Megjelenésének várható időpontja: 2024. április 15.

Susannah ​dala (A Setét Torony 6.) 308 csillagozás

Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Roland ​és harcostársai segítségével Calla Byn Strugis lakosai elsöprő győzelmet arattak a Farkasok felett. Ám örömükre árnyék vetül: az ünneplés forgatagában Susannah eltűnt az Ajtó Barlangja irányában. Eddie kétségbeesése határtalan, hisz feleségénél minden percben megindulhat a szülés.
A ka-tet nem tétlenkedik – az asszony után erednek. Callahan atya és Jake 1999 New Yorkjába jut, ahová Susannah is került. A asszony hasadt személyiségében most Mia vette át a vezér szerepét, mindenáron magának akarja a születendő gyermeket. „Kettejük” párharcában egyelőre egyikük sem győzedelmeskedhet, hiszen Mia tudja, hová kell menniük, ám Susannah nélkül nem boldogul ebben a számára ismeretlen világban. Vitáik során kiderül, ki az erőszakban fogant gyermek valódi apja, és Susannah-t letaglózza a felismerés…
Az atya és Jake kétségbeesetten keresik társnőjüket, aki Mia parancsára a Dixie Malac nevű kocsmába ment, hogy ott szülje meg gyermekét, mohó vámpírok karéjában…
(tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2004

Európa, Budapest, 2024
puhatáblás · Fordította: Bihari György · Megjelenés időpontja: 2024. április 15.
Európa, Budapest, 2016
442 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634055143 · Fordította: Bihari György
Európa, Budapest, 2005
442 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630778947 · Fordította: Bihari György

Roland Deschain · Susannah Dean · Donald Callahan atya · Mia

jehuka P>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Minden elismerésem Kingnek, hogy a hatodik kötetben is sikerült meglepnie. Zseniális, ahogy minden rész más és más, mégis szerves egységet alkot. De…
Nagyon nyögvenyelősen haladtam vele, valahogy ez a Susannah/Mia szál megfeküdte a gyomromat. Egyszerűen túl sok volt belőle. Fele ennyi oldalon, feszesebb dramaturgiával sokkal élvezhetőbb lett volna.
Viszont a másik két szál kifejezetten tetszett, különösen ahogy spoiler ezekből sokkal többet is tudtam volna olvasni :) Örültem, hogy beigazolódtak a történet közben felvetődött sejtéseim, hiszen Roland számomra az első kötet elejétől fogva Clint Eastwood fejű :) Callában asszociáltam a Hét mesterlövészre stb. Nagyon kíváncsi leszek a végkifejletre, de még erőt gyűjtök hozzá.

ggizi>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Két szálon futottak az események és egyik érdekesebb volt, mint a másik: a ’99-es idősíkban Susannah és Mia vívta belső harcait a kis fickóért és a túlélésért, a ’77-es történetszálon pedig Roland és Eddie ügyködött a rózsa védelmében. Minden találkozásnak megvan/volt/lesz a maga jelentősége, de az egyik itt most igazán sorsdöntő volt. Ahogy King spoiler képes összepasszintani a valóságot a képzelettel… elképesztő! Persze irtó nagyképű, ami sokaknak nem tetszik, de nekem annyira beleillik ez a lépés is ebbe a sokvilágú univerzumba, ami tele van hátráltató és segítő tényezőkkel is, hogy én ezt tökéletes fricskának tartom. Minden dolog a Sugarat szolgálja.

És ez tényleg spoiler, de annyira piszkál, hogy le kell írnom:
spoiler

Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

A teljes értékelés olvasható a blogomon:

Nehéz ezt a kötetet úgy értékelni, hogy semmi fontosat ne áruljak el közben. Azért megpróbálom, de annyit mondhatok: rövid leszek.

Kissé meglepett, hogy a korábbiaktól eltérően ez a kötet nem tartalmaz összefoglalót a korábbi eseményekről. Egyszerűen ott folytatódik, ahol a Callai farkasok végződik, egy perc sem telik el az események között. Az előzményekről, ha nem emlékeznénk rá, visszautalásokból értesülünk, ami bőven elég.

Ez a kötet a negyedikhez hasonlóan inkább a háttérinformációkra és a titkokra fókuszál, kevésbé eseménydús. Sok értékes információval gazdagodhatunk a világot illetően, melyek segítik egészként látni az eddigieket. Meglepett, hogy kicsoda „a kis fickó” apja, bár amikor ez kiderült, már sejtettem, hogyan lehet. A legkevesebb részem viszont az, amelyben Stephen Kingről kezdenek beszélni, majd Roland és Eddie találkozása vele. Először csak nevettem azon, hogy King képes saját magát beleírni a könyvébe, aztán megvilágosodtam a jelentőségét illetően, és leborultam a zsenialitása előtt. Ebben a pillanatban az az érzésem, hogy a Setét Torony az ő multiverzuma, ő maga pedig a Bíbor Király. Az is világosság vált előttem, hogy én magam miért nem kedveltem Roland karakterét az elején.

