Funkcionális ​anatómia I-III. 38 csillagozás

Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III. Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III. Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III. Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III. Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III. Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III. Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

A több kiadást és utánnyomást megélt Funkcionális anatómia, Szentágothai János egyszemélyes remekműve, a szerző halála óta először jelenik meg a klasszikus formában és megújított tartalommal. A magyar orvosképzés egyik nagy értéke az anatómia, a szövettan és a fejlődéstan azonos szemléletben történő oktatása, valamint az anatómia egységének a megőrzése. Így a hallgatók már tanulmányaik elején egységes és teljes képet kaphatnak az emberi test tökéletes harmóniájáról. Az átdolgozást az ország négy orvosegyetemének anatómiatanszék-vezetői végezték el.

Medicina, Budapest, 2020
Medicina, Budapest, 2014
Medicina, Budapest, 2013

doresz93>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Esküszöm, ez akár szépirodalmi műnek is beillik :) József Attilától idéz az elején, és olyan (elvileg) magyar szavakat használ, amikkel valószínű sehol máshol nem találkoztam volna – például honnan máshonnan tudtam volna, hogy a nyelőcső magyarul bárzsing?! Azért sok zh. előtti könnyes hajnalt töltöttünk együtt…de megérte. Ötletem sincs, ez előtt a könyv előtt hogyan és miből tanulták az anatómiát, úgyhogy akár hálás is lehetek. No meg azért is, mert most ünnepélyesen abbahagyhatom :)

Algernon P>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

A mérete miatt külön jó pont volt nálam, kézre esett :) Remek könyv anattanulásra, rendesen megküzdöttem vele én is, rongyosra olvastam.
Szívfájdalmam, hogy az embriológia sajnos szanaszét van benne kis fejezetekben, úgy kell összevadászni, és nem is a legjobb. Arra ott a Langman.
-0,5 csillag a fényes lapok miatt a zöld színű kiadásban.

Nagy_Katalin_3>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Nem kötelezően vettem meg, a vizsgák miatt, talán ezért is szeretem annyira. Egy mesekönyv, aminek személyisége van, gyönyörűen, érthetően megfogalmazva, szinte minden sorának van gyakorlati haszna. Vastagsága miatt szeretem, visszatérni a „nyomi' 100-300 oldalas tömör, tárgyilagos, unalmas anatómia könyvekhez tragédia… A könyvből sugárzik az anatómia szeretete. Egyetlen "fájdalmam”, hogy túl fényesek a lapjai a régi kiadáshoz képest. Ajánlom minden fizikai formát öltött emberi entitásnak akit érdekel az egészsége.

Medicina, Budapest, 2014
Caliopé>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Nem első olvasatra volt szerelem, hanem ahogy adtam az anyagnak és magamnak időt, rájöttem, hogy egyszerűen nincs nála tartalmilag jobb, nyelvezetileg szebb tankönyv. Lehet van már modernebb, sőt, biztosan, de ő egy stabil pont anatómiából. A könyvtári kötetek után most büszkén helyezem fel a saját példányomat a polcomra. :)

Schuler_Zsófia>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Rendkívül jó kis könyv, tökéletes és alapos áttekintést nyújt az anatómiai képletek elhelyezkedéséről.

PuPilla>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Majd beledöglöttem, de megtanultam. De igazán akkor döglöttem volna bele, ha nincs ez a (három) könyv. :)

Értelmese, jól van megírva, könnyen olvasható.
A szövettani rész és az embriológia tanulására szerintem kevéssé alkalmas, de anatómiából a topon van.

Gábor_DrKiss>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Szerintem én még egy korábbi kiadásból tanultam, a kék színű borítóval rendelkezőből. Fantasztikus tankönyv, talán a legjobb volt a 6 év alatt :-)))

hattori>!
Szentágothai János – Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia I-III.

Hogy már olvastam, az enyhe kifejezés… anno meg kellett tanulni minden egyes sorát…úgyhogy most bármilyen hasznos is, ha kinyitom, minden betű ismerős, – gyűlöltem. Most meg be kell látnom, ez az alfa és az omega. Van már újabb, jobb, de nekünk ez volt a Biblia.

exodi>!

A pedunculus flocculi és a flocculus együtt nyeles keféhez (pl. fogkeféhez) hasonlít.

Sparkles>!

… az emberi láb ezzel szemben egészen specifikusan emberi (némileg hasonlatos hozzá a medve lába).

Sparkles>!

A tövisnyúlványok bárd alakúak, …
[…]
Mögötte gótikus ablakra emlékeztető módon nyílik a keresztcsont csatornája, …

394., 395. oldal

exodi>!

A Z-lemez tehát olyan körömkeféhez hasonlít, amelynek mindkét oldalán vannak sörtéi, ezek az I-filamentumok.

Kapcsolódó szócikkek: körömkefe
Sparkles>!

… a szabad alsó végtag a felsőhöz hasonlóan bámulatosan karcsú idomokba tömörít be hatalmas erők átvitelére, szinte hihetetlen kezdősebességek elérésére alkalmas[…], nem utolsósorban pedig a mozdulatnak tökéletes lendületet és harmonikus szépséget nyújtani tudó szerkezeteket.

Sparkles>!

A medence ürege kályhacsőkönyökhöz hasonlítható tér, amelynek homorulatát elöl a symphysis, domborulatát felül és hátrafelé a keresztcsont medencei felszíne határolja.

Sparkles>!

A térdkalács (patella) a térdízület tokjába elöl, de egyben a comb feszítőizmainak inába is beágyazott szelídgesztenyéhez hasonló alakú, de annál laposabb csont.

schneeglöckchen>!

Helyenként lapalji megjegyzésben rámutatok a PNA egy-egy különösen bántó és felesleges „újítására”, de ahhoz, hogy a nómenklatúrákkal és az őket összeállító nemzetközi bizottságokkal megfelelő hangnemben vitába szálljak, Jonathan Swift tiszteletes tollával és embergyűlöletével kellene bírnom. Minthogy – sajnos, illetve szerencsére – egyikkel sem rendelkezem, néhány epés megjegyzésre korlátozom véleményem kifejtését.

schneeglöckchen>!

Vesalius zsenialitásával nyilván megérezhette, hogy itt valahol valami képtelenség van, és ezért későbbi nagy művében (De humani corporis fabrica) sokkal művészibb és megoldottabb csontvázainál kissé javított ezen a szemet bántó statikus abszurdumon…

447. oldal, 4.7 fejezet, Az alsó végtag csontjai és ízületei (Medicina, 2006)

schneeglöckchen>!

Sajkacsont (os naviculare). Nevét alig megérdemlő ovális, proximalis irányú homorulatú csont.