Mátyás ​király tréfái 53 csillagozás

Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Mindenkinek ​van egy kedvenc Mátyás király meséje. Egyszer volt Budán kutyavásár, A kolozsvári bíró, Mátyás kovács – csak három abból a negyvenkettőből, ami megtalálható ebben a kis kötetben.
Mátyás király máig az egyik legismertebb királyunk, nevéhez számos legendás történet fűződik. Az igazság és a szegények védelmezőjeként álruhában lépten-nyomon felbukkanó király számos alkalommal leckéztette meg a pökhendi és kapzsi főurakat, módos gazdákat.
A nevéhez fűződő tréfás történetekben örök erkölcsi útmutatások fogalmazódnak meg. A becsületes munka, a lelemény, a jószívűség elnyeri jutalmát, ezzel szemben a lustaság, az ostobaság és az irigység a méltó büntetését. A történetek egy része írnoka, Galeotto Marzio jóvoltából maradt ránk, más része pedig a népmesékhez hasonlóan terjedt szájról szájra.
A történetek főhőse az igazságos Mátyás király, aki megsegíti a bajba jutott parasztot, kioktatja a hatalmával kérkedő uraságot, pénzt ad a szegénynek, segíti a bátor… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1940

Móra, Budapest, 2011
ISBN: 9789631190083

eeszter>!
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Nemrég olvasott mesegyűjteményben találkoztam néhány történettel Mátyás királyról, és eszembe jutott, hogy van nekem egy ilyen könyvem is, így elő is vettem olvasásra gyerekeimmel. Nagyon jó kis válogatás, öröm olvasni a frappáns tanulságokat.

Dinah>!
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Remek, vicces, tanulságos mesékben bővelkedő kis könyvecske ez, könnyed, délutáni sziesztához ajánlott. Rövidsége miatt hamar kivégezhető. :)

Szépirodalmi, Budapest, 1967
142 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Jurida Károly
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Remek kis kötet Szép Ernő tolmácsolásában, Zórád Ernő rajzaival idézhetjük emlékezetünkbe a már sokszor hallott történeteket Mátyás király igazságosságáról, furfangos 3 kérdéseiről, álruhás útjairól.

Kisanna>!
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Mindig nagyon szerettem a Mátyás királyról szóló meséket, most külön élmény volt hangoskönyvben hallgatni. Most is szórakoztatónak és tanulságosnak találtam a történeteket.

Gáborr_Nagy>!
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Nagyon ismert (talán unalomig ismert) történetek. Amelyik nem ilyen, az meg csak pár mondatos kis anekdota, egy szellemes (?) beszólásra építve. Néhány nem is Mátyásról szól, csak az ő környezetében történik. Felnőttnek szerintem semmitmondó könyv, gyereknek meg sok magyarázatot igényelne néhány sztori, hogy mitől is vicces. De legalább szépen megfogalmazott, gördülékeny írások.

Szép Ernő: Mátyás király tréfái

A főszereplő ezekben a mesékben (ki hitte volna) Mátyás király. Ezért aztán a mesék mind az igazságról, az éles eszűek, jó szívűek megjutalmazásáról, a hazugok és kapzsik megbüntetéséről szólnak.

Tíci>!
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

Egész jó volt, főleg a lapjait szerettem, mert olyan hideg, sima tapintásuk volt :) A mesék annyira nem fogtak meg.

erabig>!
Szép Ernő: Mátyás király tréfái

A tv-ből jól ismert tanulságos mesék megtalálhatók benne. Azonban ezek mellett vannak egyéb történetek, amiknek se eleje, se vége. Nem értem, miért kerültek bele a könyve.

dokijano>!

Hollós Mátyás királyunk országa nem a naplopók, nem a gondtalan restek országa volt, de nem ám: az az idő se katonát, se polgárt, se urat, se parasztot, se kisembert, se nagy embert nem engedett ellustulni. […] Olyan nagy országban, amilyen Magyarország volt, került azért akkor is egy rakás megátalkodott lustafi, kik minden istenadta nap Szent Heverdelt szerették ünnepelni.

