Mézescsók ​Cerberusnak 163 csillagozás

Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Az ókor nagy hőskölteményei nem tartották lehetetlennek, hogy élő is átléphesse a halottak titokzatos világának érckapuját, a mondák állítják, járt odalenn Theseus, járt más hérosz is, vagy kivételes szépségű lantpengetése miatt a feleségét visszakönyörgő Orpheus. Még Dante is alászállt az Isteni színjátékban, maga a szelíd Vergilius volt az úti kalauza. A rege helyhez kötötte az alvilági bejáratot, nyílt oda út Nápoly közelében, Athén vidékén, Taenaron hegyfokánál, s azt is rögzítette, nemcsak megrendítő élmény a holtakkal való találkozás, de az odajutást feltételek szabályozzák. Az alvilági révész, Charon pénzt kíván, fuvardíjat, a három torkon üvöltő sárkányfarkú őrkutya, Cerberus varázsfűvel illatosított mézes süteményt. Ha az obulust kifizette, az eb megkívánta csemegét átadta az utas, szabad a közlekedés a Babits olyan jól ismerte aszfodéloszligetek közt, s az elszánt földi halandó meglelheti a maga halottját a Jajgatás tavánál, csak szorítsa, szorítsa az aranyágat.

Eredeti megjelenés éve: 1999

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Szabó Magda-életmű Jaffa · Szabó Magda Európa

Jaffa, Budapest, 2017
Jaffa, Budapest, 2017
Európa, Budapest, 2014

Jablonczay Lenke · Szabó Magda · Szabó Elek · Jablonczay Gizella · Nemes Nagy Ágnes

Debrecen · Debrecen, Szent Anna utca · Hajdúság

Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Szabó Magda már túl a nyolcvanadik évén, először 1999-ben megjelent könyvében a halálra fölkészülve visszatekint élete emlékezetes, valamiért meghatározó pillanataira. Különleges családjának életének epizódjait úgy eleveníti fel az emlékek mélységes kútjából, hogy olyan érzést vált ki az olvasóban: ismerem őket

csgabi P>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Az év utolsó Szabó Magda-könyve volt, jó választásnak bizonyult. A történetek jól olvashatóak, sokszor gondolkodtattak el az elbeszélések témájáról. A gyermek Szabó Magda ebben a kötetben sem volt szimpatikus – sajnos a szerző úgy általában sem szimpatikus személyiség számomra, de a könyvei ennek ellenére zseniálisak.

Az egyik legérdekesebb A vendég volt – ahogyan egy spoiler. Szomorú és elkeserítő történet volt.
Persze voltak még kedvencé avatott történetek, de elég ezt az egyet kiemelni, hogy ne lőjem le mindegyiket.
Olvassátok el a könyvet, mert érdemes.
A szerző kiválóan ír, akár akarja az ember, akár nem, beszippant már az elején.

Annamarie P>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Ha most értékelést írnék a könyvről, nagyon unnátok, mert az nem lenne más, mint a szokásos végtelen tisztelettel és ámulattal elegyedő eufória hangja.
Kivételesen egy eddig még nem olvasott könyvvel találkoztam a Szabó Magda hagyatékban, s egyben ajánlom figyelmetekbe a Digitális Irodalmi Akadémia oldalát, ahol mindenki számára hozzáférhetőek munkái ( https://pim.hu/hu/dia/dia-tagjai/szabo-magda). A majd húsz írás családi emlékek, meg nem született teremtmények teljesen kidolgozott, novellába zárt preparátumai, szellemi kalandozások gyűjteménye. Mind más, és mind garantáltan tökéletes.
Tavaly decemberben ismét átéltem „ A pillanat-ot”, és ez az élmény fogva tartva arra ösztökélt, hogy észrevétlenül ebben az évben is mindvégig, Szabó Magda mellettem álljon. Talán az évforduló kapcsán, és @AeS kihívása miatt is, és nem utolsó sorban a Jaffa Kiadó új sorozata révén, de nagy volt a nyüzsgés az írónő körül itt a molyon. Sokszor találkoztam ismerőseim 2017-es olvasmányai között.
Idén én is újraolvastam a Mondják meg Zsófikának című könyvét, a Freskót, a Katalin utcát. Megismerkedtem egy mesekönyvével, a Kakasszó hangoskönyvvel, és most kaptam egy Mézescsókot is. Terítéken van a Szüret a maga kifogyhatatlan bőségével, és lesz még egy Disznótor is.
Olyan sokat lehet Szabó Magdától kapni, vegyetek belőle!

