Múzsák ​testamentuma 1 csillagozás

Szentkuthy Miklós: Múzsák testamentuma

Szent ​Orpheus földi helytartójának legújabb kötete nem regény: több is, kevesebb is annál. Tanulmányokat, esszéket, bírálatokat, emlékezéseket, cikkeket tartalmaz, kimondani is sok, több mint fél évszázad szellemi kalandozásainak a történetét rajzolja meg.Káprázatos filológiai fölkészültséggel ír tanulmányt Ben Jonsonról, de hasonlóképpen szakszerűen hódol Mozart zsenije vagy Bartók művészete előtt. A legfurcsább ugyanis, hogy a mindig ellentmondó, kötekedő, szellemi krakéler Szentkuthy Miklós, amilyen maró gúnnyal tudja elverni a port az álmoderneken, az áltudósokon és valódi fontoskodókon, éppen olyan szenvedélyes áhítattal tudja tisztelni az emberi szellem legnagyobb teremtőit: olyan áhítattal, amely csak az ifjúság, a befogadásra friss lélek sajátja. Tagadás és elismerés, mind a kettő kizárólag szélsőségekben megfogalmazva: ez nemcsak szépprózájának, hanem tanulmányainak, kritikájának is sajátja. Már a legkorábbi írásaiban sem volt kiforratlan, de legutolsó műveiben is… (tovább)

Magvető, Budapest, 1985
574 oldal · ISBN: 963140336X

cassiesdream>!

Helyén van itt egy kis távlatos filozófiai közjáték, hiszen a noveau roman művelői (és ihlető elődei) leget filozofálnak maguk is – ha már a heideggeri „Dasein” és „Geworfenheit” filozoptereknek és nem filozófusoknak teremtette őket.
Egy: 1966-ban kimondhatjuk, hogy a festészet egy köre bezárult. Egyik végén a fényképészeti natúrautánzás – másik végén a legabsztraktabb absztrakció. Ezek után – mi jöhet? Vagy válogatás a régi készletből (ilyen-olyan, úgy nevezett eklekticizmus), vagy semmi – vagy valami soha nem álmodott új.
Kettő: az irodalom köre hasonlóképpen bezárult. Egyik végén az érzékletes és lélektani realizmus – másik végén a dadaista értelmetlenség, a nonszensz. Utána? A fenti három eset lehetséges; negyedik nincs.
Három: A polgári filozófia köre bezárult. Egyik végén Aquinói Tamás zárt rendszerű teológiája – másik végén az egzisztencialista nihilizmus, pápája a Néant, a Semmi és a ráció kiábrándult öngyilkossága. Mi lesz? Valószínűleg az emberi agy természetes, dialektikus érése hozza meg az újat, nem elhamarkodott École Normale-szagú manifesztók.
(Három pontunkhoz egy plasztikus, humoros és érzékeltető hasonlat: a női öltözködés köre is bezárult, a teljes befedő páncéltextíliáktól a sztriptízig. No mi lesz?)

Noveau Roman?