A ​gonoszságirtó gép 3 csillagozás

Sergiu Fărcășan: A gonoszságirtó gép

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Izgalmas regények Dacia

Dacia, Kolozsvár, 1970
144 oldal · Fordította: Sándor Pál

Sergiu Fărcășan: A gonoszságirtó gép

Ez a vékonyka kis könyv, a címe ellenére, valójában két novellát tartalmaz, lássuk őket részletesebben :)

A gonoszságirtó gép:
Mivé lesz az ember, ha túl sok negatív hatás éri és emellett még zseni is? Bukarestben járunk, ahol különös halálesetek tartják rettegésben a lakosságot. A milícia (hiába, érződik, hogy mélyen a szocializmus korában íródott, mikor Románia még javában katonai államként funkcionált) tanácstalan, míg végül egy orvos rá nem világít arra, hogy egy gépezettel van dolguk. Az ügy szép lassan göngyölődik fel és kiderül, hogy egy idős, autodidakta orvos feltalálta a módszert, amivel ki lehet iktatni a gonosz egyedeket a társadalomból. A megbízott orvos, némi finomkodó milicista hatásra, úgy dönt ellencsapásra van szükség. Érdekes etikai kérdéseket boncolgat egy kis krimibe illő körítéssel.

A barátságszakító gép:
Ez a novella már jóval összetettebb, kissé nehezen indul be, lassan körvonalazódik, hogy mire akar kilyukadni, rávilágítani. Itt is egy gép van a középpontban, mindenttudó találmány… süt, főz, takarít, segít a gyerekek korrepetálásában, megmondja mit kéne tenned, hogy jobb legyen az életed, csakhát… elgondolkoztató, biztos jó ötlet mindent egy gépre bízni? Ez egy remek kis társadalmi jövőkép, hangsúlyosan az emberi kapcsolatokra építve.

Összességében, megérte elolvasni, tanulságos és elgondolkodtató.

attatoth P>!
Sergiu Fărcășan: A gonoszságirtó gép

Két kisregényt tartalmaz a kötet. Az első majdnem annyira rossz mint amilyen ronda a borító. Ugyanakkor ez a kép erősen figyelemfelhívó és teljesen visszaadja a címadó írás hangulatát. A második kisregény viszont jól sikerült, valahogy jobban kidolgozottabbnak éreztem. Érdekes filozófiai, pszichológiai és társadalmi kérdéseket vet fel, azzal kapcsolatban, hogy mi lesz ha olyan gépekre bízzuk magunkat akik jobban ismerik a választ arra, hogy kik is vagyunk valójában? Nos, a gépek nem általunk megjátszott kirakat érzelmeket fogják követni, hanem azokat a vágyainkat, céljainkat amiket magunk előtt is letagadunk.

Shinzo>!

– Az a benyomásom, hogy ügyfeleink túl sokat reméltek ettől a géptől. Vagy zseniálisnak álmodták és csalatkoztak, vagy ellenkezőleg, a gép áll fölöttük, nem képesek követni szárnyaló gondolatmenetét.

A barátságszakító gép - 112. oldal

Shinzo>!

[…] Szigorúan vett technikai ellenőrzésről van szó, az információcsere kizárt dolog. Ugyanaz, mintha az orvos az ön agyáról készítene röntgenfelvételt; ami nem jelenti azt, hogy belelát a gondolataiba is. Egyik-másik ügyfelünk azt képzeli, hogy a gépek, az emberek feje fölött, titokban összeköttetésben állnak egymással. Művelt embereknél ez sajnálatos gyerekség. A gépeknek pontosan körülhatárolt programjuk van, tiszteletben tartanak mindent, ami a magánélethez tartozik.

A barátságszakító gép - 113. oldal

Shinzo>!

Egy gonosz ember hever itt,
Nem érdekelte, hogyan élnek a dolgozók.
Minden gonosz elpusztuljon!

A gonoszságirtó gép - 28. oldal

Shinzo>!

– Ki ítéli meg, mi gonosz, s mi nem? – kérdezte a tábornok. – Hogyan ítéli meg? Miként, milyen módon sújt le?

A gonoszságirtó gép - 31. oldal