Mia karaktere fokozatosan vált egyre ellenszenvesebbé számomra, és a végén sem tudtam sajnálni. Susannah-t, mint az egész téboly elszenvedőjét annál inkább. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a végére ki marad életben a ka-tetből. Mindannyian a szívemhez nőttek, nem venném a lelkemre, ha meghalnának, bár a kötet vége után nagy esélyt látok egy keserédes befejezésre is, a Torony megtalálásával, de a szereplők halálával.

bokrichard>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Jóindulatú csillagozás a Torony tiszteletére. A sorozat nőközpontú kötete nem annyira olvasmányos, mint a korábbi kötetek, de egész jó a történet. Visszatérés a valós világba, közben a Susannah/Mia/Odetta…-féle társaság jó kis pszicho-kerekasztala, amely megmagyaráz néhány dolgot, de számtalan kérdést fel is vet… A szálak egyre kuszábbak, ahogy a társaság érezhetően ráfordul a célegyenesre: nemsokára itt a Torony! Ha a harcosra azt mondtam, hogy egy előjáték a teljes sorozathoz, akkor ez a kötet a végjáték kezdetének mondható.
(Nem tudom milyen érzés Kingnek saját magát ilyen nagy szerepben beleírni a könyvébe, de biztos furcsa lehet…)

smetalin>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Kicsit mintha repedezett, megdőlt volna nem csak a Torony de most a sztori is. Mia felbukkanása nekem már sok volt, a többivel nem volt bajom.

Röfipingvin P>!

Sai King, sai King, [csóválja a fejét] hát szabad ilyet? *

*hát már hogy a *csába ne lenne szabad, commala!

Voorhees>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

A Callai farkasok viszonylag lassan csordogáló cselekményét követően King belevág regényfolyamának lezárásába. Az eltűnt/elrabolt Susannah nyomába eredő kis csapat meglepő helyekre kerül az időben, és mondhatjuk, senki sem oda, ahova eredetileg várta volna. Susannah uralmát fokozatosan elveszti teste felett, miközben a Miával folytatott beszélgetések folyamán olyan dolgokra derül fény, amelyektől leesik az olvasó álla. Kifejezetten tetszett, hogy a szerző képes volt egy elemi démonból érző szívű anyát faragni, aki a végén már nem is bitorolta Susannah testét, inkább együttműködött vele.

Roland és Eddie 1977-ben hatalmas lépést tesznek afelé, hogy örökre biztonságba helyezhessék a rózsát, miközben találkoznak teremtőjükkel is. Nem igazán tudom eldönteni, nagyképű vagy zseniális, hogy King beleírta magát a történetbe, mindenesetre működik. Kicsit furcsa volt a vegyesboltban lezajlott lövöldözés után a sok beszéd és tanácskozás, de King-nél mindennek megvan a helye és az ideje, minden cselekményszálat pontosan ott göngyölít fel, ahol szükséges.

A személyes kedvencem továbbra is Callahan Atya. Élmény volt olvasni, ahogy újra felfedezi a hitét. Amikor imádkozott a Fekete Tizenhármas hatalmának megtöréséért, majdnem megkönnyeztem. Lehet, csak az évek múlásával lettem ennyire szentimentális, nem rémlik, hogy első olvasásra ennyire megérintett volna. De a hitehagyott pap ismételt hitre jutása nekem a regény csúcspontját jelentette.

A Dixie malacban lejátszódó események kellően gusztustalanok, és az igazi alacsony emberek származásáról is lehull a lepel. Az író nem hazudtolja meg magát, ott hagyja félbe a cselekményt, ahol a legizgalmasabb. Az írói stanza a regény végén pedig igazi csemegét jelent: bizonytalanságba ringat minket a szerző, vajon valóban megtörtént-e vele mindez, vagy csak képzeletének játéka, kitaláció az egész. És természetesen minden az olvasóra van bízva.

