Kiút ​a depresszióból 14 csillagozás

Sue Atkinson: Kiút a depresszióból Sue Atkinson: Kiút a depresszióból

Állandó lehangoltság, alvászavar, gyengeség, értéktelenségérzet, szétszórtság – felmérések szerint a nők kilenc, a férfiak hat százaléka él át depressziót egy év során. Betegségük gyakran kezeletlen marad, pedig akár életveszélyessé is válhat. Sue Atkinson, a könyv terapeuta szerzője, aki maga is megtapasztalta ezt az állapotot, mély együttérzéssel és gyakorlati tanácsokkal segíti a betegeket és hozzátartozóikat, hogy megértsék a hangulatzavarok mibenlétét és megtegyék a kivezető lépéseket.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Első lépések Harmat

Harmat, Budapest, 2014
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632881485 · Fordította: Gulyás Melinda
Harmat, Budapest, 2013
142 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632881485 · Fordította: Gulyás Melinda
Akadémiai, Budapest, 1996
196 oldal · ISBN: 9630573709 · Fordította: Vincze Katalin

Sue Atkinson: Kiút a depresszióból

Életünk során mindannyian átesünk pár hosszabb-rövidebb depressziós időszakon, sajnos elkerülhetetlen. Ez a könyv elsősorban azoknak szól, akiknek a fekete epe éppen elöntötte az agyát, nagyon jó húzásnak tartom, hogy egy olyan ember írta a könyvet, aki maga is átesett komolyabb depresszión.

Könnyen befogadható, szellősen, pontokba szedve kapjuk meg az ismereteket erről a kórságról, illetve nagyrészt az azzal való megküzdési stratégiákról. Nagyon érdekes volt kicsit lemerülni és megvizsgálni, a saját önbecsülésünk megedzése és a régi sérelmek elengedése miként hozhatja meg a megváltást ebből a szörnyűséges állapotból.

Ha most épp olyan szerencsések vagyunk, hogy személyesen nem érint a dolog, hanem csak egy barátunk, családtagunk kucorog a gödör alján, akkor is hasznos lehet ezt a könnyen befalható könyvecskét elővennünk, nekem is jó lett volna, ha azelőtt olvasom, mielőtt egy hajnali 4-kor kialakuló spontán chatelés közben azt kellett megtudnom a mellesleg mélyen keresztény barátnőmtől, hogy mennyire azt érzi, nincsen értelme az életének és hogy miképpen szeretné megölni magát már évek óta… Nem kívánom senkinek sem ezt az érzést, sem befogadói, sem érintetti szinten.

A könyv szponzorációját köszönöm @csucsorka-nak.

Purpur>!
Sue Atkinson: Kiút a depresszióból

Ahogy a címe is mutatja, ez a kis könyv főleg azok számára lesz hasznos, akik mostanában indultak el a depresszió legyőzéséhez vezető úton. A viszonylag nagy méretű betűk, a rövid és érthetően tagolt bekezdések, illetve az egyes fejezeteken belül lévő vázlatpontok, kiemelések megkönnyítik az olvasást még azoknak is, akiknek tényleg semmihez nincs kedvük vagy energiájuk. Az, hogy a szerző maga is átélte a depressziót, és sokszor a saját életéből vett emlékekkel, példákkal támasztotta alá az „elméleti” részt, számomra különösen meggyőzővé tette a könyvet.

Ami miatt mégis levontam egy csillagot: egyrészt, aki már sokat – vagy legalábbis többet – olvasott a témában, esetleg hosszú évek óta benne van, annak nem sok újdonságot fog mondani (tudom, tudom… ott van világosan a címében, hogy kiknek szól). Másrészt, szerintem nagyon nagy hangsúlyt fektet a szerző a pozitív gondolkodásra, és a rossz gondolatok „elhessegetésére”. Tudom, hogy ez sem elhanyagolható szempont, és enyhébb esetekben talán működik is, de sokan pont amiatt kerülnek olyan mélyre, mert túl sokáig rakosgatják félre a zavaró gondolataikat. Azok meg végül felhalmozódnak, majd rájuk borulnak (velem is ez történt, ezért is vagyok rá ilyen érzékeny).

Még egy utolsó gondolat – az én példányom könyvtári, és előttem valaki teleírta ceruzás jegyzetekkel. Nem tudom, ki lehetett az illető, de nagyon mélyen megérintett a sorsa. Végig arra gondoltam, azóta vajon hogy lehet, megtalálta-e a megfelelő segítséget, vagy a kiutat. Őszintén remélem, hogy jobban van, és új értelmet nyert az élete!

