Tisztán ​ragyogó forrás 2 csillagozás

Zen tanítások a Szandókairól
Sunrjú Szuzuki: Tisztán ragyogó forrás

A ​Szandokait ősi szövegét megvilágító friss beszédeket olvasva újabb lehetőséget kapunk arra, hogy még mélyebbre tekintsünk Szuzuki rósi zen szellemébe. Ki-ki valóban eltöprenghet azon, mit is jelent észrevenni a hétköznapi életünkben folyamatosan jelen lévő nem-kettősséget. A tanítványoknak adott szellemes, meglepő válaszok már önmagukban is váratlan ajándékok, melyeket olvasva ismét rácsodálkozhatunk arra az elbűvölő hangra és meleg bölcsességre, amit a rósi korábbi beszédeiből a híres Zen szellem, a kezdő szellemből és a Nincs mindig úgyból már ismerni véltünk.

A Szandókai – vagyis Az azonosság és a különbözőség harmóniája – a zen buddhizmus fontos alapszövege. Jelentőségét mutatja, hogy a szertartások részévé vált, nap mint nap recitálják a zen kolostorokban szerte a világon. Tanítása az útkeresők számára korunkban éppolyan alapvető, mint amilyen keletkezésekor, majd másfél évezreddel ezelőtt volt. A mű vezérfonala az ellentétek egysége. Egy és sok, fény és sötét,… (tovább)

Eredeti cím: Branching Streams Flow in the Darkness

Eredeti megjelenés éve: 1999

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A zen oszlopai Filosz

Filosz, Budapest, 2010
186 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639841109 · Fordította: Fábián Gábor

王狐狸>!

Eredetileg a Szandókai* egy taoista könyv címe volt. Szekitó** ugyanezt a címet adta a versének, amely Buddha tanítását írja le. Mi a különbség a taoista és a buddhista tanítások között? Sok a hasonlóság. Amikor egy buddhista olvassa, akkor az buddhista szöveg, amikor egy taoista, akkor taoista szöveg. Valójában mégis ugyanaz a dolog.

Nightmayor>!

Talán szerzetesként nem volt helyénvaló átvinnie a nőt a folyón. De még ha így is van, mivel valamennyi emberi lény barátja a másiknak, segítenünk kell, még ha ez azt is jelenti, hogy megszegjük a buddhista előírásokat.

Nightmayor>!

Akár egyetlen oldalnyi új Dharmát létrehozni is nagyon nehéz. Még ha úgy érzed is, hogy kitaláltál valami újat, Buddha mindig ott vár rád. Azt mondja: „Ó, gyere ide! Jó lesz neked! Gyere közelebb hozzám, van még itt számodra valami.” Nagyon nehéz felülmúlni a tanítását.

Nightmayor>!

Néha szenvedő buddhának kell lenned, néha pedig síró buddhának. És néha nagyon boldog buddhának.