„A halottakban nem azt a legsúlyosabb elviselni, hogy meghaltak, hanem hogy nem haltak meg, a legváratlanabb pillanatban cselekedetre kényszerítenek, vagy futtunkban térdre buktatnak, s bokáink láthatatlan bilincszárja csak csontujjukkal nyitható.”

(Teréz esztendeje- Mézescsók Cerberusnak)

ppeva P>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Kicsit félbeszakítottam az olvasását, mert bedarálódtam a Disznótor-ba… És mikor folytattam, halványabbnak éreztem ahhoz képest.

Nem tetszett egyformán minden írás. Legjobban talán A vendég tetszett – újra, hiszen pár hete olvastam Alvók futásá-ban –, meg azok az írások a családról és gyerekkorról, amik a kedvencemhez, a Régimódi történet-hez hasonlítanak, mintha abból lennének kimetszve.

Igen, Szabó Magda nem volt mindenben szimpatikus egyéniség, már gyereknek sem, de bámulva nézek fel rá azért (is), mert nem rejtegette, takargatta a saját gyengeségeit.

blueviolet>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Már vagy ezer éve megvan nekem ez a könyv, fogalmam sincs, miért halogattam ilyen sokáig az olvasását. Pedig nagyon jó volt, olyan igazi szabómagdás. Kell hozzá erő, helyenként meg tudja tépázni az ember lelkét. Nem véletlenül ő a kedvenc írónőm.

Mindegyik történet tetszett, talán kettő volt, ami kevésbé került hozzám közel. Legjobban a Teréz esztendejét és az Ezüstgolyót szerettem, de biztosan újraolvasós lesz az egész könyv. Ajánlom mindenkinek, aki kedveli a lélektani novellákat.

Lynn>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Ezek a novellák nem valók arra, hogy az ember kikapcsolódjon, nekem legalábbis a legtöbbtől nem volt Flow-élményem. Mert nehezek és lassúak. És, mivel igazi sorsokról szólnak, az együttérzés is sokat kivett belőlem. Nem bánom, hogy elolvastam, dehogy!, bár a fülszöveg alapján másra számítottam. Szerettem a családját, jó volt betekinteni abba, hogy honnan jött az írónő, milyen múltat, neveltetést hordoz magával, magában.
Az biztos, hogy nagyon tudott írni, nagyon oda tudta tenni a szavakat és azokat a szavakat, ahová és amit kell.

Youditta>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Számomra nem volt az összes írása ugyanolyan erős, ezért is nem adok öt csillagot, pedig az értékelések egyhangúan mutatják, hogy ez nagyszerű könyv. Néhány írás benne számomra is az, de nem mind.
Ami tuti, hogy Szabó Magda nagyon erős hangulatfestésben, könnyen érezzük azt, mintha mi is ott lennénk, mellette ülnénk a kanapén, mintha nekünk mesélne. A hosszú mondataival, annak tekergetéseivel, pontosan leképzi azt a fajta mesélést, amit mi is teszünk nap mint nap, csak többnyire fele ilyen szép mondatokkal. Ezért is lehet Magdát annyira magunkénak érezni, vagyis én ezért érzem ezt.
Mégis itt volt olyan, ami nem annyira az én világom ezek a novellái közül, de ez már az én bajom. A kedvencem talán az utolsó írás a Parainesis.

cseri>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

De jó volt! Úgy szeretem Szabó Magdát. Nem is tudom, mit írjak, imádtam olvasni.

