Autizmus 11 csillagozás

Simon Baron-Cohen – Patrick Bolton: Autizmus

Az autizmus különös állapot vagy betegség, lényege, hogy a személy nehezen tudja beleélni magát mások gondolkodásvilágába. Ebből sok emberi félreértés, szenvedés származik. A tudós szerzőpáros közérthetően magyarázza el, amit a tudomány az autizmusról feltárt. A könyv az autista gyermekek családjainak íródott, de hasznosnak fogják találni azok is, akik – akár az egészségügyben dolgozva, akár más okból – olyan olvasmányt keresnek, amely őszinte nyíltsággal vezeti be őket ebbe a kérdéskörbe. A kötetet tájékoztató irodalomjegyzék, az autizmussal foglalkozó európai szervezetek címjegyzéke és kislexikon zárja.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris zsebkönyvtár Osiris

Osiris, Budapest, 2000
168 oldal · ISBN: 9633797519 · Fordította: Győri Miklós

Simon Baron-Cohen – Patrick Bolton: Autizmus

Nagyon jó, laikusoknak megírt, szakmai tartalmú könyv. Pár ismeretterjesztő könyvet már olvastam az autizmusról, de még mindig rábukkanok számomra új dolgokra, ismeretekre.
Minden autizmusról szóló könyvnél megdöbbenek azon, hogy régen a nem megfelelő szülői bánásmódból eredeztették. Ezzel nem kicsi bűntudatot keltettek az érintet szülőkben.
Tetszett, hogy két példát is felhoz az író, Luca és János személyében, akik különböznek egymástól az autisztikus vonásaikat illetően. Szüleik gondolatai, visszaemlékezései – bár kevés mondatban – végigkísérik a fejezeteket.
Nagyon tetszett az a fejezet, ami azt tárgyalja, hogyan reagálnak a szülők a diagnózisra, s hogyan dolgozzák azt fel. Érdekes volt, hogy a gyászreakcióhoz hasonló úton, szakaszokon mennek ilyenkor át, mint a sokk, tagadás – harag, bűntudat – kétségbeesés, szomorúság – alkalmazkodás, feldolgozás. Ha nem megfelelő a reakció, akkor egy-egy szakasznál leragadhat a szülő. Hivatásomból adódóan ismerek olyan személyt, családot, ahol sajnos ez a helyzet áll fenn. Éppen ezért volna nagy szükség ilyenkor szakemberre.
A „savant képességek” kifejezés, vagy egyszerűbben szigetszerű képességek, nekem új volt (mármint a kifejezés, az amit takar nem). Ezt ilyen formában még nem hallottam/olvastam.
Az autisták oktatása, fejlesztése is érdekes téma volt. Nagy Britanniában 6 fős csoportokban, tanár és egy asszisztens segítségével folyik az oktatás, míg Amerikában van kapacitás gyermekenként egy tanárt biztosítani. Kíváncsi vagyok nálunk Magyarországon mi a helyzet? Mert az ideális a szakemberek szerint a 3 fő/tanár lenne. Az autizmussal élők külön történő tanítása is fontos, de minél több szabadidőt együtt kellene tölteniük egészséges társaikkal.
Ami még tetszett, az a viselkedésterápia. Érdekesek lehetnek a pszichológiai kezelési eljárások, mint a Holdingterápia (akkor is öleld magadhoz, ha ellenkezik, rúg stb.) és a Mindennapi Élet Terápia.
A könyvben lévő függeléknél az egyedi problémák kezelése értékes olvasmány volt. Az érintett családoknak ez, akár kincs is lehet. Ahogy jól jöhet az olvasnivalók ajánlása a témában, valamint a szómagyarázat.

dorcika>!
Simon Baron-Cohen – Patrick Bolton: Autizmus

Jó összefoglaló a témában, de nem túl részletes. Az alapok megismerésére, megértésére viszont tökéletes.
Azért engem érdekelne egy frissített kiadás is, az elmúlt 15 év tapasztalataival, felfedezéseivel kiegészítve.

Pennmenelien P>!
Simon Baron-Cohen – Patrick Bolton: Autizmus

Szakembereknek, szülőknek, tanítóknak, óvodapedagógusoknak, egyszóval bárkinek, akinek bármi köze van az autizmushoz. Két gyermek példáján keresztül vezet be minket az autizmus spektrum zavarok erdejébe és tpvábbi példákon keresztül mutatja az utat. Egyszerűen fogalmaz, ezért érthető bárki számára, mégis a tudományos hangnem végig érezhető.

