A ​szőlővirág illata (Történetek útközben) 84 csillagozás

Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

„Nem tudtam betelni a hajóval, a vízzel, a szemüveges fiú gondoskodásával. Akkor voltam először vitorláson, s először férfi közelében. Megcsapott valami a titokból, ami egy nőt és egy férfit összefűz, ami megremegteti a levegőt körülöttük, legyenek bárhol. Nem tudtam én semmit, ahogy most sem tudok sokkal többet. Vágy ez? Kérés? Test és lélek kíváncsisága? Kihajoltunk a víz fölé, aztán hanyatt feküdtünk, néztük a csillagokat. A karját a fejem alá csúsztatta. Beleremegtem. Nem mertem beszélni, csak odasúgtam.
– Miért Sarkcsillag a hajó neve?”

Rejtőzködő, mégis kitárulkozó „mesék” fűzére Schäffer Erzsébet tízedik kötete. Egy öreg szőlő, vonatkupék, vizek partja fogja keretbe vallomásos történeteit, melyekben most is az a bizalomból építkező csöndes, kíváncsian szemlélődő derű van jelen, ami könyveit oly sokak számára napi olvasmánnyá teszi.

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nők Lapja Műhely Central Médiacsoport, Sanoma

ISBN: 9789636142544 · Felolvasta: Schäffer Erzsébet
Central Könyvek, Budapest, 2023
puhatáblás · ISBN: 9789636142629
Central Médiacsoport, Budapest, 2018

Lázár Ervin

Mariann_Czenema P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Mindig jól esnek ezek a rövidebb-hosszabb írások, figyelmeztetnek az élet szépségeire, meg arra, hogy ne vegyem olyan komolyan magam, az egóm drámázásait.
A könnyeket meg külön megköszönöm!

icu79>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Néha kellenek a lelkemnek ezek a rövidebb, de annál tartalmasabb, elgondolkodtatóbb történetek, pláne, ha ilyen szépen írták meg őket. Schäffer Erzsébet minden írásában megragadja a pillanat, és az emberek lényegét, ezért tartom őt nagyszerű mesélőnek.

Anó P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Elfogult vagyok Schäffer Erzsébettel, mert valami gyönyörű tisztaságot és jóságot érzékelek a lényében, ami a könyveit is áthatja. Ezek az életből ellesett beszélgetések olyanok, hogy megnyilvánul bennük az ő nyíltsága, az emberek iránti bizalma – ő valahogy a jót látja meg az emberekben, vagy azt hozza ki belőlük saját személyiségével.
Így volt ez mostani történeteiben is, gyönyörködtették a szívet-lelket, vagy elgondolkodtattak, figyelmeztettek arra, hogy máshogy kellene élnünk, csinálnunk a dolgokat, figyelni egymásra… mert az Élet rövid. S mindeközben ezek a szövegek gyakran költői szépségűvé nemesedtek, mintha Fekete István vagy Wass Albert szemével nézte volna a természetet…

Ibanez P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Ha biztosra akarok menni, mindig Schäffer Erzsébet egy kötetét választom. Sosem csalódtam benne, se a Nők Lapjában megjelent írásainál, se a könyveinél. Annyi szeretet, vidámság, érzés, csend és szomorúság lapul e kötet lapjain is, hogy csak sóhajtozva avagy mosolyogva lehet egy-egy elbeszélés végén behajtani a könyvet és kinézve az ablakon elmélázni az életen. Nincs olyan, hogy rosszabb vagy jobb, itt mindegyik történet kimagaslóan jó. Mindegyiknek megvan a maga varázsa, pillanata, amely miatt emlékezni jó rá. Vagy ha feledésbe is merül, örömmel újraolvasni. Ahogy Erzsi leírja az apró eseményeket, egy-egy egyszerű, mondhatni mindennapi cselekedet izgalmasabbá válik, mint egy másik regényben a csatajelenet vagy a közelgő katasztrófa. Mélyebb érzésűvé, mint a hosszan elnyújtott szerelmes regények vallomásai és szívfájdalmai. Szomorúbbá, mint egy megtörtént eseményeken alapuló holokauszt-kötet. Apró villanások ezek, de pontosan oda szúrnak, ahol a legjobban érezzük a hatását.

