A ​láp gyermeke 25 csillagozás

Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Miközben a tizennyolc éves Fergus tőzeget ás Tally nagybátyjával az észak-ír határon, egy halott kislányra lel a lápban. Úgy tűnik, a gyermeket meggyilkolták.

Fergust szinte fojtogatják a körülötte zajló őrült események – a bátyja éhségsztrájkol a börtönben; Cora iránti érzései mindjobban összezavarják; a szülei állandó veszekedésben élnek a családra nehezedő terhek nyomása alatt; ráadásul valaki megpróbálja megzsarolni a fiút: futárnak használná, s csak a jó isten tudja, mit kellene szállítania –, a mocsárban talált gyermek története egyre titokzatosabb fordulatokat vesz.

A láp gyermeke megdöbbentő regény a béke nevében hozott áldozatról és az emberi szellem rendíthetetlen erejéről a zseniális Siobhan Dowd tollából.

Eredeti megjelenés éve: 2008

Pongrác, Budapest, 2015
360 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155131561 · Fordította: Zubovics Katalin

Margaret Thatcher

Észak-Írország

Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Egy lápban talált holttesttel kezdődik ez a regény. Ne tévesszen meg senkit ez az esemény, ez nem egy krimi. Hanem egy nagyon szép történet az észak-írországi határ menten élő Fergusról, a családjáról, érzelmekről és tragédiákról.

Siobhan Dowd nevével akkor találkoztam először, amikor a könyvtárban ráakadtam A londoni óriáskerék rejtélye című könyvére, aztán már kerestem a másik könyvét, az Éles és gyors sikolyt. Mindkét könyve nagyon megérintett, az írónő stílusa is nagyon szerethető, érezni lehet benne valami nagy-nagy szeretetet és finomságot. Ezek után azt hiszem természetes, hogy mindenképpen el szerettem volna olvasni A láp gyermekét.
A könyv olvasása közben végig olyan érzésem volt, mintha az ég tele lenne sötét felhővel, emiatt igazán baljóslatú, feszült hangulat volt bennem, de közben először csak egy, majd egyre több helyen áttör a felhők között a napsugár, azt mutatva, hogy talán jóra fordulhatnak a dolgok.

Bővebben:http://konyvutca.blogspot.hu/2015/11/siobhan-dowd-lap-g…

ziara>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Mikor olvastam a Szólít a szörny című könyvet, amit szintén Siobhan Dowd kezdett el, tudtam, hogy még találkozom majd a könyvével. Most jött el a mi időnk.
Nekem Írország a szívem csücske. Ez régóta így van, bár mostanában kicsit fakult az érzés, de ezzel a regénnyel megint felerősödött.
A 80-as évek Írországának hétköznapjai elevenednek meg, szinte látja az ember a tájat, érzi az eső szagát. Nem lehetett könnyű akkor és ott. Bár mikor az bárhol?
A regény főhőse, Fergus is az események közepében találja magát minden szempontból. Nagyon szerethető főhős és történet egy szimpatikus, sajnos korán elhunyt írónő tollából.

marcipáncica >!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

A történet jó, a szereplők szerethetők, a téma kellően komoly, de mégis jól adja át azt az célközönségnek, a mesélés módja fantasztikus – röviden és tömören. Ez egy remek könyv, ha szabad ilyet mondani, csak azért nem tökéletes.
A kötetben két történetszál bontakozik ki párhuzamosan, a ’80-as évek Írországában boldogulni próbáló, és a sors csapdájából kitörni vágyó Fergus története, mellette pedig a majd' 2000 éves Mel tragédiája, akinek mumifikálódott testét Fergus találja meg. A két ág nagyon szépen ível végig, és fonódik egymásba, Dowd nem hagy elvarratlan szálakat, kerek, egész történetet mesél el. Fergus történetét végigkísérte a korszak írországi konfliktusa, a politikai foglyok éhségsztrájkja, ami rengeteg morális kérdést vet fel mind a szereplőkben, mind az olvasókban, amikre a válaszokat Dowd nem próbálja lesulykolni az olvasó torkán, inkább csak objektíven feltárja a véleményeket, és teret hagy az egyéni véleményalkotásra, gondolkodásra. Mel tragédiája pedig a vaskori emberek rettegő, babonás, kegyetlen világába enged betekintés, és mindkettőben központi szerepet kap az emberi élet értékének elpazarlása. Dowd szerethető, olvasmány stílusban ír, a történetben nincsenek üresjáratok, jól adagol minden hozzávalót, mesterien összerakott munka.
A fél csillag mínusz azért, mert a katarzis elmaradt, kicsit művien tökéletesnek éreztem a könyvet, nem volt meg benne az az utánozhatatlan érzés, amitől évek múlva is felemlegetném.
A kiadás viszont egy tragédia, tele szerkesztési, tördelési, gépelési hibákkal, rosszul ragozott szavakkal, szégyen egy ilyen kaliberű történetet ilyen igénytelen módon tálalni.

