Szávai Ilona (szerk.)

Az ​olvasás védelmében 2 csillagozás

Szávai Ilona (szerk.): Az olvasás védelmében

Igen, ​az olvasás védelemre szorul, mióta csak az embert emberré emelő nyelv rátalált az írásbeliségre. Ezt hangsúlyozza ez az alapozó jellegű kézikönyv, mely tájékozódást, eligazítást és kitekintést nyújt e fontos témában.
    A kifejlett emberi nyelv olyan rendszer, amely nem létezhet írásbeliség, tehát olvasás nélkül, és ez a rendszer a civilizációnkat teremtő értelem létezésének, további fejlődésének kulturális alapját és közegét képezi.
    Ezért minden korban védeni kellett az olvasást, fel kellett nevelni az olvasókat, szorgalmazni kellett új és új olvasatokat… És meg kellett alkotni az emberi fejlődést elősegítő „olvasnivalókat”!
    A tankötelesség végső soron: írás- és „olvasás-kötelesség”. Egyértelmű társadalmi és emberi veszteség, ha „az oktatás nem tudja kialakítani megfelelő módon azokat az írásbeliséghez kötődő képességeket, amelyek az egyén érvényesüléséhez szükségesek lennének a mindennapi élet különböző területein.”
    A világ fejlettebb… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Pont, Budapest, 2010
186 oldal · ISBN: 9789639957121

Enciklopédia 4

Szereplők népszerűség szerint

Héphaisztosz / Vulcanus / Vulcan


Várólistára tette 12

Kívánságlistára tette 7


Kiemelt értékelések

Mariann_Czenema P>!
Szávai Ilona (szerk.): Az olvasás védelmében

Egyetlen okból adok 4,5 csillagot, mert Vekerdy, Nagy Attila és Gombos Péter fejezetei is „hozott anyagok”, – korábban, máshol már megjelentek, és ismertem őket.
(Mondjuk a kötet nélkülözi a szakkönyv jelleget, van benne egy tanulmány, ami kifejezetten hosszú és szaknyelven íródott; a többi könnyebben befogadható, köznyelven írt fejezet.)


Népszerű idézetek

Cinzisticus>!

A mesék nem arról szólnak, hogy „minden rendben van”, hanem hogy minden rendbe hozható.

135. oldal, Hogyan tanítanak élni a tündérmesék? · Komáromi Gabriella

Kapcsolódó szócikkek: Héphaisztosz / Vulcanus / Vulcan · mese
5 hozzászólás
excuse_my_english>!

Az a jó olvasó, akinek az olvasás örömöt, élvezetet okoz, mert át tudja élni a hősök sorsát, azonosulni tud velük, ez megmozgatja, felidézi érzelmeit, és ebben az érzelmileg megragadott állapotban tágul a világról való tudása és önmagáról való tudása is.

35. oldal, A meséléstől az olvasásig · Vekerdy Tamás

4 hozzászólás
Mariann_Czenema P>!

A mese nemcsak álom, vàgy, illúzió, aminek semmi köze a valósághoz. A mesék nem arról szólnak, hogy „minden rendben van”, hanem hogy minden rendbe hozható. A mese élni segít. Ebben áll a halhatatlansága.

135. oldal, Komáromi Gabriella: Hogyan tanítanak élni a tündérmesék?

Kapcsolódó szócikkek: mese
1 hozzászólás
excuse_my_english>!

A jó regény a valóságot még mélyebben ragadja meg, mint a mindennapi élet vagy a tudományos elemzés. Közömbös, hogy az emberi viszonylatok valósága-e az, amiről szól, vagy az individuum mély pszichikus valósága. De a regény még ezeken is túlterjedően: világértelmezés.

35. oldal, A meséléstől az olvasásig · Vekerdy Tamás

Kapcsolódó szócikkek: individuum · regény
excuse_my_english>!

Ha várni kell a beteljesedésre, azt a mesében a lányok átalusszák. Az álom felkészülés is valamire. A felnőtt létre, felnőtt döntésekre. Bettelheim szerint az álom a nemi érés szimbóluma a tündérmesékben, azt hiszem az emberi érésé is. (Csipkerózsika)

Komáromi Gabriella: Hogyan tanítanak élni a tündérmesék? (141. o.)

poggi IP>!

A szerző mondanivalója, a mű rétegei, a korrajz apró részleteinek mögöttes értelmezése – mind-mind olyan adalékká válhat, ami rossz esetben azt sugallja szegény olvasónak, hogy ő bizony nem jól olvasott. Miközben izgult, bosszankodott, méltatlankodott, felháborodott, röhögött, elérzékenyült, kiakadt, lehet, hogy mindezt nem jól tette – az érzelmeit kérdőjelezheti meg utólag egy olyan elemzés, amely a szöveg életidegen analízisével nemegyszer magát az élményt távolítja el.

Sztorigami · Szvetelszky Zsuzsanna

excuse_my_english>!

Játék és mese. – Két olyan varázseszköz, amellyel a legtöbb lelki és szellemi táplálékot nyújthatjuk kisgyerekeinknek, s amellyel a legbiztosabban vértezhetjük fel őket a felnőttkorra.

34. oldal, A meséléstől az olvasásig · Vekerdy Tamás


Hasonló könyvek címkék alapján

Alice Miller: Kezdetben volt a nevelés
Csanádi Gábor – Gerő Zsuzsa – Ladányi János: Mobilitási esélyek és a kisegítő iskola
Réti Gergely – Székely Levente (szerk.): Egy jobb világért
Zsolnai Anikó: A szociális fejlődés segítése
Kapócs Imre – Maár Márton – Szabadka Péter (szerk.): Ifjú-kór
Kozma Tamás: A nevelésszociológia alapjai
Forray R. Katalin – Hegedüs T. András: Két tanulmány a cigány gyermekekről
Kiss Árpád (szerk.): Nevelés és neveléstudomány
Koncz János: Pedagógushivatás
Kovai Melinda: Lélektan és politika