lenne P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Ehhez a lassú, édeskés történetfolyamhoz le kell ülni. Nem szabad rohanni, nem szabad kapkodva elköszönni. Schäffer Erzsébet mindig a csendes szemlélődésre és tisztaságra tanít vagy inkább figyelmeztet. Biztos hogy sok ilyen és ehhez hasonló történetet hallanánk mi is, ha több időnk lenne másokra.

Vaklarma P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

A keresztanyám egyik kedvence volt ez az írónő, és most már értem miért. Az értő figyelem és a határtalan segíteni vágyás mindkettejük sajátja. Nekem is jól esett olvasni, segített kissé lelassulni az év vége felé. Hogy egy jó újságíró számára minden téma, azt remekül mutatják ezek a történetek, mert itt egy utcakép, egy gyík, vagy akár egy hajlott fatörzs is lehet központi motívum. Csak azt hiányoltam, hogy számomra néhány történet nem vezet sehova. Hiába, érdekes, de ez már nem az én világom.

szucsiani P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Apró kis gyöngyszemek ezek a novellák. Schäffer Erzsébet a mindennapok egyszerű csodáit veszi észre. Ellesett pillanatokat, régi emlékeket idéz fel. Az élet, az emberek szeretete árad belőle. Több történetben (Makuka, A szénégetők tündérei, Ima riba?) utal Borsod megyei és általam is ismert helyszínekre. Ezek a novellákat különösen közel éreztem magamhoz. A kedvencem a Hókifli lett.
Élmény volt olvasni, elvarázsolt.

Georgina77>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

A Történetek útközben sorozatból ez a rész tetszett legkevésbé, amellett, hogy a kortárs női írók közül, Schäffer Erzsébetet tartom az egyik legkiemelkedőbbnek.
Ebben a kötetben kevesebb olyan írást olvastam, amelyiket lelkileg kiemelkedőnek éreztem, abban az adott pillanatban. Egy ilyen mégis volt, amelyiknél azt gondoltam, időtálló: bármikor újra átfutva, ugyanilyen könnytermelést indíthat be. Ez pedig a Hókifli című.
Schäffer Erzsébet azért különleges csemege bármikor, mert tökéletesen természetes, természetközeli, emlékközeli, emberséges, kedves, tiszta, jó. Belecsillan egy pillanat alatt az olvasóba ez a ritka kincs írói stílus, és végigandalítja őt, az aktuális könyv utolsó betűjéig.
Ilyen irodalmakat érdemes örökbecsűként otthoni polcon őrizni.

negoti P>!
Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Az írónő történeteinek van egy megfoghatatlan varázsa, ami egyúttal megmagyarázhatatlan. Csak pár oldalnyi mesélés is észrevétlenül be tudja szippantani az embert.

Schäffer Erzsébet: A szőlővirág illata

Szépen, finoman és teli érzéssel, érzelemmel megírt történetek. Embermesék útközben. Az élet és a körülöttünk lévő világ találkozása.
Nehéz kiemelni, mindegyikben volt valami, de a kezdő történet a Hókifli, a címadó és a Madártej, valamint a A nő teremtése meg a mobil nagyon tetszett. Szép volt még: A szénégetők tündérei, A karmester délutánja, Kavics a homokban és az Évek hordaléka is.

geszti>!

Az ember védtelen, ha szeret. Ha egyszer már megsebezte magát a másik emberrel, ott örökre dolga van.

robinson P>!

Milyen jó együtt lenni és mégis, mennyire vágyik néha az ember a magányra.

robinson P>!

A szerelem nem térben és időben létező vonzalom. Nem birtokolni kell a másikat, nem kell feltétlenül mellette élni. Az érzelem megmarad. Engedd el, s a tiéd – mondtam a tanítványomnak.

