Álomtól ​a felfedezésig 6 csillagozás

Egy tudós vallomásai
Selye János: Álomtól a felfedezésig

Selye ​Jánost nem kell bemutatni a magyar olvasóközönségnek. Életünk és a stress című világsikert aratott munkája határainkon belül is „bestsellere” a tudományos könyvpiacnak. Magyar fordítása rövid idő alatt négy kiadást ért meg. Álomtól a felfedezésig című munkája – amely megjelenése évében az esztendő legjelentősebb 50 műve között szerepelt az Amerikai Könyvtárszövetség statisztikájában – hasonló világsiker után kerül a magyar olvasók kezébe. Tartalmát találóan jelzi a könyv alcíme: Egy tudós vallomásai. Selye János célja, hogy bemutassa az egyetlen tudóst, akit ismerni vél, vagyis önmagát. Könyve ennek ellenére túlnő egy életrajz keretien. A szerző kritikus szemmel néz a laboratóriumi élet színfalai mögé. Habár önelemzést végez, miközben a tudományos kutatás filozófiájáról, pszichológiájáról és logikájáról ír, bemutat néhány jellemtípust tudóstársai közül is. E típusokon és önmagán keresztül beavatja az olvasót a kutatás és az alkotó gondolkodás műhelytitkaiba, a tudományok… (tovább)

>!
Akadémiai, Budapest, 1980
524 oldal · ISBN: 9630522071 · Fordította: Józsa Péter
>!
Akadémiai, Budapest, 1974
524 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630501651 · Fordította: Józsa Péter
>!
Akadémiai, Budapest, 1967
524 oldal

Enciklopédia 1


Kedvencelte 1

Most olvassa 3

Várólistára tette 13

Kívánságlistára tette 10

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Lovely>!
Selye János: Álomtól a felfedezésig

Selye jó volt az új fogalmak elnevezésében. Disszertáció-neurózis. Na ez van nekem. Egy kicsit segített kizökkenni. Minden PhD hallgatónak ajánlanám, szakterülettől függetlenül! Persze a „sínpapír”, papírcsík, celofán ragasztószalag kombó inkább vicces, mint megszívlelendő tanács. De azért ha a lényegét próbáljuk megragadni a mondanivalójának, ebben sincs semmi elavult: mindent jegyzetelj ki amikor a kezedbe kerül, hogy később elővehesd ha szükséged van rá.
Na, kb. a fél könyvet kijegyzetelném. Még jó, hogy erre már itt a moly.

Füge>!
Selye János: Álomtól a felfedezésig

Rengeteg hasznos gondolat Selye professzortól, a könyv azonban tökéletesen képviseli fogalmazóját: aki (nem meglepő módon) valóban inkább tudós, mint író. Emiatt a könyv néhol ellaposodik, túl tudományossá és ezáltal kissé érdektelenné válik, látszik, hogy a prof időben elhúzódva „írta” (diktálta), mert a stílus hullámzik folyamatosan. És bizony az idő vasfoga is nyomát hagyta a könyvön: több metodika és néhány elv is már elavult (szerintem).

Eredetileg azért szerettem volna elolvasni, mert Csermely Péter professzor rengeteget hivatkozik erre a műre előadásaiban – azonban a vártnál nekem kevesebb gyakorlati dolgot mutatott (illetve a legtöbbel már eddig is tisztában voltam). Három csillag, mert látszik, hogy őszintén törekszik valamiféle jó átadására, de ez csak részben sikerül.


Népszerű idézetek

Lovely>!

A problémához illő módszert kell keresnünk, nem pedig a módszernek megfelelő problémákat.

139. oldal

Lovely>!

A tudományos felfedezés lényege nem az, hogy valamit első ízben pillantunk meg, hanem hogy szilárd kapcsolatot létesítünk az eddigi tudás és az eddigelé ismeretlen között.

133. oldal

Lovely>!

…talán nem is olyan rossz dolog, ha mindenki kijelenti, hogy ő csak azzal kíván foglalkozni, amihez a legjobban ért.

118. oldal

1 hozzászólás
Lovely>!

…nemcsak azt kell tudnunk, mit tanuljunk meg, hanem azt is, mit ne.

192. oldal

Lovely>!

Amikor meg akarjuk ítélni egy felfedezés jelentőségét, mindig figyelembe kell vennünk a kort, amelyben született.

142. oldal

1 hozzászólás
Lovely>!

…a gondolat, akárcsak a gyerek, gyakran éjszaka, az ágyban születik meg; minthogy azonban a gondolat létrejötte nem jár fájdalommal, sokszor nem ébredünk fel eléggé, hogy keményen megragadjuk és a tudatba emeljük, mielőtt visszacsúszik a tudattalanba.

96. oldal

Lovely>!

A tudósok általában nem hajlandók olyasmit csinálni, amihez nincs nagy kedvük.

61. oldal

1 hozzászólás
Lovely>!

A tudós legfőbb feladata rendet teremteni a látszólagos zűrzavarban.

185. oldal

Lovely>!

Az élet iskolájában a gyakorlat, és nem a logika a fő tantárgy.

339. oldal

Lovely>!

Ha a disszertáció írásakor nem gondoskodunk a kísérleti munka megfelelő megszervezéséről és folyamatosságáról, a munka gyakori megszakítása és az eredmények bizonytalansága szinte mindig súlyos lelki zavarhoz vezet, amelyet laboratóriumunkban közönségesen „disszertáció-neurózisnak” nevezünk. A jelölt kételkedni kezd munkájában és önmagában; minthogy egyre kétségbeesettebb és emiatt sikertelen erőfeszítéseket tesz, hogy munkáját az akadémiai év befejezése előtt tető alá hozza, depresszióba süllyed, ingerlékennyé és mások számára idegesítő válik.

441. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

John T. Salvendy: Rudolf
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka
Singer Magdolna: Partitúra
Matuscsák Tamás: Én vagyok Szent-Györgyi I-II.
Havas Henrik – Rothman Gabriella: A józanság szabadsága
Borgos Anna: Holnaplányok
Daniel Keyes: Szép álmokat, Billy!
Benedek István: Semmelweis és kora
Raffy Ádám: A léleklátó
Jámbor Judit – Vekerdy Tamás: Vekerdy