A ​titokzatos tiszteletes (Jane Austen nyomoz 2.) 72 csillagozás

Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Jane ​és családja kellemes pihenésben reménykedve a tengerpartra utazik. Épp úton vannak, amikor szörnyű vihar kerekedik, és a kocsijuk felborul. Ennek a balesetnek köszönhetően találkoznak a titokzatos Mr. Geoffrey Sidmouthszal. Ki lehet ez az öntörvényű, a társadalmi elvárásokra fittyet hányó férfi? Jane szívesen nyomozna egy kicsit a gyanúsan viselkedő úriember és angyali szépségű társa, Mademoiselle LeFevre után, ám egyik nap olyasmi történik, ami még inkább felkelti a kíváncsiságát. Miért akasztanak fel egy halászt a parton, és mit jelent a fehér liliom a bitófa tövében? És ki lehet a hírhedt Tiszteletes, akiről az emberek csak suttognak, de akiről senki sem sejti, hogy kicsoda?
Az írónő egyre több mindent megtud „az éjszaka munkásai”-ról, ugyanakkor egyre jobban össze is zavarodik. Fényt kell derítenie egy újabb gyilkosságra, és le kell lepleznie a Tiszteletest még akkor is, ha netán kiderülne, hogy az illető azonos azzal férfival, aki időközben rabul ejtette a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1997

Róla szól: Jane Austen

A következő kiadói sorozatban jelent meg: I.P.C. Mirror I.P.C.

I.P.C., Budapest, 2013
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636354466 · Fordította: Fazekas Eszter

Bajnoczianna>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Még mindig képes elvarázsolni az engem az írónő. Az első rész alkalmával voltak bennem kétségek, de ezeknek mostanra nyoma sem maradt. A bájos Jane még mindig képes nyomozó fejel felderíteni a körülötte lévő bűntetteteket. Még mindig lelkesen keresi az igazságot és semmi sem tántoríthatja el.

Habók P>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Könnyen megfejthető, de jó krimi – csak mi a csudát keres benne Jane Austen? Elhiszem, hogy élt Bath-ban, elhiszem, hogy járt Lyme-ban – de ennyi. Ez a Jane Austen nem hiszem, hogy az igazi Austen. Akkor meg… Pedig a háttér jó, a szereplők hihetőek (felismerhetők Austen regényalakjai – főleg Mr. Bennett-et élveztem), és jók a jegyzetek is – csak épp az írónőt volt kár belekeverni.

aram76>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Az első rész jobban tetszett. Ez valahogy kicsit laposabbra sikeredett. Bőven voltak benne üres járatok is. Itt is érvényes a kevesebb néha több. Mindenesetre adok neki esélyt, jöhet a többi rész is.

Amilgade>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

A hangulat továbbra is elvarázsol, és Jane ismét remekelt, miközben úrinőnek nem való helyzetekben találta magát. Kedves kis történet, de egyre jobban úgy érzem, hogyha nem Jane Austen lenne a főszereplő, talán jobban szeretnék az olvasók. Személye miatt kevésbé hihető az egész.

Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

A titokzatos Tiszteletes, a Jane Austen nyomoz sorozat második része, ami romantikával, izgalommal, nyomozással és meglepő fordulatokkal tarkított történet lett. Nagyon tetszett, könnyed, szórakoztató olvasmány. Az 1800-as évek világa teljesen beszippant, olvashatunk csempészekről, gyilkosságokról, gyönyörű korabeli ruhákról és izgalmas angol helyszínekről (pl. Lyme, Bath). A szereplőket részletesebben megismerjük az előző kötethez képest, és a nyomozás részleteibe is mélyrehatóbb bepillantást kapunk. A szerző remekül kiegészítette magyarázatokkal, életrajzi és történelmi adatokkal az egyes részeket. A sorozat borítóiba teljesen beleszerettem, illenek a kötetekhez: elegáns, egyszerű színek, modern, de mégis klasszikus megjelenítés jellemzi.

Szemboga P>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Habár nehéz volt a főszereplőt tényleg Jane Austenként kezelni, de ebben sokat segítettek a lábjegyzetek az írónő leveleiből, életéről. Ezek segítségével kicsit közelebb hozta az olvasóhoz Jane-t mint embert, így érdekesebb lett maga a történet, főleg a vége.

Meglepően sokáig tartott, mire kiderült, hogy kinek mi volt a szerepe a történetben, bár egy-egy mozzanatból lehetett sejteni, hogy természetesen nem Geoffrey az igazi bűnös.

Egyértelmű volt a Büszkeség és balítélet félreértéseihez való hasonlóság és a Mr. Darcy-ra eleinte annyira jellemző zárkózottság és titokzatosság Geoffrey-nél még erősebben jelen volt. Érdekes történet volt, de egy kicsit terjengős, emiatt nem haladtam vele olyan tempósan.