StAngela>!
Sue Atkinson: Kiút a depresszióból

Egy új, sokkal ember -és egyénközpontúbb megküzdési stratégiával szolgált a könyv.
Tetszett, hogy a depresszió legyőzésének folyamatát egy sziklamászáshoz hasonlította!
Az idézetek közül is volt néhány, ami megfogott. Egyedüli problémám, hogy már nem tudott lényegesen újat mondani erről a „betegségről”. Ennek ellenére jó olvasmány volt. Mélyponton levőknek is szerencsés, ha kézbe veszik!

csucsorka IP>!

Ne mondjuk, hogy „szedje össze magát”, sem ehhez hasonlókat! Ha tudná, bizonyára megtenné, csakhogy nem tudja.

132. oldal, Néhány szó a családtagokhoz

TiaRengia I>!

Ha van pár ócska tányérja vagy csészéje, vágja egyenként földhöz őket, és bátran kiabáljon, adja ki magából az indulatokat (de mindenképpen viseljen védőszemüveget!)! Én kétszer csináltam ilyet, magam is megdöbbentem azon, hogy milyen békesség szállt rám utána.

TiaRengia I>!

A depresszióból való kilábalás nélkülözhetetlen feltétele, hogy megértsük:
• az élet nem igazságos, és
• jó emberekkel is történnek rossz dolgok.

csucsorka IP>!

Amit a depresszióról tudni kell:

Bárki szenvedhet depresszióban – gazdag és szegény, felnőtt és gyermek, politikus, élsportoló, orvos vagy híres ember egyaránt, és bárki azok közül, akikről azt feltételezzük, hogy boldog és elégedett életet élnek.

9. oldal, Bevezetés

TiaRengia I>!

Vélhetően több örömben van részünk egy nap folyamán, mint azt gondolnánk.

TiaRengia I>!

Amikor valaki a hogylétünk felől érdeklődik, valószínűleg nem érdekli igazán, hogy mit érzünk valójában. Csupán egy kulturális szokásnak tesz eleget, amikor megkérdezi, hogy vagyunk. Ha azt felelnénk ilyenkor, hogy „őszintén szólva a legszívesebben öngyilkos lennék”, az emberek nagy ívben elkerülnének minket. (Egyesek esetében persze ez nem is lenne olyan rossz!)

TiaRengia I>!

Az az érzés, hogy gyerekkorban nem szerettek minket feltétel nélkül, annyira rombolhatja az önbecsülésünket, hogy mi sem leszünk képesek feltétel nélkül szeretni másokat.

csucsorka IP>!

Körülbelül minden negyedik-ötödik ember találkozik depresszióval élete valamely szakaszában. Ez azt jelenti, hogy a depresszió jóval gyakoribb probléma, mint gondolnánk, és csaknem teljes bizonyossággal állítható, hogy mindnyájunk baráti körében vagy családjában vannak néhányan, akik átélték már.
Gyakoriságára való tekintettel érthetetlen, hogy miért nem esik több szó róla.

9. oldal, Bevezetés

TiaRengia I>!

Az élet bármely jelentős eseménye – még a hőn áhítottak, mint például egy lakáscsere, egy új családtag születése vagy egy előléptetés is – azt az érzést válthatja ki belőlünk, hogy elveszítettünk valami értékeset. A változás, bármennyire vágytunk is rá, olyan stresszhelyzetet teremthet, amellyel nehéz megbirkózni.
Ilyenkor azután a mások által „apróságnak” vélt dolgok is „kiverhetik nálunk a biztosítékot”.

TiaRengia I>!

A depressziónk abból is fakadhat, hogy megrekedünk egy „mérgező” kapcsolatban – akár a házastársunkkal, a főnökünkkel, egy barátunkkal vagy egy családtagunkkal. Ha „nehéz esettel” állunk szemben, ajánlatos egyértelműen rögzíteni a határainkat, amelyek kijelölik – és megóvják – igazi énünket. (Ne feledjük, hogy másokat általában nem áll módunkban megváltoztatni!)

Az alábbi jelek arra utalhatnak, hogy érdemes jobban odafigyelnünk a határainkra:
• ha szégyenérzetünk van
• nehezen tudunk nemet mondani
• folyton olyan embereket engedünk közel magunkhoz, akik végül ártanak nekünk
• túl érzékenyen reagálunk a kritikára
• túlzottan magunkra vesszük mások érzéseit, és nehezen viseljük ezt a terhet
• nem szeretünk kérni
• úgy érezzük, hogy a boldogságunk másoktól függ
• nem hagyunk magunknak időt a kedvenc foglalatosságainkra
• nem tudjuk eldönteni, hogy mit is érzünk valójában.

Aki a fentiek bármelyikét tapasztalja, annak valószínűleg ki kell jelölnie vagy meg kell erősítenie bizonyos határokat, nehogy mások:
• meggátolják abban, hogy „önmaga” legyen
• betolakodjanak a (testi, lelki vagy érzelmi) magánszférájába
• megkérdőjelezzék az álmait és a reményeit
• bevegyék magukat a gondolataiba, és megzavarják a belső békéjét.