Woody ​– Allenről 19 csillagozás

Beszélgetések Stig Björkmannal
Stig Björkman (szerk.): Woody – Allenről

Stig Björkman svéd filmrendező, fotós, filmes szakíró 1991 óta folyamatosan készít interjúkat Woody Allennel, s ezek első kiadása 1993-ban jelent meg Svédországban, majd 16 nyelven szerte a világban. Ez a könyv az első kiadás bővített, 2002-ig aktualizált változata. A fejezetek időrendben egy-egy film címét viselik, s a beszélgetések körbejárják a film keletkezésének körülményeit, a szereposztás és a forgatás történetét. Kirajzolódik a pályakép s egyben a színész-komédiás, a forgatókönyvíró és a rendező portréja. Ezt számtalan, Woody Allen által megrajzolt miniarckép veszi körül, a többi között a Marx testvérekről, Bergmanról, Felliniről, valamint az amerikai filmipar sok más hírességéről, színészekről, rendezőkről és operatőrökről. A filmek születésének ezernyi fontosabb vagy lényegtelenebb mozzanatáról Woody Allen szívesen és sokat beszél, magánéletéről azonban keveset árul el; nem titkolja fontos kapcsolatait, de a pletykalapokban feszegetett intimitásokról elegánsan hallgat.

Európa, Budapest, 2010
548 oldal · ISBN: 9789630789806 · Fordította: Hungler Tímea

Stig Björkman (szerk.): Woody – Allenről Beszélgetések Stig Björkmannal

Ez a Woody nem a filmekből megismert neurotikus, hipochonder, erotomán egoista. (Igen, tisztában vagyok vele, hogy Alvy Singer, Zelig és a többiek kitalált figurák, de mégis ugye, az ember hajlamos…) Ez a Woody egy nagyon is rendszeres, fegyelmezett, már-már megszállott munkás, aki jó szerződésének köszönhetően akár évente forgathat egy nem túl magas költségvetésű filmet. És ez a Woody elég érdekes ember, még akkor is, ha nekem a neurotikus, hipochonder, erotomán egoista jobban tetszik.
Sajnos a könyvet elfelejtették megvágni meghúzni, és a sok ismétlődő gondolatsor némileg levon az élvezeti értékéből. Az azonban biztos, hogy nagy-nagy vágyam kerekedett ezekkel az interjúkkal felszerelkezve újra megnézni az összes filmjét. De legalább a kedvenceket.

etothjudit I>!

Stig Björkman (szerk.): Woody – Allenről Beszélgetések Stig Björkmannal

Noha ez az interjúkötet specifikusan egy rendező munkásságát mutatja be, azért lehet érdekes számunkra, mert egy rendkívül részletes interjúsorozatot vehetünk a kezünkbe, ami nem kifejezetten Woody Allen eseménydús magánéletére összpontosít, hanem a munkamenetére, az egyes filmek keletkezési körülményeire, az elkészítésük közben ért benyomásokra, az egyes filmekben érzékelhető intertextualitásokra és filozófiai hatásokra. Woody Allen életműve rendkívül színes és sokrétű, az interjúk segítségével azonban teljesebb képet kaphatunk a filmjeiről, illetve arról is, hogy milyen érzés a 20-21.század egyik legjelentősebb filmrendezőjének lenni.

egy_ember >!

SB: És mi van az ön hitével? Olyan, mint az átlagemberé?
WA: Rosszabb! Legfeljebb azt gondolom, hogy az univerzum közömbös. Legfeljebb! Hannah Arendt beszél a gonosz banalitásáról. Az univerzum is banális. És mivel banális, gonosz. Ez nem a diabolikus értelemben vett gonosz. A banalitásában gonosz. A közömbössége a gonosz. Ha mész az utcán és látod a hajléktalanokat éhezni, és közömbös vagy irántuk, azon az úton haladsz, hogy gonosz légy. A közömbösség számomra a gonosszal egyenlő.

298. oldal Bűnök és vétkek

Frank_Waters I>!

Az Egyesült Államok a legtöbb szerepkörre bizonyos típusú férfisztárokat termel. Tudja, a fegyverhőst vagy a kemény csávót. Angliában ezzel szemben igazi férfiakat is találhatunk. Átlagos, normális férfiakat. Sebezhetőket.

judkacag>!

Tudja, szívesen csinálnék egy filmet, ahol minden alkalommal, amikor a szerelmesek együtt vannak, esik. Amikor találkoznak, amikor kimozdulnak, amikor szeretkeznek, mindegy, hogy mit csinálnak. Bármikor vannak együtt:esik.

246 - 247. oldal

Devorah>!

Én vészmadár vagyok és nem hipochonder. Nem gondolom azt, hogy állandóan beteg vagyok. De amikor megbetegszem, mindig azt hiszem, hogy halálosan.

211. oldal (Hannah és nővérei)

Devorah>!

SB: Gyerekkorában mi volt a legfontosabb dolog, amit tudni akart a szexről, de sosem merte megkérdezni?
WA: Tényleg csak az, hogy hogyan jutok hozzá, és, hogy milyen gyorsan. Csak ez érdekelt. Mennyiség és hozzáférhetőség.

87. oldal (Amit tudni akarsz a szexről...)

Frank_Waters I>!

Végül is ez az, amit az író és a rendező csinál – olyan valóságot teremt, amelyben élni szeretne. Kedveled azokat az embereket, akiket megalkotsz. Szereted, ahogy öltözködnek, ahogy élnek, ahogy beszélnek, és hónapokon keresztül lehetőséged nyílik arra, hogy ebben a világban lehess.

Frank_Waters I>!

…utálom a valóságot. Még akkor is, ha pechemre, ez az egyedüli hely, ahol ehetünk egy jó marhasültet.

Devorah>!

Ha mész az utcán és látod a hajléktalanokat éhezni, és közömbös vagy irántuk, már azon az úton haladsz, hogy gonosz légy. A közömbösség számomra a gonosszal egyenlő.

299. oldal (Bűnök és vétkek)

Devorah>!

Nekem nagyon nehéz Philip Rothról beszélni. Azt gondolom, hogy káprázatos szerző, zseniális, zseniális író, egy géniusz. Az ő éleslátásával és munkájával nem említhetem a sajátomat egy lapon. Nem vagyok olyan elmélyült zsidó kérdésekben, mint ő. Az ő meglátásai sokkal mélyrehatóbbak és gazdagabbak.

430. oldal (Agyament Harry)

egy_ember >!

KLEINMAN: Én pontosan tudom, mit gondolok erről, de sohasem tudom megfogalmazni. Talán ha egy kicsit iszom, el tudom táncolni maguknak. (Árnyak és köd)