Valcsa P>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Hallottam már erről a sorozatról, de fogalmam sem volt, hogy hogyan jönnek sorban egymás után a kötetek – mindenesetre ezt + az Egy boszorkány portréját találtam bent a könyvtárban, úgyhogy (abban bízva, hogy a részek nem kapcsolódnak túlzottan egymáshoz) kihoztam mindkettőt. Így sikerült rögtön a 2. résszel indítanom a sorozatot… :D Szerencsére önállóan is tökéletesen érthető a történet – azok a részek, amik az előző kötetre utaltak, meg is lettek benne némileg magyarázva (pl. hogy Jane honnan ismeri a végén felbukkanó Lord Harold-ot).
A sztori kicsit akadozva indult be, és mivel nekem kb. az elejétől kezdve gyanús volt spoiler, így nem ért meglepetés, mikor kiderült, hogy milyen szerepet játszottak a történetben. A cselekmény sem nevezhető igazán eseménydúsnak, jóformán alig történik valami, közel 400 oldalon keresztül… :/ Helyenként bizony unatkoztam…
Azt sem értem, Jane miért habarodott bele Sidmouth-ba, mikor kb. pár szónál többet nemigen váltottak az egész könyvben, a végén meg már spoiler.
Annak mindenesetre örültem, hogy visszatérhettem Lyme Regis-be. :) Az egyik kedvenc könyvem, a valós történéseken alapuló „Isten teremtményei” is itt játszódott (ráadásul szintén Jane Austen korában), Mary Anning is Lyme partjainál kutatott fosszíliák után. Az írónő ebbe a könyvbe is belecsempészett egy jelenetet, mikor Jane Austen (Crawford meghívására, akinek ez a szenvedélye) lemegy egy ilyen ásatáshoz, kövületek után kutatni.
A lábjegyzeteket amúgy nagyon szerettem (volt is belőlük pontosan 79 darab (!!) ), többek közt Mary Anning-ről is volt egy kis ismertetés. :) Sok érdekesség derült ki ezekből a jegyzetekből, tényleg sokszor olvasmányosabb, érdekesebb volt, mint maga a cselekmény… :D
Összességében nem volt rossz, folytatni fogom a sorozatot… :)

Eli>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Csak 4,5 -et kap, mert valahogy ez nem volt olyan összeszedett, mint az első nyomozás. A fordulatok, az „Austenes” ironikus humor, természetleírások nem hiányoztak, viszont amit hiányoltam, pontosabban akit, az éppen a gyilkos szerepeltetése a könyvben. Nagyon keveset szerepelt, épphogy megismerhettük a történet elején, és amikor a végén kiderült, hogy ő a gyilkos (legalábbis a második), kicsit „csalódtam”….egyébként az igencsak izgalmas volt, amikor a az első gyanúsítottról valóban kiderült, hogy szintén gyilkos…de ő „csak” amolyan „becsületbeli” gyilkos, akit , akit mindenki megkedvelt a történet végére, a gaztette ellenére…

bambali>!
Stephanie Barron: A titokzatos tiszteletes

Kicsit lassabban hömpölygött a cselekmény, mint az első részè, de ugyanannyira élveztem.
Izgalmas, eseménydús történet egy bátor nőről.
Végig fèlrevezetett, nem találtam el, ki gyilkolt és miért. :)

kiA_S>!

Ebben az időben az a legokosabb, ha kulcsra zárjuk a bejárati ajtót, és egy jó forró tea és egy érdekes könyv társaságában leülünk a kandalló elé – és bízunk benne, hogy a szakácsnő olyan étket rak elénk, amely segít, hogy gyorsabban elteljen a nap.

Ingryd>!

A szeptember egy ellentmondásos hónap – az erejét vesztő nyár harcol ilyenkor az egyre közelgő ősszel; […]

89. oldal, 5. fejezet

Ingryd>!

Hiába, a Gondviselés titokzatos módon irányítja életünket, de ki vagyok én, hogy megkérdőjelezzem indítékait?

187. oldal, 10. fejezet

estimese24>!

Az éj sötétjében egy zavaros gondolatokkal teli elme, különösen, ha az alvás nyújtotta pihenéstől is megfosztják, olyan ötleteket tud szülni, melyeken nappal nevetnénk, ám akkor nagyon is értelmesnek tűnnek.

Ingryd>!

De elménk és szívünk dolgait néha bizony igen nehéz megértenünk.

53. oldal, 2. fejezet

Ingryd>!

A tökéletes boldogság legalább olyan ritka, mint a fehér holló.

49. oldal, 2. fejezet

Jane Austen nyomoz sorozat · Összehasonlítás