Tevje, ​a tejesember 22 csillagozás

avagy Hegedűs a háztetőn
Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember

Tevje, a Kijev melletti kis tanyán élő zsidó tejesember élete tragédiák sorozata, mégsem perlekedik az Örökkévalóval. Mindenre tud egy-egy bölcs mondást a Szentírásból vagy a Tórából, s ha nem talál, szellemes álidézeteket fabrikál. Sosem veszti el a reményt, megőrzi derűs életszemléletét. Sólem Áléchem oroszországi születésű jiddis regényíró könyve a világirodalom időálló értékei közé tartozik. Hitelesen mutatja be egy zsidó közösség mindennapjait, szokásait és életfilozófiáját. Bölcsesség, szeretet, hit, a túlélést segítő hagyomány tisztelete sugárzik ebből a könyvből, amely hol megnevetteti az olvasót, hol könnyeket csal ki szeméből. Hegedűs a háztetőn címmel musicalnek is feldolgozták, s világszerte nagy sikerrel játsszák.

Tóbiás, a tejesember címmel is megjelent.

Eredeti cím: טעוויע דער מילכיקער

Eredeti megjelenés éve: 1894

Tericum, Budapest, 2001
210 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638453559 · Fordította: Brodszky Erzsébet

levendulalány>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Amilyen szórakoztató volt Tevje az elején, olyan fárasztó lett a végére! (Ez nagyon jól mutatja különben, hogy milyen lehet Tevjével beszélgetni! Haha!)
A zsidó tejesembernek nincs könnyű élete, de van sok lánya, akiket mind férjhez kellene adni. Mindegyiknek megvan a saját története, hol vidám, hol tragikus, de az apjuk mindenben Isten akaratát látja, így el is fogadja, és amit lehet, humorral mesél el, az Írásból vett idézetekkel fűszerez.
Nagyon jókat mulattam rajta, de közben el is gondolkodtatott ez az életfelfogás: Isten tudja, mit csinál, semmi sem ok nélkül történik, a rossz is a javunkra válik.

nyolcadikutas P>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

A Hegedűs a háztetőn-t többször láttam. Ugye a filmet Topol-lal, no, meg színházban kétszer. Régen Bessenyei Ferenccel és néhány éve a Vígben Hegedűs D. Gézával.
A könyv néhány fejezete köszön vissza a darabban hűen a tartalomhoz, a többi pedig további adalék a korról és Tevje életéről. Szerethető könyv jósággal, becsülettel és Istennel Hitről, az eleve elrendelésről és arról, hogy az utak mennyire kifürkészhetetlenek!

MariannaMJ>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Bár asszonyszemély vagyok, nem fogom hosszúra nyújtani a mondókámat: ez egy rendkívül jó regény! Tevje, aki még akkor is panaszkodik, mikor jól megy a sora, de nem törik össze, mikor minden terve kútba dől és még a történelem is ellene. Az sem bántja, ha nincs megfelelő idézete a szent iratokból és törvényekből – alkot maga azok szabálya szerint valami helyzethez illőt. Szép és szórakoztató regény.

Nicole_Kinney I>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

A Kakukkfészek után a Hegedűs a háztetőn előadás könyvtestvére került sorra, hogy egyszerre fájdítsa és melengesse a szívemet. Tevje nagyon szerethető, jobb sorsra lett volna érdemes, de hát az ilyen az élet…

Renkou P>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Már rég óta Várólistán csücsülő könyvecske volt.
Szerintem jó pillanatomban olvastam, mert nagyon is lekötött, kíváncsi voltam az újabb fejezetekre. Az egyes fejezetek kis, különálló történetek, mintegy novellácskák, amiket a szereplők kötnek össze.
Nagyon tetszett Tevje optimizmusa és az, hogy soha nem hagyja el magát hosszabb időre, nem lázad a sorsa ellen, elfogadja azokat a dolgokat, amiket az élet, vagy a Mindenható rámér. Persze, nem lehet azt mondani, hogy tökéletes ember, mert hirtelen haragú, de némi bosszankodás után azért megnyugszik és mindig arra törekszik, hogy a családjának minél jobbá tehesse az életét. Persze, jóban-rosszban bőven van része, de ilyen az élet!
A musical miatt olvastam el eredetileg, így magamban és csendben összehasonlítottam egymással a kettőt. Összehasonlítani lehet, de nem érdemes, mert annyira sok közös nincs bennük. :) Amúgy tudtam, hogy jól emlékeztem és a musical verzióban „csak” öt lánya volt Tevjének, nem hét, mint a könyvben. https://www.youtube.com/watch…

nagy_csilla>!

Könnyű a más vagyonát felbecsülni – mondom –, messziről mindent aranynak lát az ember, csak ha közelebb ér, akkor látja, hogy rézpityke csillog ott!

nagy_csilla>!

Józan ész és szánom-bánom – ez a kettő mindig későn jön az életben!

levendulalány>!

Ó, édes Istenem! Hiszen azt mondják terólad, hogy igazságos és kegyes Isten vagy, miért jut hát egynek minden, a másiknak semmi? Miért adsz az egyiknek vajas zsemlét, a másiknak csak gondokat? Aztán megint azt mondom magamnak: de nagy bolond vagy te, Tevje! Te akarod az Istent tanítani, hogyan kormányozza a világot? Ha ő egyszer így akarja, akkor így kell lennie. Mert ha másként kéne lennie, akkor másként volna.

BacchanteBlues>!

Minden nyomorúságunknak a gyomor az oka. Ahogy a nagyanyám, nyugodjék békében, mondogatta: Ha a gyomor nem kérne enni, a fej aranyba öltözhetne…

BacchanteBlues>!

A lónak is négy lába van, mégis megbotlik, hogyne tévedhetne az ember, amikor csak egy nyelve van.