Minden ​kényszer nélkül 16 csillagozás

Egy műper története
Szász Béla: Minden kényszer nélkül Szász Béla: Minden kényszer nélkül Szász Béla: Minden kényszer nélkül

„…A ​nyomozó, mint az óraingát, két térde között lengette gumibotját, és akárha nem hallaná feleletemet, nyomatékosan megismételte: – Mit üzent az a Wagner? – Aztán a testes fiatal hangja csattant fel: – Mikor szervezték be az amerikaiak? – Majd kórusban kiáltották: – Ki szervezete be?
Tiltakozó válaszomra mindannyian megrohantak, aztán újra kérdeztek, újra megrohantak, végül letepertek, hogy a talpamat vegyék kezelésbe. Valamiképp leráztam őket, mire egy ötödik férfi segítségével, aki addig nézőként csak a fal mellett lapult, becsavartak a szőnyegbe…”

Szász Béla (Szombathely, 1910), aki egyetemistaként részt vett az illegális kommunista mozgalomban, s 1937-ben Franciaországba, majd Argentínába emigrált, 1946-ban hazatért Magyarországra. Építeni az itthoni új rendet. 1949 tavaszán, kémkedés hazug vádjával, letartóztatják, s a Rajk-per egyik mellékperében tízévi fegyházra ítélik. 1954-ben szabadon bocsátják, rehabilitálják. A felajánlott vezető állást visszautasítva… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1963

350 oldal · puhatáblás

nyolcadikutas P>!

Mit is mondhatnék?
Ember embernek farkasa.
A Rajk-per ma már ismert, története nem titok, és ha nem haltak volna meg annyian miatta, azt is mondhatnánk, maga a vicc kategóriája.
Pedig véresen komoly.
Kommunista ítél el, végez ki, majd ment fel kommunistát, megmutatva eme hatalom minden butaságát és mocskát.
Elemzés helyett következzen néhány érdekes „szösszenet” mindenféle következtetés nélkül, rábízva az egyénre a konklúzió meghozatalát.

Mikor a nyolcvanas évek elején gimnáziumba jártam, történelem tanárunk, Bächer Iván – talán lesz valaki, akinek ez a név mond valamit :-) – kijelentette a negyedik évfolyamban, hogy az 1945 utáni kort nem hajlandó az akkori történelem könyv alapján tanítani. (Nem is tanultuk sehogy. Mert az igazság már akkor is odaát volt.)

„Minden erkölcsös, ami a munkásosztály számára hasznos.”
/Vlagyimir Iljics (Uljnov) Lenin/

A Frankel Leó utcában, ahol gyermekként laktam, szomszédom volt Fónay Jenő ’56-os halálra ítélt, a későbbi POFOSZ – Politikai Foglyok Országos Szövetségének – elnöke. Infarktusa után volt olyan év, hogy október 20. és november 10. között szanatóriumi beutalót kapott, de erről sem a körzeti orvosa, sem a kórházi kezelő orvosa nem tudott semmit. Egyszerűen, tekintettel a kritikus dátumokra – október 23. és november 07. – „elzárták” egy négy fős kórházi szobába aktív szolgálatukat töltő és nyugállamizott rendőr- és katonatisztek közé, hogy ne legyen „láb alatt”.

Az igazi kommunista Marxot olvas.
Antikommunista az lesz, aki meg is érti.

masik_anna>!

Szász Béla: Minden kényszer nélkül Egy műper története

mindenképpen elolvastatnám minden magyarral mind a tartalma, mind a szerző témához való példamutató viszonyulása miatt. muszáj.

thg>!

Szász Béla: Minden kényszer nélkül Egy műper története

Hogyan működik a diktatúra. Ideológiamentesen, persze szlogenként minden lehet. Akit lehet manipulálni, azt azzal állítja szép rendezett soraiba, és van akit másodállásban besúgóként alkalmaz. Persze semmi nem garantálja, hogy nem kreálnak belőle bűnbakot, esetleg példastatuálás eszköze, tárgya lesz. Akinek elvei vannak, ha csak annyi, hogy ember akar maradni, annak szinte garantált, hogy a példastatuálást gyakorolják rajta. Szász Bélának 'minden kényszer nélkül' kellett volna vallania, amit hallani akartak tőle. Nála erősebb volt a belső etikai kényszer, hogy ne tegye. És szerencsére túlélte. És az elveit is megőrizte.
Sz.tem kötelező.