BZsofi P>!

– Mivel vértezze fel magát egy mai fiatal? Megtanulhat-e valaki lemondani? Vagy éljünk a percnek? Ha van üzeneted, az hogy szólna?
– Légy önmagad. Szeress teljes lényedből. Figyelj mindenre és mindenkire, de ne törődj mások véleményével. Légy természetes és tiszta szívű. És ne hidd el, hogy a világ nem gyönyörű. Legfeljebb mi tesszük csúnyává és boldogtalanná. De mindig változtathatunk…

51. oldal, Shalama titkai - Engedd el, és a tiéd

Mariann_Czenema P>!

Milyen jó együtt lenni és mégis, mennyire vágyik néha az ember a magányra. Arra az egyedüllétre, ami nem bánt senkit, nincs a jelenléteddel tartozásod, nem hiányzol senkinek.Ott vannak, és te is ott vagy a közelükben, de kívül a körön, percekre, órákra magad, a gondolataiddal.

114. oldal, Hóban

Ibanez P>!

Pár nap múlva megtudom, hogy a szotyolát nem mindenütt hívják ám szotyolának!
Úgy esett, hogy Ongán, egy Miskolc melletti kis faluban elmeséltem ezt a semmi kis történetet, a szotyolázó taxissal, ami nekem akkor ott a Keleti érkezési oldalánál megint erőt adott. Így lehetett ezzel az ongai hallgatóság is mert döcögve nevettünk, amikor valami megszólalt:
– Nálunk makuka…!
– Mikuka?
– Makuka. A napraforgót így hívjuk, makuka…
Sose hallottam. Egy tanár úr az iskolából megerősítette, elmesélte, Miskolcon, a valahai Diósgyőr stadionjában ott virított évekig a lelátók fölött a felirat: Makukázni hatóságilag tilos!

Kek P>!

Talán a kisfiú súgta, talán más Valaki, rátalált egy hitvallásra. Henri Boulad írta. Ezt vitte ajándéknak a madártej mellé.

Hiszem,
     Hogy a jó erősebb a gonosznál
     A szeretet hatalmasabb a gyűlöletnél
     A megbocsátás erősebb a bosszúnál

Hiszek
     Az ember jóságában, mely minden hamisságon,
     Minden álnokságon, rosszindulaton
     és gonoszságon,
     Minden emberi durvaságon és önzésen túl
     létezik.

Mert hiszem, hogy az ember eredendően jó.

Jobb annál, mint amit tesz,
     igazabb annál, mint amit mond,
     és finomabb annál, mint amilyennek látszik.

66. oldal, Madártej

Elengedtem a bőröndömet, és beleszaladtam az ölelésébe. Sokáig tartott a karjában, erős szorítása van, mindenkit így ölel, gyerekeket, nőket, férfiakat, minden barátját, mintha az erejéből akarna átsugározni belénk valamit, ott, akkor és azonnal. Az ereje pedig a derű, a remény, az örömmel végzett munka és a bölcs emberszeretet.

lenne P>!

Nekem is van egy rítusom. Két év óta, adventben a várakozó gondolatok mellé minden hajnalon előveszek egy könyvet. A Lázár Ervinét. Felütöm találomra. S gyertyafény mellett minden hajnali órán elolvasok egy történetet belőle. Mindegy, hogy melyik könyve, s az is mellékes, hogy melyik történetre, melyik mesére bukkanok.
Bármilyen messze is lenne, ott van ilyenkor a közelemben. . . Hol az orromra koppint, hol megríkat, hol megnevettet. De történhet bármi, a végén valahogy mindig úgy érzem, hogy Valaki megbocsátón átölel. . . Csijja, csicsijja, mondja, legyetek jók, emberek. Várakozzatok. . .

141-142. oldal, Csijja, csicsijja... (Nők Lapja Műhely, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Lázár Ervin

Ha egy falevél elengedi az ágat és lehullik az avarba, ezzel visszafordíthatatlan változás történik a világban.