123. oldal, Mátyás három lustája (Móra, 1989)

Vizsla>!

Volt a Mátyás király seregében egy huszár, az olyan volt, hogy nem szerette a teli poharat, mindig kiitta a bort belőle, hogy üres legyen.

A részeges huszár

dokijano>!

Akármilyen mélyen gondolkozott, észrevette a király, hogy nagy sebbel-lobbal jön az ő tarka udvari bolondja a kapu felé. Lekiált Mátyás az ablakból:
    – Hová kocogsz, komám!
    Felkiált a bolond:
    – Éppen tehozzád, komám!
    – Akkor ne siess, komám, mert ebbe a szobába bolondnak nem lehet bejönni.
    – Nem-é? Hát akkor te hogy mentél be, komám?
    – Hű, azt a … – kicsi híja volt, hogy Mátyás el nem káromkodta magát.

117. oldal, Mátyás király bolondja (Móra, 1989)

dokijano>!

Le is hozták a Galeotto tintás lúdtollát, azt a tollat Mátyás király vette a kezébe, és:
    – Lássátok – így szólott –, ez a gyenge kicsi szerszám kardnál is erősebb kard, bajt vív dicsőségért és életért; ostor is ez a szerszám, serkent s fenyít; tárogató is, mely némán sivalkodik majd számtalan fülekbe; tű is ez a szerszám, embernek és nemzetnek hírét varrogatja; fényessége pedig nem tűnél, de villámnál is nagyobb és messzibbre érő, mert ennek a világánál is nagyobb és messzibbre érő, mert ennek a világánál látja a jelent a jövendő. És fényes ekevas is ez a könnyű lúdtoll, akit az ujjam közt forgatok, ez szántja az idő földjét, melybe derék magyarok vetik el a nemzet örök életét.

58-59. oldal, Vízkereszt (Móra, 1989)

dokijano>!

– Mit akarnál, jóember, a királytól? – kérdi a katona, aki őrt állott a kapuban.
    – Mátyás napja vagyon, vitéz uram – azt mondja a varga –, csak azért jöttem, hogy megköszöntsem őfelségét mint atyámfiát, mivelhogy magamat is Király Mátyásnak hívnak.
    Elnevette magát a katona:
    – Vagyon ám valamennyi különbség Király Mátyás meg Mátyás király közt, éppen annyi, amennyi egy varga meg egy király közt vagyon.

30. oldal, Mátyás napja (Móra, 1989)

Vizsla>!

– Kolozsvár és Magyarország urai, tanuljátok meg ebből, hogy az igazsággal tartoztok a földönfutó népnek, elgondolván, hogy ti se vagytok egyebek, királyostul, mint az ország alázatos jobbágyai.

A kolozsvári bíró

olvasóbarát>!

– Nem jól tanultad meg a leckét, effendi. A te jó urad, Mahomet szultán, nem óhajthatta, hogy győzhetetlennek nevezd őt előttem. Mert ez ellentmondana az ő Allah előtt való alázatosságának, valamint hogy ellene szólna a te urad figyelmességének is, amivel egy másik hatalmas ország uralkodójának tartozik. Adok neked, effendi, egy hosszú sóhajtásra való időt, azalatt gondold el még egyszer, mit üzent a szultán, és úgy kezdd el újra, illendőbben, mint először.

Mit üzent a szultán

Vizsla>!

Egyszer jött hazafele Moldvaországból Mátyás király. Úgy megverte a törököt, szinte maga is megsajnálta.

A kolozsvári bíró

olvasóbarát>!

Mátyás királyunk uralkodása alatt kapta a csizmamester a csizmadia nevet, akár a csizma a fejelést.

Miért híják a csizmadiát csizmadiának

Vizsla>!

Nem tudom már, hol volt, gyerekek, mondjuk, hogy Nekeresden volt, volt ott egy fiatal bíró, az vigyázott a községbéli népre.

Fiatal bíró meg öreg bíró