!

A ragyogás 896 csillagozás

Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás Stephen King: A ragyogás

A ragyogás pompás rémtörténet, amelyben minden hitchcocki klisé adva van: a Colorado-hegység egyik magaslatán a hó által a világtól elzárt szálloda, melynek története hátborzongató rémségek sorozatából áll; egy ún. „második látással”, vagyis ragyogással megáldott-megvert túlérzékeny kisfiú, aki azt is megérzi, ami csak történni fog, s érzékenységével jelen idejű fenyegetésként éli át, ami a múltban már megesett; az alkoholizmusából éppen kigyógyult apa, akinek labilis idegrendszere fokozatosan tovább bomlik, mígnem a Szálloda (amelynek történetét meg akarja írni) szelleme teljesen hatalmába keríti, s ezzel a pusztító szellemmel azonosulva családja megsemmisítésére tör; az elhatalmasodó tébolynak már-már természetfölötti őrületté fokozása, s ennek megfelelően olyan „képsorok”, amelyekhez hasonlók csak a Hitchcock-filmek tetőpontján találhatók; s végül – ha nem is mindenki számára – a megmenekülés.

A regényből sikeres film is készült Stanley Kubrick rendezésében, Jack… (tovább)

Eredeti mű: Stephen King: The Shining

iKrisz könyve Stephen King: A ragyogás
300 Ft ★★★★☆ Eladó
Zsófi9 könyve Stephen King: A ragyogás

ponty

Na, az úgy volt, hogy ez a könyv nálam, totál negatív előítéletmentesen indult, öt csillagról. Csak úgy érzem ezt tisztáznunk kell az elején. Tehát Kubrick filmjét láttam előtte, amiből – és egyéb, a szerzővel kapcsolatos infóimból, például az általam több, mint tíz évvel ezelőtt olvasott, Tortúra című regényből – azt szűrtem le, hogy nagyszerű ötleten alapszik, nagyon jó lehet a könyv, és Stephen King pedig úgy általában remek ötletember, akinek az a perverziója, hogy cseppet sem átlagos szereplőit minél lehetetlenebb helyzetbe hozza a kezdőrúgásnál, majd módszeresen megkínozza és kifárassza, mielőtt útjukra engedné őket. Vissza a ragyogáshoz. Remek ötlet, az van, hogy még hiszek is benne, és egy darabig a megvalósítással sincs semmi gondom. Az írói stílus azért nem briliáns, de mikor Jack Torrance fejében vagyunk, akkor szinte hibátlan. Sajnos a többi karakter megformálása már nem sikerült ilyen jól, és ezt nem a sövényállatokra értem. Igaz, hátterük és múltjuk sem olyan izgalmas. Egy ideig tehát négyésfél csillag körüli élményem van, de háromszáz oldal tájékán már inkább csak négy. Ez még nem igazán magyarázható, inkább olyan szubjektív dolog. Itt még egyszerűen csak túlírtnak gondoltam, de aztán a szöveg kezdett vicces lenni. Majd az utolsó 50-80 oldalra egyenesen átcsapott nevetségesbe, főként az egyre bugyutábban hangzó párbeszédeknek köszönhetően, és én már egyedül attól féltem, hogy nem ez volt a cél. Végül, konkrétan a befejezés nagyon régóta nem fájt ennyire. Egy ponton már totál kabaré érzésem volt, mikor pedig végeztem csak mosolyogtam egyet, és az jutott eszembe, hogy vajon miként magyarázzák meg a dolgot a szálloda tulajdonosának, vezetőinek. A negyvenezerdolcsis biztosítás kérdéséről már nem is beszélve. Persze ezek apróságok. Fair akarok maradni. Ennek a regénynek a legnagyobb hibája, hogy túlírt, minden egyéb bibi csak ebből táplálkozik. Úgy tűnik King is megőrült (és beleszeretett saját ötleteibe) írás közben, ami egyrészt jó, másrészt viszont teljesen elveszítette közben az arányérzékét, és minél tovább folytatta, annál több sebet ejtett a művén. Kábé ugyanez van a rajongással. Minél jobban rajongunk valamiért, annál nagyobb az esélye, hogy túlértékeljük. Ez a könyv remek példa erre.

Liliane_Evans

KELLÖGEM, ugyebár? Hát nem jöttem rá mit jelent. Tony is.
King is képes az orromnál fogva vezetni.
Minden rendben, ok-okozat, pszichológia minden eszközt helyesen és jól is használt. Tökéletes karakterizálás.

