A ​mint alibi (ABC rejtélyek 1.) 17 csillagozás

Sue Grafton: A mint alibi

Az ​A mint alibi Sue Grafton krimisorozatának első darabja. Állandó főszereplője Kinsey Millhone exzsaru, aki szereti a munkáját, és egyedül dolgozik: "- Kinsey Millhone vagyok, magándetektív Kalifornia államban. Harminckét éves, kétszeresen elvált, gyermektelen, ráadásul nő. Tegnapelőtt megöltem valakit, és teljesen belebetegedtem. Különben rendes ember vagyok, barátaim is vannak. A lakásom nem nagy, de én szeretek kicsi és zsúfolt helyeken élni. Életem nagy részét lakókocsikban töltöttem, ám ezek mára túl csicsássá váltak az én ízlésemhez képest, úgyhogy most egy „legénylakásnak” is nevezhető garzont bérelek. Kutyát, macskát, egyéb díszállatot nem tartok. Szobanövényeket se. Azért nem, mert sokat utazom, és nem szeretek a sorsára hagyni senkit és semmit. A foglalkozásommal járó veszélyes helyzetektől eltekintve mostanáig hétköznapi, eseménytelen és normális életet éltem. Az emberölés egyáltalán nem illik a világról alkotott képembe, ki vagyok ütve tőle teljesen. A rendőrségen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1982

GABO, Budapest, 2002
252 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639421162 · Fordította: Szendrő Borbála

gyuszi64 >!

2022/6, 5/14 eddigi értékelés

A főszereplő egy női magándetektív, aki belebotlik egy komoly ügybe.

Ez az idézet mutatja, mi is a könyv ereje: a részletesen leírt nyomozási folyamat, a folyamatos papírmunka, az aprólékos adatgyűjtés ábrázolása, azaz a nyomozói hitelesség megjelenítése. Megkapjuk a fordulatos (és kissé hirtelen összeállt) cselekmény mellett még a hétköznapok leírását is, de sajnos a könyv nem különleges, nekem hiányzott belőle az egyediség. Az a krimiktől elvárt többlet (hangulatfestés, környezetábrázolás, társadalmi problémák felvetése, különleges karakterek vagy speciális mikrokörnyezet), ami egyéni ízt ad a történetnek vagy a szerző specialitása.

A regény visszafogott, szórakoztató és könnyen olvasható, de egyúttal könnyű is. Furcsa, hogy fel tudott kerülni a „Minden idők” 100-as USA-listájára; talán a teljes női szemszögű ábrázolás miatt?

Gvendolin P>!
Sue Grafton: A mint alibi

A többnyire elmarasztaló vélemények után inkább kellemes meglepetésnek mondanám a könyvet. Azt is figyelembe véve, milyen színvonaltalan krimisorozatok (pl. Go-go girl, Hannah Swensen, Mrs. Jeffries) kaptak ennél sokkal magasabb százalékot, 60 egynéhány százaléknál mindenképp többet érdemelne ez a könyv. A történetben a fiatal, eléggé antiszociális, szoros emberi kapcsolatok nélküli Kinsey-t azzal keresi fel egy börtönből szabadult nő, hogy derítse ki, valójában ki ölte meg a férjét. A nyomozati aktákba betekintve kiderül, hogy valójában két azonos módon elkövetett gyilkosságot kell kinyomoznia. Kinsey a hagyományos utat követi, kikérdez minden érintett egyént, odafigyel a részletekre, és levonja a szükséges következtetést. Kinsey követ el hibákat, de munkáját mindig komolyan veszi, becsületes, humora fanyar, időnként enyhén szarkasztikus. Amikor már azt gondolnánk, a nyomozás mindvégig ilyen „nyugodt” mederben fog haladni, Kinsey fültanúja lesz az egyik érintett meggyilkolásának, majd egy levél fokozza tovább a bonyodalmakat. A szerző stílusa elég gördülékeny, szemléletesek a karakterek, én mindenképp megpróbálom a következő részt is.

Lobo P>!
Sue Grafton: A mint alibi

záraz egyenes stílus, Kinsey nem teljesen szimpatikus, ahogy maga is bevallja, eléggé igénytelen, de egyelőre egyenes és szilárd jellem. Vajon milyen lesz a többi, megjelenik e magyarul az egész sorozat mert szívesen olvasgatnám tovább. Egy időben úgyis hiányoztak az igazi krimik és én nem vagyok Agatha Christie rajongó, hogy őt szedjem elő, Grafton azonban színvonalas és érdekes .

Nikolett_Czinkóczi>!
Sue Grafton: A mint alibi

Az elején kicsit lassan indult be a történet, de ezt betudom annak, hogy a sorozat első könyve. (A negyedik részt olvastam először, azt nagyon szerettem.)
Soha nem gondoltam volna, hogy ez lesz a csattanó! Mindenki érthető módon került a gyanúsítottak listájára, de ezekre a fordulatokra nem számítottam.
Nekem tetszik, és sajnálom, hogy csak 4 könyve jelent meg magyarul.

gyuszi64 >!

Nem jutottam ma túl messzire, de hát napjaim többsége egyformán telik: ellenőrzésekkel és az ellenőrzött anyagok újbóli ellenőrzésével, űrlapok kitöltésével, aprólékos munkával, amik ugyan életbe vágóan fontosak az ügy szempontjából, de semmi drámai nincs bennük. A jó nyomozó legfőbb tulajdonsága a güzü természet és a végtelen türelem.

ABC rejtélyek sorozat · Összehasonlítás