Simon Baron-Cohen – Patrick Bolton: Autizmus

Ez a könyv az Osiris kiadó Zsebkönyvtár sorozatában jelent meg. Viszonylag rövid, az átlagember számára is könnyen emészthető a tartalma.
Ha az olvasó először találkozik az autizmus fogalmával, és szeretne egy picit képbe kerülni, akkor tökéletes választás. Informatív, pontos. A könyv első kiadása óta már több mint 30 év telt el, de a magyar kiadás is 2000-ben jelent meg.
A könyv érdemeiből ez nem von le semmit. Az alapismeretek tekintetében pontos, azóta azonban sok új kutatás jelent meg, sokmindenben tisztábban látunk, mint akkor, de a lényeg nem változott. Az autizmussal élőknek rendszerint sok segítségre van szükségük ahhoz, hogy meg tudják állni a helyüket a mindennapi életben. A könyv abban nyújt segítséget, hogy az érdeklődők jobban meg tudják látni, hogy milyen mimdennapi nehézségekkel kell megküzdeni a mindennapokban az autistáknak és családtagjaiknak.

tataijucc>!
Simon Baron-Cohen – Patrick Bolton: Autizmus

Olvasmányos, érdekes, jó kis összefoglaló a témakört illetően.

dianna76 P>!

Ha meggondoljuk, mekkora lelki teher egy fogyatékossággal élő gyermek gondozása és nevelése, nincs mit csodálkozni azon, hogy gyakran azt hallani: egy ilyen gyermek vagy összekovácsolja, vagy szétrombolja a házasságot.

46-47. oldal (A hír feldolgozása)

dianna76 P>!

A tagadás talán a lélek eszköze arra, hogy a szorongást és a stresszt kordában tartsa.

44. oldal (A hír feldolgozása)

dianna76 P>!

Ám azt is akartam, sőt könyörögtem érte, hogy jussanak el valamilyen módon az autizmusa gyökereiig, és tépjék ki vagy tüntessék el őket mindenestül.

108. oldal (Egyéb terápiák)

dianna76 P>!

A jutalom kiválasztásának arra kell épülnie, mit értékel az adott gyermek, a jutalmazásnak magának pedig egyértelműnek és következetesnek kell lennie.

109. oldal (Egyéb terápiák)

dianna76 P>!

[…] a nem kellően alapos tesztelés komoly veszélyekkel jár: például ahhoz vezethet, hogy a szülőkben irreális remények támadnak. A reménynek azonban mindig józan bizonyítékokon kell alapulnia.

124. oldal (Orvosi kezelési eljárások)

dianna76 P>!

A folyamatnak, melynek során megpróbáljuk megérteni gyermekünk problémáit, gyakran egy sajátos intimitás a velejárója, amely abból az érzésből ered, hogy ez a gyermek különleges, neki sokkal többre van szüksége, mint gyermektársainak, és nagyon egyedi módon igazán különleges viszonyt lehet kiépíteni vele.

47. oldal (A hír feldolgozása)

Bodibodza >!

A társas viszonyokkal kapcsolatos naivitásukból következik az is, hogy sok autoizmussal élő gyermek produkál igencsak zavarba ejtő viselkedéseket. Ezt azonban nem „készakarva”, „előre megfontolt szándékból” teszik, ahogyan sokan első ránézésre gondolhatják, és nem is az a céljuk, hogy „bosszantsanak”, ahogyan azt számos szülő talán képzeli. Valójában egyszerűen az a zavar nyilvánul meg e viselkedésekben, amellyel a legtöbb autizmussal élő küzd: annak a képességnek a sérülése, hogy figyelembe vegyék más emberek gondolatait és érzéseit.

141. oldal 2. Függelék

Bodibodza >!

Hasonló helyzetekben az adott rögeszmét, rahaszkodást ki lehet bővíteni vagy teljesen le lehet győzni azáltal, ha más viselkedésre koncentráljuk az érintett figyelmét (például más könyvek olvasására), és ezeket minden alkalommal jutalmazzuk, miközben fokozatosan csökkentjük a rögeszmés foglalatosságra engedélyezett időt. Vegyük azonban észre, hogy amit itt megváltoztatunk, az nem maga a rögeszmés jelleg, maga a ragaszkodás, hanem pusztán a viselkedés. Erre mutat az a tény is, hogy az autizmussal élő gyermekek gyakran újabb rögeszmés viselkedéseket, ragaszkodásokat alakítanak ki, amikor egy másikat leküzdenek, és bizonyos esetekben „visszatérnek” régi rutinokhoz.

141. oldal 3. Függelék