klaratakacs P>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Egy csodálatos novelláskötet Szabó Magdától, amiben sok-sok olyan emberi történetet olvashattam, ami miatt szeretem az írót.
A történetek egy része gyerekkori, gyerekszemszögből íródott, Magda családja, Debrecen lakói kifogyhatatlan téma. A szülei alakja élő maradt a mai napig. A két kedvencem Kamilla története, a Névjegyek novellában, aki valójában spoiler, a másik pedig a Teréz esztendeje, ami egy komplett szappanopera, szerelmi sokszöggel.
Felidéződött karácsony, szegénység, féltékenység, háború, minden, ami a 20. században felmerült.
Ami újdonság volt számomra nála az a szexualitás megjelenítése, akár még csak gyerekszemszögből is, de az utolsó, a meg nem született gyermekének írt intelem nyíltságán és elfogadásán meglepődtem.

medizonka>!
Szabó Magda: Mézescsók Cerberusnak

Érdekes olvasmány az írónő életművében ez a novella- gyűjtemény is, hiszen megkapjuk a bevonódás élményét az életébe, az érzést, hogy csakis nekünk és kizárólag nekünk mesél egy nagyon kedves nagymama visszaemlékező stílusában, könnyed hangvétellel. Pedig nagyon erős történetek olvashatók itt is, elmulasztott, elengedett lehetőségek fájdalmán át a múltja, neveltetése diktálta szellemi kalandozások nehéz levegőig minden együttérzést kiváltó történettel megismerteti hallgatóságát/ olvasóit. Páratlan őszintesége most is megható, ahogy nem sajnál még magának is görbetükröt tartani.Mindeközben minden egyes története más és más tud lenni,egyedi.

Ydna>!

A tudás praktikus plusz az életben, fiam.

Parainesis,

Kapcsolódó szócikkek: tudás
robinson P>!

Csend volt bennem, majdnem tapintható csend, mint egy új szerv, amelyet addig nem diagnosztizált senki.

Annamarie P>!

Teréz esztendeje

hunny>!

Amit átéltem, tartósította az emlékezet, mint vegyszerek a múmiát, egyébként segítettem is a konzerválásban, mert mindent, ami történt, szétszabtam, és szeletkéit beleépítettem regényekbe, színdarabokba. Olykor aggaszt is, hogy ami velem és köröttem valaha megesett, és amit én annak a nyersanyagából alkottam, aligha különíthető el. Ha meghalok, magammal viszem minden titkomat, s nem lesz irodalomtörténész, aki meg tudja fejteni, mikor ki voltam, melyik figurám, vagy mi volt valóban igaz ebben vagy abban az ábrázolásban. A tükör, amelyet a világ felé fordítottam, halálommal széttörik, cserepei nyilván összeilleszthetők és beszoríthatók lesznek valami keretbe, és mégsem azt mutatják majd, ami voltam, vagy amit teremtettem.

Teréz esztendeje

balagesh I>!

Úgy kaptunk egymástól versidézetet, regényből kiragadott sorokat, egy dallam töredékét vagy egy képmellékletet, mint más helyen a bonbont, s úgy is fogadtuk, az átélt szépség tudatával.

Az Isten homlokán

robinson P>!

Szabó büntetésből külön ment, Szabó nem bánta, sem akkor, se később, mikor felnőttként meg az irodalomból terelték el. Volt min gondolkoznom, mert az alapélményt nem súrolta meg a durvaság.

kisginny>!

Mögötted jó kutya üget, hallod körme kopogását, úgy hívják: Kétely. El ne kergesd, mert abban a percben, amikor megszűnsz saját művészeted abszolút vivőerejében kételkedni, véged van, jaj az írónak, aki úgy lépked, hogy azt hiszi, tévedhetetlen.

242. oldal, Parainesis

Ydna>!

Van az át nem élés átélésében valami rejtelem, ami pluszt ad hozzá.

122. oldal, A vízibornyú

bmgrapes I>!

…nincs még olyan kelendő, kívánatos és jól értékesíthető áru, mint a becsületed, ne add el.

Lynn>!

A gyerek napjait több tépelődés, komoly aggodalom és fejtörés jellemzi, mint mindezek felhőtlen ellentéte.

Az Isten homlokán