RandomSky >!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Dowd regénye egyszerre ifjúsági- és szépirodalom, melyet felnőtt fejjel a nosztalgia és a megélt élmények színeznek meg. Gyönyörű, megrázó, kristálytiszta könyv ez mindenféle értelemben nehéz és kaotikus korszakokról – s végül is életről és halálról.
Szól a ’80-as évekről, az ír-észak-ír/angol konfliktusról, felnőtté válásról, becsületről, sok fontos kérdésről, mindenféle pátoszt mellőzve, emberien és emberségesen, őszintén és néha humorral. Az év egyik legjobb könyve volt számomra.
Bővebben: http://www.ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2015-12…

Himitsu P>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Mel történetszála eleinte jobban lekötött, mint a jelenben játszódó Fergus-é, de végül megszerettem őt is, és érdeklődéssel olvastam a regényt a végéig. Fordulatos és rendkívül olvasmányos volt, ahogy Fergus magánéletével párhuzamosan göngyölítették fel Mel rejtélyét. Szerettem olvasni.

lillia>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Ezzel a kötettel fejeztem be Siobhan Down életmű-olvasásomat (bár 1-2 angol nyelvű írás talán még kimaradt).
Ez is nagyon jó volt és érdekes. Két idősíkban zajlott a történet, a fő vonalat az orvosi egyetemi felvételire készülő Fergus főszereplésével a 80-as évek Írországa és annak veszélyes politikai helyzete adta.
Olyan kérdéseket feszegetett a mű, mint hogy ki mit meg nem tesz a szeretteiért. Kit mire vehet rá a politika, a politikusok, a hitük egy általuk igaznak/fontosnak vélt ügyben. Milyen mélység lakozhat egy általad (meg)ismertnek vélt, színlelő, gondtalannak tűnő (de gondjaikat csak jól elrejtő) szomszédban, ismerősben, jó barátban. Hányan élik úgy az életüket, hogy időnként nagy levegőt kell venniük és úgy menniük tovább, bár belülről sikítanának, toporzékolnának, az élet igazságtalanságán filozofálhatnának. Észt vernének az esztelenekbe és megváltoztatnák a megváltoztathatatlant, de úgy érzik, túl kicsik hozzá. És mi történik, ha mégis megteszik a lehetetlent, ami váratlan fordulatot szül. Hogy a rossznak is vége szakadhat egyszer, de a jónak is – elég egy gondtalan, óvatlan pillanat.

Ezt a könyvet is el tudnám képzelni kötelező olvasmányként. Olyan emberi erényeket, gondokat, vívódásokat vonultat fel, amely kit jobban, kit kevésbé érint – de senki sem menekülhet előlük, előbb-utóbb kerül olyan helyzetbe, hogy egyszerűen dönteni kell. Hogy jól vagy rosszul, nem feltétlenül számít, hisz a sors alakítható, egy hiba is lehet valami jónak a kezdete.

Nem volt kétséges az öt csillag, és a magyar kiadás első ránézésre igazán minőséginek tűnik – amíg olvasni nem kezdi az ember, és pofon nem vágja pár nagyon kritikán aluli (figyelmetlenségből adódó, pont ezért nagyon idegesítő) hiba… Nagy kár érte.

gocsi>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Viszonylag régen tettem le könyvet azért, mert a zokogástól nem bírtam tovább olvasni. Most igen. Megrázott ez a könyv. Tűpontosan megírt történet egy kamaszfiúról, akinek több van a vállán, mint amit megérdemel, de nem több, mint amit elbír. A nyolcvanas évek ír konfliktusa, a bátyja elvei és éhségsztrájkja, a titkos futárkodás, a jövőjét eldöntő vizsgák, a szerelem, és a mocsárban talált holttest. Szomorú a regény hangulata, mégis felemelő. Mint az írónő többi könyve. Sallangmentes és katartikus.

Sheeana>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Érdekes a két szálon, két idősíkon futó történet. A történeti háttér elég pasztellesen van felvázolva, de ez ifjúsági regényként megbocsájtható. A főszereplő kivételével a szereplők egyáltalán nincsenek kidolgozva. Az erkölcsi problámák felvetése hatásosabb lenne karakteresebb szereplők esetén.

XX73>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

A regény tizennyolc éves főszereplője az északír konfliktus mindennapjaiban él. Elvágyódik innen. Ha sikerül legalább három B-re a felvételi vizsgája, elutazik, beiratkozik az orvosi egyetemre, s onnantól fogva csak látogatóba tér majd haza. De addig is ott van a bátyja, meg Bátya, meg a terepfutó-edzések a határ két oldalán. És ez a nyár lesz az, mikor nagy felismerésekre jut, szerelemről, barátságról és a vétségek természetrajzáról.

