Álomtól ​a felfedezésig 6 csillagozás

Egy tudós vallomásai
Selye János: Álomtól a felfedezésig

Selye ​Jánost nem kell bemutatni a magyar olvasóközönségnek. Életünk és a stress című világsikert aratott munkája határainkon belül is „bestsellere” a tudományos könyvpiacnak. Magyar fordítása rövid idő alatt négy kiadást ért meg. Álomtól a felfedezésig című munkája – amely megjelenése évében az esztendő legjelentősebb 50 műve között szerepelt az Amerikai Könyvtárszövetség statisztikájában – hasonló világsiker után kerül a magyar olvasók kezébe. Tartalmát találóan jelzi a könyv alcíme: Egy tudós vallomásai. Selye János célja, hogy bemutassa az egyetlen tudóst, akit ismerni vél, vagyis önmagát. Könyve ennek ellenére túlnő egy életrajz keretien. A szerző kritikus szemmel néz a laboratóriumi élet színfalai mögé. Habár önelemzést végez, miközben a tudományos kutatás filozófiájáról, pszichológiájáról és logikájáról ír, bemutat néhány jellemtípust tudóstársai közül is. E típusokon és önmagán keresztül beavatja az olvasót a kutatás és az alkotó gondolkodás műhelytitkaiba, a tudományok… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 1980
524 oldal · ISBN: 9630522071 · Fordította: Józsa Péter
Akadémiai, Budapest, 1974
524 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630501651 · Fordította: Józsa Péter
Akadémiai, Budapest, 1967
524 oldal

Selye János: Álomtól a felfedezésig

Selye jó volt az új fogalmak elnevezésében. Disszertáció-neurózis. Na ez van nekem. Egy kicsit segített kizökkenni. Minden PhD hallgatónak ajánlanám, szakterülettől függetlenül! Persze a „sínpapír”, papírcsík, celofán ragasztószalag kombó inkább vicces, mint megszívlelendő tanács. De azért ha a lényegét próbáljuk megragadni a mondanivalójának, ebben sincs semmi elavult: mindent jegyzetelj ki amikor a kezedbe kerül, hogy később elővehesd ha szükséged van rá.
Na, kb. a fél könyvet kijegyzetelném. Még jó, hogy erre már itt a moly.

Füge>!
Selye János: Álomtól a felfedezésig

Rengeteg hasznos gondolat Selye professzortól, a könyv azonban tökéletesen képviseli fogalmazóját: aki (nem meglepő módon) valóban inkább tudós, mint író. Emiatt a könyv néhol ellaposodik, túl tudományossá és ezáltal kissé érdektelenné válik, látszik, hogy a prof időben elhúzódva „írta” (diktálta), mert a stílus hullámzik folyamatosan. És bizony az idő vasfoga is nyomát hagyta a könyvön: több metodika és néhány elv is már elavult (szerintem).

Eredetileg azért szerettem volna elolvasni, mert Csermely Péter professzor rengeteget hivatkozik erre a műre előadásaiban – azonban a vártnál nekem kevesebb gyakorlati dolgot mutatott (illetve a legtöbbel már eddig is tisztában voltam). Három csillag, mert látszik, hogy őszintén törekszik valamiféle jó átadására, de ez csak részben sikerül.

Lovely>!

A problémához illő módszert kell keresnünk, nem pedig a módszernek megfelelő problémákat.

Lovely>!

A tudományos felfedezés lényege nem az, hogy valamit első ízben pillantunk meg, hanem hogy szilárd kapcsolatot létesítünk az eddigi tudás és az eddigelé ismeretlen között.

Lovely>!

…talán nem is olyan rossz dolog, ha mindenki kijelenti, hogy ő csak azzal kíván foglalkozni, amihez a legjobban ért.

Lovely>!

…nemcsak azt kell tudnunk, mit tanuljunk meg, hanem azt is, mit ne.

Lovely>!

Amikor meg akarjuk ítélni egy felfedezés jelentőségét, mindig figyelembe kell vennünk a kort, amelyben született.

Lovely>!

…a gondolat, akárcsak a gyerek, gyakran éjszaka, az ágyban születik meg; minthogy azonban a gondolat létrejötte nem jár fájdalommal, sokszor nem ébredünk fel eléggé, hogy keményen megragadjuk és a tudatba emeljük, mielőtt visszacsúszik a tudattalanba.

Lovely>!

A tudósok általában nem hajlandók olyasmit csinálni, amihez nincs nagy kedvük.

Lovely>!

A tudós legfőbb feladata rendet teremteni a látszólagos zűrzavarban.

Lovely>!

Az élet iskolájában a gyakorlat, és nem a logika a fő tantárgy.

Lovely>!

Ha a disszertáció írásakor nem gondoskodunk a kísérleti munka megfelelő megszervezéséről és folyamatosságáról, a munka gyakori megszakítása és az eredmények bizonytalansága szinte mindig súlyos lelki zavarhoz vezet, amelyet laboratóriumunkban közönségesen „disszertáció-neurózisnak” nevezünk. A jelölt kételkedni kezd munkájában és önmagában; minthogy egyre kétségbeesettebb és emiatt sikertelen erőfeszítéseket tesz, hogy munkáját az akadémiai év befejezése előtt tető alá hozza, depresszióba süllyed, ingerlékennyé és mások számára idegesítő válik.