdonképpen sokat nem sikerült, ez a könyv egy paranoid skizofrén ember meg nem értett életének naplója.
Bár rettenetesen zavaros volt, a legnagyobb bajom mégis az volt vele, hogy se az időt, se a helyszínt, se a kapcsolatokat nem tudtam elhelyezni. Nem tudtam, mikor meg honnan indult és mivégre, hol tartózkodott az írás alatt a srác – főleg, hogy gyakran szól az olvasókhoz is –, mik voltak azok a mozzanatok, amik naplóra sarkallták, mikor, hova, miért és milyen kezelésre küldték. Az események egyáltalán nem lineárisan követik egymást, nagyon idegesítően villanásszerűen jöttek. Ezek pedig nagyon jól jöttek volna, mert egy kicsit jobban meg tudtam volna érteni ezt az egész nehéz és bonyolult életet. A minimálisnál egy kicsit jobban…
Ennél többet nem is lehet róla írni, a fülszöveg mindent elmond. Az a 230 oldal meg már csak ráadás.

cassiesdream>!

Higgyétek el: jobb egy pofon az élettől, mint még tíz oldal tőlem. Cinikus, romlott, vérszomjas ember vagyok, megfertőzött a semmi. Látlak, s hamarosan te is látni fogod magadat. Iszonyú lesz.

nn>!

Alkoholkerozinrockandrollnikotinhallucinációgyógyszertúladagolás-elvonásom van.

gyurmapok>!

Viszlát, halak, madarak, delfinek, rinocéroszok, csak az ember maradt, ez a szörnyű gyülekezet, s a film végén kiírják: a faj, mely önként irtotta ki magát.

gwyneira P>!

Ha a testnek fáj, legalább abban biztosak lehetünk, van egyfajta valóság, ahol a testnek még tud fájni.

8. oldal nicotine

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom
gyurmapok>!

Egy levélben egyszer meg is kérdeztem a dokit, nem gondolja-e, hogy egyszerűen a túlfejlett tudat nem képes befogadni a szerelmet, az istent, ilyeneket.
Csak röhögött.
Hát, kedves doktor, nézzen egy kicsit körül, mondjuk mostanában.

Timosz>!

Keresd meg a halált… suttogta egy hang utánam, olyan mély, mint a szél, és olyan fekete, mint a Hold másik fele.
Mostanában néha azt gondolom megtaláltam.

gwyneira P>!

Eszeget a semmi, én meg élvezem, körbefog, körbeforog a félelem, rettegek, hogy mindezt elveszíthetem.

gwyneira P>!

Tibor egyszer csak fölugrik.
– Bazdmeg! – kiabálja, aztán visszaül.
– Mi van?
– Rájöttem, hogy milyen fontos vagyok.

lorem>!

Vezessen turistautat Isten sírjához ezentúl az, akinek sünök voltak az ősei, vagy herótok.

186. oldal (Ulpius-ház, 2004)

nn>!

A szerelmi bánatból fakadó érnyiszálás, az altató-túladagolás, kutyaverés, baltás gyilkosság is csak következmény.