A regény jelenbeli szálát egy izgalmas régészeti felfedezés, egy majd' kétezer éve lápba temetett lány holttestének története ellenpontozza.

Kedvelem a szerzőt. Nagy kár, hogy nem maradt ideje többet alkotnia.

Polyák_Margit P>!
Siobhan Dowd: A láp gyermeke

Nagyon… Hűűű… hát nekem kicsit erősebb volt ebben a szépirodalmi jelleg, pedig az eleje a hullával egész izgalmasan indult, csak így kicsit becsaposan éreztem magam. De Fergus és a családja…
Írországot gyönyörű képekkel festi le az író, már ezért is megérte elolvasni.

shadowhunter1975 P>!

Tisztelt Margaret Thatcher!

A bátyám ellenezné, hogy megírjam ezt a levelet, ezért nem árulhatom el a nevemet. A bátyám éhségsztrájkoló, én pedig nem akarom, hogy meghaljon. Maga azt mondja, a bűntény, az csak bűntény, és az is marad, illetve nem létezik olyan, hogy politikai bűntény. De vannak idők, amikor az embernek harcolnia kell, nincs más választása. A bátyám úgy véli, ezek most olyan idők. Nem tudom, hogy igaza van-e. Egyszerűen nem tudom. De egy dolog biztos. Ez a gyűlölet ideje, a helyzet pedig egyre rosszabb lesz.

Ennek a sztrájknak nincsenek nyertesei, csak vesztesei. A bátyám az életét fogja elveszíteni. Én a bátyámat vesztem el. Az utcákon nap mint nap újabb és újabb életeket vesztünk el. Maga a szavazóit és a támogatóit veszti el, s talán azt a lehetőséget is, hogy beírja a nevét a történelembe. És a reményt – azt is el fogjuk veszíteni. Mindannyian. Tényleg nincs innen kiút?

A sztrájkolók nem fognak engedni. Meglátogattam a bátyámat, és láttam az arcát. Boldogan hal meg az ügyért. Maga az egyetlen ember, aki megmentheti, Mrs. Thatcher. Lehet, hogy ez pont az ellenkezője annak, amiben hisz. De ezzel megmenti a bátyám és sok más ember életét. Ez nem jobb elv, mint nem megadni a sztrájkolóknak a különleges státuszt, amit kérnek? Minden egyes haláleset után messzebb kerülünk a békétől. Minden egyes temetés gerjeszti a gyűlöletet. Mentsen meg minket ettől az erőszaktól, ettől a kétségbeeséstől. Az anyám minden szombaton imádkozik templomban: „csak szólj egy szót, és meggyógyulok”. Kérem. Ott a Westminsterben. Csak egy szót szóljon! „Igen”. Soha nem fogja megbánni!
Soha!

Egy odaadó állampolgár

136-137. oldal, Tizenhetedik fejezet (Pongrác, 2015)

Bea_Könyvutca P>!

Fergus saját kedvence a London Calling, a The Clash-től. Meg Joe legnagyobb, örök kedvence, John Lennon Imagine-je. A lemez csupa karcolás volt, szinte nem is látszottak már a barázdái. Kopott és szakadt a tokja is. A felhőfoszlányok fátylán át Lennon úgy meredt rá a szemüvege mögül, mintha már akkor is csak egy emlék lett volna egy fotóalbumban, amikor a fénykép készült. Oh, Yoko – dúdolta Fergus elmerengve. – Oh, Yoko.
Amikor Lennont tavaly decemberben lelőtték, Joe egész éjjel virrasztott, gyertyákat gyújtott és bömböltette a lemezjátszót.

RandomSky >!

…többet szenvedtünk a tétlenség bűnétől, mint a tettekétől. […]
– Ez mit jelent?
– Szerintem azt, hogy sokszor nagyobb kárt okoz az, amit nem teszünk meg, mint amit megteszünk.

Bea_Könyvutca P>!

Úgy remegett a teste, mintha épp a világ legjobb viccét hallotta volna. Cora is nevetett, aztán tényleg csókolózni kezdtek. Fergus egyik kezével átkarolta őt, a másikkal rövid hajába túrt.
Egyszerre elillant minden: Rosciilin és a gondok, a málló vakolat, a graffiti meg az állattetemek a vágóhídon. Nem létezett más csak Cora meg ő, ahogy összesimulva, akár a csípőjüknél összenőtt sziámi ikrek. Mintha tűznyelvek nyaldosták volna őket, érezte az autóból áradó forróságot. A nap is úgy tűzött le rájuk, mintha csak nógatni akarná őket. Miért, vajon miért nem ezt csinálja folyton az egész világ?!