Borús hangulatot tudott teremteni. Persze ez nálam a sövényes rész után múlt el (Danny-féle). Nekem inkább izgalmas volt mint félelmetes! Kérek még Kinget!

Nagyon tetszett még az aprólékos kidolgozás, a mindenre odafigyelés. Még a gondolatok csapongása is jól lett szemléltetve.

Elnézést az értékelés csapongása miatt, még a könyv hatása alatt állok.

bozs

Ezt a könyvet kb. azóta szeretném elolvasni, mióta a Jóbarátokban megláttam, hogy Joey a mélyhűtőben tartja. A filmből is láttam már részleteket, de amilyen gyorsan lehetett tovább kapcsoltam a tv-t. Azért azt sikerült elérni, hogy olvasás közben állandóan Jack Nicholson őrült arcát, a feleségét alakító nem túl csinos színésznőt és a szálloda folyosóján bicikliző kicsi fiút (a könyvben nem is biciklizik) lássam magam előtt.
Mikor elkezdtem olvasni megfogadtam, hogy este nem veszem elő, hát nem jött össze. Nem tudtam lerakni, hiába jött a legizgalmasabb, legfélelmetesebb rész. Sajnáltam szegény kissrácot, azt vártam mikor őrül meg teljesen. :S

„Mondottam ember: Küzdj, és bízva bízzál!” /Madách Imre: Az ember tragédiája/
„Mert ez a dolgod ebben a cudar világban: életben kell tartanod magadban a szeretetet, de közben tovább kell lépned, történjék bármi.” /Stephen King: A ragyogás (Az emberi félelem tragédiája)/

Képzelj el egy helyet, ahol a falnak nem csak füle van…
Ahol az idő lecsorog a falakon.
Ahol minden éjjel, éjfélkor vége van a bálnak, s közben folyik tovább, némán, üvöltve.
Ahol semmi nem az, aminek látszik, vagy ha mégis, az csak még rosszabb…
Ahol legnagyobb vágyad, hogy csatakosan, reszketve, de felébredhess végre.
Ahol magányodból, félelmeidből, emlékeidből új erők lakmároznak. („Megint járkáltam álmomban kedvesem. Az emberi szörnyetegektől félek.”)
Igen, pont ebben rejlik King ereje. Az emberiességben! Olyan emberi szörnyeket teremt, amit az agyunk, ha nagyon alámerül, akár valósnak is hihet…
„Az őrület elleni érvek puha pukkanással szétpattannak, egyik réteg a másik után.”
Pontosan így pukkantak szét az én érveim is, és az én agyamban is átvette az irányítást a téboly.
A történet, számomra, érzékletes allegóriája az emberi félelmek működésének, mivoltának…
Fél csillagot hagyok a további King-élményeknek, mert lesznek, ebben biztos vagyok!

Bővebben: http://miamonakonyveldeje.blogspot.com/2012/01/mint-fekete-szurok.html

Miestas

Tudom-tudom-tudom…olvasni kell a sorok között, megtettem, sőt a sorok mögé is néztem és mit láttam?
Láttam zseniálisan, sőt félelmetesen jó karaktereket. A három főszepelő mind, mind nagyon jól megformált, szerepének megfelelő tipus jegyekkel ellátott személy. Le a kalappal Stephen King előtt, ahogy Jack Torrance elméje megbomlik a könyv végére, , az csúcs élmény! ( azóta is Jack Nicolson képével álmodok) Wendy jellem gyengesége is a helyén volt, ha erőszakosabb, talán Jack sem ilyen… Dannyt nagyon tudtam szeretni (ki nem?) de nehezen hittem el, hogy 5 évesen ennyire felnőttesen képes viselkedni az uolsó 50 oldalon, bármilyen képességekkel is rendelkezzen. Amit még láttam és ezzel van egy kis bajom, (az a fránya racionalitás ne működne mindig, akkor talán 5 csillagot is kapott volna itt a Molyon, így csak négy jutott neki) az nem más mint a díszlet és itt elsősorban a sövényállatok és a tűzoltó cső megszemélyesítése vágta ki nálam a biztosítékot. A hotel élt én ezt tudom, minden háznak vannak szellemei, ezt is megtanultam már, természetes, hogy a Panormának is van .
„A Panoráma piszok jól szórakozik…. A Panoráma nem akarja, hogy elmenjenek.”
Bevallom azért én is jól szórakoztam olvasás közben !