Kilgores>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Az előző rész értékelésénél azt írtam, hogy aki idáig eljutott, az nem fogja már feladni. Ezt tartom továbbra is, mert a hatodik rész végén már-már dereng a Setét Torony a láthatáron, de hogy ez milyen szenvedős egy epizód volt. Susannah tudathasadása, skizofrén mivolta és megszállt teste egyszer teljesen jó történeti elem volt, nekem ebben a kötetben már szó szerint kín volt olvasni. Továbbá nem hiszem, hogy jót tett három részre szétszórni a karaktereket, mert így dinamikáját vesztette a történet. Ők nem véletlen egy ka-tet, maradjanak is együtt. Stephen King megjelenése a saját művében számomra megint csak inkább negatívumként hatott, kicsit olyan érzete volt, hogy már pedig én azért is beleírom magam a saját magnum opus-omba, még akkor is, ha az elég karcos. Nekem eddig tetszett, hogy ez alapvetően egy western fantasy, néhány kapcsolódási ponttal a mi világunkra. A mi világunk jövője? Múltja? Párhuzamos univerzum? Bármennyire is voltak tárgyak, dalok a mi világunkból, mégis csak megmaradt fantasynek. King megjelenésével és azzal, hogy ez a rész szinte csak Amerikában játszódott, ezt az élményt kissé elhomályosította, amit én rettentően sajnálok. Az tény, hogy a 2. és a 4. részhez nem nehezen nőhetne fel bármelyik kötet, de ez meg sem próbálta. Lehet, majd a fináléra marad így a puskapor? Összességében azért nem élvezhetetlen, sokan szeretnének így írni, de míg a többség az első kötetet fogja gyengének és kötelezően letudni valónak tartani, én ezt a részt. Szerencse, hogy nem hosszú.

ChEebor>!
Stephen King: A Setét Torony – Susannah dala

Szóval ebben az oázisként kicsit rövidebb műben már gőzerővel robogunk a nagy finálé felé. Hőseink kalandjai ott folytatódnak, ahol az előző történetnek vége szakadt, mert bár annak keretszituációja lezárult, azért jó sok megválaszolatlan kérdést hagyott. Ezen rész sztárvendége pedig ki más is lehetne, mint… maga spoiler. Tulajdonképp már a spoiler után nem tudtam, hogy lehetne ez még jobb, de most már igen. És az a helyzet, hogy még mindig van egy rész…

A_S1M0N P>!

—2018—
Továbbra is nagyon jó a sorozat, bár a spoiler nem igazán tetszettek. A többi szál és szereplő (régiek és újak egyaránt) viszont továbbra is hozta a megszokott minőséget, nem lehetett tudni, hogy mi is fog történni velük.
Stephen King: spoiler
Szerk.: A 7. könyvet olvasva spoiler

—2020—
Újraolvasva is tetszett, nagyrészt pörgős, remekül ágyaz meg a nagy finálénak!
Viszont továbbra sem tudott túlságosan megfogni spoiler szála, nem volt rossz – meg annyira hosszú sem, mint amire emlékeztem – , de inkább olvastam volna még a többiekről…
Ismerve a továbbiakat, spoiler.

Jöhet a befejezés.

Nokimaki>!

– A harag a leghaszontalanabb érzelem […] Rombolja az elmét, és fájdalommal tölti el a szívet.

Pletscher_Judit>!

Mert a halál nagy adakozó. A halál, akár a gyémánt, örökké tart.

Tóth_László_Zsolt>!

Naomi lányom és Owen fiam tegnap késő este érkezett. Nagy apáknapi vacsorát csaptunk; olyan kedveseket mondtak rólam, hogy ellenőriznem kellett, nem haltam-e meg!

Maturin>!

Az Elmékezet Országában mindig MOST van.
A Hajdan Királyságban az órák ketyegnek… de a mutató nem mozdul.
Van egy Megfejthetetlen Ajtó,
(ó, elveszett)
és az emlékezet a kulcs, amely nyitja.

amnaen>!

Lányom, te csak egy ka-mai vagy. Sajnállak miatta.
Ka-mai, igen. Nem csupán bolond, de a ka bolondja – a végzet játékszere.

Kapcsolódó szócikkek: Susannah Dean
Hellena P>!

A macska is lefialhat a sütőbe, a kölykökből akkor sem lesz fánk.

Nokimaki>!

Tulajdonképpen honnan tudhatná valaki, hogy nem alak-e egy író meséjében, esetleg futó gondolat egy buszon utazó csoze fejében, netán pillanatnyi pötty Isten szemében.

Hellena P>!

Netán Stephen King ennek a világnak a Bíbor Királya?

Kapcsolódó szócikkek: Stephen King
Hellena P>!

– Akkor hát indíts! – kiáltotta fojtottan. – Indíts, az apád szerelmére! Ha ő az Isten – a mi Istenünk –, akkor bele akarok nézni a szemébe, és meg akarom kérdezni, melyik út megyen a Toronyhoz.

Kapcsolódó szócikkek: Roland Deschain

A Setét Torony sorozat · Összehasonlítás