Senkiföldjén 0 csillagozás

Adatok, források, dokumentumok a Nógrád megyei zsidóság holocaustjáról
Szederjesi Cecilia – Tyekvicska Árpád: Senkiföldjén

Az ​első világháború, a forradalmak és a trianoni tragédia átértékelt minden addigi hitet. A huszadik századi Magyarország feszültségekkel terhes világában Izrael gyermekei negyedszázad alatt befogadottakból kitaszítottakká váltak. A kötet ebből a korszakból tárgyal egy rövid fejezetet, a legtragikusabbat: a zárt területre kényszerítés és a deportálás hónapjait. Sorra veszi a gettók kijelölését, létrehozását, a zsidó lakosság elhelyezését. Követhetjük a „gettóélet” megszervezését, hétköznapjait, szomorú kitekintést tehetünk a már ekkor elszenvedett borzalmakra. De láthatjuk azok arcát is, akik megőrizték emberségüket, és különböző módon segíteni igyekeztek bajba jutott embertársaikon. Az eseményeket a történész mondja el nekünk, de az ismeretnyújtásban főszerepet kapnak a dokumentumok és a túlélők személyes emlékei. A koncentrációs táborokban történtekről maguk az embertelenséget átélők vallanak, részben korabeli, részben pedig utólagos visszaemlékezéseikben.
A munkát adattár… (tovább)

Nógrád Megyei Levéltár / Studium Libra, Balassagyarmat, 2006