irasalgor

Én nem adok igazat azoknak, akik számára a Ragyogás csak egy túlhypeolt regény, viszont azzal az állítással egyet értek, hogy nem ez King legjobb regénye. De közte van Stephen King legjobb alkotásinak, ez kétségtelen. A mesterien ábrázolt őrület, valamint a az odáig vezető út, valamint a karakterek hitelessége mellett eltörpülnek azok a hibák, amelyeket észre vehetünk a kötet olvasása közben. A gyengébb lelkületű olvasóknak viszont azt ajánlom, hogy egy sokkal nyugisabb könyvet keressenek Stephen King-el való ismerkedésük első szakaszán, ugyanis a horror elemek ugyanolyan hangsúlyosak, mint a drámai elemek felvonultatása. Aki viszont bátor, örömmel kezdheti ezzel a bibliográfiát, nem fogja megbánni. Valamint az az ember sem, aki csak szimplán egy izgalmas könyvre vágyik, amit egy-két nap alatt befalhat, mert a Ragyogás, az ő regénye lesz.

Értékelés: 9.5/10
Bővebben: http://www.ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2012-06-28+09%3A00%3A00/stephen-king-a-ragyogas

Frank_Spielmann I

Erről a könyvről muszáj írnom, mert nem tudom megérteni a népszerűségét. Az egyik, haláli idegesítő dolog, az King hótt primitív nyelvezete (vagy ez a fordító hibája lenne?, nem hiszem, Prekop Gabriella fordította Burgess remekművét, az Egy tenyér, ha csattant is), másrészt ez a könyv túl van írva, egyértelműen. Kinget minden bizonnyal a karakterszámért fizették, ezért nem törölt a könyvből semmit, sőt, földuzzasztotta 500 oldalra azt, ami 2-300 oldalon is elfért volna. Mást vártam Kingtől, nem egy ilyen szenzációhajhász ponyvát.

Aki viszont hatalmas dicséretet érdemel, az a zseniális Stanley Kubrick, aki ebből a könyvből megalkotta a filmtörténet egyik legjobb horrorfilmét. Jack Nicholson tökösebb Jack Torrance, mint a könyvbéli puhap…cs. És az legalább csak 2 óra, nem 500 túlírt oldal. De azért vannak jó részek, amiket jó olvasni – sajnos ezeket mindig követi egy újabb adag – nagy adag! – unalom. Remélem King többi könyve ennél jobb, ha már ilyen jó filmeket tudnak csinálni belőlük.

Sapadtribizli

Elso regenyem King-tol es nem kellett csalodnom benne!!!:) Nagyon tetszett!!! Nem csak a hatborzongatas, az izgalom, a varatlan fordulatok miatt, hanem aregeny szoveg szinti megalkotasa miatt is! Pontosabban: nagyon meggyozo volt szamomra, hogy a gondolatok koztt gondolatfoszlanyok bukkantak fel, amelyek lehettek mondatfoszlanyok, vagy egy felkialtojel, netalan kerdojel, stb. Izgalmas volt, hitelesnek ereztem minden szavat (foleg a fenti ugyes huzas miatt), lebilincselt es megsem eroltette ram magat! Elmeny volt olvasni!

eMBé

Az, hogy a szélesebb közvélemény A ragyogást tartja King legjobb regényének, elsősorban annak tudható be, hogy a történet első filmadaptációjához sikerült leszerződtetni a ’70-es évek Michael Madsen-ét, azaz Jack Nicolsont, és a már akkor is sztárrendezőként jegyzett Stanley Kubrick-ot. Hogy ezek után A ragyogás lett King legismertebb regénye, azt nehéz lenne kétségbe vonni, mert tény. De hogy egyben a legjobb is? Erős túlzás…

Amikor közel tíz évvel ezelőtt elkezdtem King-regényeket olvasni, direkt nem akartam az elsők közt túllenni A ragyogáson, mondván ki kell ismernem előbb a szerzőt ahhoz, hogy a mindenki által legjobbnak tartott művét a maga helyén tudjam értékelni. Emlékszem, volt bennem egyfajta emelkedett feszültség, amikor végül nekiálltam: annak a tudatában kezdtem el a történetet, hogy én bizony most valami nagyon-nagyon fontos regényt fogok a kezemben.

