Hippivilág 8 csillagozás

Sükösd Mihály: Hippivilág

A hippi nehezen fordítható magyarra. Eredetileg – valószínűleg – a néger dzsessz műszava: „bölcs”, „tapasztalt”, „előrelátó”. Az amerikai néger időtlen önvigaszát ezúttal egy fehér kisebbség kölcsönözte ki: „Én vagyok az okosabb, a többet tudó, az idő nekem dolgozik.”
Az első hippiközösségek a hatvanas évek első felében jelentek meg Amerika szétszórt területein, leginkább New Yorkban és a nyugati tengerparton. A fénykor a hatvanas évek második fele: a mozgalom 1966 és 1969 között terjedt át Európára és Ázsiára. A hatvanas – hetvenes évek fordulóján a hippiség – mint egységes irányzat – bomlásnak indult, ágakra szakadozott, a földalatti, underground-ifjúság világmozgalmában olvadt be. Múlt az idő, a hetvenes évek második felére a hippik mozgalma nincs, eltűnt. Még elég közel vagyunk időben, hogy hiteles benyomásaink lehessenek. Már távolodóban, hogy a közvetlen élmény a – remélhetőleg tárgyilagos – elemzésnek adja át a helyét.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1979

Allen Ginsberg · Norman Mailer

Filippino>!
Sükösd Mihály: Hippivilág

A gimnázium első éveit tapostam, mikor is az osztálytársaim kijelentették, hogy úgy nézek ki, mint egy hippi.Persze, nem igazán volt fogalmam, mit is jelent pontosan ez a szó, de utánanéztem, meglestem a Hairt, és megtaláltam mamámnál ezt a könyvet.Akkor rájöttem, hogy tényleg, és jééé, nem csak -tudtomon kívül-úgy öltözök, hanem az életérzés is bennem volt már. Nagyon kedves ez a kis könyv nekem.Anno (középiskolám idején) nem voltak jellemzőek a divatok majmolásai, hanem mindenki csak önmaga akart lenni, és azt hiszem, sikerült is.:)Jó visszagondolni rá!

cilinke>!
Sükösd Mihály: Hippivilág

Lánykorom kedvenc könyve, mái napig féltve őrzöm!!!!!

jellemproba>!
Sükösd Mihály: Hippivilág

Az első és kedvenc részem a könyvben a képek! Ha másért nem, de azokért a képekért vedd a kezedbe a könyved. Rukkoláról szereztem meg, mert mindenki lehippizett/le szokott hippizni, és már kíváncsi voltam, hogy akkor mi is vagyok.

Akit érdekel mi volt a trapéznadrágokon, a virágokon, az LSD-n és a píszen kívül egy virággyermek életében, az olvassa el mindenképpen! Eddig 3 ismerősöm csapott le rá :)

Carmilla >!

A hippit a rendelkezésre álló szabadságmennyiség folyamatos csökkenése és álsága hajtja ki a társadalomból.

56. oldal, Szabadság (Kozmosz, 1979)

Carmilla >!

Allen Ginsberg a fogalom eredeti értelmében sosem volt hippi, de nála nagyobb hatást talán senki sem gyakorolt a mozgalomra.

29. oldal, A gyűlöletes külvilág (Kozmosz, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: Allen Ginsberg
Carmilla >!

Csináltad ezt valaha is: levetni a ruhát és az erdőben sétálni?

43. oldal, Világkép (Kozmosz, 1979)

Carmilla >!

Szegénynek lenni a hippiközösségben annyit jelent, mint szabadnak lenni a birtoktárgyak megszerzésének, tárolásának, boldog használatának és gőgös öntudatának érzésétől meg az ezzel járó státusharctól.

93. oldal, Ellenkultúra 1. fogalom és műfajok (Kozmosz, 1979)

Carmilla >!

A hippi megtagadja, elhárítja a késő kapitalista társadalom- és államszerkezetet, annak összes hatásterületein, a gazdaságban,a politikában, a kultúrában, a mindennapi életben. A hippi elutasítja mindazt, amit a világ felkínál a szerkezetébe idomulni hajlandónak: az egyezményes státussal és anyagi csereértékkel jutalmazott munkát, a teljesítményt, a tulajdont, az intézményes értéklétrákat, a létrák sikeres megmászásának lehetőségét, a részleges hatalmat, a bármilyen hatalmat.

13. oldal, Szerep és feladat (Kozmosz, 1979)

Carmilla >!

A hippi már a szervezett munkafolyamatban is az elidegenedés ősforrását fedezi fel: emberellenesnek tartja, ha egy munkás, technikus, tisztviselő nyolc vagy hat órában, napról napra, hétről hétre, évről évre ugyanazt a fizikai vagy adminisztratív vagy szellemi munkafolyamatot végzi, a hét végi szabad időben ugyanolyan gépiesen újítja meg önmagát, amilyen gépiesen hét közben dolgozott, s a következő hét kezdetén gépiesen folytatja elidegenült munkáját.

27. oldal, A gyűlöletes külvilág (Kozmosz, 1979)

Carmilla >!

A hippi látszatra trágárul fejezi ki magát. Bármi legyen a tárgy, hajlamos a nemi élet és az anyagcsere (változatos, egy idő után mégis egyhangú) szókincsét használni. Az igéket részint kijelentő, részint felszólító módban.
    A hippi mondatainak ezeken a (változatos, egy idő után mégis egyhangú) töltelékszavain a magyar olvasó meghökkenhet. Holott e monoton töltelékszavakat, ha például a 6-os villamos peronján utazunk, magyarul is naponta hallhatjuk, amúgy ártatlan kisfiúk és bájos kislányok szájából.

50. oldal, Világkép (Kozmosz, 1979)

Carmilla >!

[…] A yippitüntetés legmaradandóbb érdeme mégis az, hogy a helyszínre vonzotta Norman Mailert, aki ekkor már évek óta a tényregény, a non-fiction regény műfajában dolgozott. A yippitüntetésről írta egyik legjobb könyvét, a Chicago ostromát.

68. oldal, Forradalom 2. yippiváltozat (Kozmosz, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: Norman Mailer