Aztán jött az egyik fejezet a másik után, egyik jelenet a másik után – és véget ért a könyv. Rossz semmiképpen sem volt, de azok alapján, amekkora várakozással néztem elébe, kifejezetten csalódásként éltem meg. Többre, jobbra számítottam. Őszintén szólva azóta sem tudom, hogy csak nálam „nem jött át" a kötet, vagy egyszerűen a Kubrick-Nicolson páros nyomán lihegte túl a közvélemény. Ám mivel az elmúlt tíz évben sikeresen áthámoztam magam bő negyvenöt King-regényen (tehát viszonylag jó rálátásom van a szerző munkáira), erősen hajlok afelé, hogy utóbbi történhetett: a filmvilág két sztáralakja kultuszt teremtett egy középszerű horror regényből.

eme MP

Azt hiszem, valami hiba van bennem – valami miatt nem hatott rám a borzongás-faktor. Vagy nincs érzékelőm rá (gyárilag kimaradt), vagy nagyon dereglálódott. Igyekeztem én, próbáltam átélni a dolgokat, magam elé képzelni a jeleneteket, együtt betűzni a kis Dannyvel a KELLÖGEM-et, elhúzni a függönyt a kád elől, menekülni a fura állatbokrok elől, de hiába, még az a fránya kígyó sem ejtett a borzongás kísértésébe. (A bokrokról egyébként is mindig az Ollókezű jutott eszembe, a szállodáról meg a “reality” csatornák szellemházas, szellemvadászós sorozatai – így azonnal oda volt az a kevéske borzongás is). A természetfölötti rész, a ragyogás, a Panoráma nem az én világom, a befejezés pedig, ami túl hollywoodosra sikeredett, tovább rontott a helyzeten. Pedig nem rossz könyv ez, már az elején érződött, hogy nem a hatásvadász tucatkönyvek akármelyikéről van szó, annak ellenére, hogy vannak gyengébb pontjai. A karakterek nagyon jól kidolgozottak, a pszichés folyamatok bemutatása is mesteri, nagyon tetszett a belső hasadás kivetítése a cselekmény szintjére is – mert úgy érzem, ez is bőven benne van a regényben – ebből a szempontból megvett. A kis Dannyt pedig egyszerűen imádtam, ragyogó gyerek volna még a ragyogása nélkül is. Persze az is igaz, hogy minden gyerek ragyog.

agisajt

Egy idegentől meg lehet szabadulni. Önmagunktól nem.

287. oldal (Árkádia, 1986)

Miamona

468. oldal (Európa, 1986)

agisajt

Mögöttük, a turistaosztályon, többen nyöszörögtek, egy stewardess friss adag tengeribeteg-zacskóval sietett hátra; egy férfi, három üléssel Hallorann előtt, belehányt a National Observer-jébe, és bocsánatkérően vigyorgott a segítségére siető stewardessre. – Semmi baj – vigasztalta a stewardess – én a Reader's Digest-tel kapcsolatban érzek ugyanígy.

379. oldal (Árkádia, 1986)

agisajt

Úristen, bár nekem is olyan jó szívem volna, mint az anyámnak. Ő mindenkiben meglátta a jót. Én viszont olyan rosszindulatú vagyok, mint egy kígyó, ha övsömörje van.

29. oldal (Árkádia, 1986)

agisajt

– Szóval maga tényleg egyetemet végzett ember, mi? Úgy beszél, mint egy könyv.

30. oldal (Árkádia, 1986)

Síontan

Mintha valaki pszichikai puskát szorított volna a halántékához, és belelőtt volna egy 45-ös kaliberű sikoltást.

mandarina

Van valami, amit egyetlen hatévesnek se szabadna megmondani a világon: az, ahogyan a dolgoknak lenniük kéne, és ahogy vannak, az szinte sose ugyanaz.

Miamona

(…) az, ahogyan a dolgoknak lenniök kéne, és ahogy vannak, az szinte sose ugyanaz

468. oldal (Európa, 1986)

Nagy_Ádám

A világ cudar hely, Danny. Nem törődik velünk. Nem gyűlöl téged meg engem, de nem is szeret minket. Rettenetes dolgok történnek a világban, olyan dolgok, amelyeket senki se tud megmagyarázni. […] A világ nem szeret téged, de az anyukád igen, és én is. Te jó fiú vagy. Gyászolod az apukádat. Amikor úgy érzed, sírnod kell azért, ami történt vele, akkor bújj be egy szekrénybe, vagy bújj a takaró alá, és sírj, amíg ki nem sírtad magadból. Egy jó kisfiú ezt teszi. De vigyázz, tovább is kell lépned. Mert ez a dolgod ebben a cudar világban: életben kell tartanod magadban a szeretetet, de közben tovább kell lépned, történjék bármi. Szedd össze magad, és lépj tovább.

468. oldal (1986-os kiadás)

petibácsi

Jack és Al nem véletlenül, hanem egészen természetes módon barátkoztak össze: az iskolai és tanszéki rendezvényeken mindig ők ketten rúgtak be legjobban.